• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    GOR
    GOR --- ---
    TUHO: Nj., není nic staršího než včerejší noviny, povolenky už stojí okolo 50 EUR.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Uhlí končí. Nikoli však Sokolovská uhelná. Její spolumajitel a 70. nejbohatší Čech Jaroslav Rokos s kolegy představuje plán obří restrukturalizace – vzali to z gruntu, postavili úplně novou firmu. Těžba už v ní nemá místo.

    ...

    Bavíme se o něm dva tři roky. Nebylo to jen interní přání, ale objektivní nutnost. Zhruba tři roky zpátky se začaly v souvislosti s nárůstem cen emisních povolenek objevovat tlaky vůči těžbě a uhelné energetice.
    - Před rokem jste říkal, že cena třicet eur za tunu emisí je problém, teď se ale pohybuje okolo čtyřiceti.
    Povolenky nakupujeme s předstihem, pro letošní rok jsme je pořídili v průměru za dvacet eur. Vysoká cena nás ale dožene, pokud nenastane nějaký zvrat, zhruba za dva roky. Dnes provozujeme dvě kapacity, které stojí na uhlí, tepelnou elektrárnu ve Vřesové a v Tisové, a musíme velmi hlídat rozpětí mezi cenou emisní povolenky a cenou elektřiny.
    - Kdy hodláte s uhlím nadobro skončit?
    Původně to mělo být okolo roku 2040, uhelná komise rozhodla o termínu o dva roky kratším. My ale nakonec zvolili ofenzivní řešení a počítáme s útlumem už okolo roku 2030, možná i dřív. Už máme naštěstí vybudované kapacity na výrobu elektrické energie na bázi zemního plynu, takže přechod není tak dramatický. I pro plyn jsou emisní povolenky nutné, ale zhruba na úrovni čtyřiceti procent v porovnání s uhlím.
    - Co bude dál?
    Vytvořili jsme novou skupinu, SUAS Group, do které postupně přesuneme svoji činnost a která nemá s uhlím nic společného.
    - Co se stane s původní Sokolovskou uhelnou?
    Ještě chvíli bude těžit uhlí a vyrábět s jeho pomocí elektřinu a teplo. Dožije, když skončí těžba. Jestli to bude přesně za pět, nebo deset let, je předčasné říkat. Osobně si myslím, že přes rok 2030 už nepůjde.
    - Kolik uhlí v zemi zbude?
    Máme v zemi 110 milionů tun uhlí, dnes těžíme tři miliony tun ročně, takže ho tam zůstane ještě relativně hodně. Před loňským uzavřením tlakové plynárny jsme těžili šest milionů tun za rok, při takové těžbě by zásoby vystačily na zhruba dvacet let, teď se doba prodloužila. Ovšem nebudeme ho mít komu prodávat. Odběratelé, stejně jako my, jsou kvůli ceně povolenek demotivovaní. Smlouvy s nimi máme uzavřené ještě na rok 2025, pak se uvidí. Budeme nuceni nejspíš ještě snížit těžbu nebo změnit koncepci dobývání.
    - Uhlí je hodně, ale jeho cena stoupá. Jak je to možné?
    Máte na mysli asi malé odběratele, fyzické osoby. Těm ale my nedodáváme, nejvíc našeho uhlí, necelé dva miliony tun ročně, spotřebováváme my sami. Zbytek jde externím odběratelům, prodáváme zejména do aglomerací Plzeň a České Budějovice nebo pro ČEZ, a to na základě dlouhodobých smluv s předem daným cenovým vzorcem, v rámci kterého se cena nijak dramaticky nezvyšuje. Je to citlivá záležitost, i oni musí počítat s náklady na emisní povolenky a zvýšením ceny bychom je jen motivovali k radikálnímu a rychlému přezbrojení na zemní plyn.
    - Počítá stát s kompenzacemi za uhlí, které zůstane v zemi?
    S žádnými takovými se v Česku nikdy nepočítalo. Na rozdíl třeba od Německa, kde o nich uvažují. Je to otázka celé energetické politiky. Spoléhat se jen na obnovitelné zdroje je riziko, ne vždy svítí dost slunce nebo fouká vítr. Je proto třeba mít i záložní. Například v Německu budou jako záloha sloužit elektrárny určené k utlumení. Stát bude majitelům platit fixní náklady za elektrárnu, která nebude v provozu, ale bude připravená pro případ, že by bylo potřeba ji použít. U nás takový systém nikdo nevymyslel.
    - Budete se snažit, aby takové kompenzace vznikly?
    Jedna věc je snažit se, druhá něčeho reálně dosáhnout. Největší těžař i energetik v Česku je státní firma. Je otázka, do jaké míry mají minoritní hráči na trhu sílu takové rozhodnutí prosadit.
    - V souvislosti s náhradou uhlí se teď mluví nejen o obnovitelných zdrojích, ale i o plynu. Je on tím řešením?
    Evropská unie ho vnímá jako řešení dočasné. Když zavřeme ze dne na den uhelné elektrárny, a zejména teplárny pro města a obce, není nic jiného na stole, je to rychlá a bezpečná alternativa. Stále se totiž pro centrální zásobování využívá ze 46 procent teplo na bázi hnědého uhlí. Jsem přesvědčený, že plyn je perspektiva na deset patnáct let.
    - Jak můžou situaci ovlivnit problémy s dostavbou plynovodu Nord Stream 2?
    To je otázka na někoho jiného. Jako občan riziko vnímám. Dodnes používáme hnědé uhlí, které je domácí surovinou, zemní plyn musíme dovážet, a z hlediska energetické bezpečnosti jsme proto zranitelnější.
    - V přerodu původní Sokolovské uhelné tedy teď hraje hlavní roli plyn?
    Chceme být nadále primárně energetickou firmou, ne však na bázi hnědého uhlí, ale jiných zdrojů, zejména zemního plynu. Ale v relativně krátké budoucnosti, zhruba v pěti letech, chceme vybudovat na našich pozemcích fotovoltaické elektrárny a zvažujeme i větrné. Bavíme se i na téma bateriových úložišť. Chceme držet pozici rozhodujícího dodavatele tepla v regionu a významného energetického hráče v rámci Česka. To je náš první pilíř činnosti.
    - A ty další?
    Druhým pilířem, na kterém chceme stavět budoucí podnikání, je cirkulární ekonomika, zpracování komunálních odpadů. Karlovarský kraj ho ročně vyprodukuje šedesát tisíc tun a kvůli zpřísněné legislativě se omezí skládkování a odpady zdraží. Mechanicko-biologická úpravna odpadu už stojí, vybudovali jsme ji, abychom vytříděný odpad zplynovali v tlakové plynárně.
    Protože jsme ji loni zavřeli a vylili tak s vaničkou i dítě, museli jsme najít nové řešení. Chceme vybudovat nový energetický zdroj na bázi předpřipraveného komunálního odpadu a nebude to klasická spalovna, technologie bude vyhovovat přísným ekologickým normám. Počítáme i s využitím gastroodpadu. Jsme v centru lázeňského trojúhelníku a spousta hotelů bude mít za chvíli problém s tím, co dnes doslova lije do kanálu. Tento odpad chceme zpracovat v bioplynové stanici, kterou dnes plníme zemědělskou produkcí.
    Na projektu spolupracujeme se společností SUEZ CZ, vytváříme joint venture a budeme podnikat společně.
    - Jak velká je to investice?
    Mechanicko-biologickou úpravnu i bioplynovou stanici už máme. Modernizace těchto technologií bude řádově do sto milionů korun. Technologie, která umí z odpadů vyrábět elektrickou energii a teplo, to už je větší akce, jejíž hodnota přesahuje jednu miliardu korun.
    - Uvažujete o dalších aktivitách, které by nahradily tržby z uhlí?
    Vsázíme i na realitní a developerské projekty. Máme osm tisíc hektarů pozemků.

    Uhlí končí, Sokolovská uhelná jede dál. Majitelé založili paralelní firmu
    https://forbes.cz/uhli-konci-sokolovska-uhelna-jede-dal-majitele-zalozili-paralelni-firmu/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    All you need to know about Elon Musk’s Carbon Capture Prize
    https://www.youtube.com/watch?v=GmWpFCjh0Fk
    TUHO
    TUHO --- ---
    Global Update: Climate Summit Momentum | Climate Action Tracker
    https://climateactiontracker.org/publications/global-update-climate-summit-momentum
    TUHO
    TUHO --- ---
    Podle Climate Action Tracker pokud poradne zabereme (a budeme mit hafo stesti), tak muzeme cilu Parizsky dohody dosahnout... (coz je bohuzel neco, cemu uz rada lidi, z celkem pochopitelnych duvodu, neveri)

    Assuming full implementation of the net zero targets by the US, China and other countries that have announced or are considering such targets, but have not yet submitted them to the UNFCCC, global warming by 2100 could be as low as 2.0°C (‘Optimistic Targets’ scenario). 131 countries, covering 73% of global GHG emissions, have adopted or are considering net zero targets (up by four since our last assessment). However, it is the updated 2030 NDC targets, rather than these four additional countries, that contribute the most to the drop in projected warming compared to our last estimate, highlighting the importance of stronger near-term targets.

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS:
    PER2: tadeas ma pravdu, globalni teplota je uplne neco jjnyho nez lokalni mereni a rekonstrukce. michani tehle dvou veci je castej trik dezinfo sceny mimochodem. logicky globalni teplota mandaleko vetsi setrvacnost. a zmena jeden stupen globalni teploty tak pak znamena daleko vetsi variability v lokalnich manifestacich (dnes napriklad zmena 1 stupen v globalu = 3-4 stupne na aljasce a 2 stupne u nas)...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    paul maidowski strikes again .)

    Paul Maidowski
    https://twitter.com/_ppmv/status/1388955156625215497?s=19

    I don’t mean to always criticize but am genuinely puzzled: do people think ahead? IF we assume Germany has a carbon budget (= a very rosy assumption), we may be able to stretch it from from 6.7 years to maybe 7-9 years. Great. So what’s the plan for subsequent years to centuries?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sea Level Rise Driven by Crucial Ice Sheet Could Be 30% Higher
    https://earther.gizmodo.com/sea-level-rise-driven-by-a-crucial-ice-sheet-could-be-3-1846798679/

    New research says that the total collapse of a crucial ice sheet in Antarctica could mean that sea levels would rise an additional 30% more than scientists currently predict

    The study, published Friday in Science Advances, deals with how the melting ice on the West Antarctic ice sheet will impact the Earth’s crust below. Current predictions say that the ice sheet will increase sea level rise by 10.8 feet (3.3 meters) if it melts fully over the next 1,000 years, but taking the bedrock into effect, this study found, could add a full 3.3 feet (1 meter) to current predictions. What’s more, the models the researchers used show that sea level rise predictions from the ice sheet by the end of this century could actually be 20% higher because of this bedrock effect.

    Rapid postglacial rebound amplifies global sea level rise following West Antarctic Ice Sheet collapse | Science Advances
    https://advances.sciencemag.org/content/7/18/eabf7787
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    86 policy options for the EU to reduce tropical deforestation, collected from stakeholders in civil society, indigenous groups, industry, consumers & more, and assessed for political feasibility and effectiveness by @SimonBager et al.
    @EU_ENV @Europarl_EN https://t.co/dyA9cubVen

    https://twitter.com/KA_Nicholas/status/1376867114913513477/photo/1
    https://t.co/G5PXbVpcQw
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: tipping more

    Amazon biome hurtles toward death spiral as deforestation jumps in 2020 | Article [AMP] | Reuters
    https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN29W20T

    An area the size of Israel was deforested in the Amazon biome last year as destruction surged 21% in the region spanning nine countries that is home to the world's largest rainforest, according to the Amazon Conservation organization.

    At that accelerated rate, the Amazon rainforest will reach a tipping point in 10 to 20 years, after which it will enter a sustained death spiral as it dries out and turns into a savanna, said Carlos Nobre, an earth systems scientist at University of Sao Paulo.

    About 17%-18% of the biome has already been destroyed, and with 1% more cleared every three years, the tipping point of 20%-25% destruction is rapidly approaching, said Nobre, who is not affiliated with the Amazon Conservation organization.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    mozna bylo, rok stary

    Predicting the Future of Arctic Ice | News | National Centers for Environmental Information (NCEI)
    https://www.ncei.noaa.gov/news/arctic-ice-study

    a new paper in the journal Climate suggests that the Arctic may be essentially ice-free during summer within fifteen years.

    That projection, however, comes with a caveat. In the paper, https://www.mdpi.com/2225-1154/8/1/15scientists from the North Carolina Institute for Climate Studies (NCICS), NCEI, NOAA Pacific Marine Environmental Laboratory, and the University of Washington evaluate climate models by comparing their performance to satellite observations of rates of melting in recent years. The results indicate that there is room for improvement in sea-ice models—and that the ice may disappear even more quickly than current models suggest

    Climate | Free Full-Text | What Do Global Climate Models Tell Us about Future Arctic Sea Ice Coverage Changes?
    https://www.mdpi.com/2225-1154/8/1/15
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Icequakes indicate Antarctic glaciers on the move - Temblor.net
    https://temblor.net/earthquake-insights/icequakes-indicate-antarctic-glaciers-on-the-move-12717/

    For more than 30 years, research into glacial seismicity — the frequency of non-tectonic seismic events in ice — focused on Greenland, and with good reason. Greenland’s “icequakes,” as scientists call glacier-bound temblors, have been breaking records with increasing frequency, raising alarm about the implications of glacial melting and climate change.

    At the opposite pole, much of Antarctic seismicity also results from ice moving and breaking within the thick sheets that cover the continent. As a global phenomenon, icequakes suggest a larger correlation between climate change and ice mass, with icequakes potentially acting as indicators of overall glacial ice conditions — more icequakes, more melting. In an ongoing project, Bulgarian Academy of Sciences and Sofia University seismologist Gergana Georgieva and her colleagues, have been studying seismic activity within the Antarctic Perunika Glacier, located adjacent to the Bulgarian St. Kliment Ohridski Base on Livingston Island

    CO Meeting Organizer EGU21
    https://meetingorganizer.copernicus.org/EGU21/EGU21-7830.html
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Teče nám do bot, vidíme to už i u nás, říká český vědec z tající Arktidy - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tece-nam-do-bot-vidime-to-uz-i-u-nas-rika-cesky-vedec-z-tajici-arktidy-152457
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: jsem reagoval na tvoje "s tim oteplenim o dva stupne, hmm hmm, treba pred 140k lety? otepleni o osm stupnu a o tri stupne vic nez dnes..." - jakoze globalni teplota se vychylila o osm nebo o tri stupne? mozna by to v postupimi zaznamenali :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Krasny

    Panenská příroda pokrývá už jen tři procenta povrchu. Rychlý úbytek vědce překvapil - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/panenska-priroda-pokryva-uz-jen-tri-procenta-povrchu-rychly/r~6280e1e4ac4411eb8335ac1f6b220ee8/

    Předchozí data založená na satelitních snímcích uváděla, že "čistou" přírodu najdeme na 20 až 40 procentech povrchu planety. Nová studie, která použila mapy ukazující poškození životního prostředí a úbytek zvířat, však toto číslo upravuje na pouhá tři procenta.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: "globalni teplota je neco jinyho nez data z jednotlivejch lokalit"
    doted jsem si myslel, ze presne tak se globalni teplota urcuje, dataset teplot z ruznych lokaci..
    tak tady mas i jizni pol ;)

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: dobre, je to nejaka variabilita, ale ta globalni teplota je neco jinyho nez data z jednotlivejch lokalit. cr se uz taky oteplila vic nez o 2, globalni zmena tam ale zatim nedosla.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: tohle je tusim mix nekolika vrtu gisp, grip, camp century, dye 3 a pravdepodobne dalsi, je to z ruznych mist gronska

    "Greenland is just one location and temperature variations seen in ice core records may not be characteristic of global temperatures. However, global proxy reconstructions have tended to show similar patterns, with current temperatures lower than the early Holocene maximum.
    Unless greenhouse gas emissions cease in the near future, warming will continue and, by the middle of the 21st century, Greenland – and the world as a whole – will likely experience temperatures that are unprecedented at least since the last interglacial period 125,000 years ago."

    also
    "In the last million years the Earth’s climate has alternated between ice ages lasting about 100,000 years and interglacial periods of 10,000 to 15,000 years. The new results from the NEEM ice core drilling project in northwest Greenland, led by the Niels Bohr Institute at the University of Copenhagen show that the climate in Greenland was around 8 degrees C warmer than today during the last interglacial period, the Eemian period, 130,000 to 115,000 years ago."

    no a pak tu mame treba sedimenty z baffin island lake
    "An analysis of sediment cores indicates that biological and chemical changes occurring at a remote Arctic lake are unprecedented over the past 200,000 years and likely are the result of human-caused climate change, according to a new study led by the University of Colorado at Boulder. "

    tady sem nasel nejakou starsi mapku par vrtu

    KEB
    KEB --- ---
    Katastrofa, budeme muset zavřít, děsí se teplárny. Povolenky strmě zdražily - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/katastrofa-budeme-muset-zavrit-desi-se-teplarny-povolenky-strme-zdrazily-153168
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: ten obrazek srovnava globalni teplotu s nejakou/nejakejma gronskejma lokalitama?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam