• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no, růst cen potravin zrovna tenhle typ krajiny určitě zakonzervuje...

    já se jen snažím vidět naději v oblastech, které dnes nejsou moc zalidněné, a kde by se mohla začít šířit severská tajga, což je, pokud odečteme požáry, docela perspektivní způsob uložení uhlíku, a to na sever (díky teplotě) nebo na jih (díky růstu vlhkosti).

    zcela bez šance to není, protože čistě fyzikálně, větší teploty budou znamenat větší odpařování z oceánů a větší vlhkost v ovzduší. Ale kde se to pak doopravdy vyprší a jestli to jen nespadne všechno najednou ve formě destruktivních povodní, to je velká neznámá...

    letos ve vedrech jsem se rozhodl zaexperimentovat a místo na rozpálený jih Evropy vyrazit k Baltu. A tam mi překvapilo, že jednak Balt se nijak neohřál proti tomu, co pamatuju (pořád je převážně moc studený na pořádné zaplavání si), jednak se podél jen břehu táhne asi o pět °C chladnější mikroklimatický pás. Ten je ale široký řádově jen jednotky, max. desítky kilometrů. (Dál ve vnitrozemí bylo třeba i o 10°C víc a celkem si dovedu představit, že je to tak každé lét).

    Je to docela rozdíl proti Británii, kam fouknul horký vzduch z jihu a tradiční chlazení klimatu mořem zkrátka selhalo. Napadlo mi, že perspektivu by mohly mít umělé ostrovy (např. na pilotech) v Severním moři - jednak se tam stejně stavějí větrné farmy, takže zdroj energie by byl. Hloubka tam není velká, místy jsou mělčiny s hloubkou snad jen desítek metrů. Téměř (ale ne doopravdy) by šlo použít "čínskou" (či dubajskou) metodu výstavby umělých ostrovů čistě jen přesýpáním písku z mořského dna..

    Místem, kam umístit evropské klimatické uprchlíky by mohl být právě https://en.wikipedia.org/wiki/Dogger_Bank - s poměrně minimálním technickým úsilím by tam mohlo jít vystavit habitaty na pilotech, Zní to sice šíleně, ale co je to nějakých 20m na dno? (a dalších asi 20m nad hladinou moře, kvůli přílivu a odlivu a bouřím). Je to výrazně méně šílené, než věřit na carbon capture. Větrná energie je v oblasti abundantní, studené moře může pomoci chladit např. datacentra a není tak studené, aby v zimě nešlo topit tepelnými čerpadly.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: zatim tu mame vyschlou step udrzovanou fanatickymi agromobilisty...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tady se mluví o invazi tajgy do stepi západně od Bajkalu:
    Models of taiga-steppe communities on the western coast of Lake Baikal | SpringerLink
    https://link.springer.com/article/10.1134/S1067413607040030

    Tady skutečně zminují, že pro step je charakteristické drsné promrzání v zimě (prostě ruská zima). To skutečně může být důvod nešíření lesa (asi jako u nás holiny v nejvyšších partiích hor)
    Russia: Forest–Steppe and Steppe
    https://geographyofrussia.com/forest-steppe-and-steppe/

    Teorie, že by globální oteplování mohlo posunout rozhraní tajga-step směrem na jih, mi přijde zajímavá, ale nedokážu odhadnout, jak moc je reálná. (ostatně, tajga v zimě taky určitě pořádně promrzá, že jo). Samozřejmě aby to fungovalo jako carbon sink, nesmí pak ty lesy vyshnout a shořet...

    Podle všeho hranici mezi lesem a stepí definuje hlavně vlhkost:
    East European forest steppe - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/East_European_forest_steppe

    Lesy sice mikroklima trochu ovlivní, ale ne dost. Vnitrozemí eurasie je zkrátka suché. Jestli letní odlednění Severního ledového oceánu může zvýšit odpařování a přinést víc vlhkosti dál do vnitrozemí, to si netroufám odhadnout - zřejmě to je ale už moc daleko.

    Hranice, kam dosáhne vlhkost od pobřeží, je celkově mrcha. My v Evropě jsme rozmazlení poměrně vlhkým (dokud nenastanou katastrofální suchaú vnitrozemím kontinentu, ale třeba v Kalifornii začíná vysušená oblast v podstatě už pár desítek, maximálně stovek kilometrů od pobřeží Pacifiku. Fakt by mi zajímalo, co vlastně má vliv na to, že na jednom kontinentu může vliv přimořského klimatu sahat o tolik dál, než na jiném... a pak v Africe nebo i jižní Americe najednou pouště můžou začít kousek od moře, zatímco ve srovnatelných zeměpisných v šířkách v Asii zase je úrodné vlhko... v tomhle vidím největší hrozbu klimatické změny: samotný stupen' dva by nějak přežít šel, ale změna globální cirkulace tepla v moři a ovzduší může úplně změnit mapu rozložení srážek.

    Během generace tady můžeme mít vyschlou step, obydlenou kočovnými automobilisty, fanaticky vyznávajícími náboženství popírání globálního oteplování...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: patri do dezinfo klubiku
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: netuším! oscilace mezi stepí a lesem mírného pásma, stejně jako třeba mezi pralesem a savanou, ale určitě probíhá i bez zásahu člověka. Naše obilná pole jsou vlastně "umělá step"... bez lidského zásahu zarostou lesem. Ve střední Asii je dynamika určitě jiná, ale určitě ne taková, že by tam byl les principiálně nějak nemožný. Vyskytuje se tam třeba na svazích hor alpské pásmo lesů (ale zase - jak kde...). Existuje jasně vyprahlá step, v podstatě poušt', která je většinu roku bez života. Ale existuje taky step, která se víceméně podobá naší louce, jsou tam takové mělké řeky, a principiálně vlastně nechápu, co tam stromům vadí. Možná to hodně a na dlouho vymrzá v zimě, kdo ví...
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Petr Macinka do třetice a naposled :-)...tohle byla reakce na výběr článků (cca 20 odkazů) z tohoto klubu za poslední měsíc

    "Tak urcite, vsichni zahynem :-)))

    Sucho i mokro i horko i zima bylo miliony let pred lidmi a bude i po nich. Ale chapu, ze lecjakeho vericiho blba s mesiasskym komplexem drasa predstava, ze to prave jen on sam nici svet. Zrejme je to i vas pripad.

    Uzijte si zbytek sveho nabozenskeho zivota ve zbytecne zluci a desu. Jo a jasne, pozor na ty reky, aby nevysychaly. Mozna bychom mohli zakazat plastova brcka, nebo tak neco. Pak uz to bude urcite dobre, kdyz k tomu prispejete par tisicovek do kostela GreenPeace…

    Natahnete nad sebou sapito, klauna v cirkuse uz hrajete.

    Mejte se jak chcete a zase neco napiste, je s vami legrace."
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    SEJDA: nevím, je to repost
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    INK_FLO: 70 l/hod pri 250 kW mi dava 15-18 korun na kWh, a to tam nemas amortizaci, zabezpeceni, instalaci, servis atd.
    Ale mozna pocitas s cenami PHM roku 2021 anebo bez marze?
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Martin Malec
    ·
    Platí se za provoz elektrocentrál emisní povolenky? Zkoumá někdo emisní normy elektrocentrál tak jako u elektráren a aut? Ne? Pokud cena nafty dělá cenu 1 kWh elektřiny z elektrocentrály 10 Kč a cena ze sítě bude 25 Kč, hrozí masivní rozvoj dieselagregátů na vše možné např. zasněžování sjezdovek viz článek na iRozhlasu. Cena benzinu a nafty by musela být zvýšena tak aby cena elektřiny z elektrocentrál nebyla nižší než ze sítě (tj litr nafty třeba za 100-150 korun), nebo stát musí legislativně zajistit povinnou evidenci elektrocentrál, jejich emisní měření a plnění nějakých parametrů emisí, navýšit spotřební daně z paliv aby to všechny tyto efekty kompenzovalo, nebo zajistit aby prostě energie ze sítě nebyla dražší než tyto lokální zdroje. Když místo lokálních uhelných kotlů poběží všude dieselagregáty bez jakékoli regulace, jsou všechny EURO6 apod normy u aut trochu zbytečné když trvale poběží motory bez filtrů pevných částic a bez povinného pravidelného měření emisí.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Extremni vedro, s tim spojena vlhkost vzduchu, vyschnuti pudy, roztati ledovcu, dlouhotrvajici tlakova nize v obdobi monzunu, la nina, plus nulova pripravenost na povodne ze strany pakistanu. Co vic si prat

    Why are Pakistan’s floods so extreme this year?
    https://www.nature.com/articles/d41586-022-02813-6
    PER2
    PER2 --- ---
    SCHWEPZ: 14 years ago....

    China, Tibet, and the Strategic Power of Water - Circle of Blue
    https://www.circleofblue.org/2008/world/china-tibet-and-the-strategic-power-of-water/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LIVE: Extinction Rebellion protest inside Parliament, demanding a Citizens' Assembly
    https://youtu.be/SfbGdhz_K3c
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: ubývá míst, kam chodívala pro vodu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    INK_FLO: byvaly kolega uz sa k nemu moc nezna :)))

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Číně dochází voda: po letech nadměrné spotřeby se zásoby podzemní vody vyčerpaly. Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise ČLR Si Ťin-pching musí nyní rychle jednat. Jinak Číně hrozí hladomor. Pak by se čínský prezident již nemohl spolehnout na podporu obyvatelstva. Pro německý týdeník Focus to napsal v analýze čestný profesor etiky na Leuphanské univerzitě v Lüneburgu, vedoucí pracovník Carnegie Council for Ethics in International Affairs v New Yorku a publicista Alexander Görlach.

    V provincii S‘-čchuan se 80 procent energie získává z vodních elektráren. Navzdory těmto snahám musí být mnoho domácností každý den několik hodin bez elektřiny. Dále na východ, podél řeky Jang-c‘-ťiang, je hladina řeky tak nízká, že nákladní lodě již nemohou přepravovat důležité díly.

    „V S‘-čchuanu se vyrábějí důležité automobilové součástky, mimo jiné pro společnost Tesla. Americká automobilka vyrábí v Šanghaji více než 20 000 vozů týdně. Výroba však vázne a hrozí, že se celý výrobní proces elektromobilu zhroutí. Spotřeba energie pro čínský průmysl, která je důležitá pro světovou ekonomiku, je jedním z krizových momentů způsobených nedostatkem vody. Nedostatek potravin je druhým problémem, který svou naléhavostí a významem pro obyvatele lidové republiky pravděpodobně daleko předčí ten první,“ upozorňuje Alexander Görlach.

    Čína vysychá a strach soudruha Sia ze „Dne nula" roste, tvrdí analytik - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/cina-vysycha-a-strach-soudruha-sia-ze-dne-nula-roste-tvrdi-analytik/?#dop_ab_variant=789031&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle nové analýzy OECD a IEA se podpora fosilních paliv v roce 2021 téměř zdvojnásobila, což zpomaluje pokrok v dosahování mezinárodních cílů v oblasti klimatu.

    https://www.oecd.org/newsroom/support-for-fossil-fuels-almost-doubled-in-2021-slowing-progress-toward-international-climate-goals-according-to-new-analysis-from-oecd-and-iea.htm?

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Za posledních 20 let brazilská Amazonie ztratila 350 tisíc kilometrů čtverečních a vypustila o 13 % více CO2, než absorbovala.

    Nejosamělejší muž planety chránil amazonský prales. Ten už nám mizí před očima - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/nejosamelejsi-muz-planety-chranil-amazonsky-prales-ten-uz-nam-mizi-pred-ocima/

    + [SCHWEPZ @ Trvale udržitelný rozvoj - Sustainable Development, Trvale udržitelný ekosystém]
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Milé

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: chcelo by to zistit ci na tych stepiach boli stromy aj historicky, mozno tam nikdy neboli, lebo tam nebola vhodna poda alebo nieco?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no tak já jsem uschlých pásů lesů viděl cestou přes Kazachstán a hlavně pak v pouštní oblasti Číny hodně. Oni to prostě vysadí někde, kde prší tak jednou za 10 let, a pak se hrozně divěj... ano, se zavlažováním to jde, ale to není všude (i když snažej se i o to). Zase v tom severním Kazachstánu je to klima pořád v podstatě pořád trochu jako u nás, je to de-facto jižní Ural, jsou tam i řeky a step je tam spíš proto, že hodně fouká. Stromy by ten vítr mohly zachytit a někde to dělaj. Takže tam je to o mikroklimatu - někde se ty pásy stromů podél silnich uchytily, jinde uschly. Čistě teoreticky v severním Kazachstánu můžou vzniknout zárodky lesů a šířit se do krajiny...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam