• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: porad se smesuje nekolik problemu dohromady. kdyz to vezmes planetarne, resime aspekt klimatu a aspekt ekosystemu. 'food' je subproblematika 'managementu ekosystemu' a 'logistiky'. pokud chceme skutecne delat management (planetarnich) ekosystemu, neni mozny ten subproblem "food" nadradit nad problematiku managementu ekosystemu. "food" lze z toho problemu managementu ekosystemu vymknout, napr. pokud budeme mit synteticky bilkoviny - pak nezijeme z ekosystemu, netransformujeme biomasu ekosystemu, ale stavime se jako bytosti na nejakou jinou, syntetickou platformu v nasi rezii. fine by me. problem managementu ekosystemu v takovem pripade zustava, odlehcem o cast nasich naroku na produkci bilkovin.

    jinymi slovy - resit food neni totez, co resit management ekosystemu. ruzne odpovedi na "food" muzou mit pro ekosystemy ruzne dusledky. reseni "food" je nutny kontextualizovat a podradit ty problematice (regenerativniho, klima stabilizujiciho) managementu ekosystemu.

    uhlik, stejne jako ostatni prvky se pohybuje v CYKLU, emise ekosystemu (zvirat, pud, lesu, mokradu...) jsou nevyhnutelny. emise ekosystemu nejsou fosilni emise. nas primarni problem jsou fosilni emise, ne ekosystemovy emise, ekosystemy vzdy budou mit nejaky baseline emise a skrze management si muzeme do omezeny miry vybrat, jaky budou. fosilni emise zastavit muzeme, ekosystemovy zastavit nemuzeme a nechceme, ekosystem cykluje a musi cyklovat (a my jeho cykly podporovat skrze nas management), predstava ze eliminujes bylozravce kvuli emisim je uchylny neporozumeni, ktery delaj lidi od kompu a jini lidi od kompu, kteri jim radej.

    hlediska ekosystemu neni o fokusu na emise (to je hledisko klimatu), z hlediska suchozemskyho ekosystemu je fokusem PUDA.

    pokud je fokus puda (a jeji sekvestracni schopnost), vyjde ze:

    - bylozravci jsou esencialni pro regeneraci pudy
    - soja (zaklad pro rostlinny "maso") pestovana takovym zpusobem, jakym se pestuje (orba, biocidy), je degradujici pro pudu (ekosystem)... a veprovy co si tu koupis je pravdepodobne vykrmeny na sojovejch smesich, jakozto nejlevnejsi (ale pro ekosystem degenerativni) bilkovine.

    takze za me pokud neco syntetickyho, tak synteticky veprovy; skot/bylozravci maj daleko daleko vetsi potencial pro regeneraci ekosystemu
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: nazor ma slozitejsi, o holistic grazing ani zminka, tezko rict proc nadace teda koupila ty triliony hektaru v USA? :)

    Q: In the book you cover a broad array of hard-to-solve sectors. The one I still have the hardest time with, in terms of fully addressing it, is food. The scale is massive. We’ve barely begun. We fundamentally don’t have replacements that completely eliminate the highly potent emissions from burping livestock and fertilizer. How hopeful are you about agriculture?

    A: There are [companies], including one in the [Breakthrough Energy Ventures] portfolio called Pivot Bio, that significantly reduce the amount of fertilizer you need. There are advances in seeds, including seeds that do what legumes do: that is, they’re able to [convert nitrogen in the soil into compounds that plants can use] biologically. But the ability to improve photosynthesis and to improve nitrogen fixation is one of the most underinvested things.

    In terms of livestock, it’s very difficult. There are all the things where they feed them different food, like there’s this one compound that gives you a 20% reduction [in methane emissions]. But sadly, those bacteria [in their digestive system that produce methane] are a necessary part of breaking down the grass. And so I don’t know if there’ll be some natural approach there. I’m afraid the synthetic [protein alternatives like plant-based burgers] will be required for at least the beef thing.

    Now the people like Memphis Meats who do it at a cellular level—I don’t know that that will ever be economical. But Impossible and Beyond have a road map, a quality road map and a cost road map, that makes them totally competitive.

    As for scale today, they don’t represent 1% of the meat in the world, but they’re on their way. And Breakthrough Energy has four different investments in this space for making the ingredients very efficiently. So yeah, this is the one area where my optimism five years ago would have made this, steel, and cement the three hardest.

    Now I’ve said I can actually see a path. But you’re right that saying to people, “You can’t have cows anymore”—talk about a politically unpopular approach to things.

    Q: Do you think plant-based and lab-grown meats could be the full solution to the protein problem globally, even in poor nations? Or do you think it’s going to be some fraction because of the things you’re talking about, the cultural love of a hamburger and the way livestock is so central to economies around the world?

    A: For Africa and other poor countries, we’ll have to use animal genetics to dramatically raise the amount of beef per emissions for them. Weirdly, the US livestock, because they’re so productive, the emissions per pound of beef are dramatically less than emissions per pound in Africa. And as part of the [Bill and Melinda Gates] Foundation’s work, we’re taking the benefit of the African livestock, which means they can survive in heat, and crossing in the monstrous productivity both on the meat side and the milk side of the elite US beef lines.

    So no, I don’t think the poorest 80 countries will be eating synthetic meat. I do think all rich countries should move to 100% synthetic beef. You can get used to the taste difference, and the claim is they’re going to make it taste even better over time. Eventually, that green premium is modest enough that you can sort of change the [behavior of] people or use regulation to totally shift the demand.

    So for meat in the middle-income-and-above countries, I do think it’s possible. But it’s one of those ones where, wow, you have to track it every year and see, and the politics [are challenging]. There are all these bills that say it’s got to be called, basically, lab garbage to be sold. They don’t want us to use the beef label.

    https://www.technologyreview.com/2021/02/14/1018296/bill-gates-climate-change-beef-trees-microsoft/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: asi by to musel stanovit parlament, jedno ktery, jestli evropsky, nebo narodni. Musi to mit zakonnou formu. Neco jako mas ochranu vodnich zdroju, tak potrebujeme i ochranu klimatu, resp. minimalni, nouzovou, energetickou produkci zakonne.
    Je to vlastne jako kdybychom lpeli na tom, ze obec musi mit cisticku ale uz jsme neresili, jestli je napajena elektrinou alespon pres den ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: a kdo to stanovi? (by se stanovilo)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: Nekde si postavili cisticku, za vlastni, jinde az kdyz byly dotovany. No nekde si jeste ani nestihli postavit vodovod. Kdyby se stanovilo, ze kazda obec musi mit FVE na strachach, nad parkovistemi, na brownfieldech, nad rybnikem, na polich, na loukach nebo kde proste chteji a to v plose nejmene 6 ha, taky by se nasly obce, ktere udelaji 60 ha z fleku, a cela rada obci az budou dotace. No a ten zbytek ani kdyby jim hrozily sankce, za znecistovani.
    Jak ti rikaji ti zavalenejsi, starosta je cestna funkce, a tu administrativu nechce delat v obci nikdo, ani starosta, ale zase kdyby jim tu praci melo prevzit ministerstvo vnitra, tak by meli pocit, ze jim vladne "Praha".
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KEB: kdo primeje obce/lidi to povolovat / menit uzemni plany?
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: tak dlouho dokud zde bude lobysticky tlak na stavění JE, jiný důvod v tom nevidím. Až se rozplyne mlha na hradě, tlak by měl aspoň trochu opadnout IMHO.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: kolik let se jeste v best republic / kokotlince jeste bude resit jestli tu dost sviti a fouka, prip jestli to slunce vubec vyjde? mnoho.

    ten development napr. u vetru by musel bejt od statu koordinovanej, napr. algoritmicky se stanovi vhodna uzemi v CR pro vustavbu VTE a dotcene obce musi pr upravit uzemni plan, aby tato vystavba byla vubec mozna, pripadne development koordinovat z pohledu velkejch objednavek u vyrobcu, kteri jsou pretizeny. postavit VTE v cechach je otazka 8-10 let a prekonani extremniho mnozstvi prekazek. proc by to nekdo delal?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    stoji za precteni cely, Nordhaus bude asi strasit jeste dlouho. hlavne nase parlamentni experty

    Milan Smrž: Černý den pro klima v jaderné sněmovně - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...icistika/nazory-a-komentare/milann-smrz-cerny-den-pro-klima-v-jaderne-snemovne

    Pan poslanec Babka citoval zprávu nositele Nobelovy ceny Nordhause. Těžko ovšem přičítat zprávu tomuto autorovi, protože je uveden v dodatku jen jako jeden z 15 recenzentů a v textu se několikrát odkazuje na jeho další práce. Autorka studie „Road to EU Climate Neutrality by 2050“ je Katinka M. Brouwer, LL.M. a editorem zprávy dr. Lucas Bergkamp.

    Pan poslanec citoval ze zprávy část o prostorových nárocích obnovitelného systému. Aby Česká republika mohla vygenerovat 1 800 petajoulů (PJ) své současné spotřeby větrem a sluneční energií, potřebovala by na to, podle výše uvedené zprávy, prostor 14 630 km2, respektive 43 758 km2. To by znamenalo nárokovat 19 %, respektive 55 % dostupné půdy na území České republiky. Dosažení stejné úrovně výroby elektřiny s využitím jaderné energie by vyžadovalo více než 269 km2. Uvedené požadavky plochy pro obnovitelné zdroje jsou však zatíženy chybou několika řádů.

    ...

    Zastavěná plocha v ČR je 1300 km2, na základě analogie s Vídní z toho plyne 832 km2 střech vhodných pro solární energetiku. Neuvažuji v tomto případě rozdíl mezi zastavěnou a střešní plochou, ani to, že venkovské prostory mají vyšší podíl střešní plochy na obyvatele. Dostupná plocha je tedy více než dostačující k tomu, aby jen z fotovoltaiky bylo získáno celkové roční množství elektřiny generované v ČR. V „Nordhausově“ zprávě je potřebná plocha minimálně 40krát nadhodnocena.

    ...

    Obdobné můžeme odvodit pro větrnou energii. Uvedená Breyerova práce počítá s 29 % větrné energie, což pro ČR vychází na cca 29 TWh. To představuje při ročním plném výkonu (FLH) 1750 hodin a pro větrné elektrárny 4,5 MW celkem 3500 větrných elektráren. U této třídy se udává průměr spodní průměr stožáru větrné elektrárny 6-8 metrů. Větrné elektrárny mohou být umístěny podél dopravní infrastruktury, v lesích a na loukách. Nepotřebují více plochy než jen svůj průměr. Což při tomto uspořádání představuje v sumě necelých 20 km2. Využitelnost území okolo větrné elektrárny se nemění.

    ...

    Má ČR výjimečně špatné podmínky?
    Stále opakovaná mantra, že u nás nejsou podmínky, je účelovou manipulací. Jak by jinak bylo možné, aby město Hassfurt bylo plně zásobováno obnovitelnou elektřinou z lokálních zdrojů, mělo akumulaci do vodíku a bylo vývozcem stejného objemu elektřiny jako spotřebuje? Leží na moři nebo ve slunné Itálii? Nikoliv, leží 150 km západně od Chebu.

    Nebo energoautarkní osídlení ve švédském v městečku Vårgårda, zásobované celoročně jen z fotovoltaiky na střeše obytných domů na místě, které má průměrně o 20 % méně slunce a teplotu o dva a půl stupně nižší než v České republice. V noci překlenuje nedostatek elektřiny bateriový systém a v delším období, v zimě, vysoce komprimovaný elektrolyticky získaný vodík.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: jinak tedy zde gatesova nova kniha https://www.gatesnotes.com/Energy/My-new-climate-book-is-finally-here

    zde rady

    As a Citizen

    Make calls, write letters, attend town halls
    Look locally as well as nationally
    Run for office

    As a Consumer

    Sign up for a green pricing program with your electric utility
    Reduce your home’s emissions
    Buy an electric vehicle
    Try a plant-based burger

    I spend about $5 million every year to offset my family’s carbon footprint. As of now, the standard calculation for carbon footprints is based on an estimate of $400 per ton of emissions. But since the way we calculate carbon footprints is still in its infancy, I take our family’s carbon footprint and double it to make sure we are fully covering our footprint and then some.

    --

    my top priority: We need to lower the Green Premiums

    When I talk to presidents and prime ministers about their countries’ plans to fight climate change, I always urge them to focus their innovation efforts on the biggest Green Premiums. Lowering those premiums is going to take time, so we need to accelerate work on them right away. It’s tempting to focus on low-hanging fruit—like switching to electric vehicles—and we should. But easy wins aren’t enough if we’re going to eliminate greenhouse gas emissions by 2050. We need to work on the hard parts too, like cement and steel.

    So, how exactly do we lower the Green Premiums? There are two levers that governments can pull: reduce the cost of zero-carbon alternatives or charge for the hidden costs of pollution. Ideally, any plan to address climate change does both.

    Home | Bill Gates
    https://www.gatesnotes.com/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    JINDRICH: Chvili jsem se bal, ze Pravo a Novinky.cz nejsou to same ..
    Vítr a slunce v EU poprvé porazily uhlí - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vitr-a-slunce-v-eu-poprve-porazily-uhli-40350994
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    #trochu asi kecy

    premyslela jsem o tom, jakej vliv na stabilizaci ekosystemu maji povahy zucastnenych miliardaru.

    ENTJ Bill Gates

    - myslel jsem si, ze staci vynalezt vakcinu proti malarii a nekdo uz poresi nasazeni. vubec. politicke problemy s tamnimi vladami jsou to nejhorsi. musim to resit, i kdyz to nesnasim. muj pristup je najit genialniho vedce a zaplatit jeho startup. ale to nestaci. musime resit ty vlady a politiku, bez toho to nejde :-(

    ENTJ = nejdulezitejsi je ten accomplishment. udelaji cokoliv, co je potreba

    INTJ Ellon Musk

    - nejdulezitejsi je vize, inner calling. od puberty resim elektricky auta, musim je resit. nebo me popadne stiha kolem AI, tak to musim resit. jdu sam, sam, dal a dal pres mrtvoly, proste musim delat to, co musim delat. politice nerozumim, takze mam svedomi cisty ze ji nijak neresim

    INTJ - coldest humans, arrogant, aloof, or haughty, but in fact, INTJ's just don't give a shit

    ----

    je mi jich trochu lito, ze at delaji malo nebo moc, porad jsou za nejvetsi idioty, protoze by to meli delat nejak jinak. no nic, pointu nemam. drzim jim palce

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: "byt si jich vedom a vyuzivat je ve svuj prospech" - ano

    imo ty uz resis pokrocile situace, kdy lidi chapou klima a ted co ted s tim. versus zatim majorita lidi v pozici "mam z toho klimatu neurcitej blbej pocit nekde v zadech, ano hodne se o tom mluvi... ano melo byt se s tim neco delat, .. asi to neni tak zly jinak by se s tim neco uz delalo prece.. mela by s tim vlada neco delat" kde ve vedomi prevlada "me se to netyka, nemuzu s tim nic delat, pojdme si pustit serial". a ten vyzkum imo rika, ze pokud na tebe dopadne anxiety, mene casto to vede k akci. kdyz na tebe dopadne nasranost, casteji to vede k akci. vyzkum ani nerika co s tim mas delat

    analogie domaci nasili nebo jiny zneuzivani. dokud si nereknes, ze to, ze te nekdo nekonsensualne omrdava te opravdu sere, je nejaka sance odejit do nejistoty zmeny?
    rozumim tomu jak rikas ze jsme v tom vsichni spolu. ale ty duvody pro anger docela jsou (trilliony nevypnutelnych agro a fosil dotaci, carbon tax "politicky neproveditelna", mrtvi a diskreditovani aktivisti, ...)

    podle me mame shodu, viz vyse, "byt si jich vedom a vyuzivat je ve svuj prospech"

    zacal jsi vetou jestli ma vyzkum i nejaky konstruktivni reseni nebo jen horsi a horsi, imo tvuj automatickej bias proti energii emoci
    DNF
    DNF --- ---
    SHEFIK: Takovych prikladu budou plna ta data. Ja se ted jdu zdrave nasrat, abych jeste neco uzitecnyho dneska nakodil.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DNF: fajn, jsem rad, ze jsme dosli az sem.

    pokud vztekem vyprovokovana akce neni zaroven i vztekem provedena, pak se bavime o racionalni akci/diskuzi oprostenou o emoce.

    tedy to co celou dobu rikam. pak nezalezi na tom, na jake emoci si zacal, dulezita je jeji akceptace a nenechat se ji dal pohlcovat

    btw. dokazes dat nejaky priklad, jak si predstavujes vztekem vyprovokovat ostatni ke klimaticke akci/uvedomneni?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: jo to zni nadejne... a nadeje umira posledni ,)
    DNF
    DNF --- ---
    SHEFIK: Kam az budes ochotny natahovat diskusi, aby sis obhajil spravnost svoji vize?

    Jsou to VSECHNA reseni ktera nalezi tem, kdo se pro reseni rozhodli. Pro kazdeho je jeho akce jeho resenim. Jsi snad diktator, abys vsem vnucoval spravne reseni? Vytahni si uz ty spunty z usi, a sundej zrcadlo z monitoru.

    Pokud te tvuj sales-vztek ze malo prodavas pohne k sales-akci, treba te, ze budes "vic nosit zlutou", ktera zvysi sales ... Je to spatne pouziti sales-vzteku?

    Proc pro tebe (a asi hlavne pro tebe) musi byt vztekem vyprovokovana akce taky vztekem provedena? Protoze si to jinak neumis predstavit? Chci ti pomoct...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: dopracovala jsem se od pozice jak bude blby az se dojde pres stale nove mutace a nereagujici vakciny k tomu, ze fakt je potreba delat #zerocovid opatreni a nektera uzemi to daji, zatimco CR neodvratne zustane na blbe strane tech zdi ...
    ... k pozici, ze teoreticky to muze byt pro klima dobry, protoze uzemi ktery bude chtit zvladnout #zerocovid, fakt uz nutne musi zacit naslouchat vedcum, inzenyrum, totalne zapojit technologie, socialni praci, prerozdelovani, obetave politiky ... a az zvladnou #zerocovid, snad ta infrastruktura spolecenska pomuze i na #under2degrees
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DNF: jaky osobni emoce pletu?

    vzhledem k tomu, ze linkovana studie ma nadpis "Differential impacts of eco-anxiety, eco-depression, and eco-anger on climate action and wellbeing" a abstract je s tim v souladu, neni to uroven VSECH reseni, ktere ty zminujes.

    a to je to co jsem chtel zduraznit, a rekl jsem uz na zacatku "porovnani horsiho s horsim".

    to co rikam prece neni nic "meho". to ze se lovci sberaci ridili v diskuzich vic svymi emcoemi, nez rozumem, je fakt dolozeny ve spouste knizek. nebo se snazis vyvratit, ze je vhodnejsi pro oragnizovane plneni cilu na urovni lidstva jednat emocionalne? navic ja nerikam, ze bychom k reseni nedosli skrze emoce, co tvrdim a psal sem niz je, ze resit problemy emocionalne je suboptimalni a neni efektivni. shodneme se alespon na tomhle?

    stejne tak v businessu se emoce odlozi na urvoni nejake neformalni diskuze dopredu a pak se proste jedou fakta a racionalizovane uvahy. do smlouvy emoce, dojmy a pocity nepatri.

    na uplne nejjednodussim prikladu, predstav si, ze zavolas do firmy a nekdo by se tam svuj problem s tvym neporozumnenim snazil resit vztekem. dosli byste nejakemu zaveru?

    ja nerikam, ze vztek nema sve misto, ani nerikam, ze na urovni jednotlivce nepomuze s vyrvonanim se s nejakou situaci. co ale rikam je, ze globalni problem nevyresime vztekem. a ze existuji efektivnejsi formy, jak tohle lidstvo spolecne mobilizovat

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam