• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SA213Elektronická Evidence Tržeb (EET)

    Harmonogram spuštění EET

    1/12/2016  zákon v platnosti! Ubytovací a stravovací služby
    1/3/2017 Maloobchod a velkoobchod
    1/3/2018Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství
    1/6/2018Vybraná řemesla a výrobní činnosti

    Narážky a vtipy v rozumé míře povoleny.

    O co jde

    Elektronická evidence tržeb spočívá v tom, že je evidována každá platba a zákazník obdrží od obchodníka účtenku s unikátním kódem. Postup bude takový, že nejpozději při uskutečnění evidované tržby odešle obchodník datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde budou informace uloženy, a bude vygenerován unikátní kód. Tento kód bude ihned odeslán zpět obchodníkovi na jeho koncové zařízení, které jej vytiskne na účtenku. Každý den půjde řádově o miliony operací, jedná se tedy o poměrně revoluční krok.
    rozbalit záhlaví
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    KOC256: mám kontakt na Diebold Nixdorf, co dělal Účtenkovku, a plánuji i kontaktovat Finanční Správu. Jasně, že to tímto nekončí :)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    NECROMAN:
    ted uz jen nekoho premluvit aby to pouzival, jinak to je uplne k hovnu...
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Specifikace i demo appka je hotová, a proto:
    Představuji projekt QR EET, standard pro zpracování údajů na účtenkách systému EET.
    GitHub - martinsuchan/qreet: Standard pro snadné zpracování údajů na účtenkách registrovaných v systému EET.
    https://github.com/martinsuchan/qreet
    KOC256
    KOC256 --- ---
    GINTA: Mas 48 hodin na opravu.

    Kazdopadne z toho ctu ze musis zejmena dokazat zes udelal vsechno proto aby doslo k naprave.

    Dle povahy pak asi zrovit inventuru a hromadny doklad - se pise na tech odkazech.
    GINTA
    GINTA --- ---
    KOC256:
    Vygooglil si s vykřičníkem informace, kde popisují, jak pokračovat v účtování po tom co se mi posere HW.
    Já se ptal co dělat s účtenkama vydanýma v offline režimu, kdy je HW kaput a já nevím kolik jich je a ani za kolik.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ONDRA_99: tento post nominuji na nejneužitečnější radu měsíce.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    GINTA: Vytahnout uctenky ze zalohy/cloudu kde je urcite mas (/rejp). Nevim co ohledne financaku. Ale alespon pro priste budes vedet, ze dulezita data maji bejt zalohovana.
    GINTA
    GINTA --- ---
    Ahoj, dnes nám na tabletu vypadával internet a každá pátá účtenka se neodeslala. Říkal jsem si, že ty neodeslané pošlu večer až dojedu domů. Mezitím tablet umřel a je HW dead. Jak mám teď postupovat?
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    H_U_N_T_E_R: Presne tyvole, nasi na ne kleknou a bude pohoda:)
    H_U_N_T_E_R
    H_U_N_T_E_R --- ---
    Pronájmy přes Airbnb mohou spadat pod EET, tvrdí Finanční správa - Lupa.cz
    https://www.lupa.cz/aktuality/pronajmy-pres-airbnb-mohou-spadat-pod-eet-tvrdi-financni-sprava/
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ILIBOR:
    EDI, vytezovani faktur
    SA213
    SA213 --- ---
    NECROMAN: Myslím, že stejně jako u QR. Také obsahuje redundanci a je možné číst i poškozený kód.

    PDF417 v ČR používá například sazka na svých tiketech a má na kontrolu sázky i mobilní aplikaci.

    I kdyby kódu rozuměli a načetli ho v aplikaci, vůbec nic jim to neřekne, jen uvidí nějaký dlouhý string, takže je třeba u obou formátů stejně někde uvést jakou aplikací kód načíst.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    SA213: to je otázka. Jako základní omezující faktor bych bral to, co lze vyttsknout lowendovou termotiskárnou na účtenky, aby to šlo přečíst. Nejsem si jist, zda by zvládla PDF417 formát a jeho drobné čárky.
    Také QR kódu rozumí více "běžní lidé", když ho někde vidí. Napadne je, že to asi půjde přečíst v aplikaci.
    SA213
    SA213 --- ---
    NECROMAN: To je malý rozdíl v počtu modulů a získá se tím rozšiřitelnost. Je ale také otázka, zda je QR vůbec vhodný formát, myslím, že na účtenky by se díky svým vlastnostem nejlépe hodil PDF417.

    89 znaků v PDF417:

    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    SA213: user-friendly string má cca 60 alphanum znaků, na druhou stranu je to Version 3 QR kód (29x29) opoti Version 2 (24x24) u binárního zápisu, to asi nebude problém :)
    BKP:1234567890abcedf;DIC:1234567890;KC:432.50;DT:201708011640
    SA213
    SA213 --- ---
    NECROMAN: Spíše jde o tu rozšiřitelnost.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    SA213: to je otázka, zda preferovat lidskou čitelnost nebo minimální velikost v bajtech? Pokud je cílem, aby se to vešlo na účtenku, tak je každý ušetřený mm účtenky znát.
    SA213
    SA213 --- ---
    NECROMAN: Navrhovaný formát se mi moc nelíbí. Není rozšiřitelný ani čitelný. Inspiroval bych se QR platbou a jen zaměnil parametry které uvádí v dokumentaci. Není pak třeba ani vymýšlet další parsery, implementace co přečte QR platbu by měla i tohle, jen s budou jiné atributy.

    QR Platba: "Výhodou navrženého formátu je relativně dobrá lidská čitelnost a potenciální rozšiřitelnost o specifické atributy."
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    SA213: dnes jsem si s tim začal hrát, první pokusy zde:
    qreet/EetBinInfo.cs at master · martinsuchan/qreet · GitHub
    https://github.com/martinsuchan/qreet/blob/master/Source/QREET.Lib/EetBinInfo.cs

    Pro odeslání účtenky je třeba jen prvních 16 znaků BKP, dále DIČ, cena, datum s přesností na minuty a režim pokladny. Pro zakódování těchto údajů stačí jen 20 bajtů, což se vejde do QR kódu Version 2, např takto:


    Zde vzorová účtenka v base64. QR lze zakódovat i binárně, ale ZXing libka z nějakého dvodu umí jen text.
    Zkoušel jsem i to OCR v aplikaci Účtenkovka na účtence z Billy, ale nepřečetlo to vůbec nic. QR s dobrým error correction formátem bude úplně jinde s šancí na načtení.


    Během týdne plánuji začistit tu demo aplikaci a parsování + sepsat README.md o formátu.
    Bylo by fajn, pokud by se toho potom někdo chytil, i když kdo ví, jak to bude po volbách :)
    SA213
    SA213 --- ---
    ILIBOR: Často se také účtenky skenují, kdyby tam byl QR, dá se rovnou dekódovat a doplnit údaje o dodavateli.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam