• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK:
    TADEAS:

    Kde jsou motýli? Na jaře tu prakticky nebyli, upozorňují vědci - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-kde-jsou-motyli-na-jare-tu-prakticky-nebyli-upozornuji-vedci-40438508

    ač to možná zní trochu paradoxně, nejvíce jsou ohroženy druhy s vazbou na lidskou činnost v krajině. Ta se do počátku průmyslové revoluce zásadním způsobem změnila. Člověk tehdy byl u kolébky rozvoje biologické rozmanitosti evropské fauny a flóry a dnes se stává jejím hrobařem. Lidská činnost udržovala po tisíce let v krajině bezlesí – poté, co člověk lokálně vyhubil velké druhy spásačů, jako byl ve střední Evropě pratur, zubr, divoký kůň.

    S přechodem k industriálnímu zemědělství a lesnictví extenzívní a různorodá činnost člověka v krajině téměř zanikla a druhy s vazbou na stanoviště dříve udržovaná člověkem začaly vymírat. Tento trend v českých zemích akceleroval v 50. až 80. letech minulého století, když už byly rozorány či spontánně zarostly i ty poslední meze, tudíž druhy s vazbou na bezlesí či řídkolesí začaly definitivně vymírat.

    Z hlediska fungování přírody není až tak důležité, že pár druhů regionálně vyhynulo, jednalo se vždy o druhy víceméně vzácné. Důležité jsou trendy u těch běžných, a ty ukazují problém podstatně většího rozsahu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK:

    Vědci vám řeknou, že největší biodiverzita v dějinách Evropy nebyla před tisíci lety, kdy tu ještě nebyl člověk, ale v pozdním středověku a raném novověku. Tehdy už člověk zemi rozryl, pokácel lesy, ale udělal tam pastviny, sady, nezválcoval je ještě parním válcem jako dnes, když se podíváte na naše pole.

    Byla to pestrá země extenzivního zemědělství, kde se občas něco páslo, mezi tím byly keře. Tehdy zde žilo největší množství druhů. Předtím – před člověkem – zde byl relativně fádní hustý les. Nyní tedy mluvíme o snaze o částečný návrat k takové zemi
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: :)

    pokud jste se už napracovali dost, zkrátka to předejte mladým, aby mohli víc mluvit do fungování světa. Můžeme debatovat o snížení věku, odkdy mají mladí volit, ale také o nějakém mentálním ústupu starší generace.

    Já to říkám často: Podívejte, někam jsme to dostali a teď to už převezměte vy, bude to váš svět, my vám ho nepředáváme ve velmi dobrém stavu a moc jsme na to nemysleli, jak se vlastně budete mít vy.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nejprve přijdou o práci prodavači, pak lékaři, říká o budoucnosti investor Hlavenka
    https://denikn.cz/1158739/nejprve-prijdou-o-praci-prodavaci-pak-lekari-rika-o-budoucnosti-investor-hlavenka/?cst=737dcbc9592cffc485e6b7ef44af0e7062da53650330e047d8ef014ecaf513c2

    Vraťme se ještě jednou k té nutnosti se uskrovnit například s cílem odvrátit klimatickou katastrofu. Oblíbený argument bývá, že se my zbytečně snažíme nebo si budeme ničit průmysl, když Číňanů je více a stále staví uhelné elektrárny…

    Podle mě je to jednoduché.

    Zaprvé, ty problémy způsobil člověk a musí je i vyřešit. Když každý začne od sebe, tak se to vyřeší. A pokud od sebe nikdo nezačne, tak se to stoprocentně nevyřeší. Nakonec je na rozhodnutí každého, u nás i v Číně, čím bude jezdit a co bude spalovat. Nemůžeme si však pořád říkat, že já jsem ten malý a moje volba nic nezmění. Je to stejný argument jako ve volbách – můj hlas možná nezmění všechno, ale kdyby k volbám nikdo nechodil, dopadlo by to špatně.

    Druhá odpověď je, že bohaté země musí technologie vždy vymyslet, vylepšit a zlevnit. My jsme první vymysleli obnovitelné zdroje energie a nejdřív byly ukrutně drahé. Ty další po nich byly již levnější a levnější a výkonnější a výkonnější. Zatímco na začátku jste nemohli mít obnovitelnou energii bez pětinásobné dotace, dnes už ve férovém tendru vítězí cenou obnovitelná větrná elektrárna před uhelnou bez jakékoli dotace.

    Jen to musel někdo vymyslet, zafinancovat, rozvíjet a nakonec, když to bude rozumně levné, tak to vezmou i chudší země třetího světa – jednoduše proto, že to bude levnější.

    Zatřetí, a toto bude ve výsledku nejsilnější faktor: vyspělý svět pomalu přenáší své standardy na dodavatele ze třetího světa. Řekne: dobře, budeme kupovat vaše výrobky z plastů, ale chceme vidět, jakou máte úroveň recyklace, že nic nevypouštíte do řek, že nic nevypouštíte do půdy. Pokud to nesplníte, nebudeme to kupovat nebo vám dáme dvojnásobné clo. Samozřejmě, musí se to dělat pomalu, aby se nesesypala obchodní rovnováha.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Indie se rozhodla k radikálnímu kroku v energetice — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3591964-indie-se-rozhodla-k-radikalnimu-kroku-v-energetice
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    „Je vědecky dokázané, že egyptské útesy budou posledními přeživšími koráli na světě. Důvodem je globální oteplování a biologické souvislosti. Egyptští koráli jsou tak místem naděje.

    Všichni by měli pracovat na záchraně posledních žijících korálů na světě,“ uvádí ředitel organizace Hepca Núr Faríd, který ví, že jsou egyptské korálové útesy světovým unikátem.

    V Egyptě uklízejí na den oceánů Rudé moře. Jeho korály budou klíčové při obnově po klimatické krizi | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svetovy-den-oceanu-egypt-rude-more-potapeci_2306081335_ara

    Heat-resilient Red Sea reefs offer last stand for corals
    https://phys.org/news/2022-10-heat-resilient-red-sea-reefs-corals.html

    The Red Sea Could be a Climate Refuge for Coral Reefs - Inside Climate News
    https://insideclimatenews.org/news/31012023/red-sea-coral-refuge/

    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/JustStop_Oil/status/1666472150851616770?s=20
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Arktida patrně ztratí led o deset let dřív, než se předpokládalo. Jeho tání už lidstvo nemůže zvrátit, upozorňuje nová studie. Ve studii, publikované v magazínu Nature Communications, dospěli odborníci na základě analýzy nejnovějších dat k závěru, že Arktida bude v létě zcela bez ledu do 15 let. To je deset let dříve, než se dosud předpokládalo. Led z oblasti kolem severního pólu podle autorů studie zmizí bez ohledu na to, jak výrazně bude lidstvo snižovat emise skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování

    Arctic could be ice-free a decade earlier than thought
    https://phys.org/news/2023-06-arctic-ice-free-decade-earlier-thought.html

    Observationally-constrained projections of an ice-free Arctic even under a low emission scenario | Nature Communications
    https://www.nature.com/articles/s41467-023-38511-8

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The Incredible Story of the Girl Who Spent 738 Days Living in a Redwood Tree - Hasan Jasim
    https://hasanjasim.online/the-incredible-story-of-the-girl-who-spent-738-days-living-in-a-redwood-tree/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: blade runner vibe intensifies :)
    https://twitter.com/i/status/1666518106259202078
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    kouř z požárů v Kanadě začoudil newyork, už se mi plní Mastodon feed fotkama...
    https://www.bbc.com/news/live/world-us-canada-65835239
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Asi to sem nepatri, ale ta ilustrace statnich instituci bude paralelou pro klima

    'Soud naplnuje cizi zajmy'

    ...

    'Šéfka polského resortu životního prostředí Anna Moskwová napsala, že v Turówě „se bude těžit tak dlouho, jak to bude možné a potřebné“.'

    ...

    'Jsem rád, že soud ve Varšavě uznal, že těžba uhlí není úplně přírodě blízká činnost člověka, a že má vliv na životní prostředí. '

    Důl Turów je hrozbou pro ekologii, řekl soud ve Varšavě. Skandál, zuří odbory - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/dul-turow-soud-varsava-ekologie.A230606_195453_eko-zahranicni_tbr
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nová studie zveřejněná v časopisu One Earth vyčísluje ekonomickou zátěž, kterou jednotlivé firmy a společnosti, které vyrábí a prodávají fosilní paliva, způsobují. Podle ní je to až 209 miliard dolarů ročně, což je v přepočtu asi 4,3 bilionů korun. Za tuto částku by prý firmy odškodnily skupiny nejvíce poškozené jejich znečišťujícím podnikáním. Podle průlomové analýzy patří mezi 21 největších znečišťovatelů například společnosti BP, Shell, ExxonMobil, Total, Saudi Aramco a Chevron, které jsou zodpovědné za sucho, lesní požáry, zvyšování hladiny moří a tání ledovců a další klimatické katastrofy, které už nyní pociťujeme.

    „Toto je pouze špička ledovce dlouhodobých škod způsobených klimatem, nákladů na jejich zmírnění a přizpůsobení se na ně,“ uvedl spoluautor studie Richard Heede. Ta vychází z databáze Carbon Majors, která zaznamenává emise jednotlivých ropných, plynárenských a uhelných společností od roku 1988. V tomto roce byl totiž založen Mezivládní panel pro změnu klimatu – IPCC, který každoročně vydává reporty o stavu planety a důsledcích klimatických změn. Právě v poslední zprávě IPCC vydané v březnu 2023 bylo psáno, že máme poslední šanci učinit konkrétní kroky k odvrácení změn klimatu, pak její dopady na lidstvo a planetu budou nezvratné.

    https://www.cell.com/one-earth/fulltext/S2590-3322(23)00198-7

    Climate Accountability Institute
    https://climateaccountability.org/carbonmajors.html

    Firmy vyrábějící a prodávající fosilní paliva způsobují ročně klimatické škody za čtyři biliony korun – A2larm
    https://a2larm.cz/2023/05/firmy-vyrabejici-a-prodavajici-fosilni-paliva-zpusobuji-rocne-klimaticke-skody-za-ctyri-biliony-korun/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zajiimavej graf, Cina se stava velkym hracem v automobilovym prumyslu (zcasti diky masivnim podpore elektromobolity)

    https://twitter.com/Brad_Setser/status/1666239661126066176?s=20


    The shift away from fossil fuels has helped fuel the rise of China's motor industry.
    First quarter exports of new energy vehicles (NEVs), which includes electric cars, rose by more than 90%, compared to a year earlier.
    Tesla's China arm, SAIC - the owner of the MG brand - and BYD, which is backed by veteran US investor Warren Buffett, are among China's top exporters of NEVs.

    China overtakes Japan as world's top car exporter - BBC News
    https://www.bbc.com/news/business-65643064
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Houby mají obrovský význam pro klima. Pohlcují více než třetinu celosvětových emisí z fosilních paliv – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/houby-maji-obrovsky-vyznam-pro-klima-pohlcuji-vice-nez-tretinu-celosvetovych-emisi-z-fosilnich-paliv/sc-870-a-222600/default.aspx
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Představujeme finalisty a finalistky letošní Ceny Josefa Vavrouška!
    Ondráš Přibyla stojí za projektem Fakta o klimatu. Prostřednictvím srozumitelně zpracovaných odborných dat tvoří mosty mezi vědci a veřejností a snaží se kultivovat českou debatu o klimatické změně. Tento výjimečný počin ho nyní vynesl do finále letošní Ceny Josefa Vavrouška!

    Ondráš Přibyla: S Fakty působíme jako bobři v krajině – Nadace Partnerství
    https://www.nadacepartnerstvi.cz/Co-delame/Projekty/Environmentalni-Cena-Josefa-Vavrouska/Aktuality/Ondras-Pribyla-Fakta-o-klimatu?ad_id=23854499504470164
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JIMIQ: titulky vybírá redakce, ne host ve studiu, však to znáš, často zjednodušují a především vytrhují z kontextu. Doporučuji si to poslechnout, i když je to zřejmě opáčko (informační)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SCHWEPZ: jako ok, ale on nekdo tvrdi opak? Nebo proc ma potrebu tohle rikat?
    A mnohokrate bylo spocitano ze i v Polsku je elektromobil vyhodnejsi nez ropak, takze je to zbytecny diskuzni ukrok stranou
    Potrebujeme oboje a co nejdriv - energetiku i elektromobilitu
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JIMIQ: on tam neříká že EU na energtiku sere (for christ sake) jen upozorňuje na to, že elektromibilita je například závislá na tom, kde se ta elektřina do toho auta bere ,-) Mluví velmi rozumně a má skvělou retoriku. Tyhle rozhovory mají potenciál k poslání nějakým "méně edukovaným" příbuzným, mluví pomalu a precizeně.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SCHWEPZ: kde vzal toho slameneneho panaka o energetice nerika?
    Jakoze Evropa ktera ma fit for 55 nebo jak se to jmenuje a green deal se stara jen o elektromobilitu a na energetiku sere? To slysim poprve
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    30 minut, Tolasz jako vždy skvělý

    Změny klimatu jsou evidentní. „Planeta jim podléhá už od svého vzniku. Ty současné ale vyvolává člověk a v tom je to jiné,“ konstatuje klimatolog Radim Tolasz. Na jak dlouho poskytují meteorologové výhled? Přijde ještě někdy doba ledová? Bude pořád méně vody? Jak by se chovala planeta bez nás, lidí? S čím si neporadí? Vždycky bude lidstvo vypouštět emise?

    Elektromobily planetě nepomůžou. Největší problém je v energetice, tvrdí klimatolog Radim Tolasz | Dvojka
    https://dvojka.rozhlas.cz/elektromobily-planete-nepomuzou-nejvetsi-problem-je-v-energetice-tvrdi-9008328
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam