• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    OMNIHASH: jo, cim uzavrenejsi struktura (skleniky, indoor), tim vyssi stabilita, tim vyssi naroky na materialy a energie, tj. celkovou "civilizovanost". myslim si ale, ze by byla mylka tohle povazovat za produkci tech bilkovin ve velkym, to se deje skrz travy a ruzny jejich odnoze, olejniny, v mensim orechy, atp. ... tj. bilkoviny se nakonec ziskavaj predevsim z toho otevrenyho ekosystemu, kterej nejde zavrit, a jehoz management jsme jakozto ekosystemovi hyperpredatori odsouzeni chte nechte provadet. :)

    jinak tady takova tabulka adaptovana z:

    2016 Carrying capacity of U.S. agricultural land: Ten diet scenarios
    https://online.ucpress.edu/....elementa.000116/112904/Carrying-capacity-of-U-S-agricultural-land-Ten

    jsou tam videt pomery toho danyho stravovaciho rezimu, tady nejaka prumerna americka dieta a nejakej orientacni k tomu potrebnej prostor. pokud vynechame z uvahy ty synteticky bilkoviny, tak je to hlavne hra o land-use, tj. kolik je k dispozici "orny pudy" (klidne obhospodarovany bezorebne, ale dostupny strojema a v potrebny kvalite), kolik je ke spasani (travni ekosystemy), pricemz tohle neni volne prevoditelny jedno na druhy. dal to v regenerativni praxi bude limitovat to, zda ten danej zpusob managementu bude navysovat kvalitu ekosystemovejch cyklu.

    meat&beans, podobne jako grains, oils, nelze produkovat indoor, ve skleniku, akvaponicky, hydroponicky, atp., nelze to radikalne prostorove snizit ten narok. lze napr. navysovat vynos a tim snizovat zabor ekosystemu pro tuhle cinnost, porad zustava otazka, jaky bude management toho ekosystemu, ktery bychom takto hypoteticky opustili, a zaroven jak moc regenerativni/degenerativni je ten vynosnejsi zpusob produkce.

    v regenerativnim systemu si lze hrat s pomerem grains/beans/peas vypestovanych v pasture-croppingovem systemu (trvale travni porosty v kombinaci s bylozravci a jednoletymi plodinami) a jak moc lze uprednostnit tyto jednolete plodiny a jak je vyvazit s bylozravci, jednak z vyzivoveho pohledu pro cloveka, jednak z pohledu miry regenerativity, kterou tak lze dosahnout.

    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SEJDA: ty sodíkovky tam maj reflektor s80% odrazivostí, opravdu nevysvítí půlku energie zbytečně.


    TADEAS: v tomhle jsem zvědavej jak dopadnout polopoustni rozvojový země. Imho se akorát dostávají do chvíle, kdy by mohly zvládnout přechod pod kontrolovanou/skleníkovou produkci jídla ve velkým. Technologie k tomu jsou, chybí jen investice.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: jo no je zvlastni ze je kolem toho porad takova slepa skvrna / neznam jinej zdroj nez tebe kdo by to takhle mel propocitany

    myslim ze chybi nejakej fakt ozdrojovanej clanek s cislama na tema BYLOZRAVEC nebo tak neco

    plus teda mi vzdy kdyz o tom mluvis vrta hlavou, zda treba neni velkej rozdil v poctech tech krav. jako ze kolik krav by bylo optimalne potreba na co nejlepsi sekvestraci treba v CR a kolik jich zije ve velkochovech. Jestli to neni nasobne uplne jiny cislo, tj byste meli pravdu oba (tj slo by o to snizit pocet bylozravcu na zlomek, udrzujici pudu)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    RADIQAL: da se to tak rict, ale nerika se to tak :) (a nedela)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: porad se smesuje nekolik problemu dohromady. kdyz to vezmes planetarne, resime aspekt klimatu a aspekt ekosystemu. 'food' je subproblematika 'managementu ekosystemu' a 'logistiky'. pokud chceme skutecne delat management (planetarnich) ekosystemu, neni mozny ten subproblem "food" nadradit nad problematiku managementu ekosystemu. "food" lze z toho problemu managementu ekosystemu vymknout, napr. pokud budeme mit synteticky bilkoviny - pak nezijeme z ekosystemu, netransformujeme biomasu ekosystemu, ale stavime se jako bytosti na nejakou jinou, syntetickou platformu v nasi rezii. fine by me. problem managementu ekosystemu v takovem pripade zustava, odlehcem o cast nasich naroku na produkci bilkovin.

    jinymi slovy - resit food neni totez, co resit management ekosystemu. ruzne odpovedi na "food" muzou mit pro ekosystemy ruzne dusledky. reseni "food" je nutny kontextualizovat a podradit ty problematice (regenerativniho, klima stabilizujiciho) managementu ekosystemu.

    uhlik, stejne jako ostatni prvky se pohybuje v CYKLU, emise ekosystemu (zvirat, pud, lesu, mokradu...) jsou nevyhnutelny. emise ekosystemu nejsou fosilni emise. nas primarni problem jsou fosilni emise, ne ekosystemovy emise, ekosystemy vzdy budou mit nejaky baseline emise a skrze management si muzeme do omezeny miry vybrat, jaky budou. fosilni emise zastavit muzeme, ekosystemovy zastavit nemuzeme a nechceme, ekosystem cykluje a musi cyklovat (a my jeho cykly podporovat skrze nas management), predstava ze eliminujes bylozravce kvuli emisim je uchylny neporozumeni, ktery delaj lidi od kompu a jini lidi od kompu, kteri jim radej.

    hlediska ekosystemu neni o fokusu na emise (to je hledisko klimatu), z hlediska suchozemskyho ekosystemu je fokusem PUDA.

    pokud je fokus puda (a jeji sekvestracni schopnost), vyjde ze:

    - bylozravci jsou esencialni pro regeneraci pudy
    - soja (zaklad pro rostlinny "maso") pestovana takovym zpusobem, jakym se pestuje (orba, biocidy), je degradujici pro pudu (ekosystem)... a veprovy co si tu koupis je pravdepodobne vykrmeny na sojovejch smesich, jakozto nejlevnejsi (ale pro ekosystem degenerativni) bilkovine.

    takze za me pokud neco syntetickyho, tak synteticky veprovy; skot/bylozravci maj daleko daleko vetsi potencial pro regeneraci ekosystemu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Inicio - Sustraiak Habitat Design
    https://sustraiak.coop/

    Sustraiak Habitat Design is a small cooperative registered in Vitoria-Gasteiz, created at the beginning of 2016.

    The cooperative's corporate purpose is to design and implement sustainable projects in urban and rural spaces, as well as to carry out ecological and technical advisory work.

    We are a multidisciplinary team that we come from different professional branches, ranging from agriculture and livestock to architecture, through landscaping, chemistry or environmental education and all from the perspective of Permaculture. This means that our knowledge and professional trajectory allow us to approach projects from a comprehensive and resilient perspective.

    Recarga de acuiferos en sistema agrosilvopastoral
    https://youtube.com/watch?v=Io_4WIHRaSk


    The rains this winter leave us a good supply of water in the catchment areas that will undoubtedly be of great help when the heat hits.

    #ManagementAgroecológicaTerritorio #KeylineDesign #Agrosilvopastoral
    KEB
    KEB --- ---
    SEJDA: dokázal bych si představit low tech verzi, kdy od úsvitu do soumraku je levnější, v noci dražší.

    A pak smart verzi propojené Smart domácnosti co spíná spotřebiče atd.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KEB: u verejneho osvetleni to donuti zase obce prejit ze sodikovych vybojek s uhlem 160°, na ledky s uhlem 90°.
    A jinak souhlasim, dneska maji bezne dvou tarifove elektromery simku, stahuji si aktualizace. Takze asi neni zady problem prejit na X tarifu, jenom karapatek blbe, ze by pak museli udelat webove/moiblni rozranni pro odberatele, protoze ti by uz z display elektromeru nedokazali precit, kdy a za kolik spotrebovali kolik elektriny.
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: taková věc jako levnější noční proud je vysloveně uhelný přežitek. Stačí udělat noční proud drahý a ono to všechny obchoďáky, výlohy billboardy atd donutí zhasnout s nemalým benefitem snížení světelného smogu.

    Veřejné osvětlení vypnout ti neprojde, ale předělat ho na diody by mohla být dobrá hladová zeď.

    A ještě tím padne argument, co dělat když nesvítí slunce. No a právě jsem se zacyklil, protože by to znamenalo mít vizi a přetlačit lobby protitlak.

    No a nynější politická jelita si aní není schopná vytáhnout hlavu z prdele natož takovýhle konstrukt.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    V ČR se loni vytěžilo dosud nejméně uhlí, větší propad byl u černého
    https://oenergetice.cz/uhli/v-cr-se-loni-vytezilo-dosud-nejmene-uhli-vetsi-propad-byl-u-cerneho

    we need moar teda less! :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: a ano, dokud tu budou vládnout takový, budeme mít maximálně fotky z lesa kde zkoumá brouky a sem tam nějakou tiskovku. Nějaký koncept a plánování nula. Nic
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: stačí změnit účtování elektřiny a nemusíš nic narizovat
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: to prece nestojí v protikladu, to snizovaní spotreby “prumyslového” masa a zvysování spotreby volně pasoucího se. celkově by se spotreba měla snižovat a struktura promeňovat ve prospech ukladani co2 do pudy, zvyseni zamestnanosti (v zemedelstvi!?!) a kvality pudy.
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: tak třeba zákon ze od určité zastavěné plochy musíš mít na střeše solary, tu měl být už dávno. Četl jsem, že Francie ho zavádí nebo zavede. Maličkost kterou by platily všechny ty překladišť ní krabice, ale to se u nás nezavede asi nikdy. Na jedné straně není tlak a na druhé straně je lobysticky protitlak.

    No a připočteme k tomu maličkost, že tahle vláda odborníků ani po roce pandemie nebyla schopná vypotit epidemický zákon, tohle je naprosto mimo jejich cokoli.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: nazor ma slozitejsi, o holistic grazing ani zminka, tezko rict proc nadace teda koupila ty triliony hektaru v USA? :)

    Q: In the book you cover a broad array of hard-to-solve sectors. The one I still have the hardest time with, in terms of fully addressing it, is food. The scale is massive. We’ve barely begun. We fundamentally don’t have replacements that completely eliminate the highly potent emissions from burping livestock and fertilizer. How hopeful are you about agriculture?

    A: There are [companies], including one in the [Breakthrough Energy Ventures] portfolio called Pivot Bio, that significantly reduce the amount of fertilizer you need. There are advances in seeds, including seeds that do what legumes do: that is, they’re able to [convert nitrogen in the soil into compounds that plants can use] biologically. But the ability to improve photosynthesis and to improve nitrogen fixation is one of the most underinvested things.

    In terms of livestock, it’s very difficult. There are all the things where they feed them different food, like there’s this one compound that gives you a 20% reduction [in methane emissions]. But sadly, those bacteria [in their digestive system that produce methane] are a necessary part of breaking down the grass. And so I don’t know if there’ll be some natural approach there. I’m afraid the synthetic [protein alternatives like plant-based burgers] will be required for at least the beef thing.

    Now the people like Memphis Meats who do it at a cellular level—I don’t know that that will ever be economical. But Impossible and Beyond have a road map, a quality road map and a cost road map, that makes them totally competitive.

    As for scale today, they don’t represent 1% of the meat in the world, but they’re on their way. And Breakthrough Energy has four different investments in this space for making the ingredients very efficiently. So yeah, this is the one area where my optimism five years ago would have made this, steel, and cement the three hardest.

    Now I’ve said I can actually see a path. But you’re right that saying to people, “You can’t have cows anymore”—talk about a politically unpopular approach to things.

    Q: Do you think plant-based and lab-grown meats could be the full solution to the protein problem globally, even in poor nations? Or do you think it’s going to be some fraction because of the things you’re talking about, the cultural love of a hamburger and the way livestock is so central to economies around the world?

    A: For Africa and other poor countries, we’ll have to use animal genetics to dramatically raise the amount of beef per emissions for them. Weirdly, the US livestock, because they’re so productive, the emissions per pound of beef are dramatically less than emissions per pound in Africa. And as part of the [Bill and Melinda Gates] Foundation’s work, we’re taking the benefit of the African livestock, which means they can survive in heat, and crossing in the monstrous productivity both on the meat side and the milk side of the elite US beef lines.

    So no, I don’t think the poorest 80 countries will be eating synthetic meat. I do think all rich countries should move to 100% synthetic beef. You can get used to the taste difference, and the claim is they’re going to make it taste even better over time. Eventually, that green premium is modest enough that you can sort of change the [behavior of] people or use regulation to totally shift the demand.

    So for meat in the middle-income-and-above countries, I do think it’s possible. But it’s one of those ones where, wow, you have to track it every year and see, and the politics [are challenging]. There are all these bills that say it’s got to be called, basically, lab garbage to be sold. They don’t want us to use the beef label.

    https://www.technologyreview.com/2021/02/14/1018296/bill-gates-climate-change-beef-trees-microsoft/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: asi by to musel stanovit parlament, jedno ktery, jestli evropsky, nebo narodni. Musi to mit zakonnou formu. Neco jako mas ochranu vodnich zdroju, tak potrebujeme i ochranu klimatu, resp. minimalni, nouzovou, energetickou produkci zakonne.
    Je to vlastne jako kdybychom lpeli na tom, ze obec musi mit cisticku ale uz jsme neresili, jestli je napajena elektrinou alespon pres den ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: a kdo to stanovi? (by se stanovilo)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: Nekde si postavili cisticku, za vlastni, jinde az kdyz byly dotovany. No nekde si jeste ani nestihli postavit vodovod. Kdyby se stanovilo, ze kazda obec musi mit FVE na strachach, nad parkovistemi, na brownfieldech, nad rybnikem, na polich, na loukach nebo kde proste chteji a to v plose nejmene 6 ha, taky by se nasly obce, ktere udelaji 60 ha z fleku, a cela rada obci az budou dotace. No a ten zbytek ani kdyby jim hrozily sankce, za znecistovani.
    Jak ti rikaji ti zavalenejsi, starosta je cestna funkce, a tu administrativu nechce delat v obci nikdo, ani starosta, ale zase kdyby jim tu praci melo prevzit ministerstvo vnitra, tak by meli pocit, ze jim vladne "Praha".
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KEB: kdo primeje obce/lidi to povolovat / menit uzemni plany?
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: tak dlouho dokud zde bude lobysticky tlak na stavění JE, jiný důvod v tom nevidím. Až se rozplyne mlha na hradě, tlak by měl aspoň trochu opadnout IMHO.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: kolik let se jeste v best republic / kokotlince jeste bude resit jestli tu dost sviti a fouka, prip jestli to slunce vubec vyjde? mnoho.

    ten development napr. u vetru by musel bejt od statu koordinovanej, napr. algoritmicky se stanovi vhodna uzemi v CR pro vustavbu VTE a dotcene obce musi pr upravit uzemni plan, aby tato vystavba byla vubec mozna, pripadne development koordinovat z pohledu velkejch objednavek u vyrobcu, kteri jsou pretizeny. postavit VTE v cechach je otazka 8-10 let a prekonani extremniho mnozstvi prekazek. proc by to nekdo delal?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam