• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: "hele, je to tak" ... "Co přesně to způsobilo, se neví"
    ah ok, chapu (btw me napada tak milion a jedna vec co mohla zpusobit pokles civilizace(kdekoliv/kdykoliv) a jestli to byla neoliticka spolecnost nebo supermoderni technokrati, ale hadam whatever .... o spojistosti s vyhubenim megafauny v americe nemluve)

    "Každopádně, na teorie jak přesně megafauna způsobovalal dobu ledovou a jakým způsobem jí její vyhubení ukončilo, jsem docela zvědav"
    wtf, to tahas nekde z klobouku a pak nahodne skladas dada otazky? (recnicka), michani priciny vs nasledku maybe?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: hele, je to tak. Raně neolotické kultury "lovců a sběračů" (i když co mi přesně víme, kolik v tom bylo nějaké té permakultury a pastavectví a tak...) zalidňovaly Evropu překvapivě hustou sítí osídlení. Když se pak rozšířilo jako obrovská inovace usedlé zemědělství, tak krátce potom poklesl stav populace prakticky na nulu. Co přesně to způsobilo, se nevím.. .jestli jim ta políčka spláchnul jeden deštivý rok, nebo sežrali přemnožení hlodavci, nebo něco.. každopádně nějaká kombinace toho, že se už odnaučili/ztratili schopnost žít jako předtím (možná jí neztratili úplně dobrovolně?) a kolapsu té podoby zemědělství, nebo jiná pohroma (např. rozšíření infekčních chorob v důsledku toho, že víc lidí se začalo blížeji stýkat na jedno místě, místo aby furt běhali sami po lese?)

    Každopádně, na teorie jak přesně megafauna způsobovalal dobu ledovou a jakým způsobem jí její vyhubení ukončilo, jsem docela zvědav :-) Každopádně to s tím zemědělství, co píšu, to není čirá teorie, ale je to potvrzené vykopávkami. Zemědělství byla zezačátku taková spekulativní bublina, která rychle splaskla. Později se lidi naučili ve vhodnějších částech světa zavlažování, a to jim fungovalo trochu dýl a v průběhu toho vymysleli úvěrovou ekonomiku a chrámovou prostituci a nakonec teda ty svoje políčka zasolili a udělali z toho poušť.

    Samozřejmě, teď jsme na řadě my, s nějakým novým, úplně spektakulárním a neotřelým způsobem, jak failnout.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: ja tu ale mluvim o dobe pred 12.000 let+
    nove prichozi do australie + prichod spanelu do ameriky, to je jak vcera a technologicky asi uz torsku na vyssim levelu, nez "lovci sberaci"

    Především, když se někde rozjede neolitická revoluce, tak následuje většinou hladomor a kolaps
    tak to slysim poprve v zivote

    "Že by první globální oteplování a konec doby ledové způsobilo vylovení všech mamutů, kvůli kterému přestaly být břehy řek a pěšinky v lese pořádně udupané a začaly se sesouvat, to mi teda taky přijde trochu přitažené za vlasy"
    nemam tuseni o cem mluvis
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: Tak v takové Austrálii skutečně nové příchozí lidská populace změnila ekosystém poměrně drasticky... sice ne tak drasticky, jako nakonec britší kolonizátoři a nuceně deportovaní osídlenci, ale přeci jen zcela zásadně - ničení lesů, apod. Jesti vyhubili tamní megafaunu, těžko říct... (nebylo jí moc, a nebyla zas tak mega, ale pár obřích ptáků by se našlo... možná předobraz příběhů o ptáku Nohovi, kterým si jsou mořeplavecké mýty z oblasti Indického oceánu celkem hodně jisté?)

    Severní Amerika je složitý případ - minimálně tam v době příchodu Španělů existovaly usedlé zemědělské civilizace, po kterých ale o pár set let později nezbyla ani stopa a prérie byly osídlené už jen kočujícími lovci a sběrači. Takže ono to s těmi lidskými civilizacemi a hlavně jejich schopností se navzájem vnímat a pochopit v případě nějakého kulturního šoku, je docela složité...

    Především, když se někde rozjede neolitická revoluce, tak následuje většinou hladomor a kolaps, protože osídlení se naddimenzuje podle počátečních výnosů a nepočítá s neúrodou, přírodními katastrofami, rozšířením parazitů na monokulturách a obecně vyčerpáním extenzivně využívaných zdrojů (středověká kulturní krajina je už proti tomu přiměřeně diverzifikovaná...).

    Že by první globální oteplování a konec doby ledové způsobilo vylovení všech mamutů, kvůli kterému přestaly být břehy řek a pěšinky v lese pořádně udupané a začaly se sesouvat, to mi teda taky přijde trochu přitažené za vlasy :-) ale vlastně o té hustotě osídlení v předzemědělské éře tolik nevíme. Nevíme nic ani o pozdějších érách. Třeba překvapilo zjištění, že v době bronzové byla Evropa už poměrně hustě osídlená a obrovských bitev se účastnili bojovníci i s velkých dálek. Přitom si to všichni představovali jako nějakou éru, kdy tu po lese pobíhá pár osamělých pomalovaných Keltů a nic moc se neděje....
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: nerozporuju to, ze lidi maji schopnost ovlivnovat silne svoje okoli a urcite se to i delo, ale spojovat masivni vyhynuti druhu(nemluvim o dinosaurech xchaosi) v minulosti na lidi, kdyz je tu plno dukazu, ktery nasvedcujou o uplne jinym levelu katastrofy, ktera je mimo lidskech dosah, mi trosku zavani
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: jasne, lovci mamutu se jednoho rana vzbudili dali si moc silnou polivku z houbicek, prepadl je berserk a rekli si, ze by mohli vyvrazdit kompletne celou severni ameriku(nejen mamuty), pak zapalili vsechny lesy roztavili ledovce na severu vsechno splachli vodou, mamuty co vyvrazdili behem par hodin zase zmrazili a nakonec spachali ritualni sepuku a prikryli se popelem

    dneska je hold moderni asi vsechno svadet na lidi a jejich destrukcni schopnosti a podle nas soudime sve predky

    par vycucu
    Pasteboard - Uploaded Image
    https://pasteboard.co/JGRve5E.png
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: jde o to, ze pred zemedelstvim pusobi lidi skrz ohen a skrz naruseni tech stad bylozravcu a ze ty zmeny muzou bejt opravdu velky
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: lovci mamutů, neasi! A teda nejspíš i lovci obřích lenochodů... (kdo vyhubil dinosaury, to je jiná otázka :-)

    Jinak v Kalifornii mi přišlo, že se moc nedalo žít už před těmi 20 lety, když sem se tam byl podívat (teda možná tak na sever od SF...). Nicméně, pokud vím, tak se jich většina chce stěhovat na Mars...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RADIQAL: tak i já mám celkem úspěšnou low income strategy, to je pravda :-) akorát to teda nevyužaduje ani žádnou moc strategii, mít low income :-)
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: More philosophically, the Pleistocene and early Holocene megafaunal extinctions can stimulate us to reevaluate what is natural in the world and what sort of natures we seek to conserve or restore. If we accept the increasing evidence for a strong human role in these early extinctions, it forces a look inwards and recognition of the deep prehistoric entanglement between humans and environmental change, a realization that some of the most dramatic human-induced changes to the nature of life on Earth and the functioning of the biosphere may have occurred even before the dawn of agriculture

    nevim uplne jak moc lidi dokazali tenkrat ovlivnit commet/asteroid impact, ale muzeme se nad tim urcite zamyslet (: (pokud tedy neverime na fantasy overkill hypothesis)


    z jineho soudku, normalne agroferti zumpu nepostuju, ale udelam vyjimku
    Kalifornský exodus. V nejlidnatějším státě USA se už téměř nedá žít - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...o-ceny-nemovitosti-klimaticka-krize-usa-exodus.A201207_142742_zahranicni_aha
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: kdyztak ten ebook kup (v ramci podporeni hdp) a nahod, rad si prectu.

    spis nez o kapital mu jde o udrzeni zivotni urovne v casech civilizacni stagnace nebo kontrakce.

    chapu to tak, ze kdyz civilizace narazi na nejaky energeticko materialovy limity nebo predely, musi se nejak reorganizovat, pokud to chce managovat spis s nizsim poklesem zivotni urovne. tzn jak prave muzeme udelat to, ze i s mensim mnozstvi vyuzitejch zdroju (at uz z duvodu organizacnich, nebo nejaky zasadnejsi degradace zdroju a stability prostredi, nebo kvuli zvysujici se ucinnosti a efektivite) ta zivotni uroven treba moc nedegeneruje. kapital s tim souvisi volne, coz rikas i ty. muzes mit super ekonomicky vysledky, zivotni uroven muze zaroven padat.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: nemohl sem si to odpustit. degrowth je proste civilizacni i ekonomickej nesmysl.

    leda by sme nas nabytej kapital (rozumej domy, auta atd.) zpatky rozebirali na puvodni suroviny, vraceli zpet do prirody a zili jako divosi.

    jenze kapital se tvoril v lidsky kulture odjakziva, to je to, co nas odlisuje od zvirat.

    ten problem neni v nabyvani kapitalu, tedy rustu, ale ve zpusobu jeho tvorby...

    kdyz bych to zkusil vysvetlit pomoci tobe blizkyho tematu/paralely - problem neni zemedelstvi/pestovani rostlin a chov zvirat, jez nas syti a v soucasnosti zpusobuje problemy jako eroziy ztratu biodiverzity, odcerpavani vody z pudy apod. problemem je zpusob, kterym to v soucasnosti delame, jez neni udrzitelny pro takhle rozsahlou lidskou populaci, resp. udrzitelny zivot na zemi
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Researchers Find a Way to Pull Carbon Out of The Air And Turn It Into Jet Fuel
    https://www.msn.com/...ull-carbon-out-of-the-air-and-turn-it-into-jet-fuel/ar-BB1cf691?ocid=msedgntp
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    SHEFIK: Tyve, muj radical hardcore degrowth plan s very low density income strategy z toho dělá prácičku na dvě! hodiny. Dik za výcuc.
    Ještě budu muset zvážit, jesi raděj nepozvu svoju ženu na pizzu, než tohle. Oschlejma krajama nakrmim syna a mam to zadarmo.
    ROFL, ještě že má ta práce takový morální credit.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Greta Thunberg

    The movie “I Am Greta” is now steaming on Hulu (USA), ARD Mediathek (Germany), DocPlay (Australia), Crave (Canada) and SVT play (Sweden).
    In early 2021 also on BBC, NRK, DR, YLE and approx 70 other countries including China, Russia and India.

    I.Am.Greta.2020.720p.WEBRip.800MB.x264-GalaxyRG (download torrent) - TPB
    https://thepiratebay10.org/torrent/37048244/I.Am.Greta.2020.720p.WEBRip.800MB.x264-GalaxyRG



    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The faulty science, doomism, and flawed conclusions of Deep Adaptation | openDemocracy
    https://www.opendemocracy.net/...nomy/faulty-science-doomism-and-flawed-conclusions-deep-adaptation/

    To be totally clear, we argue that all of the following are simultaneously true:

    1. There is an unprecedented global climate and ecological emergency. If governments do not undertake enormous measures to mitigate climate change, then some form of “societal collapse” is plausible — albeit in varying forms and undoubtedly far worse for the poorest people.

    2. Policymakers and society at large are not treating this grave threat with anything approaching sufficient urgency.

    3. The climate crisis is dire enough in any case to justify urgent action, including mass sustained nonviolent disruption, to pressure governments to address it swiftly.

    4. However, neither social science nor the best available climate science support Deep Adaptation’s core premise: that near-term societal collapse due to climate change is inevitable.

    5. This false belief undermines the environmental movement and could lead to harmful political decisions, overwhelming grief, and fading resolve for decisive action.

    6. Respecting the distinction between the coming hardships and unstoppable collapse clarifies our agency to minimise future harm by mitigating and adapting to climate change, whilst freeing us from moral and political blinkers.




    The Darkest Timeline
    https://www.nytimes.com/2020/12/26/style/climate-change-deep-adaptation.html

    In July, with Colleen Schmidt, who is 24 and has a degree in environmental biology from Columbia — and who acted as their de facto editor — they published a paper.

    “I would call it a hit piece on the paper and by implication, the framework and the movement,” Mr. Bendell said. “It was quite upsetting, and I wasn’t sure how best to respond.”

    About two weeks after Mr. Hall, Mr. Nicholas and Ms. Schmidt published their paper, Mr. Bendell released a second version of his Deep Adaptation paper.

    “This paper appears to have an iconic status amongst some people who criticize others for anticipating societal collapse,” he writes. “Therefore, two years on from initial publication, I am releasing this update.”

    The stark statement that had opened the original paper was altered. Once, it had said its purpose was to provide readers “with an opportunity to reassess their work and life in the face of an inevitable near term social collapse due to climate change.” Now, to emphasize that the idea remains unproven, it reads “in the face of what I believe to be an inevitable near-term societal collapse.” Mr. Bendell added a sentence stating plainly that the paper does not prove that inevitability.

    As the summer of 2020 ended, he announced on his blog that he would be stepping back from the Deep Adaptation forum, a decision he said he’d been planning for a year.

    In this quiet, he is working on a new paper. In it, he said, he plans to explain exactly how the coming catastrophe of our society will play itself out, describing the starvation and mass death that so many anticipate.

    The three young people who wrote the paper rebutting Deep Adaptation agree that the climate crisis has already resulted in horrific loss and that it will continue to exact a heavy toll. But they also believe that governments around the world can still make a difference and should be held to account, instead of being lulled into inaction by despair.

    “We’ve lost some things,” Ms. Schmidt said. “We could lose everything. But there is no reason not to try and make what can work, work.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: haters gonna hate
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: kupujte si co nejvic moji knihu, ktera je zamerena proti spotrebe a konzumu na tema degrowth :D a kdyby vam to konzumacne nastacilo, mam jeste svuj youtube channel, kde mi muzete nahanet liky :) ale jinak sem alternativec, co svejma myslenkama spasi svet

    no tak, jen za 11 euro, to vydelate ve vasi praci za chvilku. z knizky se dozvite, ze prace spotrebovava material a energii. stejne tak tistena verze my knihy i jeji distribuce. u elektronicky knihy zase energie potrebna pro provoz serveru, stazeni a podsviceni pri cteni.

    a abyste vedeli, ze to myslim vazne, uplatnil jsem degrowth princip i na velikost my knihy, ma totiz jen 20 tisic slov. mezi nimi najdete takove napady, jako: setrit, sedet doma, nepracovat, nejlepe se nehybat a pomalu dychat. utlumte svoji spotrebu jiz dnes za 11 eur!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2020 Can Green Hydrogen Production Be Economically Viable under Current Market Conditions
    https://www.mdpi.com/1996-1073/13/24/6599/pdf

    This paper discusses the potential of green hydrogen production in a case study of a Slovenian hydro power plant. To assess the feasibility and eligibility of hydrogen production at the power plant, we present an overview of current hydrogen prices and the costs of the power-to-gas system for green hydrogen production. After defining the production cost for hydrogen at the case study hydro power plant, we elaborate on the profitability of hydrogen production over electricity. As hydrogen can be used as a sustainable energy vector in industry, heating, mobility, and the electro energetic sectors, we discuss the current competitiveness of hydrogen in the heating and transport sectors. Considering the current prices of different fuels, it is shown that hydrogen can be competitive in the transport sector if it is unencumbered by various environmental taxes. The second part of the paper deals with hydrogen production in the context of secondary control ancillary service provided by a case study power plant. Namely, hydrogen can be produced during the time period when there is no demand for extra electric power within a secondary control ancillary service, and thus the economics of power plant operation can be improved.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam