respekt / švehla
Právo na ztracené nervy • RESPEKThttps://www.respekt.cz/tydenik/2023/29/pravo-na-ztracene-nervy?gift=8wn3nmp4h1Brát si jednotlivé řidiče jako rukojmí a radovat se nad tím, že ztratí práci, může pomoci vystupňovat společenský konflikt, který všechno kolem ochrany klimatu jen zhorší. Vyvolá chaos a možná smete ze scény to, co z konsenzuální politiky bylo zatím dosaženo.
a reakce jednoho znameho
Dobrý den,
reaguji na článek Právo na ztracené nervy Marka Švehly z 15. 7. 2023. Marek Švehla jistě pochopí, že až ho potkám, ujedou mi nervy a jednu mu vlepím. Představa, že se planeta oteplí natolik, že budou běžně nastávat teploty mokrého teploměru a lidi v příslušných zeměpisných šířkách začnou umírat jak mouchy, je pro mě totiž krajně stresující. Možná totiž při vzpomínce na jeho článek také zuřivě zazmatkuji. A snad i ten spokojený tweet někdo napíše. Sice nepřijdu ani o řidičák ani o práci, ale o spokojený život ano.
Marek Švehla jistě také chápe, když někdo někoho znásilní jeho dceru, protože se někde opila a nemůže se bránit nebo protože se třeba jen vyzývavě oblékla. Jistě také chápe rasové vraždy občanských aktivistů na americkém jihu. A možná i chápe vraždy lidí, kteří se před rokem 1989 pokoušeli překročit státní hranici – jistě přece platí, že kdyby se ji překročit nepokusili, nikdo by je nezabil.
Nyní vážně. Marka Švěhlu samozřejmě fyzicky napadat nebudu a výše zmíněné věci doufám nechápe. Reagovat násilím na nenásilí totiž není dobrá věc, jak by asi jindy Marek Švehla podepsal. To mu ale nebrání, aby nyní ukázkově vinu za spáchání násilí svedl na oběť. Nejprve zcela neutrální a jakéhokoliv hodnocení prostý tweet Poslední generace dezinterpretuje, když jej hodnotí jako „spokojený“ a když si domýšlí, že se „aktivisté radují, že někdo ztratí práci“. Ve svém článku dále pomíjí fakt, že nehledě na to, jak pochopitelné naštvání řidiče může být, řidič selhal. Najíždět autem do lidí se prostě nemá. Zabavení řidičského průkazu a trestní stíhání se jeví jako zcela adekvátní reakce, aniž z tohoto vývoje událostí musíme mít radost. Co by také policie měla dělat jiného?
Protestující občané – a bez uzardění přiznávám, že už jsem v Česku dopravu také blokoval – s rizikem počítají. To je ostatně principem nenásilné občanské neposlušnosti. Ta má za cíl vyostřit společenský konflikt. Bez vyostřeného společenského konfliktu by Indie asi nezískala nezávislost, černoši v Americe by nadále byli formálně segregováni a revoluce v Československu v roce 1989 by asi taky neproběhla. Neplatí vždy, že pravda je nutně někde uprostřed, podobně jako neplatí, že v médiích má svých pět minut dostat Hitler a pak je mají dostat oběti Holocaustu.
Rostoucí počet lidí se domnívá, že konsenzuální politika ve skutečnosti brání status quo, který nedokáže vyřešit ekologické (a nejen klimatické) krize, kterým nyní čelíme. S výjimkou ozonové díry totiž neexistují významné úspěchy, které je možné ohrozit. Budoucnost může jednoduše smést téměř vše, čeho bylo dosaženo. Domnívám se ale, že to nastane zejména tehdy, pokud nebudeme dělat nic. O kolapsu schopnosti země vydržovat lidskou civilizaci to platí nepochybně.