• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PALEONTOLOG: zrovna sucho je jedna z klicovejch zalezitosti mobilizovatelna v jehi neprospech. pricemz ten problem je sice lokalne vzdy nejak personalizovanej, ale v podstate je institucionalni, kulturni a duchovni
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: se obávám, že s předsedou vlády, co podniká v agrochemii, se nezmění vůbec nic.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Hlavní strategická priorita České republiky? Neuschnout
    https://denikreferendum.cz/clanek/30016-hlavni-strategicka-priorita-ceske-republiky-neuschnout

    Ve zdravé půdě žijí až dvě tuny žížal na hektar a zadržují až 350 litrů vody na metr krychlový. V mrtvé, průmyslové půdě prakticky nejsou skoro žádné! Proto má mrtvá půda jen kolem čtyřiceti litrů vody na metr krychlový.

    A také proto je nyní v České republice na devětadevadesát procent zemědělské půdy ohroženo suchem a devadesát procent z ní trpí nějakou formou hmotného poškození. A proto tu také máme masivní, patrně bezprecedentní vodní i větrnou erozi, což zásadně omezuje funkci malého oběhu vody.

    Pokračování v průmyslovém zemědělství je tedy plánnárodní zkázy, protože systematicky „vyrábí“ další sucho i monokulturami, odvodněním (melioracemi), malým obsahem organiky v půdě a nevhodnou skladbou pěstovaných rostlin. Proto všechno přicházíme o oba oběhy vody. Stojíme doslova na pokraji národní katastrofy, která může vést k neobyvatelnosti většiny území České republiky.

    Není žádný vyšší veřejný zájem než zadržet vodu v krajině nejen proto, abychom měli i dál co jíst a pít, ale abychom se pokusili vrátit malý oběh vody do krajiny a tím začali krajinu chladit. Pokud se tak stane na všech průmyslovým zemědělstvím zničených plochách všech kontinentů, může to vést i k významnému ochlazení globálnímu a určitě to povede k nejlepší možné adaptaci na ohřívání klimatu.

    ..

    Z České republiky musíme udělat „přehradu“ statisíci drobnými opatřeními na zadržení vody s cílem obnovit celou škálu hydrologického režimu krajiny. A to: návratem k přírodě blízkému stavu toků, mokřadů a niv, maximálním zvýšením podílu lesní i mimolesní zeleně, návratem mezí, průlehů a vodních prvků, zpomalením odtoku vody z „meliorací“, zlepšením skladby lesa a zvýšením zádrže vody i v lesích. Zde leží potenciál navýšení vody v krajině o objemu minimálně deseti Orlíků.

    Další možnost o objemu zadržení minimálně deseti Orlíků vody v ploše České republiky spočívá v obnově plné porozity a úrodnosti zemědělské půdy. To ale znamená stopku průmyslovému zemědělství.

    Náhrada? Zemědělství bez orby, agrolesnictví, hydroponie, aquaponie a další k vodě a krajině šetrné formy biologického, ekologického či permakulturního přístupu, které dokážou zvládnout až pětistupňové oteplení
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Pokud nezačneme jednat, budeme mít v Česku polopoušť, varuje biolog - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...-voda-nedostatek-krajina-sucho-leto-pole-reka.A190424_472039_plzen-zpravy_vb

    Problém je, že když se někde v údolí postaví přehrada, údolí se zničí. V přehradě sice bude voda, ale nebude v povodí, to znamená ve studnách lidí. Opravdu je jediná cesta, a to vrátit se k hospodaření našich předků, kteří si vody vážili a pole neodvodňovali obřími drény


    ...


    rika tam vsechno v podstate spravne az na ty predky, coz by vedlo na to, ze kdy nejakej management minulosti byl regenerativni - nejspis ne, obzvlast pokud se jednalo o management provadeny civilizaci
    TUHO
    TUHO --- ---
    Water is a highly contested resource in this long, oppressive drought, and the coal industry is one of Australia’s biggest water users.
    Research released today, funded by the Australian Conservation Foundation, has identified how much water coal mining and coal-fired power stations actually use in New South Wales and Queensland. The answer? About 383 billion litres of fresh water every year.
    That’s the same amount 5.2 million people, or more than the entire population of Greater Sydney, uses in the same period. And it’s about 120 times the water used by wind and solar to generate the same amount of electricity.

    Aren't we in a drought? The Australian black coal industry uses enough water for over 5 million people
    https://theconversation.com/...lack-coal-industry-uses-enough-water-for-over-5-million-people-137591
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: na hospodarky dobry h sice nepojmenujou problem (degenerativni prumyslovy zemedelstvi), ale blizi se

    Podle Hnutí Duha jsou to ale všechno v kontextu globální klimatické změny jen dílčí kroky. "Do klíčového opatření pro boj se suchem se vládě nechce. Tím je přesměrování zemědělských dotací směrem k těm, kteří jsou schopni zabránit erozi a půdu udržet biologicky aktivní. Jedině taková půda je schopná tlumit riziko povodní i nadměrného sucha," upozornila Anna Kárníková, ředitelka hnutí.

    Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd spočítal, že dobře obhospodařovaná půda by mohla zadržet až o 40 procent více vody než nyní, tedy až 8,4 miliardy metrů krychlových vody. "To je objem nesrovnatelný s jakýmikoliv technickými řešeními, jako jsou například přehrady," dodala Kárníková


    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    snad tu vsichni nezijou v praze a nekomu se bude hodit

    O peníze na chytání deště zatím žádá jen pár obcí. Získat přitom mohou celkem miliardu | Hospodářské noviny (iHNed.cz)
    https://archiv.ihned.cz/...chytani-deste-zatim-zada-jen-par-obci-ziskat-pritom-mohou-celkem-miliardu
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    z ustavu

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KUTIL_TIM: v CR uhlikovou dan propguje Svoboda, takze muzes napsat jemu a zeptat se

    Jiří Svoboda: Zaveďme uhlíkovou daň! - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jiri-svoboda-zavedme-uhlikovou-dan
    KUTIL_TIM
    KUTIL_TIM --- ---
    Caute. Asi sa to tu uz v minulosti riesilo, no neviem nic rozumne vyfiltrovat. Uz dlhsie hladam sposob ako podporit globalnu spolupracu pri rieseni klimatickej zmeny. Viem, ze je mozne podporit vsemozne krasne lokalne projekty - niekolko z nich uz dlhsie podporujem. No ako najpalcivejsi problem mi v tuto chvilu ale pride nedostatok globalnej spoluprace a nedostatok osvety s tym spojenej.

    Ako priklad by som uviedol uhlikovu dan, zavedie niektorej mi nepride ako zrovna nadludsky ukol v porovnani so vsemoznymi inymi casto omielanymi rieseniami. Napriek tomu sme sa zatial nikam nepohli, pritom proces agresivneho zdanienia je predsa nieco co sme v minulosti uz par krat zvladli. Hladam teda sposob ako podporit nieco ako 'carbon tax lobby' alebo aspon projekt ktory cielene siri osvetu o tomto rieseni. Prekvapivo som toho zatial nasiel pomerne malo. Viete tu niekto o organizacii ktora sa sustreduje prave na to?

    Rozumiem, ze aktivizovat sa a ist prikladom pomaha najviac, no dlhodobejsie podporovat zopar percentami svojho platu nieco comu verim dokaze tiez spravit slusny rozdiel. Momentalne som v produktivnom veku, kedy mi prave pride prirodzene ze cast mojich uspor by mala smerovat na riesenie problemov ktore ma mrzia najviac. O to viac ma prekvapuje, ze podporit nieco co ma hlavnu agendu zavedenie globalnej uhlikovej dane nie je uplne trivialne.

    Vopred diky za tipy. Mohla by to byt velka nadnarodna organizacia ktora ma toto ako svoj hlavny bod agendy. No taktiez to moze byt trebars Patreon ucet niekoho s vybornym youtube kanalom alebo blogom na totu temu.
    PAD
    PAD --- ---
    Nebýt staveb našich předků, boj se suchem jsme už prohráli, říká hydrolog - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...bohumir-jansky-zemedelstvi-zmena-reky-vodni-nadrze.A200416_165739_domaci_aug
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Ne, řekla další velká banka k těžbě na Aljašce a zastavila těžařům půjčky - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...alsi-velka-banka-k-tezbe-na-aljasce-a-zastavila-tezarum-pujcky-102939
    TUHO
    TUHO --- ---
    Klimaticka koalice ma novy web

    Klimatická koalice - Klimatická koalice
    https://klimatickakoalice.cz
    TUHO
    TUHO --- ---
    Rada prednich ceskych intousek a intousu dali dohromady vyzvu politiku na cestu z koronavirove krize

    Pandemie jasně ukazuje potřebu a sílu společenské solidarity. Bez fungujícího veřejného zdravotnictví bychom jí nedokázali čelit. Také zavřené školy a omezená kultura nám teď důrazně připomínají, jak důležité pro společnost jsou. O veřejnou podporu a záruky nyní ovšem žádají i malé a velké firmy.
    Krize vyvolaná pandemií tak vyvrací desítky let opakované moudro, že „neexistuje společnost, jen jedinci a jejich rodiny“. Je to právě naopak: potřebujme silné mezilidské vazby a pocit odpovědnosti všech za ostatní, nejen příbuzné a přátele. Tak, jak ho prokazují ti, kteří šijí pro jiné roušky nebo nakupují pro ohrožené seniory ze sousedství.
    Z veřejných rozpočtů se zavádějí obrovské záchranné programy a další mají následovat. Objevují se přitom i tendence, které jdou proti spravedlivému řešení krize. Ojedinělé nejsou ani snahy posílit už tak mocné ekonomické a politické hráče, kteří současnou situaci chápou jako příležitost zaútočit na soudržnost a férové přerozdělování. K těmto tendencím patří i pokusy zabránit řešení klimatické krize, útoky na neziskové organizace nebo výzvy k zastavení růstu minimální mzdy.
    Každá krize je však také příležitostí k pozitivní změně. Ta současná ukazuje, že imunita nás všech, jednotlivců i společnosti jako celku, není možná bez sounáležitosti. I stát a vláda tedy musejí následovat příkladu široké veřejnosti a její spontánní aktivity ve prospěch ostatních, kteří to potřebují nejvíc.
    Proto se domníváme, že právě teď je čas obrátit se na vládu a parlament s jasnými požadavky vyplývajícími z toho, co už nám pandemie ukázala:

    Ekonomika tu musí být pro lidi, ne lidé pro ekonomiku.
    Ekologie je základ, ne luxus.
    Ne každý technologický vývoj je pokrok.
    „Rovné“ daně způsobují nerovnost.
    Stát nesmí být vězením pro dlužníky.
    Místo doprošování o nízké dávky veřejná podpora pro všechny.
    Zdravotnictví, školství a kultura jsou páteří společnosti.
    Bydlení je právo.
    Zbrojní výdaje nejsou nedotknutelnou prioritou.
    Moc korumpuje, moc bez kontroly omezuje svobodu.
    I Evropa musí být soudržná a solidární, bez center a periferií.


    Bez solidarity není imunity – 11 bodů ke koronavirové krizi
    https://11bodu.cz
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KUKIDE: k tomu

    A. Ač
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10157936741011999&id=566311998

    Klimatická citlivosť je jeden z najdôležitejších indikátorov klimatickej zmeny.

    V zásade určuje, o koľko sa oteplí za 100 rokov pri zvýšení CO2 z 280 ppm na 560 ppm (teraz je 415 ppm).

    Toto je hodnota klimatickej citlivosti podľa najnovšej rady klimatických modelov (CMIP-6). Je to zrejme prvý krát, čo chceme, aby mali pravdu.... Rusi.



    ...

    Mimochodom, nevieme povedať, aká je pravdepodnosť jednotlivých "stĺpčekov", ale môžeme porovnať s údajmi z dávnej minulosti planéty, kedy vieme aká bola (približne) teplota a aká bola (priližne) koncentrácia CO2. Napríklad klimatický model CESM1 s klimatickou citlivosťou 4,2 °C vychádza pre obdobie eocénu najlepšie (5,3 je príliš vela, 3,2 je príliš málo).

    Ak by sa klimatická citlivosť bližila 4°C, zabranit otepleniu o menej ako 2°C je už definitíne vylúčené.. https://www.nature.com/articles/s41558-020-0764-6

    TUHO
    TUHO --- ---
    Jenže těmto ohromujícím číslům a sumám navzdory, jsou evropské stromy v hluboké krizi. Celkem 58 % druhů (265 druhů z 454) totiž čelí riziku vyhubení, vymizení. Šestašedesát druhů stromů je přímo kriticky ohrožených, vázaných na jednu nebo jen málo lokalit, nebo růst v arboretech.
    A než si zase posteskneme nad tím, že v Amazonii je to jistě horší, zmíníme, že 56 % z těchto našich „domácích“ druhů je svým výskytem endemických a nikde jinde na světě než v Evropě nerostou. Jejich ztráta by tak byla totální a nenahraditelná. Míra ohrožení stromů v tropech dosahuje jen 10 %. A přesto ty naše vytrvale ignorujeme. Protože většina z nich nemá bezprostřední produkční význam, jako třeba smrk ztepilý nebo borovice

    Pro les nevidět stromy? Domácí dřeviny v Evropě zažívají krizi, nesrovnatelnou s tropy - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...s-nevidet-stromy-domaci-dreviny-v-evrope-zazivaji-krizi-nesrovnatelnou-s-tropy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: na nyxu je diskuze zaměřena přímo na biouhel, když budeš mít chuť dej vědět jak se podařilo
    TUHO
    TUHO --- ---
    Exxon Mobil Corp. posted its first loss in at least three decades and Chevron Corp. slashed $2 billion off its spending plan, the latest concrete signs of the financial devastation the coronavirus pandemic will inflict on the oil giants for months, if not years, to come.

    Exxon reported a $610 million loss on Friday, the oil giant’s first since at least 1988, and said it’s shutting hundreds of thousands of barrels of daily output. Meanwhile, Chevron slashed capital spending for the second time in five weeks and accelerated supply curbs.

    https://www.bloomberg.com/...2020-05-01/exxon-mobil-incurs-first-quarterly-loss-in-at-least-32-years
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam