• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Denni davka Carbon Brief

    Looking further back to SPMs from earlier IPCC assessment reports, it is interesting to see how the language around human influence has evolved:
    First assessment report (1990): By increasing their concentrations, and by adding new greenhouse gases like chlorofluorocarbons (CFCs), humankind is capable of raising the global-average annual-mean surface-air temperature.”
    Second assessment report (1995): “The balance of evidence suggests a discernible human influence on global climate.”
    Third assessment report (2001): “Most of the observed warming over the last 50 years is likely to have been due to the increase in greenhouse gas concentrations.”
    Fourth assessment report (2007): “Most of the observed increase in global average temperatures since the mid-20th century is very likely due to the observed increase in anthropogenic greenhouse gas concentrations.”
    Fifth assessment report (2013): “It is extremely likely that human influence has been the dominant cause of the observed warming since the mid-20th century.”
    Sixth assessment report (2021): “It is unequivocal that human influence has warmed the atmosphere, ocean and land.”

    IPCC: How the AR6 WG1 summary for policymakers compares to its predecessor | Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/ipcc-how-the-ar6-wg1-summary-for-policymakers-compares-to-its-predecessor
    TUHO
    TUHO --- ---
    At least 21 people died as heavy downpours struck central China’s Hubei province, authorities said today, weeks after record floods wreaked havoc and killed hundreds in a neighbouring province.
    China has been battered by unprecedented rains in recent months, extreme weather that experts say is increasingly common due to global warming.
    In Hubei, torrential rains caused power cuts and landslides, destroying hundreds of homes and forcing the evacuation of nearly 6,000 people, the province’s Emergency Management Bureau said on Friday, as reservoirs reach dangerous levels.

    Torrential rain lashes central China, leaving 21 dead | China | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2021/aug/13/torrential-rain-lashes-central-china-leaving-21-dead
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PAD
    PAD --- ---
    DZODZO: Muselo by se to propocitat, zda by se to pro tu skolu vyplatilo i tak (- cervenec a srpen), je mozne, ze ne (zalezi na tom, jak ta skola taky vytapi atp). Ja porad cekam, jestli se u nas nejak pohne ta komunitni energetika. Pak bys prave, jak pises, mohl nechat elektrinu ze skoly pretect i treba na urad, nebo proste lidem v obci. To vedeni uz existuje, jde jen o to nastavit legislativni ramec proto, aby si lidi mohli mezi sebou ty pretoky preuctovat bez nejakych drakonickych poplatku distributorovi (nevidim duvod, proc distributorovi platit stejnou castku za prenos kWh energie z Dukovan [odkud k nam tece] a ze strechy souseda cca 100m ode me). Pokud jde o me, tak ja bych svy pretoky sousedum dal klidne zadara. Tech 50h/kWh, co za to muzes dostat dnes, je stejne marginalie.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Update on the new European Record: The official agromet of Sicily SIAS confirmed as 48.8C the maximum temperature reached today in their station inland of Siracusa. The station is standard (better than most of WMO airports stations). https://t.co/Lhvif293cu https://t.co/QN12YKI4cW
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: vtipkování klimatického

    vsak ono nas to prejde
    TUHO
    TUHO --- ---
    ;]]

    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: však z toho bude mít obec vývar. Tohle není větrník na kterY musíš hledět a dělá ti rámus za domem.

    Btw vesnický školy nebývají obrovské krabice. To jsou ty ve městech.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PAD: FVE, ktore dava najviac cez prazdniny, ked v skole nikto nie je musis okecat nejakou komunitnou elektrarnou, ze z tej skolskej strechy bude profitovat cela obec
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAD: o potencialu neco je tady...

    Potential for large-scale CO2 removal via enhanced rock weathering with croplands | Nature
    https://www.nature.com/articles/s41586-020-2448-9
    PAD
    PAD --- ---
    zajimavy pristup k vychytavani CO2 - ironii je, ze zminovanym nalezistem kalcitu je arabsky poloostrov - no nebylo by hezke, kdyby se z toho regionu pro jednou stal carbon sink?:)

    44.01 secures $5M to turn billions of tons of carbon dioxide to stone – TechCrunch
    https://techcrunch.com/2021/08/10/44-01-secures-5m-to-turn-billions-of-tons-of-carbon-dioxide-to-stone/

    akorat nevim, nakolik je dostatek kalcitu - mozna to bude cesta pouze pro nejaky "offset", ale i tak zajimave ..
    PER2
    PER2 --- ---
    SIAS have confirmed that Siracusa in #Sicily reached 48.8ºC earlier this afternoon and if verified by @WMO, it will become a new European temperature record
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    THE_DARKNESS: děkuju. Takle, já táhnu už boj na více frontách (destigmatizace postižení, a bohužel i bezbariérovost., která už měla být dávno hotová) a je možný, že i Zelení v Brně, pokud o mě ví, mě budou mít rádi jako cestu do práce. Ale třeba se tam najde někdo, koho tohle nadchne, a nějak na víc než místní a městskou uroveň nikdy nebudu mít dost kontaktů, peněz a "pák". :)

    To s tím jednat se zpracovateli strategie je dobrej nápad :)
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    SHEALA: jako není to nic snadného, ale trochu na ně platí, když je možnost získat financování na tyto věci, tak mrkni na https://dotace-fondy.eu/dotacni-programy-obce.
    U nás se to trochu pohnulo až tehdy, když město získalo peníze na zpracování adaptační strategie, jinak by v tomto směru nedělali skoro nic (resp. mesto považuje za řešení problému kroky typu zavedení znovupoužitelných kelímků). A pak jsme stejně zjistili, že je lepší se bavit přímo se zpracovateli té strategie než s městem
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    AKTUÁLNÍ SHRNUTÍ Z RESPEKTU (kopíruju pro ty, kteří nemají předplaceno)

    Čas vypršel • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/agenda/cas-vyprsel

    Za klimatickou změnu naprosto jasně může především člověk, zasáhla již všechny oblasti světa a čas k odvrácení jejích nejhorších dopadů už téměř žádný nezbývá. Vyplývá to z nové zprávy Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) zveřejněné v pondělí 9. srpna. Oproti předchozí, sedm let staré zprávě přináší ta současná nová varování a vyplývá z ní, že lidstvo za desítky let udělalo pro zmírnění klimatických změn jen velmi málo. Bezproblémová budoucnost jej proto rozhodně nečeká.

    Zpráva, která vychází z více než 14 tisíc vědeckých prací, z nichž nejnovější byly publikovány teprve letos v lednu, ukazuje, že svět míří k oteplení zhruba o tři stupně Celsia oproti předindustriální éře. Tak horko bylo na Zemi naposledy před třemi miliony let. Bude to mimo jiné znamenat více katastrof podobné té, jakou teď pozorujeme v Řecku: teplejší klima přinese vyšší teploty po větší část roku, vyšší rychlost větru a méně srážek, což představuje ideální počasí pro vznik požárů. Zároveň se zvýší i riziko povodní.

    Ledovce budou tát. Z Alp jich do poloviny století zmizí polovina, do konce století možná všechny. Nejde ale jen o hory bohatého Západu: v horských oblastech žije kolem deseti procent světového obyvatelstva a tito lidé většinou patří k těm nejohroženějším – zdroje k obživě využívají na maximum, často nemají žádné rezervy a zároveň jsou kvůli terénu a špatné dostupnosti svých sídel nejvíce ohroženi povodněmi či sesuvy půdy.

    Do roku 2050 zažijeme alespoň jednou situaci, kdy zamrzlý Severní ledový oceán prakticky úplně roztaje a severní pól obklopí volná mořská hladina. Arktida se otepluje nejméně 2× rychleji než zbytek světa, což způsobuje problémy nejen ledním medvědům a dalším složkám severního ekosystému, ale i lidem. Narušuje se tím totiž proudění vzduchu ve stratosféře a zvyšuje nestabilita počasí.

    Problémy se pochopitelně nevyhnou ani Česku. Klimatické modely ukazují, že tu výrazně přibude tropických dní, kdy teplota překoná hranici třiceti stupňů. Města nestihnou v noci vychladnout a život v nich bude obtížnější. Zesílí sucha a krajina bude častěji hořet; požáry sice nedosáhnou takové intenzity jako v jižních oblastech Evropy nebo v Kalifornii, ale mohou se opakovaně rozhořet na tolika místech současně, že se vymknou kontrole hasičských sborů. Vlny veder si vyžádají více lidských životů. Dalekosáhlé změny čekají zemědělství.

    Lze si přitom jen stěží představit, jak by bylo možné dosáhnout toho, aby se svět ohřál „jen“ o 1,5 stupně, což by intenzitu a množství katastrof přece jen přibrzdilo. Většina skleníkových plynů už je totiž v atmosféře a otepluje planetu. Překročení jedenapůlstupňového cíle proto vědci očekávají do roku 2040. Vyhnout bychom se mu mohli snad jen tehdy, kdyby se podařilo do konce této dekády světové emise - dosud vytrvale rostoucí – snížit na polovinu současného stavu a do poloviny století na nulu. Byla by to největší a nejrychlejší změna, jakou kdy lidstvo uskutečnilo. Všechny dosavadní snahy a úspěchy, díky nimž emise rostly v uplynulé dekádě přece jen pomaleji, jsou proti tomu v podstatě dětskou hrou.

    Neznamená to, že by už v budoucnu nemělo smysl o nic usilovat – každá desetina stupně, o kterou se podaří oteplení snížit, zabrání ekonomickým ztrátám i ztrátám životů. Podobná varování, jaké současná zpráva přináší, nicméně slýcháme už desítky let a jejich dopad na množství emisí je mnohem menší, než by bylo třeba.

    Co zpráva také obsahuje:

    – Svět se ubírá po trajektorii, která znamená vzestup teploty o 2,1 až 3,5 stupně Celsia. Hladina oceánů se do poloviny století může zvýšit o desítky centimetrů, v extrémním případě ale až téměř o dva metry - a až o pět metrů do roku 2150. Záplavy v pobřežních oblastech, které se dříve vyskytovaly jednou za století, mohou kolem roku 2100 přicházet každoročně a postihovat desítky milionů lidí.

    – Jakmile bychom dosáhli uhlíkové neutrality, tedy přestali zatěžovat atmosféru dalšími skleníkovými plyny, zastavil by se růst teploty v horizontu asi dvaceti let. Dopady klimatických změn budou ale i pak pokračovat: například vzestup hladiny oceánů potrvá další stovky až tisíce roků.

    – Od roku 1850 lidstvo vypustilo do ovzduší přibližně 2400 gigatun (2400 miliard tun) CO2. Svět se od té doby ohřál asi o 1,1 stupně Celsia a pokud bychom chtěli do budoucna udržet růst teploty pod 1,5 stupně, můžeme vypustit už jen asi 400 gigatun, tedy pouhou šestinu dosavadního množství. Každý rok přitom lidstvo vypouští asi 40 Gt.

    – I kdyby se podařilo udržet růst teploty na hranici 1,5 stupně, zvýší se množství extrémních výkyvů počasí v míře, která nemá v historii lidstva obdoby.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Godbless fakin Carbon Brief...

    Scientists react: What are the key new insights from the IPCC’s WG1 report? | Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/scientists-react-what-are-the-key-new-insights-from-the-ipccs-wg1-report
    PAD
    PAD --- ---
    Klimatoložka Míková o zprávě OSN: Nejde o alarmistické výkřiky, ale realitu, která nás čeká | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/podcast-vinohradska-12-ipcc-klimaticka-krize-globalni-oteplovani-tatana-mikova_2108110600_miz
    PAD
    PAD --- ---
    SHEALA: Muzes tlacit na jeste vetsi usporu energii. Urady byvaji casto ve starych budovach, navic zbytecne pretapene. To same u budov, kde provozovatelem je obec (skoly, knihovny, muzea, atp). Nova zelena usporam nabizi dotace i pro obce - lze tak zateplit skoly, vybavit je fotovoltaikou, atp. Tohle je win-win, kde si lze tezko predstavit, ze by byl nekdo proti. Mam dojem, ze zatimco zateplovani celkem frci, tak FVE tolik ne, nevim proc - takova skola nebo urad budou mit spotrebu teple vody a obecne energie zejmena prave v dobe, kdy FVE dava ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam