• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIRIX: je k tomuto nejaky zdroj? To by ma zaujimalo, mozes pripadne postnut aj do CSSR fora
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIRIX: já si taky myslím, ale vysvětluj to prosímtě dnešní "levici"... proletariát chce auto s pořádně nadupaným motorem, dovolenou v hotelu u moře s levným chlastem a píchatelnou manželku. Neboli, kopíruje lifestylové preference elit předchozích generací. Neboli - nějaká představa, že nějaká strana bude levicová a enviromentální současně, je logický paradox, který vede k tomu, že tyto strany volí pouze průnik cílových skupin...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIRIX: Tak ony cigarety a kapitalismus jsou jedno a to samé, dá se říct :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: sorry, edit: "různé vlnové délky pak zase ABSORBUJí různé molekuly v atmosféře..."

    abych to shrnul: je tam určitý prvek když ne přímo nelinearity (nelinearitu dělají hlavně ty mraky), tak aspoň nespojitosti a skokovitosti.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    JIRIX: hledam k tomu tu studii, jaksi na Seznam Zpravy nevedi, co je to Hypertext.
    V diskuzi naznacovali, ze tu recyklaci skla z 95 % pocitali jako roztaveni a ne umyti. Jednou jsem cetl, ze pivni flaska muze byt vyuzita cca 8x a pak se uz pro strojove zpracovani nehodi. Tj. tj asi 84 % umyti, 11 % roztaveni a 5 % nerecyklace.
    No kazdopadne mne zajima, proc nesrovnali i hlinikove obaly (ktere se tavi vzdy).

    Na druhou stranu, mne tam v diskuzi pobavil prispevek "za starych casu byly vratne i flasky na mliko" ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no ale dřevo se líp skladuje, než tráva, a taky je docela důležitý, aby ti biomasa neshnila na metan...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: mě tam zaujalo, že to infračervené vyzařování je tvořené spektrem frekvencí, kde intenzita vyzařování na daných frekvencí zhruba tvoří gausovu křivku s maximem odpovídající nějaké konkrétní teplotě. No a samozřejmě. různé vlnové délky pak zase vyzařují různé molekuly v atmosféře...

    CO2 v tomhle hraje spíš tu roli, že je pořád v plynem stavu, pořád to posouvá stejným směrem a není tam ve hře ta nelinearita jako u vodní páry, že jednou jsou to kapičky vody a stíněj a jednou je to pára a ohřívá. Co je ale zajjímavé je, že ta průměrná vlnová délka, která odpovídá vyšším teplotám, takové ty tropické vlny kolem 50 stupňů, je právě více pohlcovaná vodní parou, než vlnové délky odpovídající normálním teplotám.

    Základní fyzikální poučka k tomu radiativnímu ochlazování je, že s rostoucí teplotou se současně vyzáří více energie, takže primární fyzikální intuice inženýra je, že GO je hubuk, protože např. více ohřátý povrch bude v noci akorát více vyzařovat, za stejnou dobu se vyzáří více energie a nic moc se vlastně nestane. Tohle skutečně platí pro ty teploty do asi 50 stupňů, jenže pak se právě větší množství energie posune do vlnových délek, kdy to záření absorbuje vodní pára... a najednou jsme úplně někde jinde, a je to zřejmě jedna ze složek toho "runaway greenhouse effectu".

    Ale celé je to poměrně složité a většina lidí si o tom udělá tak či onak velmi zjednodušenou představu...
    PER2
    PER2 --- ---
    aah, kolik toho jeste asi nevime
    CLOUD experiment: Why is it important for our understanding of climate?
    https://youtu.be/THj_Xkid7oQ
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PER2: zalezi na tom jaka oblacnost se vytvori

    Par zajmavejch informaci. Prekvapilo, ze sklenikovej efekt je/bude nejmensi kolem rovniku/v tropech, pac uz tam vlhkost nema kam stoupat

    Fyzika a environmentální výchova 3 – atmosféra a klima
    https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/22093/FYZIKA-A-ENVIRONMENTALNI-VYCHOVA-3---ATMOSFERA-A-KLIMA.html/

    Zatímco byla atmosféra dobře „průhledná“ pro krátkovlnné záření, pro dlouhovlnné (tepelné) záření to už neplatí. Skleníkové plyny pohlcují toto záření a zase jej vyzařují všemi směry (tedy ne pouze do vesmíru, ale i zpět k povrchu Země). Tím se povrch planety ohřívá.

    http://www.jasno.cz/print/index.php?id=print&idd=1449865694&idx=&act=&typ=&realizovat=&p=

    Na teplotě atmosféry se významně podílí skleníkový efekt (angl. greenhouse effect). Nebýt tohoto efektu, byla by teplota vzduchu v přízemní vrstvě zhruba o 30 °C nižší, než je. Za skleníkový efekt odpovídají tzv. skleníkové plyny, v různých koncentracích zastoupené v atmosféře.
    ...
    Jinou zpětnou vazbou je také oblačnost. Oblaky velmi efektivně absorbují IR záření a proto zodpovídají za silný projev skleníkového efektu a oteplování vzduchu u země. Vedle toho ale oblaky značně odrážejí dopadající sluneční záření a při zatažené obloze tak naopak brání sluneční radiaci v zahřátí zemského povrchu. Výsledek, zda vliv oblačnosti bude směřovat k oteplení či ochlazení vrstvy vzduchu mezi oblaky a zemským povrchem, pak bude záviset na druhu oblaků, místě výskytu, vodním obsahu, výšce nad zemí, velikosti obsažených částic, tvaru oblaku nebo době existence oblaku. Některé tyto parametry mohou oteplení zesílit, jiné umírnit.

    Meteorologické prvky a jejich klimatologické charakteristiky | Klimatologie a hydrogeografie pro učitele | Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
    https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/03-prvky.html

    Princip skleníkového efektu vyplývá z radiační (energetické) bilance Země. Sluneční energie dopadající na Zemi musí být v dlouhodobém režimu vyrovnána celkovému množství energie, které je Zemí vyzařováno (obr. 3.2). V opačném případě by došlo k destabilizaci klimatického systému. Zemi opouštějí dva základní druhy záření, odražené sluneční záření a dlouhovlnné tepelné vyzařování Země. Odražené sluneční záření představuje asi 30 % z celkového slunečního záření (20 % odráží oblaka, 6 % atmosféra a 4 % zemský povrch). Zbylých 70 % přicházejícího záření je pohlceno atmosférou, zemským povrchem a oceány, přičemž absorbovaná energie je využita k ohřevu.

    Klimatické odhady budoucnosti se halí do nejasných mraků. Doslova - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/klimaticke-odhady-budoucnosti-se-hali-do-nejasnych-mraku.doslova

    Záleží totiž na síle (tloušťce) a výšce oblačnosti. Poněkud zjednodušeně se dá říct, že výše položená tenká vrstva oblačnosti je dobrá v bránění úniku tepla ze zemského povrchu, zatímco hutná níže položená oblaka lépe odráží sluneční paprsky a ochlazují povrch. Až potud je to relativně jednoduché. Momentálně je pro planetu Zemi typičtější druhý případ hutné a níže položené oblačnosti, efekt slunečníku převládá. Bylo by tu o dost tepleji, kdyby tu takových mraků nebylo. Komplikace pro budoucí předpovědi nastávají tím, že probíhající globální oteplování způsobuje i změny v zastoupení a charakteristice oblačnosti, jejich výšce a síle.

    Klimatické předpovědi nemohou ignorovat poměr efektu mezi slunečníkem a dekou, protože i relativně malá změna má dost výrazné dopady na průměrnou teplotu. Jenže jak efektivně nahlédnout do budoucnosti, když se fyzika oblačnosti zdá nejasná? Těžko. Dá se očekávat, že níže položené hutné mraky budou nad tropickými regiony s narůstající teplotou spíše ubývat (méně slunečníku). A s tím, jak se bude oteplovat, se výše položené tenké mraky stanou efektivnější dekou. Určitou brzdu tomu nejspíš nastaví níže položená silnější oblačnost ve vyšších zeměpisných šířkách, nad Jižním oceánem kolem Antarktidy. Panuje tu ale značná míra nejistoty.
    PER2
    PER2 --- ---
    DZODZO: jakarta posila pozdravy

    GOR:
    DZODZO:
    Sulfur dioxide dissolves readily in water present in the
    atmosphere to form sulfurous acid (H2SO3). About
    30% of the sulfur dioxide in the atmosphere is con-
    verted to sulfate aerosol (acid aerosol), which is
    removed through wet or dry deposition processes.
    Sulfur trioxide (SO3), another oxide of sulfur, is ei-
    ther emitted directly into the atmosphere or pro-
    duced from sulfur dioxide and is rapidly converted
    to sulfuric acid (H2SO4)


    a nejvetsi GHG je stejne voda,
    nevite nekdo, jsou nejake studie, jak se ted otepluje zeme a vyparuje vic vody, jak moc vejky vliv to ma na dalsi oteplovani?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: ne zalesnit, zatravnit
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DZODZO: bramboram to zas prospelo, to si nevyberes
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: tohle už nejsou ani tak popírači, jako geoinženýři. Možná to je ještě jinak.. hele, mimozemšťani nám tuhle planetu pečlivě připravili k použití, aby v zásobách uhlí bylo právě tolik síry, že efekt CO2 bude vyvážen efektem SO2 a industriální revoluce hned na začátku neposlala celou planetu do kytek :-) A my to akorát zatím nepochopili a pořád bychom něco vymýšleli :-)

    (samozřejmě si dělám legraci, ale na druhou stranu... stejně všechno, co děláme, je už dávno geoinženýring, takže je docela možné, že prostě fakt žádné jiné řešení toho ofsetování CO2 nakonec nezbyde... jistě bych radši viděl nějakou formu carbon capture, ale prostě si jí neumím představit industriálně... leda všechno zalesnit, ve smyslu úplně "emergency zalesňování", že se třeba i nechá zarůst část zemědělské půdy, určitě se aktivně zalesní všechno, co shořelo a tak...)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: zas ale asi nechces aby ti na hlavu kvapkala kyselina sirova, to uz sme tu tiez mali a lesom sa to moc nepacilo
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: No jo, aerosoly část oteplení maskují ("global dimming"), popírači to používají jako argument, že se uhlí nemáme zbavovat :-/
    Viz třeba https://climatetippingpoints.info/2019/04/15/fact-check-is-global-dimming-shielding-us-from-catastrophe/
    Global Dimming Paradox: Are we facing an abrupt temperature spike?
    https://www.youtube.com/watch?v=emn1hBSHUfQ
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: takže paradoxně, odstup od uhlí (hlavně nekvalitního hnědého a hlavně od neodsířených elektráren) sníží emise SO2 a tím klesne množství aerosolů a GO se zhorší? Tím, že jsme odsířili hnědouhelné elektrárny v severních Čechách, jsme vlastně zhoršili výledný vliv elektráren na klima? :-)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    GOR: Jo, tak nějak to bude, jsou to hlavně kapky kys. sírové, zdroj kyselých dešťů. Odráží světlo a tím Zemi ochlazují.
    Sulfate Aerosol | Encyclopedia.com
    https://www.encyclopedia.com/environment/energy-government-and-defense-magazines/sulfate-aerosol
    GOR
    GOR --- ---
    GOJATLA:
    DZODZO:
    Sakra chlapi, tak SO2 je urcite plyn, tak já jsem teda v koncich.

    Nebo to teda v dusledku znamena, ze z vypusteneho SO2 se stane dalsimi reakcemi aerosol a ten ma vliv a proto ho radi do aerosolu?
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    DZODZO: Aerosolů je víc druhů, některé ochlazují (SOx) jiné oteplují (black carbon). V součtu způsobují ochlazení asi o 0.5 C, + skleníkové plyny oteplení cca 1.6 C = současných +1.1 C (hodně zjednodušeně). Tohle je z poslední zprávy IPCC:

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    "Aerosols such as SOX have a short lifetime in the atmosphere and are therefore washed out quickly."

    tak su to aerosoly alebo nie su? tak sa rozhodnite
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam