• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    THE_DARKNESS: děkuju. Takle, já táhnu už boj na více frontách (destigmatizace postižení, a bohužel i bezbariérovost., která už měla být dávno hotová) a je možný, že i Zelení v Brně, pokud o mě ví, mě budou mít rádi jako cestu do práce. Ale třeba se tam najde někdo, koho tohle nadchne, a nějak na víc než místní a městskou uroveň nikdy nebudu mít dost kontaktů, peněz a "pák". :)

    To s tím jednat se zpracovateli strategie je dobrej nápad :)
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    SHEALA: jako není to nic snadného, ale trochu na ně platí, když je možnost získat financování na tyto věci, tak mrkni na https://dotace-fondy.eu/dotacni-programy-obce.
    U nás se to trochu pohnulo až tehdy, když město získalo peníze na zpracování adaptační strategie, jinak by v tomto směru nedělali skoro nic (resp. mesto považuje za řešení problému kroky typu zavedení znovupoužitelných kelímků). A pak jsme stejně zjistili, že je lepší se bavit přímo se zpracovateli té strategie než s městem
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    AKTUÁLNÍ SHRNUTÍ Z RESPEKTU (kopíruju pro ty, kteří nemají předplaceno)

    Čas vypršel • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/agenda/cas-vyprsel

    Za klimatickou změnu naprosto jasně může především člověk, zasáhla již všechny oblasti světa a čas k odvrácení jejích nejhorších dopadů už téměř žádný nezbývá. Vyplývá to z nové zprávy Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) zveřejněné v pondělí 9. srpna. Oproti předchozí, sedm let staré zprávě přináší ta současná nová varování a vyplývá z ní, že lidstvo za desítky let udělalo pro zmírnění klimatických změn jen velmi málo. Bezproblémová budoucnost jej proto rozhodně nečeká.

    Zpráva, která vychází z více než 14 tisíc vědeckých prací, z nichž nejnovější byly publikovány teprve letos v lednu, ukazuje, že svět míří k oteplení zhruba o tři stupně Celsia oproti předindustriální éře. Tak horko bylo na Zemi naposledy před třemi miliony let. Bude to mimo jiné znamenat více katastrof podobné té, jakou teď pozorujeme v Řecku: teplejší klima přinese vyšší teploty po větší část roku, vyšší rychlost větru a méně srážek, což představuje ideální počasí pro vznik požárů. Zároveň se zvýší i riziko povodní.

    Ledovce budou tát. Z Alp jich do poloviny století zmizí polovina, do konce století možná všechny. Nejde ale jen o hory bohatého Západu: v horských oblastech žije kolem deseti procent světového obyvatelstva a tito lidé většinou patří k těm nejohroženějším – zdroje k obživě využívají na maximum, často nemají žádné rezervy a zároveň jsou kvůli terénu a špatné dostupnosti svých sídel nejvíce ohroženi povodněmi či sesuvy půdy.

    Do roku 2050 zažijeme alespoň jednou situaci, kdy zamrzlý Severní ledový oceán prakticky úplně roztaje a severní pól obklopí volná mořská hladina. Arktida se otepluje nejméně 2× rychleji než zbytek světa, což způsobuje problémy nejen ledním medvědům a dalším složkám severního ekosystému, ale i lidem. Narušuje se tím totiž proudění vzduchu ve stratosféře a zvyšuje nestabilita počasí.

    Problémy se pochopitelně nevyhnou ani Česku. Klimatické modely ukazují, že tu výrazně přibude tropických dní, kdy teplota překoná hranici třiceti stupňů. Města nestihnou v noci vychladnout a život v nich bude obtížnější. Zesílí sucha a krajina bude častěji hořet; požáry sice nedosáhnou takové intenzity jako v jižních oblastech Evropy nebo v Kalifornii, ale mohou se opakovaně rozhořet na tolika místech současně, že se vymknou kontrole hasičských sborů. Vlny veder si vyžádají více lidských životů. Dalekosáhlé změny čekají zemědělství.

    Lze si přitom jen stěží představit, jak by bylo možné dosáhnout toho, aby se svět ohřál „jen“ o 1,5 stupně, což by intenzitu a množství katastrof přece jen přibrzdilo. Většina skleníkových plynů už je totiž v atmosféře a otepluje planetu. Překročení jedenapůlstupňového cíle proto vědci očekávají do roku 2040. Vyhnout bychom se mu mohli snad jen tehdy, kdyby se podařilo do konce této dekády světové emise - dosud vytrvale rostoucí – snížit na polovinu současného stavu a do poloviny století na nulu. Byla by to největší a nejrychlejší změna, jakou kdy lidstvo uskutečnilo. Všechny dosavadní snahy a úspěchy, díky nimž emise rostly v uplynulé dekádě přece jen pomaleji, jsou proti tomu v podstatě dětskou hrou.

    Neznamená to, že by už v budoucnu nemělo smysl o nic usilovat – každá desetina stupně, o kterou se podaří oteplení snížit, zabrání ekonomickým ztrátám i ztrátám životů. Podobná varování, jaké současná zpráva přináší, nicméně slýcháme už desítky let a jejich dopad na množství emisí je mnohem menší, než by bylo třeba.

    Co zpráva také obsahuje:

    – Svět se ubírá po trajektorii, která znamená vzestup teploty o 2,1 až 3,5 stupně Celsia. Hladina oceánů se do poloviny století může zvýšit o desítky centimetrů, v extrémním případě ale až téměř o dva metry - a až o pět metrů do roku 2150. Záplavy v pobřežních oblastech, které se dříve vyskytovaly jednou za století, mohou kolem roku 2100 přicházet každoročně a postihovat desítky milionů lidí.

    – Jakmile bychom dosáhli uhlíkové neutrality, tedy přestali zatěžovat atmosféru dalšími skleníkovými plyny, zastavil by se růst teploty v horizontu asi dvaceti let. Dopady klimatických změn budou ale i pak pokračovat: například vzestup hladiny oceánů potrvá další stovky až tisíce roků.

    – Od roku 1850 lidstvo vypustilo do ovzduší přibližně 2400 gigatun (2400 miliard tun) CO2. Svět se od té doby ohřál asi o 1,1 stupně Celsia a pokud bychom chtěli do budoucna udržet růst teploty pod 1,5 stupně, můžeme vypustit už jen asi 400 gigatun, tedy pouhou šestinu dosavadního množství. Každý rok přitom lidstvo vypouští asi 40 Gt.

    – I kdyby se podařilo udržet růst teploty na hranici 1,5 stupně, zvýší se množství extrémních výkyvů počasí v míře, která nemá v historii lidstva obdoby.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Godbless fakin Carbon Brief...

    Scientists react: What are the key new insights from the IPCC’s WG1 report? | Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/scientists-react-what-are-the-key-new-insights-from-the-ipccs-wg1-report
    PAD
    PAD --- ---
    Klimatoložka Míková o zprávě OSN: Nejde o alarmistické výkřiky, ale realitu, která nás čeká | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/podcast-vinohradska-12-ipcc-klimaticka-krize-globalni-oteplovani-tatana-mikova_2108110600_miz
    PAD
    PAD --- ---
    SHEALA: Muzes tlacit na jeste vetsi usporu energii. Urady byvaji casto ve starych budovach, navic zbytecne pretapene. To same u budov, kde provozovatelem je obec (skoly, knihovny, muzea, atp). Nova zelena usporam nabizi dotace i pro obce - lze tak zateplit skoly, vybavit je fotovoltaikou, atp. Tohle je win-win, kde si lze tezko predstavit, ze by byl nekdo proti. Mam dojem, ze zatimco zateplovani celkem frci, tak FVE tolik ne, nevim proc - takova skola nebo urad budou mit spotrebu teple vody a obecne energie zejmena prave v dobe, kdy FVE dava ...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Josef Patočka sdílel odkaz.

    Ahoj všem,
    možná už jste zaznamenali, že s Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika a Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci děláme s podporou Klimatická koalice výzkum, který se jmenuje Klimavize.
    Viz www.klimavize.cz
    Jeho cílem je identifikovat, kde jsou aktuálně největší příležitosti v prosazování účinné klimatické politiky, vytvořit společný prostor pro přemýšlení o účinných strategiích v prudce se měnícím světě a dát klimatickému hnutí impulzy a podklady k plánování další činnosti...
    V rámci něj sbíráme data z různých studií a článků, ale také děláme rozhovory s lidmi, kteří se zabývají tématy spojenými se změnami klimatu a společností. Možná se tedy s žádostí o rozhovor ozveme i vám 🙂
    Výstupy naší práce by měly pomoci různým aktérům v klimatickém hnutí (organizacím, novinářům, političkám...) naplánovat vlastní strategii toho, na co se aktuálně má či naopak nemá smysl ve svém snažení zaměřovat.
    Chtěli bychom získat odpovědi na pár otázek od co největšího množství lidí z klimatického hnutí. Rozesíláme proto také krátký dorazník a budeme rádi, když ho vyplníte a pošlete dál: nolog.link/s/klimavize
    Lidem co ho vyplní současně budeme pak taky posílat výsledky...
    Díky za všechno co děláte 😉
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    Dekuju moc :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Podobnou roli autority bez formálního základu má Panel i ve vztahu k dění na národní úrovni. I zde můžeme u řady států pozorovat malou ochotu závazky Pařížské dohody, potažmo doporučení Panelu IPCC, skutečně plnit, resp. začít je plnit neprodleně a dostatečně intenzivně; často jde spíše o prázdnou rétoriku a odkládání opatření do budoucnosti. Pro adekvátní reakci na klimatickou změnu je ovšem razantní akce ze strany jednotlivých států nezbytná, což znamená vytvoření příslušných vnitrostátních politik a legislativy. Je pravda, že Pařížská dohoda sama nestanoví pro jednotlivé státy závazné cíle snižování emisí. Jediným jejím směrodatným vodítkem pro snižování emisí jsou cíle maximálního akceptovatelného nárůstu globální teploty o maximálně 2 °C, resp. 1,5 °C. Státy si mají své cíle snižování emisí, které by vedly k naplnění tohoto celkového cíle, vytyčovat samy (tzv. nationally determined contributions – NDCs). Ale pokud bychom vycházeli z těchto nynějších státy vyhlášených závazků, skutečný výsledek nárůstu globální teploty by činil cca 2,9 °C neboli tato „předsevzetí“ států jsou v současné době tak nízká, že na splnění hlavního cíle udržení nárůstu teploty zdaleka nestačí.

    Komentujeme | Ústav státu a práva Akademie věd České republiky
    https://www.ilaw.cas.cz/vyzkum/class/komentujeme/klimaticka-veda-a-pravo.html
    TUHO
    TUHO --- ---
    Vodní nádrže daly na severní straně hranice rozkvést zemědělství, na jižní pak slušnému průmyslu. Obojí pak k hranicím přitáhlo spoustu lidí hledajících nové živobytí. Dohoda o vodě se uzavírala v době, kdy v desítce párů protilehlých měst při hranicích žilo dohromady 560 000 lidí. Dnes už jich je přes 10 milionů, a průmysl i zemědělství v Mexiku a USA nyní ždíme dostupné vodní zdroje do maxima. I to by se vlastně dalo snést. Jenže ona dohoda se uzavírala v časech, kdy se roční srážky v regionu pohybovaly okolo 9000 mm ročně (povodí Colorada a Rio Grande překrývá plochu 450 000 mil čtverečních, včetně silně zasněžených pohořích). A to už je problém.

    Jak začínají války o vodu? Konflikty se nemusí odehrávat jen v zemích třetího světa - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-zacinaji-valky-o-vodu-konflikty-se-nemusi-odehravat-jen-v-zemich-tretiho-sveta
    TUHO
    TUHO --- ---
    SHEALA: Plus jeste se pripojit k Paktu starostu a primatoru a zpracovat Sustainibility energy and climate action plan (SEAP)

    Local authorities play a leading role in climate change mitigation and adaptation. Participation in the Covenant of Mayors for Climate & Energy supports them in this endeavour, by providing them the recognition, resources and networking opportunities necessary to take their energy and climate commitments to the next level.

    Join
    https://www.covenantofmayors.eu/join/join-as-a-signatory.html
    LIMECEJ
    LIMECEJ --- ---
    THE_DARKNESS: plus se můžete zapojit třeba v XR.)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEALA: muze vydat vyhlasku, ktera omezi stavbu staveb mimo pasivni standard, bez solarnich panelu, bez zasobniku destove vody atp.
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    THE_DARKNESS: a pak ještě pár poznámek z telefonátu s Arnem:
    - Adaptace nestačí - míříme do světa, který je neobyvatelný - na to se nelze adaptovat
    - Mitigace musí být první krok, pak i adaptace dává větší smysl - nemá smysl dávat peníze do adaptace, když problém pouze zhoršujeme
    - Nejstrategičtější a nejefektivnější je i jako město tlačit na národní vládu, ať s tím něco dělá - mají tu odpovědnost
    - Vyhlásit klimatickou nouzi - signál lidem i dalším městům + Informovat společnost - jenom regulace budí odpor - proto je dobré to vyhlášení klimatické nouze
    - Tepelné ostrovy - sadit stromy, za 20 let budou dostatečně velké - je to levné řešení, které jde dobře vidět
    - Energetický management - hrozně plýtváme s energiemi - např. Škola topí o víkendu - měřit a kvantifikovat - vytvořit si datovou základnu - není to náročné - 10% úspory lze dosáhnout jen změnou chování
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    SHEALA: čau, kdysi jsem si dala dohromady pár zdrojů na téma adaptace měst na klimatickou změnu, zde posílám odkaz na složku: https://www.emeraldgrouppublishing.com/publish-with-us/author-policies/our-open-research-policies#green
    TUHO
    TUHO --- ---
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    R.I.P.
    Alien technology the best hope to 'save our planet:' ex-defence boss
    https://web.archive.org/web/20080430213154/http://www.canada.com/ottawacitizen/news/story.html?id=3e57926c-bfeb-4ff3-acf6-50c575ee996c
    Published: Wednesday, February 28, 2007

    A former Canadian defence minister says be believes advanced technology from extraterrestrial civilizations offers the best hope to "save our planet" from the perils of climate change.

    Paul Hellyer, 83, is calling for a public disclosure of alien technology obtained during alleged UFO crashes -- such as the mysterious 1947 incident in Roswell, New Mexico -- because he believes alien species can provide humanity with a viable alternative to fossil fuels.
    (...)
    "Climate change is the No. 1 problem facing the world today," he said. "I'm not discouraging anyone from being green conscious, but I would like to see what (alien) technology there might be that could eliminate the burning of fossil fuels within a generation ... that could be a way to save our planet."
    (...)
    Mr. Hellyer, a former Liberal cabinet minister, political turncoat and one-time leadership candidate for the Liberal and Conservative parties, said UFO researchers have amassed undeniable evidence that aliens have visited our planet. Due to the distance such spacecrafts would have to travel, UFOs must be equipped with some kind of advanced fuel source or propulsion system, he said.

    "We need to persuade governments to come clean on what they know," he said. "Some of us suspect they know quite a lot, and it might be enough to save our planet if applied quickly enough."


    video
    https://www.mysterywire.com/ufo/longtime-ufo-researcher-and-former-canadian-defense-minister-paul-hellyer-passes-away/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Hellyer
    DNF
    DNF --- ---
    PER2: ehm, jakoze stiras ho hezky a vsechno, ale treba ty atomovky, s cim to jako porovnavas? s asteroidama? ty mi neprijdou moc lidsky zasah do klimatu. Co je kosmicky rovnik asi nevim, ale ten posledni bod .. je trochu rozdil mezi tim, jaky technologicky pokrok umoznilo zpracovani ropy, a ohavnou dezinformacni kampani co (nejen) ropne spolecnosti provozuji desitky let jen kvuli zisku.

    Jednoznacne minus.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    DZODZO: hustý, za to už dělá kampaň Barbora Atomová :)
    PER2
    PER2 --- ---
    JIRIX: to je dobra zprava, ne? na to se napiju
    JIRIX: "par" atomovek je treba proti asteroidum absolutni joke (staci porovnat treba s chelybaninskem/tunguskou)
    JIRIX: a jsme si stoprocentne jisti , ze nejsem v kosmickem rovniku? :)
    JIRIX: dekujes kazde rano i vsem tem vymozenostem, ktere ti ropna produkce umoznila(a mozna si to ani neuvedomujes)? nebo jsi se toho dobrovolne vzdal jiz pred par lety a vyhybas se tomu a bojujes s tim?(hat off to you in that case)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHEALA: v meste podla mna hlavne presadzovat viac zelene v uliciach, som teraz u nasich, kde uz su medzi panelakmi vyrastene stromy a o ulicu vedla maju ulicu prostu zelene a ten rozdiel pocitu teplot medzi ulicami je znatelny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam