• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    L4MA
    L4MA --- ---
    TADEAS: domnival jsem se, ze obrat "deep see mining" znamena dobyvani ropy a plynu z min profitabilnich hloubek. tohle je naprosto fascinujici. staci jeden pohled na to schema, a je zrejmy, ze je to absolutni oceanska apokalpysa za bilyho dne. :) samozrejme ze to projde, jak jsem pochopil, tak Seabed Authority ma bejt financovana klasicky z prodeje tech povolenek?

    tady pan uz se na to trese. :)

    Deep-sea mining: The race for critical minerals
    https://www.youtube.com/watch?v=jsJCfLZZe9w



    The Truth about Deep Sea Mining
    https://youtu.be/73mXXJpEjRI
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: ad "greenwashing agroprumyslu rad vyuzije cokoliv na svoji podporu"

    - stejne tak vyuzije vegan agitku a proda ti vysoce zpracovany potraviny, rostlinny oleje, etc. protoze to produkuje a chce ti to narvat. a to ze je to ekosystemove destruktivni, to je v tu chvili jedno, to je vlastnost toho prumyslovyho managementu ekosystemu a z hlediska reklamy, agitky, to upozadis. Big Grain vs Big Meat, ale nakonec to same.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: a spousta lidi co se snazi o ekosystemovou regeneraci by naprosto souhlasila s timto, a zaroven nemela nic proti holistic managementu nebo savorymu.

    protoze to souvisi jenom v te medialni urovni, v urovni snahy o financni zisk, snahy vyvařit kde se dá... což se míjí s tim hlubsim tematem.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: a pak tematika land-use
    - management produkcnich ekosystemu [=farmareni]
    - management jinych nez produkcnich ekosystemu [= napr. rewilding]

    oboje ma ruzne limity a oboje lze vyhodnotit z hlediska ekosystemu jako pro ekosystem destruktivni nebo regenerativni.

    to ze lidi zmenili land-use [a sea/ocean-use] cele planety je fakt. a ano, dwelaji to i kvuli jidlu, ale v management ekosystemu neni jidlo tim klicovym prvkem. menit land-use lze na urovni nejvyssiho politickeho -rozhodovani- a to rozhodovani je bud systemicke [=holisticke] nebo ne. a o tom je holistic management - neni o paseni.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    RADIQAL: ad "Grazing jako prevence desertifikace je legit, ale to nam v UK asi nehrozi, rewilding v mirnym pasu prece jde i jinak."

    to je tak nejak celkovy shrnuti toho neustalyho nedorozumeni, problem je, ze v lidovejch pojmech tak jak jsou zavedeny nelze pokrocit dal.

    protoze aby se mohlo pokrocit dal, je potreba rozlisit:
    - miru krehkosti prostredi (UK ma hodne vody rovnomerne v roce, zatim, tedy lze tam delat skoro cokoliv, protoze to prostredi je skrze tu vodu odolnejsi vuci zasahum cloveka)
    - stado jako skupina zvirat k sezrani kterym se priveze potrava odnekud VS stado jako nastroj managementu ekosystemu
    - to ze stado jako nastroj managementu ekosystemu muze byt pouzito -degenerativne- [vychozi modus operandi lidi] nebo -regenerativne- [to se UCIME - od nejlepsich ne jehorsich prikladu a rozklicovavame v dusledku toho ze to nekdo dela souvislosti]
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: heled go deeper .] daval jsem tu nejaky vic sociologicky pojeti toho sporu o holistic management, tyhle clanecky jsou fakt o nicem.

    vse ma nejakou genezi, ve vsem jsou vsechny mozne ruzne zajmy. pro zacatek musis rozlisit:
    - holistic management (framework pro management) od holistickyho paseni (jako nastroj managementu ekosystemu skrz stado bylozravcu)
    - realny ekosystemovy impakt nejakych postupu managementu v konkretnich projektech (protoze je to vzdy management toho mista-oblasti) od tvrzeni, ktera nejsou podlozena monitoringem
    - produkci jidla a management ekosystemu

    greenwashing agroprumyslu rad vyuzije cokoliv na svoji podporu. ale to neni problem toho, co je vyuzivano na tu podporu (napr. metody regenerativni pastvy) ale toho kdo dela ten greenwashing.


    ad offsety - ze je s tim savory institu spojenej v nejakym skandalku jsem nevedel a nemuzu se teda proklikat na ten zminenej thread https://twitter.com/Unpop_Science/status/1638990700443480064?s=20
    osobne do takovyhohle schemtau nejdu prave proto, ze to ma tenhle potencial, ze ty schemata nekdo zdrbne (to je v poradku), ale jako spravnej z ekosystemu vymistenej mestak s tim zdrbne i tu problematiku nutnosti managementu ekosystemu (to neni v poradku).
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: tady clanek, ktery zpochybnuje savoryho tvrzeni o regenerativnim farmareni a jde zpet do historie

    Ten years ago, Allan Savory delivered a TED talk that sparked a global craze about healing the climate with ranching. His claims have been exhaustively refuted, but few have engaged the history of the myth.

    Rhodesian Snake Oil: Genesis of the Regenerative Ranching Myth ‧ Unpopular Science ‧ AuthorRise
    https://www.authorrise.org/blogpost/18d58574-d5df-4b60-8328-4ce867182a1b
    TUHO
    TUHO --- ---
    no vypada, ze monbiot se radne nasral…

    It might be ridiculous, but this is not a trivial issue. Allan’s claims have been massively amplified by Big Meat and other sectors: McDonalds, General Mills, JBS et al + Shell, Fox News etc have all used such claims to justify one of the most destructive industries on Earth.

    Surfing this tide of bullshit, cattle ranches are even selling carbon credits! Like many other forms of offset, they are completely fraudulent. You might as well buy them from a coal mine. But plenty of businesses are purchasing them.

    Loads of unsuspecting people have fallen for this greenwash – millions, for example, watched and believed Allan’s TED talk. It has helped justify an industry that has dispossessed more indigenous people and destroyed a greater expanse of wild ecosystems than any other.

    Having wiped out people, wild predators, wild herbivores and entire ecosystems in grasslands across the world, the livestock grazing industry is now ripping down the forests of Brazil, Ecuador, Columbia, Mexico, Madagascar, Myanmar ... It’s an absolute tragedy.
    TUHO
    TUHO --- ---
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: V podstate to borec trefil, s prihlednutim k tomu, ze to je fanda AS. Ten zazitek z debaty ale byl silny. GM pripravenej a nastartovanej a nasranej, ze se oponent vyhyba konfrontaci. AS vlidnej a trpelivej - oxidace a desertifikace je problem. Nemužeš to nechat byt, a UK modely u nás v Zim(nebo kde to bydli) nefunguji, bo u nas prsi 4 mesice a pak nic; dung needed a hlavně rigorous holisticism a new&konsistent policy!
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TUHO: Tak určiťé!
    AS: vykonal jsem mnoho a chyboval jsem (náš
    výzkum byl přímou příčinou vystřílení 40k slonů v africe. Pak migrace (z UK) a práce s 2000 US vědci na Tématech. Mám military background. Holistika je cool, vezme to ze všechnstran.
    GM: ok, AS mě pozval na tuto debatu a vybral název a pokud má být teze obhájena, je potřeba potvrdit tyto hypotézy a doložit tato měření. AS, máš to? Nemáš to! Takže co?
    AS: jo, věda je složitá. Když to nevygrazuješ, zoxiduje to. Mužeš to nechat být, vypálit to nebo spást. Tohle je policy otázka a to je jediná klíčová proměnná.
    GM: (emotional) fajn, ale to nepotvrzuje nic!
    AS: hele, o tomhle se hadat nebudem, ikdyž by krávy vypouštely 20x vic metahu, i kdyby všichni lidi přešli na veganství, stejně to potřebuješ grazovat, bo jinak ti to uhije, zdechne a máš poušť.
    GM: ok, ale je dokázaný, že fotky, kterejma to ilustruješ, jsou fake. So gimme a break. Jo a monocellular bude super, ale pro bigAg bias a IP je to hot issue, tak snad nečetli tovarnu na lži a nechaj nám to jakože v commons.
    Otazky z publika:
    1) ja jsem zastupcem nejvetsi cattle operation v číně, když budeš chtít G, mužeš nadesignovat a provezt u nas vyzkum, zdali ty ruminanti opravdu ukladají NEBO sequestují nebo jak by to vlastne mohlo vypadat.
    2) no, ja myslim, panove, ze se vlastne shodnete, jen kazdej mluvite o jiny casti systemu. Grazing jako prevence desertifikace je legit, ale to nam v UK asi nehrozi, rewilding v mirnym pasu prece jde i jinak.
    JM: tohle neni sranda, potrebujem peer-rev data a šlapnout do toho!
    AS: no dyť!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    L4MA: prvně se musi dotěžit ekosystémy, pak zelenýn mozkům spadne čelist, protože nastoupí konečný argument: není co chránit, tak se bude vesele těžit. kdo dotěží poslední, ať potom zhasne
    L4MA
    L4MA --- ---
    PER2: tenhle tejden jednaj o podminkach. jsem fakt napnutej jak to dopadne. asi dobre, jako vzdycky...

    Canada calls for halt to deep-sea mining amid fears of ecological devastation | Deep-sea mining | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/jul/12/canada-calls-for-halt-to-deep-sea-mining-amid-fears-of-ecological-devastation
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    EU lawmakers narrowly pass 'nature restoration bill' | DW News
    https://youtu.be/eqWYFVjHnUQ
    PER2
    PER2 --- ---
    TUHO: supr, diky za tip
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    El Niño brewing in Pacific raises prospect of record-breaking heat | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/jul/13/el-nino-pacific-record-heat-temperatures
    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: ano, resi (tak neprekvapive je to pomerne zjevnej problem). ostatne tech korekci, ktery pro homogenizaci dat je treb delat je cela rada. dobre popsany v knize “a vast machine” od paula n. edwardse
    PER2
    PER2 --- ---
    NYRLEM: kdyz uz sme u tohodle dlouhodobyho mereni teplot na urcitych mistech, pocita se nejak i s tim, ze se v tech mistech meni okoli a prostredi? (heat islands say hello) predpokladam, ze pred dveste lety nebyla u klementina asfaltka a praha asi vypadala trosku jinak atp, takze bych automaticky, cekal, ze tam ted budou merit vyssi teploty nez driv...

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Jo, tomu jsem se taky smal. "Pomohlo by vymreni lidstva!" .))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam