• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: no nevim, kdyz Islamsky Stat nicil sochy a pohrebiste rikalo se jaci to jsou barbari.
    Na druhou stranu, Van Gogh je symbol masove turistiky, enormne turisticky pretizenych mist.
    Ale proc zrovna Slunecnice .. jsou proti dotacim v zemedelstvi?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: hm, novinky teda zapomnely napsat PROČ, to se divim... asi nejaky potrhly blazni

    Ekologické aktivistky polily slavné van Goghovy Slunečnice rajčatovou polévkou - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-ekologicke-aktivistky-polily-slavne-van-goghovy-slunecnice-rajcatovou-polevkou-40411670
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate activists spill tomato soup on Van Gogh's Sunflowers in the National Gallery and stick to the wall.

    https://twitter.com/wallstwolverine/status/1580873213298343938?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Plans to scrap nature-friendly farm subsidies put biodiversity target ‘at risk’ | Farming | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/13/plans-to-scrap-nature-friendly-farm-subsidies-put-biodiversity-target-at-risk

    The Truss administration signalled its desire to rip up environmental changes instigated under the Conservative governments of Theresa May and Boris Johnson. Its controversial growth plan signalled a review of financial support for farms in England, and aspirations to abolish European environmental protections and to create investment zones with minimal planning rules.

    Environmental charities have launched a major campaign against this “attack on nature”.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: jj, krasny shrnuti :) a pak se domluv na reseni klimatu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: ano, tady se prostě dostávám vždy do sporů jak s levicí, pro kterou v zásadě jakýkoliv zisk pochází od d'ábla a je špatný (a i to globální oteplování je určitě jen ze zisku a z ničeho jiného...), tak i s tím, co se dnes nazývá "pravice" - kde když se člověk v debatě dostane víc do hloubky, tak zjistí, že ty lidi pokládají za úplně normální, aby stát garantoval podnikatelům zisk - a dokonce jsou tu schopni říct, že je tu od toho (pravda, pak je tu ještě pravice minimálního státu, která tohle nehlásá, ale zato je schopná člověka obvinit z "étatismu" už jen za tvrzení, že přeci jen jsou kompetence, které je lepší státu nechat...)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: no, jenze je obrovskej rozdil mezi ochranou investic a prejimanim rizik za soukrome subjekty statem. Pokud stat bude garantem usleho zisku pri jakemkoliv riziku, pak se spis dostavame do sfery socialismu...

    Sem to ale nepatri, to ja jen, ze obcas tu padne v jakem usurpacnim kapitalismu ted zijeme. Evropa je pritom vyrazne socialisticka (zdravotni pojisteni, socialni pojisteni, vsemozny ochrany spotrebitelu i firem...)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Spain pulls out of energy treaty over climate concerns – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/spain-pulls-out-of-energy-treaty-over-climate-concerns/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: Finanční kapitalismus je divnej druh kapitalismu obecně: protože jeho hlavním zájmem samozřejmě je manageovat různá možná rizika tak, aby škoda vždycky vznikla někomu jinému. Zní to blbě, jenže když si uvědomíš, že velkými investory jsou např. různé důchodové fondy a nejen nějaké soukromé osoby hrající na burze, tak zkrátka jde o nějakou abstrakci, která nakonec jedná v zájmu nějaké větší skupiny lidí (byt' ta skupina v tom může hrát i roli pasivního rukojmího)

    V krajním případě lze říct, že bez nějaké formy ochrany investic se ti docela dobře může stát, že zkrachuje konkrétně ta banka, kde máš uložené úspory a zrovna tobě bankomat na tvojí kartu nevydá žádné peníze. A taková rizika zase berou daleko vážněji obyvatelé v zemích, kde peníze fakt tvoří nějakou podstatnou kostru uspořádání společnosti a kde nemají silný sociální stát, jako ve většině evropských zemí... takže je to trochu začarovaný kruh.

    Tenhle problém je fakt složitej. Vezmi si Kazachstán: země, se kterou Rusy pojí nostalgické koloniální pouto, ale která má našlápnuto na to stát se velmocí fosilních paliv trochu ve stylu Blízkého východu. Přičemž není jasné, jaký typ kultury by z toho vzešel: oni jsou původem pastevci, jako ti Saúdi, ale nehrozí u nich islámský fundamentalismus. Spíš jedou zatím jakýsí soft-nacionalismus. Místo kvalifikované západní pracovní síly doplněné indickou otrockou pracovní silou, jako je tomu zvykem v zemích Zálivu, tam na plus-minus oboje mají Rusy, kterých si tam v zásadě ale cení, nechtějí je odehnat, protože to know-how potřebují a ti na oplátku zase cítí zřejmě větší svobodu, než by pocitovali doma (do Kazachstánu se i v éře SSSR odcházelo za svobodou).

    No ale jakýkoliv rozvoj Kazachstánu stojí a padá na jejich vývozu ropy a zemního plynu. Bez toho budou jenom nesmírně chudá a přitom poměrně lidnatá stepní země, ve které na většině území nic moc ani neroste. Jasně - měli by nějaký turismus, mohli by pořád těžit chrom, apod. Jsou pod určitou "ochranou" Číny, která v nich vidí svojí ekonomickou sféru vlivu (jestli geograficky někde Road a Belt kopíruje původní starověkou Hedvábnou stezku, tak samozřejmě tady). No ale Kazachstán samozřejmě přilákal obrovské zahraniční investice do té těžby... a tedy musí navenek vystupovat tak, že tyto investice chrání. A pokud opravdu budeme chtít dosáhnout klimatických cílů, tak se ovšem řada současných investic do fosilních projektů nikdy nevrátí, nikdy nevyplatí. A místo pokojné kleptokracie mírného blahobytu bude řada rozvojových zemí čelit obrovským domácím krizím....
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: divnej kapitalismus, kde se stat musi prizpusobit a doplacet skody privatnim subjektum, misto toho, aby firmy na sobe nesly riziko zmen legislativy...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: no tohle je jen selský rozum: když už stejně budeš muset řešit vše okolo, co souvisí s dekontaminací odstavené elektrárny, uložením odpadu, apod., tak samozřejmě dává smysl tím procházet postupně a třeba i až po 60 letech, a ne zbytečně už po 30ti.

    Celá debata je spíš o tom kolik a jakých nových zdrojů a kde na to budeme brát palivo, když Rusko je ze hry...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Když si člověk uvědomí širší souvislosti tohohle, tak je to prostě problém. Ochrana investic do fosilních zdrojů totiž přímo neguje jakýkoliv dopad, který by mohly mít snahy jako Green Deal...
    Energetická charta: ochránkyně fosilního průmyslu, která ničí klima i demokracii
    https://denikreferendum.cz/clanek/32130-energeticka-charta-ochrankyne-fosilniho-prumyslu-ktera-nici-klima-i-demokracii
    TUHO
    TUHO --- ---
    The politics of anticipation: On knowing and governing environmental futures
    In this article we describe how the historical emergence and rise of future studies, since the founding issue of Futures in 1968, has been intricately connected to the emergence and development of environmental anticipation as discourse and practice. We trace a dialectical and inter-twined relationship between technologies of environmental anticipation and forecasting, and technologies of anti-environmentalist anticipation and counter-intervention, one which we argue shapes not only the contemporary politics of anticipation, but in a very material sense, the future conditions of biological and social life on Earth. In so doing we want to address the possible contributions that the field of futures studies can make to reimagining collective agency and ways of being on Earth, whilst reflecting critically upon its genealogical relations to the political reason and strategic horizons of powerful fossil fuel interests, from the crisis of the 1970s to the present. The article also offers a more in-depth contextualization to the other articles in this special issue of Futures on “The Politics of Environmental Anticipation”. The aim is to bring to the fore the role that social scientists play in environmental anticipation − i.e. drawing attention to the fact that the future could always have been otherwise.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S001632871730174X
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: kazdej si paliativni proces odziva jinak no ,)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Uz to ctu a vypada to slusne. Miluju tyhle "dlouhy vylety" do historie ruznejch pojmu a vednich disciplin :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Library Genesis: Jeremy Walker - More Heat than Life: The Tangled Roots of Ecology, Energy, and Economics
    http://libgen.rs/book/index.php?md5=937725BFE61E42944D10504D6015ADE1
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘It felt like a funeral’: William Shatner reflects on voyage to space | William Shatner | The Guardian
    https://www.theguardian.com/culture/2022/oct/11/it-felt-like-a-funeral-william-shatner-reflects-on-voyage-to-space

    “Everything I had thought was wrong. Everything I had expected to see was wrong,” he wrote. “I had thought that going into space would be the ultimate catharsis of that connection I had been looking for between all living things – that being up there would be the next beautiful step to understanding the harmony of the universe.”

    The Canadian, who captivated the world in his role as Captain James Kirk of Star Trek’s USS Enterprise, broke down in tears upon landing, describing having had “the most profound experience I can imagine”. “I hope I never recover from this,” he said at the time. “I’m so filled with emotion about what just happened. It’s extraordinary, extraordinary

    But a year after touching down back to Earth, Shatner wrote in the excerpt: “I discovered that the beauty isn’t out there, it’s down here, with all of us. Leaving that behind made my connection to our tiny planet even more profound.”

    “It was among the strongest feelings of grief I have ever encountered. The contrast between the vicious coldness of space and the warm nurturing of Earth below filled me with overwhelming sadness.

    “Every day, we are confronted with the knowledge of further destruction of Earth at our hands: the extinction of animal species, of flora and fauna … things that took 5bn years to evolve, and suddenly we will never see them again because of the interference of mankind. It filled me with dread.

    “My trip to space was supposed to be a celebration; instead, it felt like a funeral.”
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tohle nezni spatne. Zvlast doporuceni od profesora Pyrogeografie .]]

    More heat than life : the tangled roots of ecology, energy, and economics
    Author:Jeremy Walker (Author)
    Summary:"We live in a world of rapid, irreversible environmental change. The interplay of fire, life, atmosphere and land now constrain and propel humanity's destiny. How have we arrived at this situation? Jeremy Walker presents a fascinating, insightful argument that the answer lies in the historical tensions between ecology and economics in broader political debates about resource use and fossil fuel combustion."--David Bowman, Professor of Pyrogeography and Fire Science, Director of the Fire Centre Research Hub, University of Tasmania, Australia "Neoliberal proposals for re-organizing the global economy rose to prominence in parallel with the emergence of a consciousness of the global economy's material limits. Jeremy Walker has written the first book devoted to the fraught relationship between neoliberal economics and ecology--an essential contribution to today's most pressing discussions." --Quinn Slobodian, Associate Professor of History, Wellesley College, Massachusetts, USA "Blazing a trail between photosynthesis and pyrotechnology, Walker guides us masterfully through the making of today's global thermo-industrial catastrophe." --Nigel Clark, Professor, Chair of Social Sustainability, Lancaster Environment Centre, Lancaster University, UK This book traces the interacting histories of the disciplines of ecology and economics, from their common origin in the ancient Greek concept of oikonomia, through their distinct encounters with energy physics, to the current obstruction of neoliberal economics to responses to the ecological and climate crisis of the so-called Anthropocene. Reconstructing their constitution as separate sciences in the era of fossil-fuelled industrial capitalism, the book offers an explanation of how the ecological sciences have moved from a position of critical collision with mainstream economics in the 1970s, to one of collusion with the project of permanent growth, in and through the thermal crisis of the biosphere. Jeremy Walker is Senior Lecturer in Social and Political Sciences and a member of the Climate Justice Research Centre at the University of Technology Sydney. He holds a Bachelor of Fine Arts (University of New South Wales), a Bachelor of Communications (Social Inquiry, Hons, UTS) and a PhD (History and Philosophy of Science, UTS)

    https://www.worldcat.org/title/more-heat-than-life-the-tangled-roots-of-ecology-energy-and-economics/oclc/1176249687
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Asi na reklamu narazilo spousta z nas, tak co se za tim skryva.

    Milan Martinec: Sázíme Česko? Asi úplný nesmysl - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milan-martinec-sazime-cesko-asi-uplny-nesmysl
    TUHO
    TUHO --- ---
    Trochu k Nemecku

    Germany is known as a leader in energy transition, but the country keeps falling short of meeting stated objectives. While attention has been high on climate change related policy leadership, the competing domestic alliances in the field of energy transition have received scant attention. In Germany, the strong momentum of the conversion to renewable energy has been stalled in the second half of the 2010s. Enabled by an increasing weight of neoliberal economic concerns, traditional energy coalitions have managed to reshape the path of energy transition. In this article three competing discourse coalitions are introduced to examine their constituencies and projects in the field of energy and politics. It focuses on radical ecological forces around the Öko-Institut, environmental modernization capacities linked to Green Budget Germany and fossil interest groups intersecting with neoliberal academic and partisan think tanks. As such, the article opens a view on multiple contestations over Germany’s Energiewende.


    https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14747731.2022.2038358
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tohle mi přijde jako snad přijatelný geoinženýring... nebo urban engineering. Zkrátka tím napatlat rovné střechy a možná i stěny budov v subtropech, které budou vlnami veder postižené nejvíc ...
    Nejbělejší barva na světě je konečně dost tenká pro auta či letadla - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/auto-nejbelejsi-barva-na-svete-je-konecne-dost-tenka-pro-auta-ci-letadla-40411217
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam