• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Summary novyho IPCC reportu… Jak sesekat emise? Imho nejdulezitejsi dokument nasi geneerace. Tak cteme ,))

    https://twitter.com/gernotwagner/status/1511002088670736385?s=21
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: konflikt moralnich idealu X reality soucasne udrzitelnosti

    Idealni moralni reseni neni v dosahu a nebude dokud nedobehne transformace energetiky

    Veris, ze jsme aktualne schopni nahradit diesel v ekosystemu zviraty, aniz by to melo dopad na objem rocni produkce? (Naklady by sly nahoru urcite predpokladam, pac obhospodarovat jedno zvire je casove narocnejsi nez traktor)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    fight of the century:

    klima ochranci - konec dieselu!
    klima ochranci - konec vyuzivani zvirat!

    nicmene realita je, ze konec dieselu znamena vyssi miru vyuzivani zvirat -v ekosystemu-. so sad ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    domino / stress test

    Farmers on the Brink - Doomberg
    https://doomberg.substack.com/p/farmers-on-the-brink?s=r

    The tempest caused by the European energy disaster has merged with the hurricane of consequences flowing from Russia’s invasion of Ukraine, forming the genesis of a generational crisis in food that will leave few unaffected. While we’ve been warning about just such a scenario for some time, after spending the past two weeks traveling across the US Midwest and conferring with our contacts in the agricultural sector, even we are a little spooked by what we’ve learned. In a financial crash, the correlation between all asset classes converges to one. The coming crash in global food supply will be driven by a similar phenomenon across virtually every input into farming – they are all spiking to historic highs simultaneously, supply availability is diminishing across the spectrum, and the time to reverse the worst of the upcoming consequences is rapidly running short.

    Other than that, things are great.

    We begin with the price of fertilizer, which has been soaring to record highs across the globe. Key sources of nitrogen, potassium, and phosphorous – important inputs into soil fertility, crop yield, and plant maintenance – have all gone vertical. Ammonia is derived directly from natural gas, and the price of natural gas outside of the US has gone vertical. It's no surprise that the price of ammonia has tripled over the past twelve months. Belarus is the third-largest supplier of potash in the world and its state-owned miner, Belaruskali, declared force majeure after sanctions were imposed by the US and Europe. The number two supplier of potash globally? Russia. Perhaps front-running the Russian move on Ukraine, China halted phosphate exports last fall in an effort to ensure adequate domestic supply

    ...

    Glyphosate is effectively little more than an elegantly modified fertilizer, containing both phosphorous and nitrogen. It is derived from similar starting materials – including ammonia – and, as such, its price has soared amid chronic supply shortages. This has caused the price of other herbicides to rise as farmers desperately seek substitutes

    ...

    Diesel is another significant input into farming, and it too is facing a global supply crunch. Javier Blas, an energy and commodities columnist at Bloomberg: global diesel consumption surged to a fresh all-time high in the fourth quarter of 2021. The boom reflects the lopsided Covid economic recovery, with transportation demand spiking to ease supply-chain messes.

    European refineries have struggled to match this revival in demand. One key reason is pricey natural gas. Refineries use gas to produce hydrogen, which they then use to remove sulphur from diesel. The spike in gas prices in late 2021 made that process prohibitively expensive, cutting diesel output.”

    ...

    As expensive as it is to fuel the field equipment needed to farm, keeping them operational at all is becoming an ever-growing challenge. The same chip shortage constraining automobile production has struck the farming equipment industry, making new equipment and spare parts harder to come by.

    ...

    the US exits the winter of 2021-2022 with concerningly low levels of propane inventory, well-below typical averages for this time of year: What does propane supply have to do with farming? Grain drying
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tak doufam, ze se sem zacnou sypat vytahy z nove zpravy IPCC
    TUHO
    TUHO --- ---
    „Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je výčtem nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, ve kterém se nedá žít,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1649099596243
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    not unrelated

    Úřady práce se hroutí. Řeší dopady energetické krize i uprchlíky – A2larm
    https://a2larm.cz/2022/04/urady-prace-se-hrouti-resi-dopady-energeticke-krize-i-uprchliky/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Věda mluví jasně. Abychom udrželi limit 1,5 stupně oteplení dohodnutý v Paříži živý, musíme v tomto desetiletí snížit globální emise o 45 procent.
    Současné klimatické závazky by ale znamenaly 14procentní nárůst. A většina hlavních znečišťovatelů ani nepodniká kroky potřebné ke splnění i těch nedostatečných slibů."
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS:

    IPCC report: ‘now or never’ if world is to stave off climate disaster | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/apr/04/ipcc-report-now-or-never-if-world-stave-off-climate-disaster

    António Guterres: Jsme na cestě ke světu, kde se nebude dát žít - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonio-guterres-jsme-na-ceste-ke-svetu-kde-se-nebude-dat-zit?sznclid=8JmUzcHByMXHxMLHxMPGxMDAxcPFwMPFjITNwcXHyMPBxMDAyN7Jx8GMhJXNwcbEycDIxsjExN7CxMGMk821tbTAyLG0wrHDsci1tLLIybbAwcW0tcXGx8TJxMm0tQ#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=wJDKc4bJMuG-202204041544&dop_id=16017061


    Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít.
    Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka.
    To, co věda v této zprávě předvídá, bude výsledkem naší současné energetické politiky. Jsme na cestě ke globálnímu oteplení o více než dvojnásobek limitu 1,5 stupně, na kterém se státy dohodly v Paříži. Někteří lídři vlád a soukromých společností říkají jednu věc, ale dělají druhou. Jednoduše řečeno, lžou. A dopady budou katastrofální.
    Žijeme v čase klimatické nouze. Klimatologové varují, že jsme již nebezpečně blízko bodům zvratu, které by mohly vést ke kaskádovým a nevratným klimatickým dopadům.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: to jsou vtipalci
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bez odčerpávání CO2 z vzduchu klimatickou změnu nezastavíme, oznámí zřejmě panel OSN • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/agenda/bez-odcerpavani-co2-z-vzduchu-klimatickou-zmenu-nezastavime-oznami-zrejme-panel-osn

    Vědci a vyjednavači právě dokončují jednu z nejdůležitějších zpráv mezivládního klimatického panelu OSN (IPCC), o jejíž konečné podobě jednali uplynulé dva týdny. Dvě předchozí zprávy z nedávné doby se věnovaly současnému stavu poznání příčin klimatické změny (je způsobena člověkem ) a jejím dopadům (budou velmi vážné). Současný výstup klimatického panelu zaměřen na to, jak snížit emise skleníkových plynů a oteplování planety přibrzdit.

    Jednání by měla dospět k závěru nejpozději v pondělí v pět hodin, na kdy je plánována celosvětová on-line tisková konference. Žádná velká překvapení se ale nečekají. Zabránit tomu, aby se Země neohřála o více než 1,5 stupně Celsia, což je vnímáno jako kritická hranice, po jejímž překročení bude civilizace čelit vážným problémům, pořád ještě lze - nicméně šance, že se to podaří, se stále zmenšuje. Vědci již dříve varovali, že nemá-li naděje zeslábnout k nule, bude nutné snížit emise do konce dekády na polovinu současných hodnot. Emise přitom dosud setrvale rostly, s drobným přechodným poklesem způsobeným zpomalením ekonomiky v době pandemie.

    Zpráva, jejíž konečná podoba měla být známa již v pátek, může tedy mít zásadní dopad na podobu rozhodnutí přijatých vládami v nejbližších letech. I proto se vede boj o každý řádek shrnujícího čtyřicetistránkového dokumentu, který má politikům obsah objemné zprávy přiblížit. Ačkoliv podrobnosti nejsou známy, očekává se konstatování, že klimatických cílů, jako je ten zmíněný 1,5stupňový, nepůjde dosáhnout bez zpětného odčerpávání oxidu uhličitého z atmosféry.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sucho na začátku vegetační sezony trápí zemědělce v celé Evropě, voda chybí - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-na-zacatku-vegetacni-sezony-trapi-zemedelce-v-cele-evrope-voda-chybi
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘No hope for science in Russia’: the academics trying to flee to the west | Russia | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2022/apr/02/no-hope-science-russia-academics-trying-flee-to-west

    Arctic climate scientific research imperiled by Putin regime's invasion of Ukraine, G20 sanctions and Russian censorship.

    Quote Anna Fazackerley: ‘No hope for science in Russia’: the academics trying to flee to the west. Prof John Duggan*, a climate scientist at a Russell Group university, had a Zoom call a few weeks ago with two Russian research partners shortly after their country invaded Ukraine. Duggan, who has worked with the academics for a while, suddenly found them “unusually quiet and hesitant”. He sensed that “they were worried someone was looking over their shoulder”.

    In Russia, expressing opposition to the invasion is risky. But in subsequent calls Duggan says his friends have become bolder. Now they have given up hope for their work at home. They feel there is “no future for science in Russia” and are seeking positions abroad so they can flee. Given that criticising the war can now lead to 15 years in prison in Russia, Duggan describes all communications with the scientists he is trying to help as deliberately “ambiguous”. But he says: “They feel shame at what is being done in their name in Ukraine.”

    Last Sunday, the science minister, George Freeman, announced that the UK would follow other European countries in cutting the bulk of its research ties with Russia and switching off funding for any research with links to the state and its “institutional collaborators”. The Russian government last week prohibited its scientists from taking part in international conferences or publishing research in international journals. Russian scientists say there is some appetite to ignore this, but there are reports that they are being blocked from publishing abroad anyway because some western academics are refusing to review research papers with Russian names on.

    Callaghan has helped establish 89 environmental research stations in the Arctic, 21 of which are in Russia, but says “lots of our research is now frozen because of the invasion”. “I’m absolutely sure many scientists will leave Russia. Putin has divided the nation, but scientists tend to speak English and they also read the internet so they understand what is really happening in Ukraine.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    We leaked the upcoming IPCC report! – Scientist Rebellion
    https://scientistrebellion.com/we-leaked-the-upcoming-ipcc-report/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    About • Regenerators
    https://theregenerators.co/regenerating-australia/about/

    The hope and climate catastrophe roadshow: ‘there’s just this thirst for optimistic story’ | Australian film | The Guardian
    https://www.theguardian.com/film/2022/apr/03/the-hope-and-climate-catastrophe-roadshow-theres-just-this-thirst-for-optimistic-story

    Before the film plays, Gameau talks about his vision, how “to achieve sustainability we need to regenerate”. As he speaks, calls of “yeeeew!” and “boom!” come from the crowd, the audience giving the impression of not so much being thirsty for what he has to say, but outright starving. This is a community particularly attuned to the realities of the climate crisis – the fires of 2019-2020 came within a few hundred metres of the cinema, hundreds of homes in adjoining suburbs were lost, and many other homes are exposed to coastal inundation.

    The film is set in December 2029. A hybrid of mockumentary and documentary, it takes the shape of a TV news report, looking back on a decade where First Nations sovereignty is recognised, a federal anti-corruption commission introduced, and Australia undergoes a rapid energy transition. The economy is booming as Australia runs on 90% renewables and exports green steel; individuals communities have energy security and cheap power from their own micro-grids; tenants lower their power bills by renting solar panels from other roofs; and electric vehicle owners earn cash by using their batteries as storage for the grid.

    Regenerating Australia | Trailer
    https://youtu.be/JOqOBOOyzFg


    Gameau’s style of film-making brings together the unlikely companions of catastrophic climate crisis and hope. His 2019 documentary 2040, framed as a letter to his four-year-old daughter, explores various solutions for climate mitigation and visualises the positive scenarios he believes could eventuate if these things are rolled out at scale. The response – Gameau says crowdfunding of projects started, and two million copies of the educational materials produced with the film were downloaded – convinced him that optimism is more motivating than gloom.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Lower inflation, better jobs … in France la vie est belle | Economics | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2022/apr/02/lower-inflation-better-jobs-in-france-la-vie-est-belle

    A decision last year to limit the amount by which France’s largely state-owned energy companies could raise prices has benefited consumers and taken some of the inflationary pressure off industries that depend on gas and electricity.

    In France, where about two-thirds of power comes from Électricité de France’s nuclear plants, the electricity component of inflation has risen by 4% in the past 12 months, but by an average of more than 27% in the eurozone generally.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    tuho ani neda vedet ,)

    Neúplný atlas regenerace – Katarína Hládeková, Vojtěch Pecka (eds.) - ArtMap
    https://knihy.artmap.cz/neuplny-atlas-regenerace---katarina-hladekova--vojtech-pecka--eds/

    „Věříme, že hledání adekvátních forem regenerace, obnovy a odpočinku se musí stát jednou z nejdůležitějších os politického života 21. století. Pokud po únavě nenastane odpočinek a regenerace, přichází ireverzibilní prudký přechod do jiného stavu. Jinými slovy zhroucení.“ 💥🧘 Cesty k regeneraci v době krizí hledají v knize z nakladatelství FaVU a Utopia libri současní umělci a umělkyně, teoretici nebo filosofové. Editory jsou Katarína Hládeková a Vojtěch Pecka.

    Autoři a autorky: Alexander Ač, Zbyněk Baladrán, Pavel Barša, Nikola Benčová, FRAG (Adam Trbušek, Artur Magrot, Václav Janoščík, Filip Hauer, Viktor Takáč a Jakub Rajnoch), Kristýna Gajdošová a Jannes Snyers, Katarína Hládeková, Petra Hlaváčková, Zuzana Janečková, Dávid Koronczi, Bob Kuřík, Vojtěch Pecka, Daniela Ponomarevová, David Přílučík, Jelisaveta Rapaić, Eva Rybářová, Maja Štefančíková, Veronika Vlková, Markéta Zandlová, Ladislav Zikmund-Lender

    Neúplný atlas regenerace se snaží nastínit možné únikové cesty ze souběhu krizí, které doprovázejí konec holocénu a vstup do epochy antropocénu. Celá řada dříve samozřejmých pojmů, hodnot a opor, na něž jsme byli zvyklí se v životě spoléhat, se proměňuje či přímo hroutí. Radikální a akcelerující změny, jichž jsme zároveň původci, svědky, pachateli i oběťmi, přinášejí nové problémy. Jsou to problémy spojené s vytěžováním biosféry a ztrátou biodiverzity, destabilizací klimatu, globální ekonomikou závislou na fosilních palivech a hospodářském růstu, korporátní konzumní propagandou, extrémní společenskou nerovností, penetrací digitálních platforem do všech oblastí života a všudypřítomnou měkkou manipulací, s krizí subjektivity i společných hodnot. Vyhrocený produktivismus a tlak na disciplínu, těžbu a efektivitu nás dovedl do stavu osobního, společenského a planetárního vyčerpání. Vzniká tak nutnost najít nové formulace řešení těchto nových problémů. Věříme, že hledání adekvátních forem regenerace, obnovy a odpočinku se musí stát jednou z nejdůležitějších os politického života 21. století. Pokud po únavě nenastane odpočinek a regenerace, přichází ireverzibilní prudký přechod do jiného stavu. Jinými slovy zhroucení.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    a cely je to sen, kterej v ramci jedny dvou generaci dostane masivni korekci
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    XCHAOS: Tak to snad dělá každý hybrid, ne? :-)
    Btw.jak už jsem psal, my plánujeme za cca rok a půl koupit plug-in. Cena je vysoká, ale vrátí se. Plus pokud se to nezruší, dostaneme od federální vlády dost vysoký příspěvek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam