• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: meli by se zaregistrovat jako politicka strana, a cerpat z vyhod demokraticke diskuze.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Extinction Rebellion eyes shift in tactics as police crack down on protests | Extinction Rebellion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/03/extinction-rebellion-tactics-police-crack-down-on-protests

    As of Thursday evening, 483 people had been arrested in connection with the protests – compared with a total of 1,130 held during XR’s action in April 2019, and 1,768 the following October. For a movement that placed being arrested at the heart of its strategy, the drop seemed sobering.

    XR’s latest protest campaign had been designed in two phases. First, a week of “crisis talks”: protesters would occupy busy areas where they could talk to passersby and discuss solutions to the climate crisis. Then the focus would move to the City of London, to disrupt the financial institutions they see as the key instigators of fossil fuel projects.

    But as XR took to the streets, police were waiting. On the first Monday, a pink table installation activists hoped to hold for days in Covent Garden was isolated and removed by the next morning, foiling plans to make it a centrepiece for outreach. It was a similar story throughout the fortnight. XR would strike with a roadblock, installation or a theatrical direct action, and police would be hot on their heels.

    Where cordoning off protests entirely could not work, as in the West End or Oxford Circus, officers would surround protest installations. Without activist support, protesters who had chained themselves in place were vulnerable; police could get removal teams in, cut them loose and arrest them. Dispersal orders would be issued and officers would begin by targeting XR’s drummers and music: kill the vibe, the strategy seemed to be, and the protest would melt away.

    “[Police] seemed intent to limit the time and the opportunity for the public to witness our protests as early as they can, so essentially not enabling a protest installation or the centre of the protest to become the focus for the public to interact with,” said Richard Ecclestone, a former inspector with Devon and Cornwall police who is one of XR’s police liaisons.

    ...

    Support for the group remains strong in other ways. XR point out that ahead of the latest actions, they raised £100,000 from supporters in just 24 hours. A recent poll showed 81% of people in the now UK regard the ecological situation as a “global emergency” – the highest proportion the world.

    Bradbrook sees XR as undergoing a shift in emphasis. “A really important pivot that we have done this year is from talking about there is an emergency and sounding the alarm to talking about why there is not an emergency response, that that pivot has been about focusing on the political economy,” she said.
    KEB
    KEB --- ---
    JIRIX: vezmi první kámen který uvidíš a rozbij s ním mobil...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    The Very First Massive Autumnal Arctic Blast Spreads into Northern Europe this Weekend
    https://www.severe-weather.eu/europe-weather/fall-2021-arctic-blast-scandinavia-mk/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A strong heatwave - Indian summer - develops into west-central Europe through mid-September
    https://www.severe-weather.eu/europe-weather/autumn-heatwave-france-england-mk/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Climate crisis is here’ says Biden in week of storms, floods and wildfires | Joe Biden | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2021/sep/03/climate-crisis-joe-biden-floods-wildfires-storms
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Doctors stage XR die-in outside JP Morgan offices in London | Extinction Rebellion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/03/doctors-for-xr-extinction-rebellion-die-in-outside-jp-morgan-offices-london

    Sixty doctors, nurses and other health professionals have staged a die-in protest outside JP Morgan’s Canary Wharf headquarters in London to highlight the bank’s investment in fossil fuels.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: proti travním ekosystémům nic nemám, hlavně jsem tu psal, že snahy zalesnit step nebo poušť můžou bejt kontraproduktivní, protože přeci jen, strom je velmi efektivní nástroj na vysoušení půdy a odpařování vlhkosti, i když se to nezdá.... takže i když vytvořit kritickou masu lesa a přilákat srážky tam, kde dosud nebyly, zní jako skvělý nápad, tak ve skutečnosti když se to nepovede, může se zhroutit i ten zbytek ekosystému, který tam do té doby fungoval a vzniknout totální poušť...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: teoreticky nepotrebujes ziadnu baterku, xiaomi tvrdi ze vie nabijat zariadenia vzduchom na vzdialenost niekolko metrov, pisu tam o 5W, 80W a dokonca 120W nabijani, takato vecicka bude potrebovat mozno par mW, akurat xiaomi to teda este nepredava

    Xiaomi teases over-the-air wireless charging, but it’s not coming to its devices this year – TechCrunch
    https://techcrunch.com/2021/01/29/xiaomi-teases-over-the-air-wireless-charging-but-its-not-coming-to-its-devices-this-year/
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    nevim jestli tohle tema uz tu probehlo

    An overlooked climate strategy: Denser cities - The Globe and Mail
    https://www.theglobeandmail.com/arts/art-and-architecture/article-an-overlooked-climate-strategy-denser-cities/
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: jo jasně a baterka tam vydrží věky, takže než ji vybíji tak mají spoustu času.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jakub Hruška
    1tS fponsnuoreshdh ·
    Rozklad biomasy stromů uvolní ročně do atmosféry zhruba stejně CO2 jako roční emise z lidské činnosti. https://www.avcr.cz/.../Mrtve-stromy-rocne-uvolni.../ To se praví v tiskové zprávě AV ČR. Jenže pozor, ono je to trochu zavádějící srovnání (a náhodou jsou ta čísla dnes podobná - před 100 lety rozklad uvolnit 100x víc než lidské emise). A takto podáno to malinko vypadá, že ponechávání dřeva k zetlení vlastně "škodí" planetě. Mimochodem, už se takové hlasy objevily v souvislosti s bezzásahovkami na Šumavě.
    JENŽE, ono se to dřevo prostě rozkládá zcela přirozeně, rozkládalo se vždy, a rozkládat se bude i v budoucnu. Je to přírodní proces, kterému nejde zabránit. Stejně jako se nemůžeme rozhodnout, že kvůli ochraně planety přestaneme dýchat (vydechujeme CO2, že...), nebo přestaneme čůrat, abychom nešpinili řeky, tak dřevo se prostě rozkládat nepřestane. Nemůžeme mu to zakázat.
    Pokud si někdo myslí, že vytěžením a "použitím" se dřevo nějak zafixuje navždy, tak vězte, že průměrá doba setrvání dříví v oběhu, tedy než ho spálíme nebo vyhodíme na skládku, je zhruba jen 20 let.
    Do dlouhověkých produktů (stavby) se použije zlomek těženého dřeva.
    Ale ponechání mrtvého dřeva v lesích znamená, že se víc uhlíku zabuduje do půd (které jsou velkým rezervoárem uhlíku), i když je to třeba jen 20% z rozložených stromů.
    A to vůbec nemluvím o podpoře mizející biodiverzity, která je v lesích na rozkládající se biomase stromů kriticky závislá (brouci, houby, ptáci, lišejníky, mechy a mnoho dalších). V případě holosečných těžeb totiž nastartujeme (rozrytím, osvětlením, zamokřením) oxidační procesy, které uhlík z půdy uvolní do atmosféry taky.
    Rozklad dříví světových lesů je součástí přirozeného cyklu uhlíku na planetě. Pálení fosilních paliv nikoliv.
    Vědecky je kvantifikace světového množství uhlíku uvolněného rozkladem velmi cenná informace, dosud neznámá. Ale prosím interpretovat ji ve správných souvislostech....
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: e-ink ako mas v kindlu, to zerie energiu, iba ked sa prekresluje obraz
    KEB
    KEB --- ---
    Albert rozšiřuje digitální cenovky, zabrání plýtvání papírem ale i jídlem | EnergoZrouti.cz
    https://energozrouti.cz/z/albert-digitalni-cenovky-zabrani-plytvani-papirem-i-jidlem

    Jen zajímavost, jak jde taky šetřit energií (spotřeba papíru), ale jak ty displeje fungují by me fakt zajímalo
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: nedávno o tom kdesi psali, že to zkouší u Austrálie nad korálovým útesem, aby snížili teplotu. Jsem si říkal jestli by nebylo lepší nad ty korály dat solary, třeba plovoucí...
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: geoengineering je do budoucna celkem jistota ve velkym meritku imho, protoze na nic jinyho se lidstvo moc nezmuze ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: a na tohle je high time, protoze roztani tu mame cca do 15 let
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: sir david taky mluvi o asi nejmin spornym prvnim geoengineering zasahu - marine cloud brightening. jednalo by se o cca 1000 lodi, ktery by rozprasovaly v lete morskou vodu v oblasti arktidy, aby vytvorily odrazivej mrak, kterej zabrani tani ledu a po nekolik sezon by se tak znovu vybudovala vrstva ledu, aby nedoslo k uplnymu roztaji (blue ocean event). holandsko vazne zvazuje, ze to zafinancuje
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: nejlepsi carbon capture jsou travni ekosystemy budujici pudu - to je ekosystemovej pristup. .)

    drevo ulozeny do konstrukci je taky vyznamny.
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TADEAS: četls? našla jsem jen jako e-knihu v NK a Knihovně AV, tak se k tomu nedostanu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam