• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PAD
    PAD --- ---
    GOJATLA: "Pro rok 2030 je uvažována čistá spotřeba elektřiny v ČR na úrovni 65 TWh, oproti 60,7 TWh v roce 2017."

    Spotřeba elektřiny v ČR loni vzrostla na rekordních 73,9 TWh
    https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/spotreba-elektriny-v-cr-loni-vzrostla-na-rekordnich-739-twh

    A do toho snaha o elektrifikaci dopravy, vyroby tepla a vubec vseho.

    Ma smysl tu studii cist dal? Kdyz pracuje s ocekavanym poklesem spotreby, zatimco realne vidime presne opacny trend?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: .... což prostě žádná velká výhra není. diskutabilně samozřejmě lze říct, že ruský plyn, který neodebereme, akorát spálí někdo jiný někde jinde. Jediné, co skutečně jako země můžeme udělat, je přestat těžit naše uhlí. Ale i to znamená, že nějaké jiné uhlí vytěží někdo jiný někde jinde, takže spíš než o ochranu klimatu jde o ochranu krajiny a ponechání nějakých strategických zásob na nejhorší časy, možná...

    Proto razím tu akumulaci. Je to jediná věc, o které má cenu přemýšlet, pokud se bavím o nějakém tom lokálním člověčenství, viz to trochu komicky-ufologické schéma [ TADEAS @ Klimaticka zmena // 2020. Nejvetsi pokles emisi v historii ]

    Filosofové od 60.let mluvili spíš o střetu nějaké infrastrukturní civlizace s nomády. Přičemž je to širší pojem, extrémní formou nomádství je třeba válka s použitím válečných strojů... nejde tam jen o ekologii. Infrastruktura svázaná pevně smístem, s půdou, sahá někam k neolitické zemědělské revoluci. Do té doby byli lidé nomádi a když spotřebovali místní zdroje, přesunuli se jinam.... v naší kultuře národních sátůt v neměnných hranicích je ale nomádství nadávka ("cikáni"). Přitom ale i tyto zemědělské civilizace vždy periodicky rozpoutávaly válečné konflikty a sklouzávaly k nomádství... v časech míru se to redukuje na periodický přesun rodiny autem do Chorvatska nebo v zimě na lyže, ale zcela a totálně připoutaně k půdě dobrovolně žije málokdo.

    Při současném uhelném životním stylu by naše země musela po dotěžení uhlí (bez ohledu na klimatickou změnu) zvednout kotvy a přesunout se někam jinam, kde uhlí je. To samozřejmě populace nějak instinktivně nechce, proto se všichni upírají k šťourání se v zemi (těžbě = drancování) někde jinde, ať už jde o uran nebo o zemní plyn (trochu srozumitelnější, trubky do kuchyně má půlka rodin, tak se toho nebojej, ale klimaticky to moc výhra není).

    Ta akumulace je přitom ekonomicky strašně vzdálená... i v tom Německu vyrábí zatím zelený vodík v tak malém objemu, že jediné, co se jim doopravdy vyplatí, je "ředit" tím zemní plyn (čímž nepatrně sníží emisní stopu, ale rozhodně ne na nulu). Paradoxně, repas celé plynové infrastruktury ze svítiplynu na zemní plyn (to bylo někdy na přelomu 70. a 80. let - osobně si na to pamatuju, byl jsem dítě a babičce měnili sporák...) nás vzdálil možnosti přeorientovat plynovou síť na čištěný dřevoplyn (ten by složením byl více blízký svítiplynu, než zemnímu plynu). Čištěný dřevoplyn je taková obskurní možnost, pokud by se teda vyráběl opravdu blízko místům kácení stromů - ne, že se ty stromy nejdřív budou někam stěhovat k centralizovanému zpracovánín...

    No víceméně, ta věc s ředěním zemního plynu vodíkem (o které se moc nemluví, protože je to úspora v rámci kapky v moři) je právě to, co mi přivádí k myšlence, že když akumulace, tak lokální - ne nějaká snaha vodík distribuovat, protože žádnými "čerpacími stanicemi na vodík" to ekonomicky skončit nemůže, nakonec když by se neakumuloval, tak se s ním naředí zemní plyn a tím to skončí. Lokální sezóní akumulace je obrovská výzva - jde o to, aby se nic nevozilo na velké vzdálenosti, ani plyn, ani dřevo, a nakonec ani ta energie, aby se přebytky z OZE dokázaly uložit buď blízko místu výroby, nebo blízko místu spotřeby, a aby tam prostě dokázaly půl roku trčet a tři měsíce vydržet...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PER2: Dočasně asi budeme muset přejít na plyn. Viz treba
    Jak může česká síť zvládnout útlum uhelných elektráren a nástup obnovitelných zdrojů | Hnutí DUHA
    https://www.hnutiduha.cz/...eska-sit-zvladnout-utlum-uhelnych-elektraren-nastup-obnovitelnych-zdroju

    Co nejrychleji bysme měli řešit snížení spotřeby, tepelná čerpadla, vodik atd. Za 20 let bude cena sezónních úložišť uplne jinde nez dnes. Nic z toho neděláme, jen mrháme časem, takže skoncime tim importem.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jitunka@... VÁM DAROVAL TEXT: Řešení klimatické krize už známe. Nesmíme se soustředit na voloviny, říká vědec – Deník N
    https://denikn.cz/...-a-konec-pohadek-idealne-od-zitra/?cst=1881185754cfbf32cc1cd91e6c60e24fef12f550

    z tohoto clanku jsem zmatena. borec razi electrify everything https://mitpress.mit.edu/books/electrify
    vyjde mu nejaka jako ze zasadni kniha. slyseli jste uz o nem, je to fakt nejaky prulom? mluvi trochu divne

    ...

    Pokaždé když zdvojnásobíme množství solární energie, kterou jsme jako lidstvo vyprodukovali, bude o 25 % levnější. Pokaždé když zdvojnásobíme počet baterií, budou o 19 % levnější. Musíme tedy dvojnásobit, dvojnásobit, dvojnásobit a znovu dvojnásobit, abychom ceny dostatečně snížili. Pro větrnou energii je to šestnáctinásobek současné produkce, desetinásobek pro baterie a osminásobek pro elektrická auta.

    vtipny moment

    Selhání naší fantazie je podle vás taky důvod, proč jsme doposud nedokázali vyřešit klimatickou změnu. Co pomáhá s takovou představivostí vám?

    Kouření trávy a pojídání houbiček?


    ---

    v podstate se ptam na to, zda nekdo vidite do toho zda prinasi neco novyho na co se muzu tesit, anebo ne "musime prejit na OZE" fakt neni prevratny...
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: neslo mi primarne o dekarbonizaci, ale o to jak nahradi energii z uhli... (cr je na uhli zavisla z kolika .. 50%?)
    jakymkoliv obnovitelnym zdrojum fandim z celeho srdce, ale nic to nemeni na situaci, ze nemame energeticke uloziste kam nastrkame prebytky ze slunce/vetru na vic jak par hodin (vodik je zatim tak financne mimo, ze ho radsi ani nezminuju) a vicemene nahrazujem jeden fosil jinym troku cistcim fosilem (plyn)
    jadro radsi taky nezminuju, protoze to se u nas stihne postavit tak za 50 let a 5x draz v lepsim pripade

    funguje nekde na svete to co popisujes? krom nejakych mikro ostrovu a dubaje? ma treba nemecko nejake takove obce/ mistni samospravy, kde jedou celorocne vicemene z obnovitelnych zdroju?

    obnovitelny zdroje maji zasadni problem a to je uloziste energie

    jinak:
    Obce chtějí z nového modernizačního fondu více peněz na komunitní energetiku
    https://oenergetice.cz/...ce-chteji-z-noveho-modernizacniho-fondu-vice-penez-na-komunitni-energetiku

    "vsechno vzdycky dopadne nejvic na nejchudsi vrsty, pochopitelne. to je takovy vztekani se k nicemu."
    to bylo jen konstatovani, vztekani vypada jinak a opet, bylo to zamerene na ten piratskej clanek od xchaose
    se silne zavadejicim nadpisem
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: "zdrazeni energie opet dopadne na nejchudsi vrstvy" - vsechno vzdycky dopadne nejvic na nejchudsi vrsty, pochopitelne. to je takovy vztekani se k nicemu. asi se tak obecne tusi, ze z tyhle situaci zadnej extra dobrej exit neni :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: nevim co xchaos mel presne na mysli, ale dobrej point je, ze tu energetiku muzes taky resit na ty obecni nebo mikroregionalni urovni a ze je to platny, to ze se na to tolik nezamerujem neznamena ze to neni zajimavej nebo vyhodnej smer, protoze kazda ta samosprava muze resit tu dekrabonizaci v mensim meritku. napr. lip ziskas podporu postavit solary a vitr, kdyz se bude lokalne vedet, ze se tim dela nejakej potrebnej krok, mistni lidi jsou zainteresovany, atp.

    nakolik to jde vyresit na 100 procent, to nikdo asi neumi rict. sezonnost se bude resit zdrojema, ktery to budou umet, bud skladovanim energie nebo importem paliv nebo energie, snizenim sezonni spotreby. lokalne jde prestavovat systemy vytapeni, vyuzit ty hlubinny tepelny cerpadla (sezonne je nabijet), pak biomasu, v blizky budoucnosti vodik, peaky zatim asi plynem. minimalne se ty mikroregiony, obce mohou divat, co ve svy situaci muzou delat, jakmile se vycerpa sezonni prisun, bude se doresovat zimni spotreba.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: jak dokaze obec akumulovat energii na zimu? momentalne s jakou technologii za jakou cenu? v nasich podminkach

    zdrazeni energie opet dopadne na nejchudsi vrstvy, jestli ted lidi brblaj ze solary sucks, tak chci videt co se bude dit az odstavime uhelky / pripadne az vlada zacne stavet predrazeny blok/y jaderky


    btw nemate nekdo zkusenosti s touhle firmou?
    Zelená energie bez prostředníků a závazků – bezDodavatele
    https://www.bezdodavatele.cz/
    Zelená elektřina a plyn
    za velkoobchodních podmínek pro nás všechny
    Garantujeme, že 100 % námi dodané elektřiny pochází z českých obnovitelných zdrojů a i emise CO2 z dodaného plynu kompenzujeme.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: to co rikas vyzaduje silnou novou vizi... a silu, ktera ji podpori
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: je to určitá zkratka, která zřejmě předpokládá automaticky, že do ceny uhelné elektřiny se např. promítne cena emisních povolenek, nebo tak něco. samozřejmě je to trochu senznacechtivý titulek, trochu ve stylu útoků proti solární energii skrz přenesení nákladů na koncového spotřebitele...

    faktem je, že pravděpodobná budoucnost naší energetiky je v importu: buď importu jaderných technologií a paliva, nebo importu přímo elektřiny ze zemí, které budou mít více OZE. V obou případech je to hodně i o importu zemního plynu... v tom druhém asi víc.

    je jedna cesta ke skutečné energetické autonomii, a ta může být současně i nízkoemisní: a to by byl důraz na akumulaci. sice se o tom mluví, ale vlastně nejsou žádná politická rozhodnutí, např. jestli to má být akumulace úplně individuální, nebo obecní, regionální, celostání... třeba by bylo zajímavé, jestli jsou v ČR natolik osvícené obce, že by uvažovaly o obecní akumulaci energie na zimu, a chtěly by to řešit na obecní úrovni a ne "každý sám za sebe"...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: variace na tema

    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PER2: Všechno bude, jen nám zůstanou oči pro pláč. A proč? Protože decentralizovaná síť není po chuti Rusům, uhlobaronům a manažerům ČEZu. Řeči o soběstačnosti jsou jen pohádky, jde o to, kdo kontroluje penězovody.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: nerikam, ze jsi to vymslel, ale postoval jsi to a jsi taky u piratu ne? :)
    nedovedu si predstavit jak odchod od uhli do 2030 neznamena rapidni narust cen elektricke energie, proto me trosku irituje ten nadpis toho clanku
    PER2
    PER2 --- ---
    GOJATLA: ze jsou oze levne je hezka mantra, ale potrebujes mit stabilni zdroj energie, plyn/jadro / uhli / obri uloziste energie, ktery neexistujou + kvalitni elektrickou prenosovou soustavu

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: tak tu argumentaci jsem nevymýšlel já, mě se neptej...

    odstup od uhlí by v našem případě téměř určitě znamenal dovoz. jedním z paradoxů německé energetické situace je, že elekfřinu z větrníků v Severním moři je pro ně skoro snažší poslat k nám (přes bývalé východní Německo), než třeba do Bavorska...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    GOJATLA: oze bude mozna levne, ale stabilizace site a sezonni uloziste to jiste prodrazi
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    fakta o klimatu sestavili nektere svoje infograqfiky do uceleneho okomentovaneho "atlasu"

    https://faktaoklimatu.cz/assets/files/atlas-klimaticke-zmeny.pdf



    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PER2: OZE budou levné. Pro nás ale dražší, budeme elektřinu dovážet, až se nám rozplyne sen o levném uhlí a jádru.
    PER2
    PER2 --- ---
    VOYTEX: povolenky a co dal, kde tu elektrinu vezmes? nechci rikat ze uhli je supr, neni, ale myslet si ze cena elektriny neporoste je docela utopie, s uhlim nebo bez uhli
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    PER2: povolenky
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: to jakoze, kdyz se ted zbavime uhli, tak elektrina prudce zdrazovat nebude? to co je za magii?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam