• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MRAKY: nevidel jsem na co se odkazuje gojatla, na ktereho reagujes, nicmene - adaptovat se lze biologicky nebo skrz civilizacni infrastruktury. biologicky to ma nejaky rozsah, civilizacne taky. pokud se parametry prostredi dostanou mimo biologickou toleranci na dostatecnou dobu (eg ten wet bulb, coz nebylo soucasti "normalu od historie"), tak jsi ko, nebo se musis chranit napr. klimatizaci, ktera ale nesmi selhat. pokud selze, mas naraz masovy umrti mnoha lidi, protoze to uz je mimo biologickou schopnost se na to adaptovat.

    nejde jen o teplotu, ale o kombinaci teploty a vlhkosti

    Wet-bulb temperature - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wet-bulb_temperature
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    GOJATLA: do diskuzi o predikcich teplot se poustet nebudu. Nic o tom nevim.
    jen reaguju na clanek, ktery jsi pastnul Jen jsem poopravil, ze ted tam nejaka super nezvykla teplota neni ( ted je vyrazne pod 50) a chtel jsem zduraznit, ze v te oblasti se zahodily stare a osvedcene metody adaptace na vysokou teplotu a ze stale je mozne se pripravit i na vyrazne vyssi.

    ta vysoka cisla na lidi co vyrostli v evrope/usa mozna pusobi jako sok, ale jsou to cisla, se kterymi se musely populace potykat v historii.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    MRAKY: OK, dík za odpověď. Nechci se přít, zajímá mě tvůj názor. Podle mě máme dost důvodů panikařit a klima řešit, i kdyby to mělo vést ke zpomalení ekonomiky. Jenže to je možné jen tehdy, když se na tom najde shoda většiny, nestačí, že k tomu vyzývají vědci a ekologové. Současný vývoj nás žene do situace, na kterou se adaptovat nedá. Jak vidíš hrozbu oteplení o 4C? Je podle tebe nereálné, že by k němu mohlo dojít, nebo není tak katastrofické, jak říkají předpovědi vědců?
    TUHO
    TUHO --- ---
    MRAKY: na tom neco je, nicmene klicovy problem je v tom, ze tyhle teplotni podminky se rozsiruji, takze budou vyzadovat zmenu v zivotnim stylu a zmenu civilizacni infrastruktury stale vetsiho mnozstvi lidi.

    dalsi vec je, ze na teplotni podminky jsou nejakym zpusobem adaptovane i ekosystemy na jejichz produkci jsme zavisli. celkem snadno se da dokumentovat, ze druhy migruji pomerne rychle k polum a do vyssich poloh.

    ekosystemy jsou komplexni adaptivni systemy, ktery maj tu vlastnost, ze udrzujou nejakou rovnovahu. toho jsou schopny ale do urcity miry, po prekonani kriticky hranice nastava fazovy prechod do kvalitativne odlisneho stavu. to prinasi celou radu problemu a nakladu pro lidskou spolecnost.

    celkove spousta veci neni neresitelnych, ale je to rizikovy faktor, ktery zvysuje krehkost spolecnosti. treba michael mann si v tomhle vypomaha metaforou, ze klimaticka krize je jako chuze po stal hustsim minovem poli.

    s kazdym dalsim krokem riskujes vic a vic. ale neni to tak, ze by ty rizika neexistovalo driv a byli zvela novy. na strednin vychode je treba dobre videt, jak se vlny sucha a neurody promitly do vnitrostatni migrace, zvysenych cen potravin, spolupusobici spolecenskou destabilizaci a nakonec spolupodilejici se na vlne prevratu a obcasnych valek v regionu. sami o sobe by zrejme byly managovatelne, ale vem si uz z jinych duvodu nestabilni system a muze to byt ta posledni kapka, kvuli ktery se system zhrouti
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    MRAKY: navic se zvysujici teplotou se objevuji take pisecne boure, ktere naopak zpusobuji ochlazovani. Mozna to je jeden z duvodu, proc tech 58 byl extrem, ktery se objevil par let nazpet a znovu se neopakoval ( aspon ve te konkretni zemi, o ktere jsem psal)
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    GOJATLA: uz jsem ti to psal . max co jsem zazil je 58. A to uz se mnoho let neopakovalo... Zadny kolaps nenastal a krom zajimaveho zarezu jsem nic neprijemneho nezazil. Jak uz jsem napsal. na BV se adaptace zacala resit predevsim klimatizaci. Stare zpusoby se zahodily. Populace si zacala zit, jako by byli v mirnem pasmu.

    ano. adaptace ma jeste vyrazne moznosti se rozsirit...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    MRAKY: Popisuješ současnou situaci. Jenže globální teplota stále rychleji stoupá. Je podle tebe možná adaptace i na teploty 55-65C? Proč myslíš, že nám nehrozí masivní klimatická migrace?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Starší série tří videí o klimatické změně od ekologického institutu Veronika
    Příčiny globální změny klimatu (1. díl)
    http://www.youtube.com/watch?v=vM4ULyn9tKU

    Dopady klimatické změny (2. díl)
    http://www.youtube.com/watch?v=xUpNfkRIIUg

    Adaptace na změnu klimatu (3. díl)
    http://www.youtube.com/watch?v=JamRaMtikPo
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    TADEAS: ten clanek na verge je psan lidma co maji male povedomi o zivote v horkem prostredi..
    a) 45+'C je normalem v oblasti od iraku a nize. 46-50 neni neco nenormalniho.
    b) 45+'C je uz teplota, kdy se musis adaptovat na zivot v takovem prostredi. Je to identicke, jako v zime ve finsku, kdyz mas -30. Clovek to byl schopen delat v historii. Neni duvod, proc by neco takoveho nebylo mozne ted.

    clanky, ktere povidaji o nejake kriticke situaci a hazou cisla kolem 50'C nema vyznam cist.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    MRAKY: tady jeste dodam Na BV se idiotsky zmenila architektura. Kdysi cela oblast byla uzpusobena zit v 45+. architektura byla cilene zamerena na zvyseni prutoku vzduchu. Pouzivala se tekouci voda na chlazeni prostredi. Populace zila v podvecer/rano/noci. Dneska? Baraky jsou staveny tak, ze vyzaduji klimatizaci. na tekouci vodu nenarazich. Populace je tlacena do zivotniho rytmu, ktery odpovida mirnym klimatickym podminkam... Proste se vytraci adaptace na prostredi.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    GOJATLA: ono je dneska jedno, jestli tam je 45, nebo 58. Oboji uz znamena, ze musis zit v kontrolovanem prostredi. Kdysi se to resilo architekturou/zivotnim stylem. Dneska se to resi predevsim klimatizaci...Pokud jsi vyrustal v CR, tak mas zazity set chovani pro zimu. Pravdepodobne si toho uz ani nejsi vedom. Stejne to tak ma populace, ktera vyrusta v oblastech, kde je opak - vysoka teplota.

    problem maji jen cizinci, kteri ty navyky nemaji.

    povidani o migraci mi prijde nesmyslne, protoze ty teploty 45+ jsou normalem od historie. Vysoka teplota je proste ekvivalentem nizke teploty.... neni to nic noveho, ani nic sokujiciho.....
    TUHO
    TUHO --- ---
    NJAL: When experts in the fields covered by Lomborg check his texts, they most often find that the evidence has been distorted. Danish biologist Kåre Fog has systematically over many years checked Lomborg´s texts against his sources and references and against other scientific literature. His conclusion is that Lomborg´s texts are systematically manipulated to fit a certain agenda.
    The web site Lomborg-errors has been established to document this claim. It gathers and publishes errors found in Bjørn Lomborg´s books, especially "The Skeptical Environmentalist" (2001) and Cool it! (2007).
    TUHO
    TUHO --- ---
    NJAL: bohuzel lomborg ma na svem konte velmi rozsahly seznam chyb, kteryho jako odbornika uplne diskreditovaly. viz napriklad

    Lomborg Errors
    http://www.lomborg-errors.dk/
    NJAL
    NJAL --- ---
    Na muj vkus docela pricetne. :-)

    Bjorn Lomborg Declares “False Alarm” on Climate Hysteria
    https://www.youtube.com/watch?v=VxWYglbtqnQ

    TUHO
    TUHO --- ---
    hele koukam, ze prvni dochovane zminky o sklenikovem efektu pry pochazi od prace Eunice Footeove, vedkyne, vynalezkyne a bojovnice za zenska prava .]

    In 1859, Tyndall showed that gases including carbon dioxide and water vapour can absorb heat. His heat source was not the Sun, but radiation from a copper cube containing boiling water. In modern terms, this was infrared radiation – just like that emanating from the Earth’s surface.
    Previous work had shown that the Earth’s temperature was higher than expected, which was put down to the atmosphere acting as an insulator. But no-one knew the explanation for what we now call the greenhouse effect – gases in the atmosphere trapping heat.
    What Tyndall did was to discover and explain this mechanism. He wrote: “Thus the atmosphere admits of the entrance of the solar heat; but checks its exit, and the result is a tendency to accumulate heat at the surface of the planet.”
    He realised that any change in the amount of water vapour or carbon dioxide in the atmosphere could change the climate. His work therefore set a foundation for our understanding of climate change and meteorology.
    Tyndall was not, however, the first to make the climate link. That prize goes to the American Eunice Foote, who showed in 1856 using sunlight that carbon dioxide could absorb heat. She suggested that an increase in carbon dioxide would result in a warmer planet.


    John Tyndall: the forgotten co-founder of climate science
    https://theconversation.com/john-tyndall-the-forgotten-co-founder-of-climate-science-143499

    Eunice Newton Foote - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Eunice_Newton_Foote
    TUHO
    TUHO --- ---
    aneb "worst case scenario is still our bestchoice"

    But a new study published Monday in the Proceedings of the National Academy of Sciences argues that the high-end projection for greenhouse gas concentrations is still the most realistic for planning purposes through at least 2050, because it comes closest to capturing the effects "of both historical emissions and anticipated outcomes of current global climate policies, tracking within 1 percent of actual emissions."
    The scenarios, called Representative Concentration Pathways (RCPs), roughly show how much warmer the world will be by 2100, depending on how much more fossil fuel is burned, and how the climate responds. The best-case scenario (RCP 2.6) is the basis for the Paris climate agreement and would lead to warming of about 3.2 degrees Fahrenheit (1.8 Celsius) by 2100. In that scenario, about 10 percent of the world's coral reefs could survive, and 20 percent of Alpine glaciers would remain.
    The worst-case pathway (RCP 8.5) would result in warming of more than 8 degrees Fahrenheit (4.3 Celsius) by 2100, probably killing nearly all the world's reefs and definitely pushing vast areas of polar ice sheets to melt, raising sea level by as much as 3 feet by 2100.


    RCP8.5 tracks cumulative CO2 emissions | PNAS
    https://www.pnas.org/content/early/2020/07/30/2007117117
    TUHO
    TUHO --- ---
    Satelitní snímky agentury NASA ukázaly, že roztály ledové čepice na dvou horách na severovýchodě Kanady. Přesně tento vývoj předpověděly modely klimatologů z roku 2017: ty tvrdily, že led a sníh odtají do pěti let.

    V Kanadě odtály ledové čepice staré tisíce let. Přesně to předvídaly klimatologické modely — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...ove-cepice-stare-tisice-let-presne-predvidaly-klimatologicke-modely
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kinda related / plastic plants of the universe

    Research: Crop plants are taking up microplastics
    https://phys.org/news/2020-07-crop-microplastics.html

    (CAS) recently found that microplastics are indeed contaminating edible plants, including vegetables we eat. The study was published in Nature Sustainability on July 13.

    ...

    Despite the prevalence of MPs throughout the environment, the matter of MP uptake by crop plants has not received much attention.

    For decades, scientists believed that plastic particles were simply too large to pass through the physical barriers of intact plant tissue. But this new study disproves this assumption.

    "Cracks at the emerging sites of new lateral roots of lettuce and wheat crops can take in MPs from the surrounding soil and water. Those MPs can then be transferred from the roots up to the edible parts of the crop," said Prof. Luo.

    ...

    at the lateral root emergence sites there are small cracks, and then the particles go through those cracks and enter the xylem vessels. Thus it is even possible that particles larger than the ones we studied might also be taken up by plants," said Dr. Li Lianzhen, first author of the study.

    ...

    If MPs are getting into our crop plants, they are also getting into our meat and dairy. This raises obvious concerns about growing crops on fields contaminated with wastewater treatment discharge or sewage sludge, a process that could introduce MPs into the food chain. It also raises the key question of how MPs affect human health, a question for which there is as yet no clear answer.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam