• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    DNF: jestli někomu sežere hodinová konfernence 40GB, tak používá dost marnej komunikátor. Mám průměrně 0,9GB denně za osmihodinovou šichtu, z který strávím na callech minimálně půlku, a ještě se hrabu na serverech...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DNF: souhlasim, tohle neni e2e lifecycle uhlikova stopa, nicmene message clanku ma opodstatneni. nemyslet si, ze sezenim u kompu zachranuju planetu, kdyz ho vcetne internetu zdimu na max...
    DNF
    DNF --- ---
    SHEFIK: jo, tak jako popikovej clanek asi dobry, ale to srovnani je tak trochu divny, za virtualni koncerenci tam spocita malem i cestu na zachod, ale auta samozrejme maji jako uhlikovou stopu jen spotrebovanej benzin. Sure.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    RADIQAL: Účel světí prostředky, že?
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    SHEFIK: Poradím dnes mým dětem, ať při distančním vzdělávání vypnou kameru. Fakt knížecí rady :-)
    Btw.co je to za město, ve kterém se jezdí průměrně za 4,5 litru benzínu? :-)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Chcete přispět k ochraně klimatu z pohodlí domova? Vypněte si kameru na počítači - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...hcete-prispet-k-ochrane-klimatu-z-pohodli-domova-vypnete-si-kameru-na-pocitaci

    Průměrná šedesátiminutová videokonference emituje do ovzduší 150-1000 gramů oxidu uhličitého. Není to zrovna málo. Pro porovnání, když proženete průměrným motorem litr benzínu, uvolníte do ovzduší zhruba 2400 gramů CO2. Což je třeba 20-25 kilometrů najetých autem v městském provozu. Takže při započítání nejvyšších emisních hodnot průměru z dvouhodinové videokonference už se rozdíl mezi nedojížděním a virtuální komunikací nezdá pro životní prostředí a klima tak zásadním zlepšením. A to si ještě stačíte odvézt nákup domů sami.

    ...

    Pro začátek ale během videokonferencí vypněte obraz. Je to výhodné: nemusíte odklízet vlastní nepořádek v záběru kamery, debatovat on-line můžete klidně v županu. A hlavně, uhlíková stopa vaší virtuální rozpravy tím rázem poklesne o 96 %.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    RADIQAL: echo24 no :) tam je celkove uroven ctyrlistku...
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    GLOBETROTTER: ROFL, toť bulvár jak blesk. Je to klasickej pripad falešné argumentace. Sugestivní titulek a ještě vtipnější podtitulek. Než aby se řešila podstata věci - privatizace agrarniho sektoru v zemi, kde je na něm zavisla polovina obyvatel - dochází k shamingu aktérky...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Got Climate Change? Kelp Can Help
    https://cleantechnica.com/2021/02/07/got-climate-change-kelp-can-help/

    The key is kelp, which use the dissolved carbon dioxide in the water as a nutrient. The kelp can actually reduce the acidity of the water around it, creating a temporary “halo” area of improved water conditions that can benefit other sea life in the area — like blue mussels.

    ...

    Not only does this give us two commercially viable crops, but it also allows us to increase the positive impact on our local ecosystem,” said Matthew Moretti, CEO of Bangs Island Mussels, a Maine farm that has been collaborating with the researchers. “In the face of a rapidly changing environment, this is even more important.”
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ehm, no teda nevím..
    NH3 Internal Combustion Engine Archives - Ammonia Energy Association
    https://www.ammoniaenergy.org/topics/nh3-internal-combustion-engine/
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Greta Thunbergová omylem opět odhalila, že je instruována, co má zveřejnit - Echo24.cz
    https://echo24.cz/...-zverejnit?fbclid=IwAR2zaRgGo6tE4xLVXvaOXXIY1r9LvOPv__VPJ4y5zSnXmVEFBXCTC24l-sg
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS, TADEAS:

    New research challenges scientific orthodoxy on the role of grazing livestock in relation to emission reduction targets
    https://sustainablefoodtrust.org/...-of-grazing-livestock-in-relation-to-emission-reduction-targets/

    the scheme involved cattle ranches and the very significant soil carbon gains made by them: 0.8% per year of organic matter; in other words double the 4 per 1000 target set by the French Minister Stéphane Le Foll at the COP21 Paris summit where he announced his ‘quatre per mille’ scheme.

    If this level of soil organic matter gain can be verified through ongoing research and monitoring using evolving and ever more sophisticated techniques for measuring soil organic matter, this represents a very significant breakthrough. In combination with the new information from Professor Myles Allen of Oxford University on the reduced impact of methane on climate change, there is a compelling argument for the scientific community to reassess the role of holistic grazing systems involving ruminant livestock – which could make a very significant contribution towards reducing climate change impacts.

    This potential is highlighted in the press release from Wilmot Farms, who have calculated that were these soil carbon gains to be replicated across all the cattle farming grasslands in Australia, it would have the potential to sequester just under one quarter of Australia’s total greenhouse gas emissions. It should also be emphasised that this is a net calculation which includes the counter benefit of the methane emissions from grazing animals, which makes it even more significant.

    The press release states that, ‘In the farming and grazing context alone, it’s estimated that the widespread adoption of carbon-friendly practices could potentially sequester between 125 Mt and 374 Mt of CO2e per year, representing between 23% and 70% of Australia’s current total annual national greenhouse gas emissions.’
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    malá kostička do vaší stavenice znalostí o klimatu - 3min kreslené video proč vlastně některé plyny jsou skleníkové a některé ne. hezké. děcko teď furt kouká na MinuteEarth videa, což všeobecně doporučuju (celkově bisoféra)

    How Do Greenhouse Gases Actually Work?
    https://www.youtube.com/watch?v=sTvqIijqvTg
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MASTODONT: už se těším až s řešením klimatické změny přijdou ti bez zeleného myšlení... Třeba pravice by u nás mohla vymyslet něco lepšího než popírání, už jsou s tím docela trapní
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MASTODONT: Svedsko nic neodstavilo. Odstavili to investori te elektrarny.
    Investori oznamili plan odstavit elektrarny uz v roce 2015.
    MASTODONT
    MASTODONT --- ---
    Švédsko řeší vážný problém. Poté, co na konci minulého roku odstavilo první blok jaderné elektrárny Ringhals 1 a na začátku toho nového přišel tuhý mráz, nemá severská země dost elektřiny. Švédská státní televize SVT proto vyzývá obyvatele, aby přestali luxovat.

    Švédsku chybí odstavená jaderná elektrárna. Přestaňte luxovat, vyzývá občany - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...hybi-odstavena-jaderna-elektrarna-prestante-luxovat-vyzyva-obcany-40350219

    Krásná ukázka zeleného "myšlení".
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Tomáš Petříček - Názory Aktuálně.cz
    https://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-petricek.php

    Mam rada Petricka. Skoda ze neni ministr za nejakou nepotapejici se stranu

    - Vyřešit klimatickou krizi je největší výzvou všech dob.
    - USA a EU se musí proaktivně ujmout vedoucí role v globálním úsilí boje proti klimatické změně.
    - Hlavní oblastí boje je odejít od uhlí směrem k čistým energiím.
    - USA a EU musí společně komunikovat směrem k největším producentům CO2 a dostat je tzv. „na palubu“.
    - Přechod k čisté energii musí být spravedlivý. Je nutné zajistit nová místa a rekvalifikace.
    - Je potřeba dostat do hry o klima soukromý sektor.

    Kerry:

    Jaká je současná situace v USA, jaké zastávají spojené státy postoje a jaké budoucí kroky, objasnil v několika bodech:

    - Na úrovni jednotlivých amerických států aktivity podporující Pařížskou dohodu probíhaly. Přes 1000 starostů se aktivně zapojilo a téměř 78 % nové elektřiny ve 38 státech (s 80 % populace) pochází z obnovitelných zdrojů.
    - Neexistuje nic jako čisté uhlí, i přírodní plyn je jen fosilní palivo.
    - Je třeba adekvátně využít moderních technologií k získání nového náhledu na věc a nových kalkulací.
    - Musíme lépe a efektivněji využívat rozvodných sítí a obnovitelných zdrojů.
    - USA se vydají cestou vodíku. Ten by mohl být do budoucna hlavním zdrojem energie, protože je ho dostatek.
    - Bude potřeba hovořit o řadě dalších souvisejících témat: o udržitelném venkovském hospodářství, o oceánech, o přírodních rezervacích.
    - Veřejnost v Evropě je angažovaná, naopak v USA je stále řada popíračů. Musíme posílit komunikaci nejen navenek, ale i směrem k domácí populaci.
    - Je nutné pomáhat zemím, které samy nemají dostatek finančních prostředků, jejichž vlády nejsou dostatečně silné; zemím, které čelí negativním důsledkům klimatických změn.
    - USA vidí prostor pro spolupráci s automobilovým průmyslem - zjistit, čeho jsou schopni dosáhnout, co pro to potřebují a jaká motivace zrychlí jejich úsilí.
    - USA již zavřely řadu uhelných elektráren a Bidenova vláda plánuje mnohem víc aktivit na domácí půdě.
    - USA vidí potřebu začít snižovat emise v dopravě a zrychlit uvádění elektromobilů do provozu. Hodlá využívat mnohem více zelené elektřiny, mít 500 000 školních elektrobusů a 500 000 dobíjecích stanic.

    Pokud se podle Kerryho listopadové zasedání COP26 (26th UN Climate Change Conference of the Parties) v Glasgow vydaří, měl by být výsledkem strategický plán, finančníci by měli být na stejné straně a soukromý sektor motivován k investování finančních prostředků. Pokud to tak bude, „rozjeté věci již nepůjdou zastavit bez ohledu na to, kdo bude v Bílém domě v příštím volebním období“. Osobně jsem rád, že návrat tak velkého hráče do společného boje s klimatem probíhá rychle.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Denmark to build 'first energy island' in North Sea
    https://www.bbc.com/news/world-europe-55931873

    Last November the European Union announced plans for a 25-fold increase in offshore wind capacity by 2050, with a five-fold increase by 2030. Renewable energy provides around a third of the bloc's current electricity needs:

    According to the EU, offshore wind supplies a current level of 12 gigawatts
    - Denmark supplies 1.7 gigawatts
    - The new island would supply an initial 3 gigawatts, rising to 10 over time
    - The smaller Bornholm energy island would provide 2 gigawatts
    PAD
    PAD --- ---
    jeden data scientist na redditu:
    I'm about to accept a new job that will be include a nice paycut (125K) just to get out of O&G. The industry is on a downturn and I think now is a good time move on. The premium pay is no longer worth the instability. (O&G=oil and gas. Puvodni plat je $140k/rok.)
    Tento druh premysleni muze jeste vice urychlit upadek fosilniho prumyslu. Ekonomika jsou lidi a pokud neni jakakoliv firma schopna prilakat chytre lidi, kteri jim pomuzou treba hledat nove zasoby k vytezeni (jedna z castych data science uloh prave v O&G), nebude to dlouho trval a konkurence si ji rozebere na soucastky:-)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    U.S. Will Profit From Eliminating Carbon Emissions ‘Even If You Don’t Care About Climate’
    https://www.forbes.com/...ting-carbon-emissions-even-if-you-dont-care-about-climate/?sh=48fcfece5978

    The economy needs to mobilize $2.1 trillion in the 2020s to move onto a path that will eliminate U.S. carbon emissions by mid-century. “However this is not a cost,” Pacala said, “and will be largely offset by operational savings.”

    Much of those savings derive from the fact that wind and solar facilities, once built, have no fuel cost.

    “The fuel is instead free,” Pacala said. “So the owning and operating costs are a factor of ten lower than this $2.1 trillion.”

    More savings derive from the health benefits when less fossil fuel is burned.
    “Projected energy costs during the 2020s are less than the added health benefits just caused by the transition and reduction in fossil-fuel convention pollutants,” Pacala said.
    A recent report from the Center for Research on Energy and Clean Air links air pollution from burning fossil fuels to 230,000 deaths in the U.S. annually and $600 billion in annual economic losses. The U.S. spends 6 to 7 percent of its Gross Domestic Product on energy, but it spends 20 percent on health care, said University of San Francisco Professor James Williams at an earlier National Academies event.

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ... anebo inspektora najdou v kanale ...

    Surprise criticism which could accelerate China’s climate policies;

    An inspector calls
    This time last week a somewhat obscure environmental inspection report (above) appeared on two Chinese government websites at the same time. But, within hours of its publication, observers were saying it could have a “significant” impact on China’s climate policies.
    In a rare and potentially pivotal move, the report – authored by a body established personally by China’s leader Xi Jinping – criticised the high-level central government agency responsible for overseeing the development of the nation’s energy sector. In particular, it scolded the agency for “falling behind” on promoting the development of low-carbon energy.
    Carbon Brief’s two new China writers, Hongqiao Liu and Jianqiang Liu (see last week’s email), have spent all this week assessing the report in detail and reaching out to their contacts for further interpretations and analysis.
    Earlier today, we published their in-depth Q&A, which provides a truly fascinating insight into the report’s importance, as well as the current dynamics within China’s government that are now guiding the nation’s climate and energy policies.



    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam