• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    TADEAS: tady snad link s odemcenym:
    Václav Cílek: Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vaclav-cilek-rozhovor-klimaticka-zmena-krize.A220907_141445_domaci_idvs?h=96CB8427ED33F797DE2D29D85B292AEE
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ne, to je obdivuhodny. Jen v rusku, ktery zamerne uvolnuje metan, jejich verejna politika rozmrazeni severniho ledovyho oceanu, plus nezavislost jejich soudu a ekologicka valka s ukrajinou. Ale jak rikam, snaha je obdivuhodna.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: jakoze v totalitnich statech se lido nemaj obcansky snazit nebo co lol
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    cilkovo klimaticke povstani :)

    Václav Cílek: Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vaclav-cilek-rozhovor-klimaticka-zmena-krize.A220907_141445_domaci_idvs
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: lol?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Nemělo by nás jít žalovat. Ministerstva si na rozsudek o klimatu stěžují u Nejvyššího správního soudu | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/klimaticka-zaloba-parizska-dohoda-emise-sklenikovych-plynu-mestsky-soud-v-praze_2210040500_nkr
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2 roky stary ale neznal jsem

    Disobedience
    http://watchdisobedience.com/

    Disobedience is a new film about a new phase of the climate movement: courageous action that is being taken on the front lines of the climate crisis on every continent, led by regular people fed up with the power and pollution of the fossil fuel industry.

    DISOBEDIENCE
    https://youtube.com/watch?v=qNSrjpWyOi8&feature=emb_title
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rusko na klimatické frontě - Studentské listy
    https://slisty.cz/rusko-na-klimaticke-fronte/

    Navzdory mezinárodní izolaci Ruska je stát stále vázán cíli Pařížské dohody na snížení emisí, aby nárůst globální průměrné teploty nepřekročil 1,5 °C. Tohoto faktu využila skupina žalobců z řad environmentálních aktivistů, která požaduje větší snahu ruského státu v klimatické politice. Mezi žalobci jsou aktivisté z ruských Fridays for Future stejně jako ekologičtí a lidskoprávní „matadoři” z Ecodefense! a Moskevské helsinské skupiny (nejstarší lidskoprávní organizace v zemi), stejně jako zástupci původních obyvatel.
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    The 7 Stages of Climate Awareness | Frankly #10
    https://youtu.be/pDi82plBOh4


    Happyend se nekoná.
    Překvapivě.
    Asi je třeba dospět.
    Netoliko.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PER2: blby leto

    Oteplení. Bude až 22 stupňů - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-otepleni-bude-az-22-stupnu-40410349
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: babi leto what?

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jedna dobrá zpráva... stromy díky většmu obsahu CO2 rostou o 10% rychleji...
    Climate Change Is Turning Trees Into Gluttons - Slashdot
    https://news.slashdot.org/story/22/10/02/170203/climate-change-is-turning-trees-into-gluttons
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: la piovra klimatologem

    Babí léto se (zatím) nekoná. Moje pátrání, proč je letošní září tak studené - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/babi-leto-se-zatim-nekona-moje-patrani-proc-je-letosni-zari-tak-studene/

    Podle reakcí na animaci, a ani já jsem nebyl výjimkou, vznikl v řadě laiků pocit, že za současným chladnějším obdobím stojí právě tato výchylka v tryskovém proudění, které se posunulo výrazně na jih a vede k „nasávání“ chladného vzduchu ze severní Skandinávie. Požádal jsem proto o vysvětlení meteorologa Petra Münstera, vedoucího prognózního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

    Ukázalo se, že moje představa je naprosto chybná. „Jet stream nezpůsobuje přenos chladnějšího počasí, on jej lemuje,“ upozorňuje Petr Münster. Změny klimatu – respektive určité extrémy – jsou podle něho zapříčiněny přehříváním některých lokalit, kde pak vzniká větší tlakový gradient. Výsledné tlakové útvary se tedy mohou vyvinout tak, že zasahují přes spoustu rovnoběžek. Ty potom způsobují třeba pohánění vzduchu z Afriky až do Skandinávie. Někde jinde zas naopak stojí za průnikem arktického vzduchu na jih. Přesun velkého množství teplého nebo studeného vzduchu oproti „průměrnému počasí“ pak vnímáme jako extrémní projevy

    V případě vlny ve vizuálně atraktivní animaci tryskového proudění jsem nepozoroval příčinu chladného počasí. Jak mi Petr Münster vysvětlil, jet stream se na přílivu chladu nijak nepodílí. „Je to jen dobře zobrazitelný a animovatelný proud vzduchu ve výškách, abychom viděli, kam až se dostal teplý nebo studený vzduch,“ upřesňuje expert.

    Proudění teplého a studeného vzduchu do konkrétních lokalit je ale poháněno vyrovnáváním rozdílů mezi oblastmi vysokého a nízkého tlaku vzduchu, nikoli prouděním jet streamu. K současnému chladnějšímu počasí pak Münster dodává: „Od Severního moře do střední Evropy zatekl studený vzduch, a zrovna se to tak v Evropě nakombinovalo, že žádný tlakový útvar neměl takovou pozici, aby tento vzduch vyměnil za teplejší.“

    ...

    Mé pátrání nad současným chladnějším počasím tak nekončí žádným interesantním zobecnitelným závěrem pro ty, kteří chtějí vědět, jak budou v Česku vypadat podzimy, jež nás v dalších letech čekají. Stručně řečeno, toto září je chladnější proto, že „to tak prostě vyšlo“. Oblasti s odlišným tlakem vzduchu jsou aktuálně rozmístěny tak, že do střední Evropy proudil a stále proudí studený severní vzduch. Jak to nakonec v závěrečné debatě nad mými otázkami lakonicky shrnul i Petr Münster: „I babí léto je situace se specifickou konfigurací tlakových útvarů – letos to holt nevyšlo, respektive to vyšlo opačně.“

    Tryskové proudění je sice velmi atraktivní jev, ale na klimatu se nepodílí. Pokud má vliv na místní počasí, tak tím, že může ovlivnit proudění vzduchu a zasáhnout do tvorby bouřkových oblaků a vést například k jejich extrémním projevům.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2019

    Melting Swiss glaciers to fuel conflicts over water - SWI swissinfo.ch
    https://www.swissinfo.ch/eng/society/swiss-glacier-series--0-1-000m-_melting-swiss-glaciers-to-fuel-conflicts-over-water-/45371008

    A major problem is a foreseeable conflict of interest between the agricultural sector and the hydropower plants – in other words, between those who want to use water from a river at the bottom of a valley to irrigate the fields during dry spells and those who want to store the water in reservoirs in the mountains to produce electricity to cover the peak demand during the winter.

    The fact that there will also be peak demands for electricity in summer – to cope with the growing demand for air conditioning – will probably help contain conflicts, according to Burlando.

    But it is fundamental to have a fair and sustainable system of managing the storage of hydropower, for instance by building new water reservoirs in the mountains, he stresses.

    “Renewable energy sources such as solar and wind power could play an important role in this context,” says Burlando. “I’d like to refer to systems with pump turbine stations.”

    ...

    The melting of the Swiss glaciers will have a long-term impact not only on the mountain valleys and the lower-lying regions of the country. It will also be felt across Europe, says Galmos director Huss, who is also professor of glaciology at ETH Zurich.

    He found that more than 25% of the water from the river Rhone which flowed into the Mediterranean Sea in August originated in alpine glaciers. ResearchersExternal link found similar but slightly lower percentage figures for the river Rhine, the Danube and the Po.

    It is therefore foreseeable that the smaller amount of melting water will make these major European streams less suited for river vessels, concludes Huss.

    The flow rate of the Rhone might be reduced by 50% by the end of this century as a result of less melting water and snow
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: ubývá míst, kam chodívali lyžovat


    Worst melt year on record for Swiss glaciers, data shows | Reuters
    https://www.reuters.com/business/environment/worst-melt-year-record-swiss-glaciers-data-shows-2022-09-27/

    Swiss glaciers have recorded their worst melt rate since records began more than a century ago, losing 6% of their remaining volume this year or nearly double the previous record of 2003, monitoring body GLAMOS said on Wednesday,

    The melt was so extreme this year that bare rock that had remained buried for millenia re-emerged at one site while bodies and even a plane lost elsewhere in the Alps decades ago were recovered. Other small glaciers all but vanished.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Newshour - Swiss glaciers have worst melt year on record - BBC Sounds
    https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p0d3fbk1

    A new report shows that Switzerland's glaciers have lost record amounts of ice this summer. The Swiss Glacier Monitoring Network says the country's glaciers shrank by more than six per cent, a loss it describes as disastrous.

    The organisation's head, Matthias Huss, explains what six per cent melting means in practice:

    "Glaciers provide a lot of water, they have mitigated the drought conditions we would've had during the summer season.. but if in 30 years we get the same conditions...they will not be able to provide such a lot of melt water and therefore the drought conditions will be much worse'

    https://twitter.com/matthias_huss
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Global carbon inequality over 1990–2019 | Nature Sustainability
    https://www.nature.com/articles/s41893-022-00955-z

    In 1990, most global carbon inequality (62%) was due to differences between countries in my benchmark estimates: back then, the average citizen of a rich country polluted unequivocally more than the rest of the world, and income inequalities within countries were on average lower across the globe than today. The situation has entirely reversed in 30 years. Within-country emission inequalities now account for nearly two-thirds of global emissions inequality. To be clear: this does not mean that important inequalities in emissions between countries and regions have disappeared. On the contrary, it means that on top of the great inter-national inequality in carbon emissions, there are also even greater emission inequalities between individuals within countries. To provide another insight into this result, Fig. 4ab presents a geographical breakdown of global emitter groups: it reveals that top global emitters come from all world regions.

    ...

    In the framework developed, personal carbon footprints can be split into emissions generated by private consumption, investments and government spending. Consumption-related emissions come from the carbon released by the direct use of energy (for example, fuel in a car) or its indirect use (for example, energy embedded in the production of goods and services consumed by individuals). Investment-related emissions are emissions associated with choices made by capital owners about investments in the production process (that is, emissions involved in the construction of machines, factories and so on). Emissions from government spending correspond to collective consumption expenditure or investments (government administration, public roads, defense, etc.).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    I ran the numbers on the #NordStream methane leak and thankfully the climate impact is small: median additional warming of 0.000016°C that peaks by 2030 https://t.co/LOU9thzpMP

    20221001-221447
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://www.researchgate.net/publication/352043442_Updated_sustainability_status_of_crystalline_silicon-based_photovoltaic_systems_Life-cycle_energy_and_environmental_impact_reduction_trends

    Results clearly show the significant environmental improvement in the sc-Si PV system production—mainly at the wafer stage—for which the impacts have been reduced by up to 50% in terms of carbon emissions and 42% in terms of acid gas emissions. The life-cycle cumulative energy demand is estimated to be approximately 48% lower (for sc-Si) and 24% lower (for mc-Si) than previously reported estimates. Energy payback times of currently installed systems range from 1.3 (for c-Si PV) and 1.5 years (mc-Si PV) for fixed-tilt ground-mounted installations at low irradiation (1000 kWh/m²/year), to 0.6 years at high irradiation (2300 kWh/m²/year). The resulting energy returns on investment—expressed in terms of primary energy—range from 22 (at low irradiation) to 52 (at high irradiation) for sc-Si PV systems and from 21 to 47 for mc-Si PV systems.
    PER2
    PER2 --- ---
    Wind and climate change | DW Documentary
    https://youtu.be/qySBQjSXbfw
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam