Jinak k te nove studii Deloitte, ktera metodologicky vychazi z paperu Richarda Tola (spolupracovnika Williama Nordhause) a jejich ujetych statisticky ekvilibirstikach...
Jaromír Baxa
Změna klimatu české ekonomice nepomůže.
(a Deloitte v tomhle raději moc nevěřte)
Deloitte připravila analýzu dopadů změn klimatu a vyšlo jim, že Česko na změnách klimatu vydělá. Tyhle výsledky se rázem objevily na všech možných místech, protože hurá, zapadají do obrazu, který někteří tak nějak chtějí slyšet: Nás se klimatická změna třeba nedotkne.
Celý ten silný a mediálně vděčný závěr pochází z odhadu jednoduché regrese mezi růstem HDP a změnami teplot, srážek a druhými mocninami těchto změn. Tento model odhadli na panelu zemí světa s daty pro období 1960-2016. Díky zahrnutí druhých mocnin mohou najít optimální teplotu pro ekonomický růst a vyšlo jim, že ta je někde okolo 15°C. Naše průměrná teplota je nižší, díky změně klimatu se k optimu přiblížíme a z toho plyne závěr studie.
Jenže taková analýza není kredibilní a spoléhat na její závěry bych nikomu nedoporučoval. Vždyť jen drobná změna výpočtů by mohla vést k tomu, že by odhady koeficientů vyšly malinko jinak a tím by celé jejich závěry spadly pod stůl.
Je přitom dost důvodů odhadům koeficientů moc nevěřit.
1. Tým Deloitte v podstatě předpokládá, že HDP nezávisí na ničem jiném než na teplotě a srážkách, což je samozřejmě nesmysl. Vždyť i ekonomie má své růstové modely, které naznačují, které proměnné by v takové regresi neměly chybět, jsou to především investice, otevřenost ekonomiky, růst populace, lidský kapitál. Tyhle proměnné ale v jejich modelu chybí a už jen z toho důvodu mohou být odhady dost vychýlené.
2. I kdyby odhady vychýlené nebyly, měli bychom je považovat za spolehlivé, jen pokud povedou ke stejným výsledkům s novějšími daty. Jenže v tomhle jednoduchém testu spolehlivosti model týmu z Deloitte selhává.
Jinde v literatuře jsou odhady optimální teploty nižší, např. zde
https://www.nature.com/articles/nature15725 je odhad na 13°C.
Výsledky týmu Deloitte se nepodařilo potvrdit ani mně, a to s využitím stejného modelu, který měli oni, jen na jiných datech. Má jsou od roku 1990, klimatická data jsou z World Bank a makro data z Penn World Tables. Výsledky jsou odlišné, viz obrázek porovnávající výsledky Deloitte s novějšími daty a tabulka s odhadnutými modely.
Zkrátka, nenašel jsem moc podpory pro hypotézu týmu z Deloitte, že optimální teplota je okolo těch 15°C, osobně jsem přesvědčen, že je jejich výsledek daný jen pouhou náhodou, když jen s mírně odlišnými daty dostáváme zcela odlišné výsledky.
I kdyby mé výpočty výsledky Deloitte potvrzovaly, pořád by to neznamenalo, že nám změna klimatu pomůže. Vědecký konsensus je takový, že samotná změna klimatu s sebou nese mnoho dalších problémů, ostatně na ně upozorňují i Deloitte, a ty přitom v vmodelu vůbec nejsou zahrnuty.
Tím nejzávažnějším je větší pravděpodobnost přírodních katastrof, cyklónů, povodní, požárů a podobně. Už za posledních 15 let se jejich frekvence zvýšila na dvojnásobek a se suchem a povodněmi máme zkušenost i u nás. Tyto živelné podoby mají, podle
https://www.nber.org/papers/w20352.pdf trvalé a negativní dopady na ekonomiku.
Nepočítá se ani s tím, že změna teplot se projeví v různá období roku různě. I podle scénářů, které cituje Deloitte, hrozí u nás v průběhu letních měsíců velké vlny veder, průměrná letní teplota může stoupnout až o 8°C, i když celoroční nárůst teploty bude o dost nižší. To znamená, že se musíme připravit na vlny veder s teplotami nad 40°C se všemi negativními jevy, které mohou přinést: výpadky dodávek energie, pokles výroby kvůli tomu, že v takovém vedru jednoduše nebude možná a úmrtí lidí s oslabeným organismem.
Neměli bychom zapomínat ani na to, že i kdyby u nás dopady zůstaly omezené, jinde ve světě to tak nebude, což s sebou přinese vlny migrace, nepokojů a s nenulovou pravděpodobností i ozbrojených konfliktů.
Co z toho plyne? Výsledky Deloitte nejsou špatně spočítané. Jsou prostě jen podmíněné modelem, který použili a který má v tomto případě až příliš mnoho problémů na to, abychom mu mohli věřit. Jejich model je zkrátka neadekvátní tomu, co chtějí spočítat.
Neměli bychom si proto dělat plané a neopodstatněné naděje, že nám změna klimatu pomůže. Drtivá většina seriozní vědecké literatury dochází k závěrům, že tomu tak nebude a právě proto bychom se měli snažit o co nejrychlejší opatření na omezení emisí skleníkových plynů a na změnu klimatu se připravit.
Nemáte zač.
Studie Deloitte zde:
https://www2.deloitte.com/...ml?fbclid=IwAR0dPAtSvkMP7SpTuF2e_fqYd9_34Baz6J8j0R3oFdvnTXUHd4Rmzn81TVY
(díky jednomu z autorů Václav Franče za sdílení odkazu na studii, Vojta Kysela za její zaslání)