Lauvaux a jeho spolupracovníci se zaměřili na data ze satelitu Sentinel 5P, který provozuje Evropská vesmírná agentura (ESA) v rámci programu Copernicus na monitorování znečištění ovzduší. Satelit neposkytuje dostatečně detailní obrázek zemského povrchu, aby dokázal odhalit malé úniky metanu. Na zhruba 1200 největších to ale stačilo.
Sentinel 5P tak odhalil, že z jednotlivých míst, kde se například v Rusku, Turkmenistánu, Spojených státech nebo Íránu těží a přepravuje ropa a plyn, unikalo v letech 2019 a 2020 až 25 tun metanu za hodinu. Celkový objem vědci odhadují až na devět milionů tun za rok.
To odpovídá zhruba desetině objemu známých emisí metanu z ropy a plynu. Nová zjištění ale mohou znamenat, že oficiální čísla jsou oproti skutečnosti až dvakrát podhodnocená. Výzkumníci navíc museli některé lokality zcela vynechat. Z ropných polí v americkém Texasu nebo z některých míst v Kanadě a Číně uniká plynu tolik, že ho nešlo přesně změřit.
Vědci zjistili, že metanu přibývá nebezpečně rychle - Aktuálně.czhttps://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vedci-zjistili-ze-metanu-pribyva-nebezpecne-rychle/r~deec2fc8898311eca0d8ac1f6b220ee8/