• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEB: no já tu postnul několik příspěvků, nebudu se opakovat, protože tenhle klub není jen o tom, spíš bychom mohli pokračovat zde: [ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]

    V zásadě konkrétní technologii si v současnosti fakt neumím představit.. je jasné, že baterie na to stačit nebudou - ty max. tak na nějaké vykrývání špiček, ale ne na dlouhodobou akumulaci.

    Mám určitou představu kde - v některé z obřích kam po vytěženém hnědém uhlí v Čechách, protože podle všeho to bude obří projekt a aspoň část úložiště by zřejmě bylo vhodné centralizovat a oblast připojená na existující rozvodné sítě a současně třeba i se zakončením teplovodů z uhelných elektráren se mi na to jeví vhodná (třeba palivové články budou určitě generovat nějaké odpadnín teplo).

    A mám určitou představu kolik - stát by měl podle mě do úložiště investovat aspoň tolik, kolik chce investovat do nového primárního jaderného zdroje. Ostatně, vzhledem k výkyvům mezi létem a zimou by takové úložiště užila klidně i ta jaderná elektrárna - protože prostě v zimě je topná sezóna a málo energie z FV a když se budem chtít zbavit uhlí a nebudem ho chtít nahradit jednoduše ruským plynem, tak se to tak jako tak někde bude muset v létě střádat a v zimě použít...

    Decentralizovaná úložiště na úrovni třeba okresů by jistě taky byla fajn, já sám měl desítky let spousty nápadů, jak by šlo udělat "chytrou síť" ještě předtím, než se o tom začalo mluvit veřejně.. ale prostě rozvodná síť je v současnosti centralizovaná a nepůjde jí decentralizovat ze dne na den, a centralizované úložiště když bude přímo v místě, kde by se technologie vyráběla, by šetřila např. náklady na přepravu (ať už se bude přepravovat cokoliv - třeba tlakové láhve nan vodík). Decentralizovaně lze energii ukládat např. do elektromobilů v režimu levného dobíjení (tedy, ty např. budou vyčkávat v režimu částečně dobité baterie na přebytky v síti a nebudou se snažit dobít co nejrychlei...). Ale centralizované úložiště by muselo vysloveně nahradit výkon odstavených uhelných bloků, tedy řádově stovky MW. A mít kapacitu na úrovni terawatthodiny....
    KEB
    KEB --- ---
    XCHAOS: tudíž zní otázka jak akumulovat? Přečerpávací elektrárna je drahá a nemáme je moc kde stavět. Baterky se na to moc nehodí drahé. Vodík je v plenkách a syngas taky tudíž jsme pořád u ceny. Vahadlove systémy vypadají dobře, ale není to vyzkoušené stlačený vzduch se zkouší.

    Mně se pořád jako nejschůdnější jeví fotovoltaika. Prostě naprat panely úplně všude a přebytkem dělat vodík pro Němce :-D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ministerstva dostanou o 3 miliardy více na vodohospodářské projekty - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...tvi/zpravy/ministerstva-dostanou-o-3-miliardy-vice-na-vodohospodarske-projekty
    DRSH
    DRSH --- ---
    V Beskydech jsou tůně proti suchu. Unikátní experiment má udržet vodu v krajině | Zlín
    https://zlin.rozhlas.cz/...sou-tune-proti-suchu-unikatni-experiment-ma-udrzet-vodu-v-krajine-8221287
    DRSH
    DRSH --- ---
    Do české krajiny se vracejí tůně, které dokáží zadržet vodu i v době sucha | České Budějovice
    https://budejovice.rozhlas.cz/...ny-se-vraceji-tune-ktere-dokazi-zadrzet-vodu-i-v-dobe-sucha-8221338
    DRSH
    DRSH --- ---
    Voda. Sucho už nastalo, co bude dál? | Vltava
    https://vltava.rozhlas.cz/voda-sucho-uz-nastalo-co-bude-dal-8218644
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: v ČR není potenciál větru nijak závratný. Nejsme Německo, nejsme nížina, která se táhne v jednom kuse od moře... v Krušných horách už nějaké větrné elektrárny stojí a i když by šlo přijdat možná pár kousků, v zimě to prostě nestačí.

    U nás by byla řešením akumulace letní produkce fotovoltaiky.

    YMLADRIS: ... a ta akumulace mi pořád přijde schůdnější, než něco tahat z Maroka, sorry (ostatně, kdybychom dokázali akumulovat, můžeme akumulovat i německé přebytky, když hodně zafouká, které nám budou navíc posílat skoro zadarmo, protože nebudou vědět, co s nima...)
    OT_
    OT_ --- ---
    Jedinečný experiment z Beskyd ukázal, jak v lese efektivně zadržet vodu - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...?fbclid=IwAR3_nN6JsGDvao7CYiAQKrjtF-_q6BqBBMiPucGvl3SYmrOshV0OSqDNxwM

    Na Velkém Javorníku těžká technika narušila nepoužívanou přibližovací linku na stahování dřeva. Odtékala po ní při každém dešti voda do nedalekého potoka. Podobných cest jsou v Česku tisíce. Nyní už díky tůním voda zůstane v lese.

    Článek
    Na nepoužívané sedmdesát metrů dlouhé přibližovací lince na severním svahu Velkého Javorníku bylo nyní vyhloubeno 28 tůní. Každá má rozměr 3×4 metry a hloubku od 0,1 do 0,6 metru.

    „Přepážky mezi jednotlivými tůněmi byly zhutněny a přebytečná voda má nyní možnost odtéci pomalu do lesa. V tůních bylo zadrženo přibližně 150 000 litrů vody. Lesy jsou tak ochráněny před erozí, rychlým odtokem vody a nadměrným vysoušením. To pomůže jejich rychlejší obnově, útočiště tu najdou vzácní obojživelníci,“ informuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

    „V našem zájmu není rušit všechny přibližovací linky. Vybíráme pouze ty, které dlouhodobě nebudeme využívat. Potřebujeme zadržet dešťovou vodu v lese a toto opatření nám částečně může pomoci. Zhutněné přibližovací linky fungují jako drenáže, dokonale vysušují krajinu a les a opatření tohoto charakteru by vysušování měla zabránit,“ dodali lesníci.


    Ondřej Brož, který opatření uvedl v život, říká: „Les ze mě udělal člověka s velkým srdcem. Nyní, když to nejvíc potřebuje, mu chci vrátit to, co jsme mu jako lidé vzali, vodu.“

    „Bez vůle řešit problémy spojené se suchem by se tento unikátní počin nepodařilo uvést do praxe,“ podotknul Miroslav Kubín z beskydské Agentury ochrany přírody a krajiny. „Protože Biskupství ostravsko–opavské (jemuž lesy patří – pozn. red.) již v minulých letech hledalo i další efektivní možnosti, jak ve vyprahlých holinách, které byly znovu osázeny stromy, vodu co nejdéle udržet, bude již letos vybudováno dalších zhruba sedmdesát tůní a zasakovacích pásů.“

    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: živě vidím,jak ji anofert stahuje z obchodu a pálí na hromadách
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Živá půda — Academia
    https://www.academia.cz/ziva-puda--simek-miloslav--academia--2019

    V českém prostředí unikátní publikace shrnuje informace o půdě z oborů půdní mikrobiologie, zoologie, pedologie a managementu půd. Podílel se na ní rozsáhlý kolektiv autorů z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, v. v. i., z vysokých škol i rezortních výzkumných ústavů. Poslouží tak nejen studentům vysokých škol přírodovědných, zemědělských a lesnických oborů, ale i odborným pracovníkům ve státní správě, v organizacích ochrany přírody a krajiny a ve výzkumných organizacích, stejně jako laické veřejnosti.
    První díl se podrobně zabývá hlavními skupinami půdních organismů, jejich taxonomií, biologií, fyziologií a ekologií.

    Druhý díl popisuje vznik a vývoj půd, složky půdy a fyzikální a chemické vlastnosti půdy. Věnuje se půdní organické hmotě, půdní vodě a půdnímu vzduchu, i funkční organizaci půdního prostředí. Seznamuje s přeměnami látek v půdě a v terestrických ekosystémech a s cykly hlavních biogenních prvků s důrazem na úlohu půdních organismů. Informuje o výměře a stavu půdy v globálním měřítku i v České republice. Věnuje se managementu půd včetně konvenčních a alternativních technologií, fyzikální, chemické a biologické degradaci půd a půdní erozi a přibližuje principy remediace znečistěných a poškozených půd.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rebel Talk s Vojtěchem Peckou
    https://youtube.com/watch?v=c-9_Qph74IQ
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rebel Talk s Jiřím Malíkem
    https://youtube.com/watch?v=_JkANNpCzKQ
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: vim jen ze hollan mi rikal to samy. ze v zime je CR na zlomku kapacity skrz OZE a ze je potreba to tahnout napr z maroka a tam to chranit s kverem v ruce, ze to je zdaleka nejracionalnejsi reseni. v zime nefouka ci co. kdyz mu napises nejspis ti to vysvetli
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: btw s tim offshore vetrem, neni to nahodou tak, ze momentalne pozemskej vitr je o hodne levnejsi infrastruktura nez offshore, kterej ziska vyhody az casem? (TADEAS: "Some renewable energy experts remain skeptical that the high costs of floating offshore wind turbines — currently the electricity they generate is often almost twice as expensive as near-shore wind turbines and three times that of land-based wind turbines)

    nebo to mysli tak ze jde primo o to, ze kapacita z hlediska mist a velikost turbin je pro pevninskou cr neco co ma urcitej strop (oproti treba floating offshore vetru) a nema to teda dostatecnou kapacitu ani teoreticky? (coz se mi nezda)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO:

    Babis:

    ten parlament je totálně zelenej, oni vlastně žijou úplně někde jinde. A samozřejmě já o tom mluvím. Uvidíme, co to udělá s automobilovým průmyslem atd.

    My samozřejmě, je jasné, že končíme spalování uhlí, že se k tomu hlásíme. Ale potřebujeme postavit to jádro. A uvidíme, jak to přijme Evropská komise. To mi taky dalo dost práce, abych tam prosadil to slovo jádro vůbec.

    ...

    Mě jen šokuje to, že po koronaviru Evropa jako stále mluví o tom Green Dealu jako o hlavní prioritě. (Čas.) Já myslím, že vir nám změnil priority v našem životě.

    ...

    Já jsem o tom přesvědčen, že pro Evropu jsou důležité i jiné věci než Green Deal. A tak i mluvím. Můžete se zeptat mých kolegů, paní Hrdinkové, nebo snad se z toho píše nějaký zápis. Takže určitě... A vzpomeňte si na to, že my jsme přece blokovali s Polskem tu dohodu. My jsme ji blokovali. A nechtěli mi tam napsat ten nuclear. Ani to slovo mi nechtěli napsat, to jádro! Až někdy ve dvě, ve tři ráno mi ho napsali. A francouzský prezident má 75 % jádra! A Švédsko má taky jádro i vodu! A vůbec nechápu, proč to nechtěli uznat.

    Takže pro mě ten Green Deal je hlavně, ano, o spalování uhlí, ale my potřebujeme to jádro



    ...

    Brabec:

    Takzvaný evropský Green Deal, občas někdo říká Zelený úděl, je obrovský balík legislativy ze všech oblastí, z oblastí nejenom průmyslu, to znamená energetické náročnosti, snížení emisí CO2, ale také zemědělství, také služeb, také samozřejmě dopravy. A tak jak jste říkal, bude to znamenat investice bilionů a bilionů korun, které by do roku 2050 musely být vynaloženy na to, abychom se přiblížili té obrovské ambici. A my také říkáme Evropě: my chceme dekarbonizovat, to znamená, chceme postupně odejít od uhlí, ten trend je jasný, na tom se nic nemění, ale nechte na nás naši technologickou neutralitu, to znamená, nechte na nás, jak se k tomu dostaneme, to znamená, nemluvte nám do toho.

    A vy jste správně uvedl ten offshorový vítr. Tady se někdy dává do kontrapunktu cena obnovitelných zdrojů, ale uvádí se právě ty offshorové větrné elektrárny a je porovnávána Česká republika s Německem. Já říkám, že bohužel Česká republika nemá moře. Jednou ho zase budeme mít, možná za nějakých pár milionů let, ale teď ho nemáme. A je velmi složité konkurovat těmto obnovitelným zdrojům našimi obnovitelnými zdroji.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin | Pozitivní zprávy
    https://pozitivni-zpravy.cz/...?fbclid=IwAR1yYVDEYrRCJ0DyxTGBey2uyZdCPphh24ZpLVik97oF26aqVc1-ni1As-Q
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kind of related :)

    Can You Feed the Masses Without Factory Farming? w/Joel Salatin | Joe Rogan
    https://youtube.com/watch?v=mfswWSOrWY4
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    vypada to, ze uz ani klimaskeptici nevedia najst spolocnu rec

    Jan Zahradník: Interpelace na premiéra ve věci reakce vlády ČR na usnesení VEZ k Zelené dohodě – ODS – Občanská demokratická strana
    https://www.ods.cz/...nterpelace-na-premiera-ve-veci-reakce-vlady-cr-na-usneseni-vez-k-zelene-dohode

    https://www.ods.cz/...ra-zivotniho-prostredi-ve-veci-reakce-vlady-cr-na-usneseni-vez-k-zelene-dohode
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    JAZZZ: no a Jan Zurek zase zakladal ceskou pobocku KPMG a je predsedou České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. to na slunicko moc nevypada...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DZODZO: Libor Maly bude asi ten buddhista, co zalozil jobs.cz . takze jsou zasrany slunickari :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: zadna, o tom je treba
    TADEAS
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam