• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: nejsou to jen "aspirace". jde o to, že civilizovaný je dnes daleko větší počet miliard lidí, než jen ta miliarda na Západě. A nejde to jednoduše svést na to, že Čína za to nemůže, protože vyváží spotřební zboží na Západ....

    Stavět klimatickou krizi do nějakého protikladu k faktu přelidnění mi přijde jako ideologická manipulace. Oboje souvisí: jediné, co je pravda je, že vyspělé země to dělají dýl. Ale prostě nejde počítat s tím, že všechny ty miliardy lidí po světě nebudou chtít žít stejně, jako Američani. S lokálními lifestylovými nuancemi, ale spousta betonu, mrakodrapů a dálnic pro auta je jednotný rys minimálně ve velké části Asie.

    Čína nevyváží ty kvanta spotřebního zboží proto, že je zlí západní kapitalisté nutí makat pro nás zadarmo (když už, tak je nutí jejich vlastní kapitalisté). Dělají to prostě proto, že jednak spontáně požadují nějakou životní úroveň, jednak jsou k tomu politicky motivováni. A jednak, a tady hrozí, že mi někdo obviní - ale přijde mi, že řada ještě nedávno rozvojových zemí má k přírodě obecně daleko konzumnější přístup, než Západ. Srovnoval bych to s tím, jak jsme se u nás k přírodě stavěli třeba před 100 lety... prostě pořád je tam taková ta snaha neklidného venkovana vybetonovat si dvorek, aby tam neměl bláto nebo plevel. Akorát je ta snaha škálovaná úplně ad absurdum (hlavně teda v té Číně, ale nejen tam).

    Západní miliardáři mají svůj vlastní okruh problémů a je fajn se s nima o těhle problémech hádat: ale fakt nemůžou za to, že Čína betonuje jak zběsilá. Když už, tak za to můžeme my, kdo konzumujeme čínské zboží (takže opět: všichni), ale obecně prostě nejde bagatelizovat přelidnění a dělat ze všeho jen téma sociálně-kulturní války na Západě. Hodně aut prostě spálí hodně fosilních paliv - a není žádný způsob, jak ty nově bohatnoucí miliardy v tomhle zastavit. Ale právě, že to zavání tou přelidněností, takže se o tom nesmí ani mluvit - to je ta teze, že když Západ pálí fosilní paliva dýl, tak musí opatření přijímat jako první - no ono se to tak asi z pochopitelných důvodů stane, ale potom teda zase už nebude možné z toho dál dělat sociální problém, když je to evidentně problém jaksi.. fyzikální, technický, přírodní.

    Sociální problémy existují taky a já mimochodem ani nejsem odpůrce nějaké větší rovnosti ve společnosti. Nebo hledání způsobu, jak na Zemi teda přeci jen naskládat víc lidí. V současnosti ale podle mě neexistuje způsob, jak přelidnění od klimatické změny oddělit. Mimo USA je to naopak řada vyspělých zemí, kteří na obyvatele nebo na jednotku HDP mají uhlíkovou stopu nižší. Je tu velmi, velmi reálná hrozba, že bohatnutí lidnatých rozvojových zemí bude o kopírování západního životního stylu se vším všudy. Na bezuhlíkovou infrastrukturu je možné je nasměrovat.. ale naučit se ji udržet v provozu už taky musí sami. A bez nějakého hlubšího pochopení hrozí, že budou napodobovat jen nějaké vnější, povrchní aspekty (což, mimochodem, je v podstatě to, co jsem při cestách po světě v podstatě viděl, pokud vůbec něco)

    Samozřejmě se dá donekonečna debatovat, zda za kácení pralesů může přelidnění, nebo neregulovaný světový obchod, který je ochoten zemědělské produkty kupovat bez ohledu na jejich původ. Ale v konečném důsledku... bez toho přelidnění by to tak rychle prostě nepostupovalo. Takže je blbý, že někdo zase přelidnění označí za kulturně nepřijatelnou tezi, když problémem antropocénu prostě je, že lidí a toho co přímo konzumují začíná být vzhledem k celkovému objemu biosféry prostě moc.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: chapu to tak, ze konzumni aspirace (potencialni vyssi emise a degradace ekosystemu) jsou problem taky, ale aktualni klimaticky dusledky civilizovany konzumni spolecnosti jsou taky problem a jednim se neresi druhy. proto z urcityho pohledu je nutny, aby civilizovanejsi cast sveta pomohla vystavet ve zbytku sveta ty bezuhlikovy infrastruktury.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: V Česku není kůrovcová kalamita, tady je smrková kalamita. Kůrovec je jen symptom klimatické změny a přehuštěného smrkového lesa. Lidé říkají, že kůrovec sežere les. Ale to není pravda, kůrovec sežere jenom smrk. Les se skládá i z podhoubí, mrtvého dřeva, zvířat a podobně. Všichni tihle si oddechnou, když smrk zmiz
    TUHO
    TUHO --- ---
    Kůrovec netrápí jenom české lesy, s globálním oteplováním se přemnožuje a napadá oslabené stromy napříč kontinenty. Entomolog Jiří Hulcr kůrovce zkoumá na Floridské univerzitě. Říká o nich, že jsou úžasní tvorové. "To, co máme v Česku, je smrková kalamita, nikoliv kůrovcová. Ale je dobře, že se o tom mluví. Češi mají nesrovnatelně blíž k přírodě než Američané," upozorňuje v rozhovoru.

    https://zpravy.aktualne.cz/...i/kurovec-je-uzasny-tvor-rika-vedec/r~84a28ca4fceb11ea80e60cc47ab5f122
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: tohle je myslím velké nepochopení celého problému: jistě, že konzum má bezprostředně následky - ale samozřejmě, jen velmi malá část z té přelidněné populace, co hypoteticky žije skromněji, je ochotna se nějak uvědoměle zříct naší úrovně konzumu. A podle mě, i kdyby se vyspělé země odhodaly k askezi, v tomto směru, tak není žádná záruka, že takový postoj automaticky převezmou země nedávno rozvojové.

    Byl jsem 2x v Indii, kde problém přelidnění myslím popírat nelze. Ano, dá se namítnout, že z podstaty věci je život v subtropech méně energeticky náročný. Naprostou většinu roku nebo vůbec tam není potřeba topit nebo ohřívat vodu..zato klimatizaci si tropické země opravu odpírat nehodlají. Stejně tak je Asie naprosto odhodlaná překonat v individuální motorizované dopravě Evropu i USA. A to není spotřeba elit, ale jsou to dálnice, které jsou stavěny k dispozici širokým masám.

    Problém konzumu je mj. probém maniakální potřeby prodávat všechno zabalení a obrandované a generovat obrovské množství odpadků. A jednoduše obrovskou část konzumu nejde svalovat na západní elity a jejich svícení na billboardy. Samozřejmě, západní elity a jejich slétávání se na klimatické summity, to byla taková tragikomická éra, které je podle mě konec. Ale lidnatost rozvojových zemí v kombinaci s jejich naprosto živelnou chutí napodobit západní životní styl do všech detailů, včetně naprosto zbytečných absurdit - to vidím jako daleko reálnější problém, než (nyní v éře omezeného až pozastaveného cestování stále hypotetičtější výstřelky elit).

    Jako důvody, proč elity levicovým intelektuálům lezou krkem jsou mi jasné, a taky mám arogance a povýšenosti plný zuby. Ale problém je, že konzum je masový fenomén a přelidnění je rizikem v souvislosti s konzumem, a já popravdě z toho, co jsem na cestách viděl, nemám pocit, že by byla síla, která by zastavila davy, které si ten konzum žádají také.

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    nezit je reseni naseho problemu :)

    Někteří mladí lidé ve Francii nechtějí mít děti i z ekologických důvodů - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...zpravy/nekteri-mladi-lide-ve-francii-nechteji-mit-deti-i-z-ekologickych-duvodu

    Mít či nemít dítě, a tak pomoci zachránit planetu, je otázka, která znepokojuje část mladých lidí, kteří přemýšlí o potřebě zachovat životního prostředí. Svědčí to o novém pohledu na důsledky rodičovství. Dítě vyprodukuje 58 tun oxidu uhličitého ročně, zatímco vegetariánský režim ušetří v průměru 0,8 tuny ročně, necestování letadlem 1,6 tuny a autem 2,4 tuny, a to dohromady umožní ušetřit 4,8 tuny ročně.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    planeta v nouzi - o kurovci a lesich, rozhovor plnej zdravyho rozumu

    https://zpravy.aktualne.cz/.../kurovec-je-uzasny-tvor-rika-vedec/r~84a28ca4fceb11ea80e60cc47ab5f122/
    DRSH
    DRSH --- ---
    Navýšení klimatických cílů Evropské unie a opatření s tím spojená | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/navyseni-klimatickych-cilu-evropske-unie-a-opatreni-s-tim-spojena-8314842
    DRSH
    DRSH --- ---
    Vodu lépe zadrží prales než hospodářský les, ví na Slovensku. Pralesům se teď snaží zajistit ochranu | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...zadrzi-prales-nez-hospodarsky-les-vi-na-slovensku-pralesum-se-ted-8315835
    DRSH
    DRSH --- ---
    V Polsku nejdřív lesy odvodňovali. Teď přemýšlí, jak v nich vodu udržet | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...lsku-nejdriv-lesy-odvodnovali-ted-premysli-jak-v-nich-vodu-udrzet-8321730
    DRSH
    DRSH --- ---
    Na jižní Moravě není vláhová jistota, může za to změna klimatu, říká o problému kraje Trnka z Intersucha | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...-neni-vlahova-jistota-muze-za-zmena-klimatu-rika-o-problemu-kraje-8322720
    DRSH
    DRSH --- ---
    Peksa: Je sociálně nezodpovědné vůči lidem v uhelném průmyslu neproměnit teď za evropské peníze energetiku | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...alne-nezodpovedne-vuci-lidem-v-uhelnem-prumyslu-nepromenit-ted-za-8323428
    DRSH
    DRSH --- ---
    Sucho je nyní minulostí, voda v krajině ale stále chybí, říká koordinátor portálu Intersucho | Radiožurnál
    https://radiozurnal.rozhlas.cz/...ti-voda-v-krajine-ale-stale-chybi-rika-koordinator-portalu-8324250
    PER2
    PER2 --- ---
    KEB: stejne 40 let, to jsou skoro dve generace,
    uvidime casem, jestli to neni jen politicky prohlaseni...
    KEB
    KEB --- ---
    Čína překvapila: tvrdí, že do roku 2060 bude uhlíkově neutrální | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/cina-prekvapila-tvrdi-ze-do-roku-2060-bude-uhlikove-neutralni

    Tomu říkám nedávat si malé cíle!
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    TADEAS: az tak? cekal bych, ze ten bioodpad bude z velky casti voda.
    PAD
    PAD --- ---
    KEB: no, mel jsem na mysli proste vyhnivaci septik nebo COV. Tam vznika hafo ruznych plynu vcetne metanu.

    KEB
    KEB --- ---
    PAD: tak splašky jsou samozřejmě dobrý zdroj ale v rámci domácnosti si to neumím úplně představit. To jakože bys slupky spkachoval nebo naopak splašky pouštěl do bioodpadu?

    Ale taky by mě zajímalo jak to má Tadeáš vymyšlené :-)
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: to zni super! nemas k tomu prosim nejaky zdroj, kde je vice popsano, jak to v praxi funguje a na kolik to prijde?
    --
    mimo bioodpad z kuchyne, dalsi mozny zdroj muzou byt i splasky. to je pro rodinu taky par kilo za den ...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ad bioodpad a bioplyn jak se tu resil - XCHAOS

    trochu jsem se tim ted zabyval a z hlediska technologii (relativne dost low tech), navratnosti a ziskany energie (potazmo moznosti navysit si energetickou sobestacnost) je to podle me dost zajimavy i pri nizkejch cenach elektriny. pro predstavu pokud rodina vari, pro CR je udaj cca 1.2 kg vyprodukovanyho bioodpadu denne na osobu. to prakticky znamena, ze ctyrclenna rodina vyprodukuje neco jako 1m3 bioplynu denne, coz je cca 6kWh v tepelny energii (30 korun elektriny), pokud se to prozene pres par filtru, zbavi siry, vody, vysledkem je plyn pouzitelnej ve standardnich plynovejch spotrebicich.

    takze napr. pro nejakej dum, bytovej dum apod. by to byla moznost jak lokalne zpracovat odpad a zaroven vyprodukovat plyn, kterej rovnou muzou primichavat k plynu z normalniho potrubi. neprijde mi tohle uplne marny. my se to pokusime zrealizovat v ramci rodinnyho domu, uzavrel by se tim hezky energeticko materialovej cyklus bioodpadu/biomasy a energie potrebny na pripravu jidla.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam