TUHO: koubsky je taky proti
Slovácko není Kansas. Tornádo udeřilo zle, ale je to ojedinělá událost – Deník Nhttps://denikn.cz/652841/slovacko-neni-kansas-tornado-uderilo-zle-ale-je-to-ojedinela-udalost/Budeme si na taková opatření muset zvyknout i my? Nevídanou událost, k níž na Moravě došlo, samozřejmě někteří už spojují s globální změnou klimatu. Je to ale předčasný závěr. Podle amerických klimatologů není mezi četností tornád a globálním oteplováním žádná prokazatelná souvislost. Potvrzují to časové řady výskytu tornád v USA i v Evropě. Nevykazují žádný jasný dlouhodobý trend, dominují jim velké meziroční výkyvy.
Oteplování planety má dva důsledky zajímavé z hlediska vzniku tornád: s teplotou přibývá vlhkosti v atmosféře, což snižuje stabilitu počasí a přispívá ke vzniku bouří. Zároveň však při vyšší teplotě ubývá prudkých změn rychlosti a směru větru. První z těchto změn může vznik tornád podporovat, druhá ho však tlumí a navzájem se pravděpodobně vyruší.
Něco však statistici přece jen vypozorovali. Tornáda se častěji než dřív shlukují – přestože celkový roční počet tornád zůstává stejný, přibývá dnů, kdy se jich vyskytne větší počet (a tím pádem přibývá také dnů bez tornád).
Různé atmosférické jevy se dají připsat na vrub globální změny klimatu s různou pravděpodobností. Na jednom konci této škály jsou extrémní vedra a extrémní chladno – souvislost s oteplováním planety je v obou těchto případech velmi pravděpodobná. Prudké bouře a tornáda se nacházejí na opačném konci škály. Oteplování na ně – podle toho, co je zatím známo – nejspíš nemá žádný vliv.