• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Wind production in Germany and the Netherlands is on the verge of not needing any subsidies, allowing them to be even more competitive than fossil fuel production, which remains heavily subsidized.

    However, due to how subsidies work in the United Kingdom, the team suggest wind energy production here will soon generate “negative subsidies”, with new wind farm projects giving money back to the government, which will be passed on to citizens for cheaper energy bills.

    https://www.iflscience.com/...ld-soon-be-so-cheap-it-will-give-money-back-to-government-and-citizens
    TUHO
    TUHO --- ---



    The Farm Bureau: Big Oil’s Unnoticed Ally Fighting Climate Science and Policy | InsideClimate News
    https://insideclimatenews.org/...-climate-change-denial-science-agriculture-carbon-policy-opposition
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Theoretical Physicists Say 90% Chance of Societal Collapse Within Several Decades
    https://www.vice.com/...retical-physicists-say-90-chance-of-societal-collapse-within-several-decades
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: rikam to porad, velryby a ekosystem, ktery pomahaji vytvaret jsou nase nejlepsi sance :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    For most of human history, people have lived within a surprisingly narrow range of temperatures, in the places where the climate supported abundant food production. But as the planet warms, that band is suddenly shifting north. According to a pathbreaking recent study in the journal Proceedings of the National Academy of Sciences, the planet could see a greater temperature increase in the next 50 years than it did in the last 6,000 years combined. By 2070, the kind of extremely hot zones, like in the Sahara, that now cover less than 1 percent of the earth’s land surface could cover nearly a fifth of the land, potentially placing one of every three people alive outside the climate niche where humans have thrived for thousands of years. Many will dig in, suffering through heat, hunger and political chaos, but others will be forced to move on. A 2017 study in Science Advances found that by 2100, temperatures could rise to the point that just going outside for a few hours in some places, including parts of India and Eastern China, “will result in death even for the fittest of humans.”

    https://www.nytimes.com/interactive/2020/07/23/magazine/climate-migration.html
    PAD
    PAD --- ---
    Offshore wind power is now so cheap that UK wind farms could soon be paying back government subsidies
    https://inews.co.uk/...ment/offshore-wind-power-cheap-explained-pay-back-government-subsidies-563941
    KEB
    KEB --- ---
    Obnova staré zaorané polní cesty v Hlučíně narazila na zemědělce - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...ajstvi/zpravy/obnova-stare-zaorane-polni-cesty-v-hlucine-narazila.na-zemedelce

    Agrozea hospodaří na rozloze větší než 2000 hektarů. Matýsek odhaduje, že obnovením cesty by zemědělci přišli sotva o hektar pronajatých pozemků. Na dotaz, jestli taková ztráta může vést k likvidaci soběstačnosti, odpovídá Josef Fus, že nejde o soběstačnost podniku Agrozea. „Tady nejde o nás, ale o celou Českou republiku. Víte vy vůbec, kolik orné půdy ubude v Čechách ročně? A jenom proto, že to všechno řídí lidi z paneláků?“ ptá se Josef Fus.


    Dokud se tady to agro lobby nepodaří zlomit, tak se nezmzvubec nic.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: “We knew the Arctic had increased production in the last few years, but it seemed possible the system was just recycling the same store of nutrients,” Kate Lewis, the lead author, said in a statement released by Stanford. “Our study shows that’s not the case. Phytoplankton are absorbing more carbon year after year as new nutrients come into this ocean. That was unexpected, and it has big ecological impacts.”
    TUHO
    TUHO --- ---
    Another study, conducted by scientists at Stanford University and published in the journal Science, tracks found that primary production (the creation of energy, mostly through photosynthesis, that forms the base of food chains), increased by 57 percent between 1998 and 2018 in the Arctic Ocean.

    The study identifies an ongoing regime shift, with thickening amounts of photosynthesizing algae creating much more net biological production.

    The Stanford scientists in the past have examined the link between sea ice retreat and increased phytoplankton-driven production in the Arctic Ocean. That work has included tracking of phytoplankton blooms beneath the ice in the Chukchi Sea and the relationship of ice retreat to phytoplankton blooms in the Bering Sea.

    Now, the Arctic Ocean’s phytoplankton boom is no longer simply a product of more sunlight penetrating through the thinned ice or open waters, the study found. While loss of ice was the big driver of phytoplankton biomass increase during the first decade of the study period, a new factor became dominant in the second decade of the period; inflow of nutrients from the adjoining seas and oceans.


    https://www.arctictoday.com/...ctic-ocean-is-becoming-more-like-the-atlantic-and-pacific-studies-say
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: vtipný je, že jde o návrat ke kořenům OZE: historicky prvními odběrateli velkých hydroelektráren byly kromě hliníkáren, což byl náramný hi-tech už za Cimrmana, právě továrny na hnojiva, které dělaly amoniak z vodíku, než se naučily dělat ho ze zemního plynu. Kruh se uzavírá...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Europe’s largest solar-storage-hydrogen project – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2020/07/28/europes-largest-solar-storage-hydrogen-project/

    Spanish energy company Iberdrola plans to build a 100 MW solar park, a storage facility, and a hydrogen production station in Puertollano, central Spain. The €150 million project is scheduled to be operational next year.

    ...

    The Spanish energy giant will oversee the production of green hydrogen from 100% renewable sources. The solution will consist of a 100 MW solar PV plant, a 20 MWh lithium-ion battery bank, and a 20 MW electrolysis hydrogen production system.

    The green hydrogen produced will be used at a Fertiberia ammonia factory in Puertollano, with a production capacity of more than 200,000 tons per year. Fertiberia will upgrade and modify the plant so it can produce green hydrogen and manufacture green fertilizer.

    The fertilizer supplier will reduce the plant’s natural gas needs by more than 10%. It will be the first European company in the sector to develop experience in the large-scale production of green ammonia.

    Iberdrola said last week that it will build 5.8 GW of renewable energy projects in the years to come. It currently has 7.5 GW of capacity under construction. It has also joined the Choose Renewable Hydrogen initiative, which energy companies are using to urge the European Commission to adopt measures to maximize the potential of green hydrogen
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SCHWEPZ: tak to uz nam staci iba 32999 dalsich takych fabrik a odcerpame zo vzduchu veskeru rocnu produkciu CO2 :) ja by som to napr. plnil aj do bombiciek na sodovky, akurat neviem ci sa este niekde predavaju take tie male alebo uz iba tie velke sodastreamy
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Carbon Engineering totiž nedávno oznámil, že díky partnerství s americkým petrolejářským gigantem Occidental Petroleum vyvíjí továrnu, která by už v roce 2022 odčerpávala každý rok ze vzduchu milion tun CO2. U její technologie navíc nepředstavuje navyšování kapacity velké komplikace, protože funguje na poměrně jednoduchém principu. Velké turbíny nasávají vzduch a prohání ho přes soustavu lapačů napuštěných chemikálií, která oxid uhličitý zachytává. Nasycený roztok pak putuje do nádrže, kde reakcí s oxidem vápenatým (nehašené vápno) vzniká pevná krystalická látka – uhličitan vápenatý, jinak známý jako vápenec. Ten je pak možné buď ukládat do podzemních úložišť, anebo ho využívat jako surovinu pro výrobu čistého CO2.

    CO2 na prodej | Byznys & Energie
    https://www.byznys-energie.cz/...magazin&utm_term=0x0-Nativn%C3%AD+reklama&utm_content=oxid_uhlicity

    Možná se teď ptáte, proč bychom měli vynakládat tolik úsilí a peněz na zachytávání CO2 ze vzduchu, abychom ho pak znovu uvolňovali. Nic divného na tom však není, protože pro čistý oxid uhličitý máme řadu využití. Mezi největší spotřebitele patří petrochemické koncerny, které ho rády využívají jako hnací plyn pro pumpování ropy z hlubinných vrtů.
    Výhodou tohoto procesu je vysoká účinnost a také fakt, že samotný plyn zůstává uložený pod zemí a vlastně se ho tak zbavujeme.

    ,-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DZODZO: no, já tyhle co do kompostu patří/nepatří nemám rád. Tady je to tedy tím, že se bude nejspíše jednat o domácí vermikompost a tam to je trochu jinak.
    Do klasického kompostu patří všechen rozlozitelny odpad. Odpad z kuchyně, tráva, seno, i piliny.
    Samozřejmě všechno to je o úrovni na které se pohybujem, když někdo začíná kompostovat tak prostě je problém si se vším poradit a má smysl tam asi něco z kraje nedávat. Hold ale když už trochu člověk má představu jak se to chová, tak už si může dovolit toho dát tam víc. Ale mnoho hold dělá třeba to, že lidi mají vesměs jen zbytky z kuchyně a zahradní mokrou trávu a to se prostě kompostu je špatně a apk to smrdí a lidi říkají že kompost smrdí atd. Ale to není pravda, ale musíš umět to dobře poskládat. Což ve finále není nic složitého, ale u každé činnosti je potřeba mít nějaký um, know how.
    Dneska kompostuju i liší z oresaku což je prý špatně podle nejednoho- a přitom z toho je naprosto parádní kompost a třeba i psy bobky, i přesto, že mají hrozně smrdet atd. Ale oboje má prostě svoji přihrádku a třeba ten kompost z bobků hold nedám do zeleninového záhonů.
    Pak je ještě vyšší level a tam už se dá na kompost proměnit i to do běžné necháváme na záchodě a splachujem pitnou vodou do řek...

    Jednoduše kompostovat se dá prostě kde co, jen to je o tom mít tu ochotu to dělat a zároveň mít tu znalost jak na to.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    LINKOS: urcite treba mat pestru skladbu kompostu, aby dobre fungoval, v tomto videu je napr. ukazane co sa do kompostu hodi a co ne

    60. díl - Co žížalám (Ne)chutná
    https://www.youtube.com/watch?v=MCQXTLNhpZ8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Revealed: oil giants help fund powerful police groups in top US cities | US news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2020/jul/27/fossil-fuels-oil-gas-industry-police-foundations
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    SHINIGAMI: ok, beru tvé připomínky, rozhodně jsou relevantní. Rozhodně má smysl se naučit kompostovat pro to navrácení hmoty do půdy a má smysl to dělat co nejlépe aby se neuvolnoval metan. Mám vypozorovano, že například když kompostuji na dusík hodně bohatý materiál to nejzásadnější je aby byl zakryt uhlikatym materiálem, pak to zázrakem úplně přestane smrdet. Tohle se ale nedá říct o hromadach hnoje v kravinech a u zemědělců obecně, a nedá se to říct o skladkach.

    Skládkování dělá 3% našich emisí a nejzásadnější podíl na tom má právě uvolňování metanu z "bioodpadu".
    Protože naše alternativa oproti kompostování je skládkování.
    "Odpad je čtvrtým největším zdrojem znečištění ovzduší, v roce 2017 představoval 3 % celkových emisí skleníkových plynů. Většina emisí pochází ze spalování paliv (77 %), následuje zemědělství (10 %) a průmyslové procesy (8 %). Více informací o faktorech způsobujících emise lze nalézt na

    Více zde: https://www.casopisczechindustry.cz/products/emise-sklenikovych-plynu-z-odpadu-v-eu-klesaji/ "
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Moscow cries foul over EU’s planned carbon border tax – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/.../economy-jobs/news/moscow-cries-foul-over-eus-planned-carbon-border-tax/

    (...) "Ministr hospodářského rozvoje Ruské federace Maxim Rešetnikov však upozornil, že plán na zavedení de facto uhlíkové daně na hranicích EU je v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (...) uvedl ministr po setkání zástupců pěti zemí, přezdívaných BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). „Spatřujeme v tom nebezpečí, a to i ve snaze vytvořit mechanismus přechodu od uhlíku, který by se mohl vyvinout v nová cla,“ řekl ještě"

    Tento „nástroj“ by měl zamezit ekologickému dumpingu a podpořit domácí výrobu a motivovat zahraniční firmy, aby svou výrobu zekologizovaly.

    A starší článek:

    BRUSSELS (Reuters) - The European Commission plans a carbon border tax aimed at shielding European steel producers and other energy-intensive industries against cheaper imports from countries with less strict climate policies. However, such a move risks breaching World Trade Organization (WTO) rules, which require equal treatment of similar products and no discrimination between domestic and foreign producers.

    Explainer: What an EU carbon border tax might look like and who would be hit - Reuters
    https://www.reuters.com/...n-eu-carbon-border-tax-might-look-like-and-who-would-be-hit-idUSKBN1YE1C4
    DNF
    DNF --- ---
    DZODZO: Jak rikam, asi jsem to proste nepobral... Ale znova na to koukat nebudu, sry, radsi si o tom neco prectu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    on tam v tom videu niekolkokrat opakuje, ze proti sadeniu stromov nic nema a ze sadme stromy, akurat, ze sadenie stromov nam nepomoze zvratit prirastok CO2 v atmosfere v tom mnozstve v akom ho teraz produkujeme, takze dolezite je hlavne prestat produkovat CO2, to som si z toho odniesol ja
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam