SHEFIK: Finanční kapitalismus je divnej druh kapitalismu obecně: protože jeho hlavním zájmem samozřejmě je manageovat různá možná rizika tak, aby škoda vždycky vznikla někomu jinému. Zní to blbě, jenže když si uvědomíš, že velkými investory jsou např. různé důchodové fondy a nejen nějaké soukromé osoby hrající na burze, tak zkrátka jde o nějakou abstrakci, která nakonec jedná v zájmu nějaké větší skupiny lidí (byt' ta skupina v tom může hrát i roli pasivního rukojmího)
V krajním případě lze říct, že bez nějaké formy ochrany investic se ti docela dobře může stát, že zkrachuje konkrétně ta banka, kde máš uložené úspory a zrovna tobě bankomat na tvojí kartu nevydá žádné peníze. A taková rizika zase berou daleko vážněji obyvatelé v zemích, kde peníze fakt tvoří nějakou podstatnou kostru uspořádání společnosti a kde nemají silný sociální stát, jako ve většině evropských zemí... takže je to trochu začarovaný kruh.
Tenhle problém je fakt složitej. Vezmi si Kazachstán: země, se kterou Rusy pojí nostalgické koloniální pouto, ale která má našlápnuto na to stát se velmocí fosilních paliv trochu ve stylu Blízkého východu. Přičemž není jasné, jaký typ kultury by z toho vzešel: oni jsou původem pastevci, jako ti Saúdi, ale nehrozí u nich islámský fundamentalismus. Spíš jedou zatím jakýsí soft-nacionalismus. Místo kvalifikované západní pracovní síly doplněné indickou otrockou pracovní silou, jako je tomu zvykem v zemích Zálivu, tam na plus-minus oboje mají Rusy, kterých si tam v zásadě ale cení, nechtějí je odehnat, protože to know-how potřebují a ti na oplátku zase cítí zřejmě větší svobodu, než by pocitovali doma (do Kazachstánu se i v éře SSSR odcházelo za svobodou).
No ale jakýkoliv rozvoj Kazachstánu stojí a padá na jejich vývozu ropy a zemního plynu. Bez toho budou jenom nesmírně chudá a přitom poměrně lidnatá stepní země, ve které na většině území nic moc ani neroste. Jasně - měli by nějaký turismus, mohli by pořád těžit chrom, apod. Jsou pod určitou "ochranou" Číny, která v nich vidí svojí ekonomickou sféru vlivu (jestli geograficky někde Road a Belt kopíruje původní starověkou Hedvábnou stezku, tak samozřejmě tady). No ale Kazachstán samozřejmě přilákal obrovské zahraniční investice do té těžby... a tedy musí navenek vystupovat tak, že tyto investice chrání. A pokud opravdu budeme chtít dosáhnout klimatických cílů, tak se ovšem řada současných investic do fosilních projektů nikdy nevrátí, nikdy nevyplatí. A místo pokojné kleptokracie mírného blahobytu bude řada rozvojových zemí čelit obrovským domácím krizím....