• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    OT_
    OT_ --- ---
    Jedinečný experiment z Beskyd ukázal, jak v lese efektivně zadržet vodu - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...?fbclid=IwAR3_nN6JsGDvao7CYiAQKrjtF-_q6BqBBMiPucGvl3SYmrOshV0OSqDNxwM

    Na Velkém Javorníku těžká technika narušila nepoužívanou přibližovací linku na stahování dřeva. Odtékala po ní při každém dešti voda do nedalekého potoka. Podobných cest jsou v Česku tisíce. Nyní už díky tůním voda zůstane v lese.

    Článek
    Na nepoužívané sedmdesát metrů dlouhé přibližovací lince na severním svahu Velkého Javorníku bylo nyní vyhloubeno 28 tůní. Každá má rozměr 3×4 metry a hloubku od 0,1 do 0,6 metru.

    „Přepážky mezi jednotlivými tůněmi byly zhutněny a přebytečná voda má nyní možnost odtéci pomalu do lesa. V tůních bylo zadrženo přibližně 150 000 litrů vody. Lesy jsou tak ochráněny před erozí, rychlým odtokem vody a nadměrným vysoušením. To pomůže jejich rychlejší obnově, útočiště tu najdou vzácní obojživelníci,“ informuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

    „V našem zájmu není rušit všechny přibližovací linky. Vybíráme pouze ty, které dlouhodobě nebudeme využívat. Potřebujeme zadržet dešťovou vodu v lese a toto opatření nám částečně může pomoci. Zhutněné přibližovací linky fungují jako drenáže, dokonale vysušují krajinu a les a opatření tohoto charakteru by vysušování měla zabránit,“ dodali lesníci.


    Ondřej Brož, který opatření uvedl v život, říká: „Les ze mě udělal člověka s velkým srdcem. Nyní, když to nejvíc potřebuje, mu chci vrátit to, co jsme mu jako lidé vzali, vodu.“

    „Bez vůle řešit problémy spojené se suchem by se tento unikátní počin nepodařilo uvést do praxe,“ podotknul Miroslav Kubín z beskydské Agentury ochrany přírody a krajiny. „Protože Biskupství ostravsko–opavské (jemuž lesy patří – pozn. red.) již v minulých letech hledalo i další efektivní možnosti, jak ve vyprahlých holinách, které byly znovu osázeny stromy, vodu co nejdéle udržet, bude již letos vybudováno dalších zhruba sedmdesát tůní a zasakovacích pásů.“

    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: živě vidím,jak ji anofert stahuje z obchodu a pálí na hromadách
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Živá půda — Academia
    https://www.academia.cz/ziva-puda--simek-miloslav--academia--2019

    V českém prostředí unikátní publikace shrnuje informace o půdě z oborů půdní mikrobiologie, zoologie, pedologie a managementu půd. Podílel se na ní rozsáhlý kolektiv autorů z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, v. v. i., z vysokých škol i rezortních výzkumných ústavů. Poslouží tak nejen studentům vysokých škol přírodovědných, zemědělských a lesnických oborů, ale i odborným pracovníkům ve státní správě, v organizacích ochrany přírody a krajiny a ve výzkumných organizacích, stejně jako laické veřejnosti.
    První díl se podrobně zabývá hlavními skupinami půdních organismů, jejich taxonomií, biologií, fyziologií a ekologií.

    Druhý díl popisuje vznik a vývoj půd, složky půdy a fyzikální a chemické vlastnosti půdy. Věnuje se půdní organické hmotě, půdní vodě a půdnímu vzduchu, i funkční organizaci půdního prostředí. Seznamuje s přeměnami látek v půdě a v terestrických ekosystémech a s cykly hlavních biogenních prvků s důrazem na úlohu půdních organismů. Informuje o výměře a stavu půdy v globálním měřítku i v České republice. Věnuje se managementu půd včetně konvenčních a alternativních technologií, fyzikální, chemické a biologické degradaci půd a půdní erozi a přibližuje principy remediace znečistěných a poškozených půd.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rebel Talk s Vojtěchem Peckou
    https://youtube.com/watch?v=c-9_Qph74IQ
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rebel Talk s Jiřím Malíkem
    https://youtube.com/watch?v=_JkANNpCzKQ
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: vim jen ze hollan mi rikal to samy. ze v zime je CR na zlomku kapacity skrz OZE a ze je potreba to tahnout napr z maroka a tam to chranit s kverem v ruce, ze to je zdaleka nejracionalnejsi reseni. v zime nefouka ci co. kdyz mu napises nejspis ti to vysvetli
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: btw s tim offshore vetrem, neni to nahodou tak, ze momentalne pozemskej vitr je o hodne levnejsi infrastruktura nez offshore, kterej ziska vyhody az casem? (TADEAS: "Some renewable energy experts remain skeptical that the high costs of floating offshore wind turbines — currently the electricity they generate is often almost twice as expensive as near-shore wind turbines and three times that of land-based wind turbines)

    nebo to mysli tak ze jde primo o to, ze kapacita z hlediska mist a velikost turbin je pro pevninskou cr neco co ma urcitej strop (oproti treba floating offshore vetru) a nema to teda dostatecnou kapacitu ani teoreticky? (coz se mi nezda)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO:

    Babis:

    ten parlament je totálně zelenej, oni vlastně žijou úplně někde jinde. A samozřejmě já o tom mluvím. Uvidíme, co to udělá s automobilovým průmyslem atd.

    My samozřejmě, je jasné, že končíme spalování uhlí, že se k tomu hlásíme. Ale potřebujeme postavit to jádro. A uvidíme, jak to přijme Evropská komise. To mi taky dalo dost práce, abych tam prosadil to slovo jádro vůbec.

    ...

    Mě jen šokuje to, že po koronaviru Evropa jako stále mluví o tom Green Dealu jako o hlavní prioritě. (Čas.) Já myslím, že vir nám změnil priority v našem životě.

    ...

    Já jsem o tom přesvědčen, že pro Evropu jsou důležité i jiné věci než Green Deal. A tak i mluvím. Můžete se zeptat mých kolegů, paní Hrdinkové, nebo snad se z toho píše nějaký zápis. Takže určitě... A vzpomeňte si na to, že my jsme přece blokovali s Polskem tu dohodu. My jsme ji blokovali. A nechtěli mi tam napsat ten nuclear. Ani to slovo mi nechtěli napsat, to jádro! Až někdy ve dvě, ve tři ráno mi ho napsali. A francouzský prezident má 75 % jádra! A Švédsko má taky jádro i vodu! A vůbec nechápu, proč to nechtěli uznat.

    Takže pro mě ten Green Deal je hlavně, ano, o spalování uhlí, ale my potřebujeme to jádro



    ...

    Brabec:

    Takzvaný evropský Green Deal, občas někdo říká Zelený úděl, je obrovský balík legislativy ze všech oblastí, z oblastí nejenom průmyslu, to znamená energetické náročnosti, snížení emisí CO2, ale také zemědělství, také služeb, také samozřejmě dopravy. A tak jak jste říkal, bude to znamenat investice bilionů a bilionů korun, které by do roku 2050 musely být vynaloženy na to, abychom se přiblížili té obrovské ambici. A my také říkáme Evropě: my chceme dekarbonizovat, to znamená, chceme postupně odejít od uhlí, ten trend je jasný, na tom se nic nemění, ale nechte na nás naši technologickou neutralitu, to znamená, nechte na nás, jak se k tomu dostaneme, to znamená, nemluvte nám do toho.

    A vy jste správně uvedl ten offshorový vítr. Tady se někdy dává do kontrapunktu cena obnovitelných zdrojů, ale uvádí se právě ty offshorové větrné elektrárny a je porovnávána Česká republika s Německem. Já říkám, že bohužel Česká republika nemá moře. Jednou ho zase budeme mít, možná za nějakých pár milionů let, ale teď ho nemáme. A je velmi složité konkurovat těmto obnovitelným zdrojům našimi obnovitelnými zdroji.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin | Pozitivní zprávy
    https://pozitivni-zpravy.cz/...?fbclid=IwAR1yYVDEYrRCJ0DyxTGBey2uyZdCPphh24ZpLVik97oF26aqVc1-ni1As-Q
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kind of related :)

    Can You Feed the Masses Without Factory Farming? w/Joel Salatin | Joe Rogan
    https://youtube.com/watch?v=mfswWSOrWY4
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    vypada to, ze uz ani klimaskeptici nevedia najst spolocnu rec

    Jan Zahradník: Interpelace na premiéra ve věci reakce vlády ČR na usnesení VEZ k Zelené dohodě – ODS – Občanská demokratická strana
    https://www.ods.cz/...nterpelace-na-premiera-ve-veci-reakce-vlady-cr-na-usneseni-vez-k-zelene-dohode

    https://www.ods.cz/...ra-zivotniho-prostredi-ve-veci-reakce-vlady-cr-na-usneseni-vez-k-zelene-dohode
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    JAZZZ: no a Jan Zurek zase zakladal ceskou pobocku KPMG a je predsedou České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. to na slunicko moc nevypada...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DZODZO: Libor Maly bude asi ten buddhista, co zalozil jobs.cz . takze jsou zasrany slunickari :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: zadna, o tom je treba
    TADEAS
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: denikn je ktora strana, lavo ci pravo?

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    (PDF) New Climate, New Class Struggles | Nikolaj SCHULTZ - Academia.edu
    https://www.academia.edu/40816830/New_Climate_New_Class_Struggles?email_work_card=view-paper



    today nobody seem able to position themselves in society nor able to orient themselves on the question of class. People have lost sight of the material conditions that define them as collectives and with whom they share these conditions.

    ...

    if no one knows to what class they belong today it is because another transformation was taking place simultaneously as society became post-industrial and as the middle class arose. Much less visible but much more violent, during “les trente glorieuses", another genesis took off in the hidden, namely the “Great Acceleration”of entanglements between socio-economic trends and what the climatologists would call The Earth System.

    ...

    This simultaneous reshaping of and confusion regarding the social question became visible to all with the manifestations of the “Yellow Vests” by the end of 2019. While social scientists and political commentators were busy being lazy, juggling with one silly historical comparison after the other, what unfolded was a completely new socio-political conflict, with as little precedent in content as in aesthetical mode of representation.

    ...

    One the one hand, the manifestations finally made it clear to all Europeans that there is a direct link between the ecological mutations and social justice, between ‘the social question’ and the ‘natural question’, and that instead of opposing ecology and economy, we will have to face, theorize and organize these in the same breath. For the first time this hidden link had become so visible and so intensified that despite the modern purification of the social question, everybody could now see that it was impossible to separate it from the earthly conditions.
    The public became aware that this odd amalgam of ‘nature’ and ‘society’ was if not our past, then at least our present and our future. All could see that the social question had taken on another shape and that it had become a question of a wider number of material conditions of existence than economic resources alone. Yet, what also became clear to everybody was that nobody was able to describe the material conditions of existence shaping this new class struggle, any more than a factory worker was able to describe to what class he belonged and with whom he was fighting before Marxism gave him a language that allowed him to do so.
    People were blind. Or rather, people became blind. Because in the beginning of the manifestations, everybody knew very well where they were placed, to what they were attached and with whom they shared their territory – this was indeed the whole idea of the movement!

    “We, these people, we live here, we need this gasoline and these highways, to reach this place in order to attend these jobs, which allows us to receive these salaries, making it possible for us to eat this food. These concrete material conditions of existence allows us to thrive, to prosper and to survive, conditions we share with these commuters (and not comrades!), making the people that disallows us to occupy this territory our enemies. We are the people of this territory; this is the class we belong to. This is what defines our position in the social landscape".

    ...

    The sooner people possess a framework that allows them to identify these conditions, the sooner they will be able to identify their position in the social landscape, their allies and antagonists and to face the injustices they are experiencing. And this is why we will have to re-describe social classes in a way that revise the Marxist definition to include a wider array of material conditions of existence that defines social collectives today and the social struggles they are fighting. A more precise description of classes and society that would allow people once again to get a grasp of the land they live off, and in continuance hereof, regain their agency and their history as political subjects.

    ...

    the goal is to help people delineate the different collectives corresponding to the climatic questions in the same way as Marx helped to delineate the collectives matching the social question in the 19th Century.

    ...

    While Eco-Marxism has been efficient in analyzing how capitalism expanded trough “The Web of Life”4, and, in doing so, how ‘The Global North’ has exploited ‘The Global South’, it strangely enough has not paid much attention to how this has metamorphosed their primary agents of history, the social classes. Even for these authors, class and class struggle remain based solely on the economy – probably because, in their final analysis, nothing really exists outside the all-encompassing web of capitalism, the system of production remaining the fundamental, non-disputable framework of thought5

    ...

    the distribution of conditions of reproduction in the processes of engendering generates clusters, clusters delineating similarities and dissimilarities between certain collectives that we would able to identify.
    Thus, by first identifying the land on which different groups live, and then reclassifying them as collectives by delineating the similarities and dissimilarities between their means of reproduction and by comparing these clusters, we would begin to see the first contours of an emerging geo-social landscape, its layers of stratification, and finally, its power structures. Because, what such descriptions would also allow us to identify is how the mode of livelihoods of some collectives disallow the conditions of existence of other collectives to be better or worse. Hence, by identifying, reclassifying and comparing geo-social collectives we would also be able to delineate who is occupying the territory of who, or, if you prefer, who is exploiting who

    ...

    In the processes of engendering, exploitation is no longer based on the surplus value that ownership over the means of production allows some to profit from. Rather, exploitation is based on the surplus existence that some collectives’ ways of life prosper from at the expense of other collective’s possibility of occupying a habitable territory. In short, the collectives living of other peoples’ soil, disallowing other social groups to occupy a prosperous territory, the modes of livelihoods that disallows others to have access to a habitable soil9



    ...

    If such definitions seem odd or vague it is because we, at this moment, are at the very infancy of re-portraying the processes of engendering. But from the roundabouts in France to the flooded slums of Bangladesh, trough the drought hit farmers in India to the Silicon Valley billionaires buying climate-bunkers in New Zealand, people know very well that what defines their privilege and class interest is territorial conditions and that it will be so tomorrow as well. Yet, they do not have a language to articulate it. Today, one of the most urgent tasks of social scientists becomes helping to develop this language by re-describing the material conditions of existence that allows collectives to reproduce in our New Climatic Regime10
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: updated verze

    Peer-Reviewed Publications on Grazing as a Means of Improving Rangeland Ecology, Building Soil Carbon, and Mitigating Global Warming
    Prepared by Soil4Climate Inc., April 2020
    https://docs.google.com/document/d/1QR9Xk3aq3soidmob6nS9PMstKcllmRlgpaVDyFzRkwY/edit?usp=sharing
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The role of soil carbon in natural climate solutions
    Bossio D, Cook-Patton S, Ellis P, et al., Nature Sustainability (2020)
    https://www.mendeley.com/catalogue/9f1a0a2d-956c-3d9c-917c-853e2bd00e4d/

    Abstract

    Mitigating climate change requires clean energy and the removal of atmospheric carbon. Building soil carbon is an appealing way to increase carbon sinks and reduce emissions owing to the associated benefits to agriculture. However, the practical implementation of soil carbon climate strategies lags behind the potential, partly because we lack clarity around the magnitude of opportunity and how to capitalize on it. Here we quantify the role of soil carbon in natural (land-based) climate solutions and review some of the project design mechanisms available to tap into the potential. We show that soil carbon represents 25% of the potential of natural climate solutions (total potential, 23.8 Gt of CO2-equivalent per year), of which 40% is protection of existing soil carbon and 60% is rebuilding depleted stocks. Soil carbon comprises 9% of the mitigation potential of forests, 72% for wetlands and 47% for agriculture and grasslands. Soil carbon is important to land-based efforts to prevent carbon emissions, remove atmospheric carbon dioxide and deliver ecosystem services in addition to climate mitigation.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The Ocean Planet
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=710551496435646&id=212101102947357

    China’s exploitation of the world’s fish stocks is far greater than previously thought, with research showing the country has more than 12,000 vessels fishing beyond its waters, three times more than previous estimates.

    The Chinese fleet is the biggest contributor to the “global fisheries crisis”, which has resulted in two thirds of the world’s commercial stocks being overfished or fished to the limit, according to a report by the Overseas Development Institute, a think tank.

    China consumes more than a third of fish caught globally and is targeting the high seas or waters belonging to other countries after depleting its own stocks, the report says. At least 183 of the Chinese “distant water” vessels — those that fish outside national waters — have been found to be involved in illegal, unreported and unregulated fishing, it adds.

    The study identified 1,821 of the Chinese vessels as trawlers, many of which are suspected of carrying out bottom trawling, a particularly destructive fishing technique.
    Almost 1,000 of the vessels were found to be registered overseas, with 518 flying the flags of African nations. The report suggests that China is taking advantage of poor governance in developing countries by getting them to sign fisheries agreements that allow unsustainable levels of fishing in their waters.
    #TheOceanPlanet #SaveOurOceans #StopTrawlers #Fishing #SuperTrawlers #China #Japan #OverFishing #IllegalFishing
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Michaela Pixova

    No řekněte, kdo z vás to má? Titulku na Haló novinách, hlavní interview a navíc rozhovor vedený slavným soudruhem Jaroslavem Kojzarem. Odteď jsem nejspíš pro pravicový tisk nadobro ztracena. Naštěstí mou roli ve vysvětlování klimatické krize pravičákům odteď zastane Jiří X. Doležal :)



    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam