• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: imho jde o to to videt v patricnejch casovejch proporcich

    systemove je to imho strukturovany klima -> ekosystemy --> agro/techno/logisticke infrastruktury -> kulturni/civilizacni potazmo sociopoliticka struktura -> kazdodennost

    nase sociopoliticky struktury defakto nemaj pod kontrolou ty agro/techno/logisticky infrastruktury, ani ekosystemovy procesy, ani klimaticly procesy, tzn. systemove videno jsou jim podrazeny, ackoliv bychom chteli, aby jim byly nadrazeny. to samy bychom chteli i vuci ekosystemum (zaujmout roli hyperpredatora) a klimatu (dostat se tak k planetarite).

    ta institucionalni struktura ma sice ruzny diskontinuity, ale slutecnej vyvoj tech socialnich struktur nekam je otazkou dekad az stoleti a tady je otazka, jestli lze vyuzit digitalni architekturu k radovymu urychleni tohohle procesu (coz bychom potrebovali). z hlediska infrastruktur opet jsme z hlediska jejich transformaci v dekadach az staletich, z hlediska ekosystemovejch praktik se pohybujeme v daleko delsich meritkach a z hlediska klimatu jeste delsich vyvojovejch cyklech.

    takze kazdopadne nejaky volebni obdobi jednoho mikroregionu s velkejma historickejma emisema je takrka irelevantni.

    podle me nas sociopoliticky ceka serie diskontontinuit, kdy na druhy strane bude nejaky digitalni usporadani vypadajici dost krute z pohledu individualisticky socializovanyho zapadoevropana, ktery umozni nejakou rychlou reorganizaci urcitejch casti civilizace na takovou infrastrukturu, ktera bude odpovidat potrebam min stabilniho klimatu. jestli se mezitim prokouseme globalne k takovy reorganizaci ekosystemovejch praktik, abychom ve druhy polovine byli schopny rozjet tu mitigaci slrze ekosystem, to je ve hvezdach, ale urcite se to nestane nahodnym evolucnim vyberem stran ve volbach v cechach :D
    KEB
    KEB --- ---
    PER2: Někde mezi jako vždycky, ono to ani tak nestojí na tom jestli je někdo pro klimatický nebo ne, ale na tom jak moc bude mít všechno v prdeli a bude se snažit si urvat co nejvíce pro sebe.

    To je IMHO ano i ODS u pirátů doufám, že snad mají i něco jako vizi do budoucna. Protože ti ostatní se ani nesnaží předstírat že by ji měli.
    PER2
    PER2 --- ---
    casto tu premysim, jestli ste naivni, vidite svet ruzove nebo naopak ja vidim vsechno cerne a jsem pesimista, ale docela me bavi, ze si nekdo mysli, ze se tu neco zmeni k lepsimu... ikdyz volby vyhraje nejaka "nejlepsi strana pro klima", nic moc se nezmeni, protoze jakykoliv opatreni budou stat penize danovy poplatniky a to bude v dusledku konec ty strany v pristim volebnim obdobi a za ten cas se tu neda zmenit nic, navic penez bude min... populace starne/dluhy rostou, ale treba bude pravda nekde uprostred... pral bych si zit v zemi, co ma nejakou vizi do budoucna v delsim casovym hotizontu, ale to bych se asi musel vratit v case o 100 let

    a abych jen neblabolil:
    At least 1m people facing starvation as Madagascar’s drought worsens...
    Four consecutive years of drought have wiped out harvests and cut off people’s access to food. With the lean season around the corner, the time of year when food stocks run low, the crisis is expected to drastically worsen. More than 1.14 million people are food insecure in southern Madagascar and the number of people in ‘Catastrophic’ conditions (IPC Phase 5) risks doubling to 28,000 by October.

    a SA pred par dny:
    https://twitter.com/bradvb4/status/1418827533366218754
    KEB
    KEB --- ---
    SEJDA: samozřejmě že ten člověk nedokáže říct tři věty, aby dvě dávaly smysl, ale zhruba 20i procentům voličů je to jedno.

    A pokud volba zase vyprodukuje někoho polarizačního jako byl schlafenberg, tak je to zcela reálná možnost.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: expatu na jinou planetu? ... nenechat se zvyklat mikroregionalnimi (ceskymi) problemy :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KEB: ty si fakt dovedes predstavit, ze Babis porazi kohokoli v diskuzi 1 na 1?
    Ale jinak se nam to tady pekne zvrhava z preapokalitickeho klubu na na klub expatu :)
    KEB
    KEB --- ---
    GOJATLA: jj oposmlouva s anofertem a topka s lidovcem se obětují a se sebezapřením do té vlády půjdou. No a Babiš vystřídá miloska na hradě...

    Takhle si predstavuju demokratické danteho peklo :-D
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Viz třeba tady:
    https://cnn.iprima.cz/je-realna-vlada-ano-a-ods-my-s-babisem-fakt-nechceme-zni-z-fialovy-partaje-28521
    Mezi řádky čtu, že premiér bude Vondrák, Babiš se naoko stáhne z politiky, ODS povede Kuba a prosadí spoustu bodů z programu, možná se podaří i zrušit EET a všichni se budou mít dobře. Nebude to hned, před tím nás ještě čeká rok Babišovy vlády v demisi.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: tak Fiala měl ohledně klimatu dokonce i jeden rozumný rozhovor, který mu ale zbytek ODS dalo docela sežrat. S ním by se o tom dalo asi i jednat, ale ten zbytek...
    KEB
    KEB --- ---
    DNF:
    GOJATLA: to je ODS pořád ta samá ODS, dobře už tomu nesefuje Klaus, ale Fiala. Což nic neznamená protože je to ODS tím že vymenis bordel mama, tak z bordelu Divadlo neuděláš.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    DNF: Tak šušká se, že už je to domluvený. A logiku to má, Babiš nepůjde do vězení ani emigrace, pár členů ODS zázračně zbohatne a hlavně zastaví neomarxismus a o to jde ne? Typická win-win situace.
    DNF
    DNF --- ---
    SDN33: ODS *nikdy* nemuzes verit, je to jen parta uhlazenejch zmrdu co ceka na prilezitost zase si trochu zakorumpovat a prerozdelit. Cokoliv slibi a vsechno bude jinak. Uplne to na tebe pomrkava mezi jejich slizkejma recickama. Vubec bych se nedivil, kdyby meli v supliku pripravenou slavnou opozicni smlouvu s anofertem predpodepsanou a vyjednanou, jak si rozdeli drancovani bojiste. Tfuj. Klimatiska krize bude uplne posledni co budou chtit doopravdy resit.
    SDN33
    SDN33 --- ---
    KEB: No jako hlavně piráti mají v poslední době úplně stažený půlky a ze všeho vycouvávají a dělají, jak kdyby vůbec neměli nic společného s tím, kým byli před rokem. Naprosto nechápu. A jejich vztyčné body se SPOLU jsou totálně mizivé. Tak jako tak to po volbách tady bude nechutný. Nedá se tam fakt vytvořit nic rozumnýho. A upřímně nevím, co je dneska horší, jestli anofert nebo ODS kompletně mimo realitu.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Česká republika stále nedokáže o klimatických opatřeních debatovat věcně
    https://denikreferendum.cz/clanek/32928-ceska-republika-stale-nedokaze-o-klimatickych-opatrenich-debatovat-vecne

    Balík klimatických návrhů Evropské komise patří k tomu nejdůležitějšímu, co bude formovat politiku nejbližších let. Cíl v podobě nutnosti snížit emise skleníkových plynů o pětapadesát procent do roku 2030 schválily všechny členské státy Evropské unie a nyní je potřeba najít shodu na tom, jak toho dosáhnout. Česká republika ale o konkrétních opatřeních nadále nedokáže normálně debatovat.

    ...

    je tedy potřeba podrobit návrhy Evropské komise podrobné analýze, která zodpoví na dva základní dotazy: jsou navrhovaná opatření dostatečná pro řešení klimatické krize? A nedoplatí na jejich podobu nejchudší obyvatelé?

    Podrobný pohled do balíku návrhů Evropské komise s názvem „Fit for 55“ ukazuje na několik slabých míst, která je potřeba vylepšit. Řešením ale není klimatické návrhy odmítat, protože ignorování změn klimatu by znamenalo v důsledku stále častějších a stále ničivějších extrémních projevů počasí mnohem vyšší náklady — jen nespravedlivě a nepředvídatelně rozložené.

    Nedostatky se zdaleka netýkají tolik propíraného omezení prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035, které získává nejvíce prostoru. Ve skutečnosti jsou automobily zástupný problém, protože jsou to samy automobilky, které si mnohdy stanovily stejné nebo dřívější termíny pro konec výroby spalovacích motorů (například Opel 2028, Ford a Volvo 2030, Audi 2033, Volkswagen 2035, General Motors 2035).

    ...

    Nejzásadnější problémy leží v návrhu na zahrnutí emisí uhlíků z vytápění a z dopravy do nového systému obchodování s emisními povolenkami. To může zásadně zdražit náklady na bydlení zejména nejchudším domácnostem, které často nemají žádnou možnost například změnit formu vytápění nebo renovovat dům, a přitom to nemusí nijak zásadně přispět ke snižování emisí.

    Jakkoli je principiálně návrh na ocenění emisí z uvedených sektorů správný, neobsahuje kompenzační mechanismus, který by dopady zmírňoval. Tím by mohla být přímá platba sto procent z výnosů emisních povolenek občanům, která by jednak snížila dopady na rozpočty domácností, a zároveň by omezila korupční rizika. Podle studie německého think-tanku Agora Energiewende by takový roční příjem pro každého občana České republiky představoval 233 euro, tedy přibližně 5950 korun.

    Návrh komise ale předpokládá, že negativní dopady budou kompenzovány pomocí Klimatického sociálního fondu, do kterého ale půjde jen čtvrtina výnosů nových povolenek, a stejnou částku pak mají dodat členské státy z jiných zdrojů. Zbývající peníze pak mají jít na investice velkým firmám. To by ale znamenalo, že domácnosti by financovaly ze svých peněz transformaci v průmyslu a energetice.

    Mezi další nedostatky návrhů patří zvolená podoba plánovaného zdanění leteckého paliva. To by mělo mít velmi pomalý náběh a v plné míře bude aplikováno až v roce 2033. To je velmi pozdě a bude to znamenat dalších dvanáct let neférové výhody letecké dopravy nad dopravou železniční.

    Na častou otázku, jak motivovat ke snižování emisí jiné země, například Čínu, odpovídá návrh takzvaného uhlíkového cla, přičemž se ale z právních důvodů nemluví o clu ani dani, aby bylo opatření v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Jeho principem je to, že cena cementu, železa, oceli, hliníku, hnojiv a elektřiny, pokud se do Evropské unie dováží ze zemí, které nemají emise zpoplatněny, by se měla právě o cenu emisní povolenky zvýšit. I v Číně nebo jiných zemích mimo Evropskou unii by tak měli být motivováni emise uhlíku férově zpoplatnit a dlouhodobě snižovat, aby si mohli udržet přístup na evropské trhy.

    Plán bohužel počítá s tím, že systém by měl až do roku 2036 nabízet evropským firmám bezplatné povolenky. Ty přitom podle původních plánů systému jejich obchodování měly skončit v roce 2030. Dalších šest let navíc by tak bylo možné vypouštět část emisí bezplatně, což jde proti cílům opatření i proti principu „znečišťovatel platí“.

    ...

    Velká část evropské legislativy se bude dojednávat v době českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česká republika by měla ukázat schopnost dovést výsledky jednání k podobě, která bude splňovat jak nutnost snižování emisí, tak dostatečných kompenzací pro ty, na něž by jednotlivé kroky dopadly nejvíc. Cestou k tomu ovšem jistě není zaměření na zástupné cíle, jako je debata o situaci v automobilovém průmyslu, který s koncem spalovacích motorů ve svých plánech dávno počítá
    KEB
    KEB --- ---
    SDN33: zmocněnec pro klima je Vondra, zmocněnec pro klima je Vondra, zmocněnec pro klima je Vondra

    Čím častěji si to opakuji tim větší mám chuť si do oka vrazit propisku

    Ale nutno dodat že bizarní doba ve které žijeme vyprodukovala i větší absurdity jakože Bobo z institutu Svobody a demokracie, který je detašovaným pracovištěm institutu Václava Klause, který je jedna prdel s Rusem kandiduje společně s dsss.

    A zelení se ještě pořád neoklepali z do Bursíka a Stropnického, takže to je taky pasé. Navíc v téhle době spálit volební hlas takto by mohlo nahrát anofertu...

    A končím není nám pomoci
    SDN33
    SDN33 --- ---
    LINKOS: hlavně představa, že něco takovýho prosazují v mega koale s ODS, kde je zmocněnec pro klima Vondra, je trošku.. jdu blejt
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Když to tak sleduju, od Ano se nějaká rozumná klimatická, či transformační politika čekat nedá. SPOLU vcele s ODS asi taky dost těžko. A Pirstan vypadají asi nejslibněji, ale zas mám obavu, že kvůli tomu do nich budou všichni šít, že z toho cuknou
    BERENIKEE
    BERENIKEE --- ---
    TADEAS: no na tebe a tvé způsoby jsem právě myslela:)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    BERENIKEE: velci savci aka skot a elektrickej ohradnik dokazou s krovinama zamavat .)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Yep, it’s bleak, says expert who tested 1970s end-of-the-world prediction | Climate change | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/jul/25/gaya-herrington-mit-study-the-limits-to-growth

    Herrington, 39, says she undertook the update (available on the KPMG website and credited to its publisher, the Yale Journal of Industrial Ecology) independently “out of pure curiosity about data accuracy”. Her findings were bleak: current data aligns well with the 1970s analysis that showed economic growth could end at the end of the current decade and collapse come about 10 years later (in worst case scenarios).

    The timing of Herrington’s paper, as world economies grapple with the impact of the pandemic, is highly prescient as governments largely look to return economies to business-as-usual growth, despite loud warnings that continuing economic growth is incompatible with sustainability.

    Earlier this year, in a paper titled Beyond Growth, the analyst wrote plainly: “Amidst global slowdown and risks of depressed future growth potential from climate change, social unrest, and geopolitical instability, to name a few, responsible leaders face the possibility that growth will be limited in the future. And only a fool keeps chasing an impossibility.”

    ...


    “The key finding of my study is that we still have a choice to align with a scenario that does not end in collapse. With innovation in business, along with new developments by governments and civil society, continuing to update the model provides another perspective on the challenges and opportunities we have to create a more sustainable world.”

    At the same time, she says, the primary concern of the MIT study have been supplanted. “Resource scarcity has not been the challenge people thought it would be in the 70s and population growth has not be the scare it was in the 90s. Now the concern is pollution and how it perfectly aligned with what climate scientists are saying,” she said.

    ...

    Technological advances have meant simply that we go farther and deeper to extract fossil fuels, and despite some efficiencies, consumption and emissions have only increased. The MIT authors, she points out, predicted as much.

    “They said that even if we innovate ourselves out of resource scarcity, we would probably see an increase in pollution from those adaptations unless we also limit our continued search for growth,” she said.

    In the new study, Herrington focused on two scenarios using a range of variables, or markers, including population, fertility rates, mortality rates, industrial output, food production, services, non-renewable resources, persistent pollution, human welfare, and ecological footprint,

    Under one, termed business as usual, or BAU2, growth would stall and combine with population collapse. The other, termed comprehensive technology (CT), modeled stalled economic growth without social collapse. Both scenarios “show a halt in growth within a decade or so from now,” the study says, adding, that “pursuing continuous growth, is not possible.”

    Sustainability is the answer, she says.

    “There is a sustainable way of creating value and prosperity that also has immense economic potential. Doing good can still yield a profit. In fact, we are seeing examples of that happening right now. Expanding those efforts now creates a world full of opportunity that is also sustainable,” she said.

    Ironically, the pandemic, she believes, has even shown the world what might be possible.

    “We’re totally capable of making huge changes, and we’ve seen with the pandemic, but we have to act now if we’re to avoid costs much greater than we’re seeing,” she said.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam