• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: snazime se ted koupit propanovou elektorcentralu z US (13 kW), vyprodano na mesice dopredu. neexistuje ovsem zadna kogeneracni jednotka podobnejch vlastnosti, ktera by zuzitkovala to odpadni teplo, ktery si myslim ze je znacna ztrata
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: a co takhle ještě kdyby šlo kogeneračními jednotkami nabíjet elektromobily. To máš potom odpadní elektřinu, kdykoliv si potřebuješ zatopit ... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: inflace nesouvisí s klimatem, a hlavně vlastně nevím, proč bych měl inflaci považovat za totální zlo - např. pro zadlužené představuje naději na oddlužení, tedy samozřejmě v závislosti na charakteru dlulhu. Bohatým zase i v případě inflace zůstane postavení, že budou mít více peněz, než chudí -akorát budou řešit dilematu, zda raději neinvestovat a investice budou během inflace současně riskantnější.

    ČR se zvláštním způsobem vymyká z obvyklých ekonomických pouček, kdy vysoká inflace většinou znamenala nízkou nezaměstnanos a obráceně, vysoká nezaměstnanost se týkala období s nízkou inflací. Souvisí to právě s tou nutností investic, které mají lepší šanci ochránit úspory před zhodnocením. Specifikum ČR je těžké nějak rozklíčovat, ale rozhodně to je indikátor, že nejsme zcela standardní západní ekonomika, i když můžeme se samozřejmě utěšovat tím, že je to ve skutečnosti proto, že nás před inflací chrání přirozená spořivost obyvatelstva.

    Každopádně, klimaticko-energetická krize si žádá investice. A pokud by obyvatelstvo své úspory ve strachu z inflace investovalo správným směrem, tedy právě do lepší ochrany před touto krizí - tak by to ve skutečnosti vůbec nemuselo být tak zlé. Peníze jsou nakonec jen čísla. (jinak v mé soukromé ekonomické teorii inflace souvisí s tím, že "odložené spotřebě" neodpovídá nárůst nabídky či zásoby nějakých statků s dostatečně dlouhou trvanlivostí/životností a to tedy vede k tomu, že úspory nejsou dostatečně kryté zbožím či službami, které by si za ně šlo koupit - tato teorie je obecně na NYXu nenáviděna, protože nepředstavuje cool libertariánsko-monetaristické zjednodušení, kdy peníze jsou vnímány prostě jako jedna z komodit a hotovo... jsem prostě na stará kolena moc liberál a keynesián...)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: co myslis tim ze vsechno je v poradku? to je nejedname v systemovy rovine? to je obvykly, ale vyzve planetarity to neodpovida. pokracovani po nastoupene trajejtorii nesystemoveho jednani, nezamyslenych dusledku samozrejme povede ke vsem tem valkam, obrovskymu migracnimu tlaku, redukci populace atd v tomto stoleti. porizovani zbrojaku dobra zabava, spis navrhuju se ucit cinsky. ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: v rovine klimatu je to jasny - klimaticka stabilizace nebo destabilizace ma nejaky parametry a ty muzeme sledovat. pokud bude otepleni o X stupnu odpovidajich tomu, ze civilizacni aktivita jede dal a neni zmenena na zaklade dohody o stabilizaci klimatu, tak muzeme rict, ze zadny systemovy vliv nemame. momentalne mame zamer, ale ty rozhodnuti se nepropsaly do klimaticky reality, tzn. ten feedback tu zatim neni, tj. systemove nemame vliv. treba budeme, zatim ne.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: takze je vsechno v poradku a muzem si uzivat zivota ;) "omluvte me jdu si udelat zbrojni pas a zasobu munice"

    JIMIQ: s tim jak raketove porostou ceny energii, tak by se ty baterky a nejaky ty solary na strese mohly docela vyplacet
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TADEAS: baterky, baterky, baterky
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: nevedomost a mlha je trochu prehnany. Jen nejde o totalni kontrolu/rizeni, ktera je blizka black hat rezimum. Soucasna spolecnost je nastavena smerovanim (regulacemi) a konsenzem vetsiny, nebo predstavitelu vetsiny. Coz je na long run dobre. Kratkodobe ale neni tak akceschopna a proto ta transition trva dlouho a muze mit gapy (ktery se ale zas na long run komercne zaplni atd atd.)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Paraguay on the brink as historic drought depletes river, its life-giving artery | Global development | The Guardian
    https://www.theguardian.com/global-development/2021/sep/27/paraguay-severe-drought-depletes-river
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: ze je iluze ze jedname nejak v rovine systemu, to bychom delali, pokud bychom byli napr planetarni spolecenstvi, ale to nejsme. a pokud skutecne v rovine systemu nejedname (ve smyslu zamer, plan, akce, prehodnoceni na zaklade vysledku akce...) tak nelze ani mluvit o zodpovednosti... asi je to spis nekde predtim - nevedomost, mlha ,)
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: co to znamena?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Drahá energie změní naše chování, říká šéf státní firmy ČEPS - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/draha-energie-zmeni-nase-chovani-rika-sef-statni-firmy-ceps-175238

    Staré uhelné zdroje tlačí k odchodu několik faktorů. Prvním může být administrativní zásah, vycházející třeba z rozhodnutí uhelné komise. Dalším faktorem je bankovní sektor. Taxonomie (chystaná evropská klasifikace zdrojů podle jejich udržitelnosti, která bude mít vliv na cenu úvěrů, pozn. red.) může znamenat zásah do cash flow energetických firem. Dalším faktorem jsou takzvané BAT a BREF, tedy požadavky na použití nejlepších možných technologií.

    Elektrárny se musí modernizovat, ale nikdo nepůjde do modernizace, když nebude mít jistotu dodávek alespoň na několik let dopředu. Takže dnes nikdo nemodernizuje, nikdo nehodlá utopit peníze tak, jako teplárenský sektor utopil desítky miliard korun na to, aby se přizpůsobil BAT a BREF v původní podobě, a teď je nucen znovu přezbrojit. To k tomu třetímu důvodu uhelného útlumu.

    ...

    Kdyby se vypnuly uhelné zdroje, které dnes tvoří zhruba čtyřicet procent naší výroby elektřiny, tak máme dvě možnosti. Buď těch čtyřicet procent odněkud dovezeme. Jenomže v tuto chvíli to nevypadá, že by k dovozu byla v ostatních zemích dostatečná kapacita. Anebo musíme tu rovnici narovnat na straně spotřeby, tedy ovlivňovat průmysl, ovlivňovat obyvatele, posunovat spotřebu v čase. Myslím si, že i když cena povolenky dál požene směrem nahoru, tak podstatná část zdražení se bude automaticky jedna k jedné převádět do ceny silové elektřiny, k zavírání elektráren to samo o sobě nepovede.

    ...

    Myslím, že trh se přizpůsobí administrativním zásahům. Nebude to ani krajní scénář vypínání elektráren, ani opačný krajní scénář, že by u nás jely uhelky do roku 2038. Myslím, že útlum bude postupný, ne úplně rychlý. Jen příprava nových plynových elektráren, což jsou první stabilní náhradní zdroje, v rychlém scénáři trvá kolem pěti let. A to jen tam, kam už jsou předem přivedeny sítě. Těch pět let je čas, kdy musíme nějak začít reagovat.

    ...

    Nevím, jestli je plyn politicky rozumná cesta. Technicky v současné době nevidím žádné jiné řešení. Máme obnovitelné zdroje, které úplně nefungují v zimě. Je tu představa, že pak energii odněkud dovezeme. Odněkud. Už neřešíme odkud. O energii bude finanční boj. A přebytky, o kterých si myslíme, že budou, prostě být nemusí.

    ...

    se dají ročně postavit solární elektrárny o kapacitě 800 megawattů. Kdyby cena povolenky byla vyšší a s ní i příjem Modernizačního fondu, můžeme přidávat nějakých 1 500, možná 2 000 megawattů ročně. Dnes máme v solárech přes 2 000 megawattů.

    Ale je otázka, jestli je v České republice dostatek kapacit, které by ty soláry instalovaly. Musí tu být firmy schopné to postavit a připravit na připojení do sítě. A musíme mít na to kapacitu sítě, připravené rozvodny.

    Služby výkonové rovnováhy jsou modelovány při dnešním energetickém mixu na největší zdroje v soustavě. To je zhruba 1 100 megawattů. V okamžiku, kdy se začne připojovat mnohem víc nepredikovatelných zdrojů, se požadavek na tyto služby bude zvětšovat a budeme jich muset poptávat více.

    Záložní zdroje musí být schopné nyní najet nejpozději do patnácti minut, v roce 2022 už to bude potřeba do 12,5 minuty. A musí být na ně opravdu spolehnutí. Možnost jádra je v tomto omezená. A pak vám už moc možností nezůstává. Buď staré uhelné elektrárny, nebo moderní uhelky či jiné zdroje, které můžou rychle najet. Můžeme využít závodní energetiky, elektrokotle… A roli bude do určité míry hrát nový prvek – agregace flexibility. Ale to se musíme naučit.

    ...

    Jedna klasická elektrárna může na povel snížit nebo zvýšit výkon třeba o třicet megawattů. Podobně může ale také posloužit nový agregátor flexibility. Tedy subjekt, který řídí třeba 30 malých kogeneračních jednotek o jednom megawattu. Nebo 60 půlmegawattových kogenerací. ČEPS bude komunikovat s tímto agregátorem a ten bude garantovat, že těch třicet kogeneračních jednotek na různých místech v České republice zareaguje stejně jako jedna velká elektrárna. Všechny na povel buď sníží, nebo zvýší výkon podle potřeby.

    ...

    Budoucí energetika bude v podstatě IT energetika. Bude se řešit všechno na počítačích, systém může mít víc úrovní. Na jeho konci můžou být třeba domácí ledničky, protože i malé spotřebiče, pokud jich jsou zapojeny stovky tisíc, mohou agregovat potřebnou flexibilitu v síti. Ale bude to znamenat jednu věc. Že těmto potřebám musíme náš komfort do určité míry přizpůsobit a být ochotní dočasně akceptovat snižování výkonu, omezení spotřeby.

    ...

    Musíme jednat dneska. Proto si myslím – a technicky nevidím jiné řešení –, že pokud opravdu chceme bezemisní zdroje, tak to nepůjde s jinou spolehlivou technologií, než je jádro.

    ...

    pokud chceme mít opravdu zelenou energetiku, novou energetiku, tak v horizontu desítek let do ní prostě budeme muset hodně investovat. Energetika, jak ji známe, vymizí. Budeme muset daleko přesněji zvažovat, kdy si jaký spotřebič zapneme. Budeme se chovat daleko šetrněji, zvažovat, jestli budeme péct nebo prát v době špiček. Přijdou dynamické tarify, v nichž bude elektřina v době špiček dražší. To je jedna z podmínek pro novou energetiku
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: tady ale neni spolecenstvi jednajici na zaklade konceptu
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: no kdyz pozaviras uhelny a jaderny elektrarny bez nejakyho dalsiho konceptu, tak bych uplne nerekl, ze to je nici vina
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: je to satira.

    reknu ti jak to bude: bude to drahy a bude to jiny. a nebude to nici vina, je to systemicka zalezitost, infrastruktury budou na svych limitech, nove neposkytuji tak levnou energii a nemaji stejne vlastnosti.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: s timhle souhlasim jen do urcite miry, uvidime jak moc dobre na tom elektroauta budou v zime(hodne zalezi jaka bude), az jeste zdrazi plyn/bude ho nedostatek, v siti bude min elektriny cena rapidne poroste atd, nevim ted jak na tom jsou v UK se zaviranim uhelek...
    nic to nemeni na jejich cene a ze nejvic to opet dopadne na nejchudsi
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---

    už je začátek nestability tu?

    18 hlasy od 18 respondentů

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Standa Biler
    https://www.facebook.com/544699428/posts/10159687928459429/

    To je zvláštní, přitom přece největší výhodou aut se spalovacím motorem je, že jen tak přijedete k benzince, za dvě minuty naplníte nádrž a jedete dál. Zatímco elektroauto musíte složitě dvacet minut nabíjet. Třeba doma, na ulici, na parkovišti, co já vím kde.

    Další nevýhodou elektroaut je, že musíte elektřinu složitě dopravovat k autům pomocí různých drátů, zatímco benzín a nafta se zjevují z ničeho na benzinkách a jsou dostupné v libovolném množství. Každý stát si vyrobí tolik nafty a benzinu, kolik potřebuje a je to úplná pohoda.

    Zvláštní...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    V zimě se svět popere o něco, co je neviditelné, ale zásadní a není toho dostatek. Jde o zemní plyn, píše Bloomberg — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3376774-v-zime-se-svet-popere-o-neco-co-je-neviditelne-ale-zasadni-a-neni-toho-dostatek

    klidnější počasí omezilo produkci elektřiny z větrných turbín a stárnoucí evropské jaderné elektrárny se postupně odstavují z provozu nebo jsou náchylnější k výpadkům. To zvyšuje důležitost plynu. Není divu, že jeho ceny za poslední rok stouply o téměř pět set procent a obchodují se blízko rekordních hodnot.

    Tento prudký růst donutil některé výrobce hnojiv v Evropě omezit výrobu a očekává se, že další je budou následovat. Hrozí tak, že stoupnou náklady zemědělcům, což potenciálně zvýší ceny potravin. V Británii již vysoké ceny energií donutily několik dodavatelů ukončit činnost.

    Očekává se, že ceny zemního plynu dále porostou po celém světě i v případě, že chladné počasí na severní polokouli bude takové, jak je pro toto období běžné. Energetické firmy a politici se modlí za mírné teploty, protože na zvýšení dodávek je příliš pozdě.

    Výhled růstu energetických nákladů ve spojení s napjatou situací v dodavatelských řetězcích a cenami potravin na nejvyšší úrovni za deset let by mohly vyvolat u více centrálních bankéřů pochybnosti o tom, zda růst inflace je přechodný, jak nyní doufají. Obchodníci budou pečlivě rozebírat každou předpověď počasí zveřejněnou od nynějška až do prosince.

    Dovozci zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii nyní platí rekordní ceny pro toto roční období, aby si zajistili dodávky, a někteří se obracejí na „špinavější“ paliva, jako uhlí a topný olej, pro případ, že by dodávky nebyly dostatečné. To může ohrozit plány vlád na ambicióznější ekologické cíle, protože plyn při spalování vypouští přibližně o polovinu méně oxidu uhličitého než uhlí.

    TADEAS:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Náklady na dekarbonizaci budou nižší než škody způsobené změnou klimatu, říká Evropská centrální banka
    https://www.czechsight.cz/naklady-na-dekarbonizaci-budou-nizsi-nez-skody-zpusobene-zmenou-klimatu-rika-evropska-centralni-banka/

    Ve studii se Evropská centrální banka (ECB) zaměřila na modelování ekonomické aktivity více než 4 milionů firem po celém světě a přes 1600 evropských bank v závislosti na budoucím přístupu ke změně klimatu.

    Výsledky studie ukazují, že se firmám a bankám z dlouhodobého hlediska vyplatí přejít co nejdříve ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, ačkoliv tento krok nese krátkodobé náklady.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam