• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ... not happening [ TADEAS ]


    #showyourbudgets
    https://www.showyourbudgets.org/?country=czechia

    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    XCHAOS: nesouhlasím. Nalozeny kolo na cyklo vandr je tezsi nez ebike. Hlavni hmotnost ale dela jezdec. Mam li 100 kg je to vic nez kdyz mam ted ebike a 68kg. Ono novy kolo a prestavba byla cca za 30k,ja to koupil uz pouzity. Jen nova baterka bude za12 tisic.

    Rafkovy brzdy staci a i to co mam de da ovladat bezpecne jen nesmi byt clovek debil.
    Co je desivy jsou spis elektrokolobezky, spolehani se za jejich brzdy kdyz jedou na kolobezce 2 lidi skopce 40km/h bez prilby a na tech mrnavych kolech.Idealne jeste po chodníku.

    Levne ale funkcni ebiky a dotace na to jsou imho cesty jak prevest cast autistu na cyklisty... Samotna soutěž Do prácen na kole to nezvládne. Samozřejmě hlavní je bezpečnáiinfrastruktura , což dopravní indukce pak zajistí aby to preferovalo vic lidi... Ale jak z Česka udělat Kodaň je otázkou
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BROZKEFF: no jo, s ultralevnýma přestavbama jsem taky začínal, ale ty právě dost poškozujou dobrý jméno elektrokol :-) teda když už ultralevná přestavba, tak jdou komponenty pořídit skoro do 10 000 Kč, nejdražší je dobrá baterka. ale otázka je, jestli to má smysl takhle, já taky začínal s ráfkovýma brzdama, ale ono třeba už i vzhledem k prosté hmotnosti se každé elektrokolo dokáže z kopce dost rozjet, a spíš by to zasloužilo k tomu přistupovat jako k mopedu. tedy, těch 80 000 je většinou nesmysl, ale rozumný kompromis by měl být kolem 30 000 a aspoň s kotoučovými brzdami a hodně pomůže i když jsou hydraulické (skutečně eko je až rekuperační brždění, které i šetří brzdy, ale to je věda, se kterou pořád zápasím :-)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    XCHAOS: mam ultra levnou prestavbu městskýho kola za ebike (rafkovy brzdy, motor v prednim kole, dalsi kompromisy), rocni najezd cca 5000 km, většina do prace z prace a na nakupy apod po meste, proste optimalni dopravni prostredek z bodu a do bodu b. Nesmi to ale byt drahe kolo za 80 tisic co si clovek netroufne nechat pred supermarketem dkdyz jde nakoupit. Ja to vzal z druhy ruky komplet za 16 tisíc. Melo 1800km najetych a ja za necely 2 roky přidal skoro 10k...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: hele, elektrokolo je ve městě podceňovaný. včera jsem to zkusmo vzal po silnici z Černošic na Radotím, místo po cyklostezce (na elektrokole si na ní připadám nepatřičně) a předjel jsem na kole kolonu asi tisícovky aut šinoucích se naprosto krokem....

    pro předměstskou dopravu mimo víkendovou špičku je elektrokolo samozřejmě pořád pomalejší než auto, srovnatelný spíš s vlakem. ale po městě je bezkonkurenční, protože průměrná rychlost tramvaje i bez čekání na zastávce je asi 20 km/h...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: Zaujalo: Naprostá většina Čechů bere změnu klimatu vážně, 63 % navrhuje začít s jejím řešením hned.

    To je při mediální masáži posledních 20 let pozoruhodný výsledek...
    TUHO
    TUHO --- ---
    JIMIQ: tohle pocitani uhlikovy stopy by chtelo doplnit o to, ze je to koncept fosilni propagandy...

    A few years after BP began promoting the “carbon footprint,” MIT researchers calculated the carbon emissions for “a homeless person who ate in soup kitchens and slept in homeless shelters" in the U.S. That destitute individual will still indirectly emit some 8.5 tons of carbon dioxide each year.

    “Even a homeless person living in a fossil fuel powered society has an unsustainably high carbon footprint,” said Stanford’s Franta. “As long as fossil fuels are the basis for the energy system, you could never have a sustainable carbon footprint. You simply can’t do it.”

    BP created 'carbon footprint' as a devious, manipulative PR tactic
    https://mashable.com/feature/carbon-footprint-pr-campaign-sham
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    taky tam chybí tepelná čerpadla, jsem si chtěl zkusit, jaká stopa bude v baráku a nedalo se :))
    KEB
    KEB --- ---
    KEB: při nájezdu 11k km zadaných, že jsem to jel jen já 935 ale spotřeba 8l je lehce nadhozena
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: s tou MHD to bude složitější,ctreba u nás jsou busy jen na CNG. A trať elektrifikována kromě lokálky, kterou jsem jel loni akorát 10km tam a Zpet.

    U mě auto na LPG 425 a do práce na kole. Ještě zkusím kolik udělá auto na CNG. A u paneláku není možnost zadat vlastní domovní kotelnu, což je IMHO taky chyba.

    Ale u jídla tam jsem holt ropák 1025 myslím, jsem si to blbec zavřel :-D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: mne vyslo ze z auta mam 885 kg CO2 a z hromadnej dopravy 950 kg CO2, mal by som prestat tolko jazdit do prace tym autobusom a kupit si elektromobil, ale je to zacarovany kruh, autobusom jazdim, aby som usetril a mohol si kupit elektromobil :D
    PER2
    PER2 --- ---
    fun fact: if you would charge an audi etron from 0-100% and pay with bitcoin, the energy needed for the bitcoin transaction alone, would be able to charge almost exactly 10 more etrons from 0-100%
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Uhlíkovou stopu bohatých navyšuje cestování, chudých vytápění. Spočítejte si tu svoji | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/co2-uhlikova-stopa-letani-tridy-rozdeleni-klimatem-svobodou-kalkulacka-spocitat_2105100500_cib

    patřím do nejlepší pětiny, protože nelítám a auto využívám sporadicky na pár km :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    The special report, The Role of Critical Minerals in Clean Energy Transitions, is the most comprehensive global study to date on the central importance of minerals such as copper, lithium, nickel, cobalt and rare earth elements in a secure and rapid transformation of the global energy sector. Building on the IEA’s longstanding leadership role in energy security, the report recommends six key areas of action for policy makers to ensure that critical minerals enable an accelerated transition to clean energy rather than becoming a bottleneck.

    “Today, the data shows a looming mismatch between the world’s strengthened climate ambitions and the availability of critical minerals that are essential to realising those ambitions,” said Fatih Birol, Executive Director of the IEA. “The challenges are not insurmountable, but governments must give clear signals about how they plan to turn their climate pledges into action. By acting now and acting together, they can significantly reduce the risks of price volatility and supply disruptions.”

    “Left unaddressed, these potential vulnerabilities could make global progress towards a clean energy future slower and more costly – and therefore hamper international efforts to tackle climate change,” Dr Birol said. “This is what energy security looks like in the 21st century, and the IEA is fully committed to helping governments ensure that these hazards don’t derail the global drive to accelerate energy transitions.”

    Clean energy demand for critical minerals set to soar as the world pursues net zero goals - News - IEA
    https://www.iea.org/news/clean-energy-demand-for-critical-minerals-set-to-soar-as-the-world-pursues-net-zero-goals
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    v twin peaks na řešení kápli už před pěti lety :D
    Twin Peaks - (2017) - Dr. AMP's Great American Radio Show
    https://youtu.be/2hh7tUfUrHQ
    NOIK
    NOIK --- ---


    Thermal Practice aims to reposition familiar narratives and protagonists of modern architectural history, now revolving around climate and carbon as organizing figures of thought. Case studies of the thermal interior – as an aggregate of distinct designed spaces and as the experiential condition of politics and inequity – will serve as evidence for a history of architecture as a device of climatic adaptability; other concepts for rethinking forms of practice, models, methods and habits will encourage some collective speculation on architecture after carbon – its contours and principles, its obstacles and opportunities.

    The presentation will focus on decentering narratives of modern architectural development through a discussion of the brise soleil in Brazil – through buildings and projects that elaborated inter-war design principles to produce dynamic facade systems. On the one hand, these systems mitigated the effects of diurnal and seasonal solar patterns; on the other hand they aimed to produce normative spaces that drew the flow of capital further south. A subsequent globalization of the international style led to a proliferation of climate design strategies, too often used as methods of neo- or endo-colonialism. Such practices offer a complex counter-narrative as well as novel design strategies for the move away from fossil fuels in the present.

    Daniel A. Barber is Associate Professor and Chair of the PhD Program in Architecture at the University of Pennsylvania. His most recent book is Modern Architecture and Climate: Design before Air Conditioning (Princeton UP, 2020); an article “Active Passive: Heat Storage and the Solar Imaginary” recently appeared in South Atlantic Quarterly. His research and teaching narrate eco-critical histories of architecture and seek pathways into the post-carbon future. He is a 2021–22 Fellow at the Käte Hamburger Centre for Apocalyptic and Post-Apocalyptic Studies at Universität Heidelberg. Daniel edits the Accumulation series on e-flux architecture and is co-founder of Current: Collective on Environment and Architectural History.


    Daniel A. Barber: Thermal Practice (on-line)
    http://www.vipergallery.org/akce/daniel-barber-thermal-practice-line
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    České klima 2021 | Katedra environmentálních studií
    https://humenv.fss.muni.cz/ceskeklima2021

    TUHO
    TUHO --- ---
    „Klimatická situace je moc zlá. U nás si ještě pořád někteří nejsou úplně jisti,“ krčí rameny Jan Hollan, astronom a expert na klimatické změny v Blízkých setkáních na Dvojce.
    „Všechno, co teď vypouštíme, nemůžeme nijak odčinit. To jsou pohádky, že by se to dalo schovat do země. Každé kilo spáleného fosilního paliva je na škodu.“
    Mluví se teď prý hodně o odpadu plastů, papíru a dalších materiálů. Nebezpečí je ale jinde. „Na jednoho Čecha připadá 12 tun odpadu, který vypouštíme do ovzduší! Mluví se o PET lahvích, ale to jsou kilogramy. Podstatné jsou ty tisíce kiligramů,“ varuje Jan Hollan.

    Oteplování planety způsobují lidé. Každé kilo spáleného fosilního paliva škodí, tvrdí odborník | Dvojka
    https://dvojka.rozhlas.cz/oteplovani-planety-zpusobuji-lide-kazde-kilo-spaleneho-fosilniho-paliva-skodi-8480889
    TUHO
    TUHO --- ---
    GOR: A pokud to EU s tranzici mysli vazne (a jakoze myslim, ze pres vsechny problemy mysli), tak pro dekarbonizaci jsou jeste na strasne nizky urovni a neda se ocekavat nic jinyho nez jejich dalsi a to vyrazny zvysovani.
    GOR
    GOR --- ---
    TUHO: Nj., není nic staršího než včerejší noviny, povolenky už stojí okolo 50 EUR.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam