• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    na horkovod pocitam ze sa tak 20 rokov budu len vykupovat pozemky na trase nez sa zacnu montovat nejake rurky
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO:

    Svatopluk Bartík
    právě se na zastupitelstvu projednává zásadní část energetické budoucnosti a bezpečnosti brna. včera jsem k tomu napsal menší status. nyní to shrnu.
    staví se tu proti sobě stavba třetího kotle ve spalovně, což by umožnilo zvýšit výrobu jak tepla tak elektřiny. a možný budoucí horkovod z dukovan. jak to vidím já?
    nový kotel je sázka na (skoro) jistotu: každý velký, natož energetický projekt má jisté slabiny. ale tento projekt je připravován 9 let a koncern městských firem de facto i de iure stojí před podpisem s dodavatelem technologie. pokud se smlouva podepíše, za pár krátkých let může kotel začít dodávat teplo a elektřinu. během doby jeho životnosti skončí životnost jiných kotlů. v roce 203 sice vstoupí (resp. by měl) v platnost zákaz ukládání odpadů na skládky, takže tlak na energetické využití odpadu (jakož i druhotné zpracování) se bude logicky zvyšovat. ekologická náročnost spalování je minimální, splňuje všechny normy a za tímto způsobem řešení dopadů stojí všichni ekologové. do projektu bylo nainvestováni fůra práce i reálných peněz. je tu na něj jistí dotace až 2,85 miliardy, díky čemuž má projekt výraznou ekonomickou návratnost. realizace kotle znamená skoro s jistotou další snížení cen tepla a jistotu cenově příznivé elektřiny pro brno.
    proti tomu je horkovod z dukovan v tuto chvíli pouze 100% chiméra. o tomto projektu neexistuje nic, s čím by se dalo polemizovat. nic. nevíme investiční a provozní náklady, nevíme životnost, nevíme cenu z dukovan (nepůjde o žádné zbytkové teplo, ale o reálnou energii z výroby z jádra), nevíme ztráty po cestě, nevíme s jistotou vůbec nic. neexistuje ani studie proveditelnost. existuje pouze memorandum mezi brnem a čezem, že se projekt prověří.
    existují různé spekulace, proč to ODS Brno dělá. s jistotou to nevíme. ale víme, že nerealizace projektu je v zájmu eph daniela křetínského. především je dost reálné, že pokud tento kotel nebude realizován, zvýší to tlak na odklad zákazu skládkování z roku 2030 na později. to by v praxi znamenalo obrovský benefit pro byznys křetínského.
    celkově náhlá změna názoru většiny politické reprezentace nedává žádnou ekonomickou, ani ekologickou logiku. argumenty, které shrnula na závěr dnes prezentované aktualizace analýzy primátorka vaňková jsou spíš k politování, jakých drobností a nesmyslů se chytá. stejně tak samotná analýza, kterou zastupitelé dostali včera večer, je evidentně účelová a neúplná, protože nová "nalezená" rizika nejsou daná do celkového kontextu, ale účelově z něj vytržená.
    pokud bychom měli použít nějaké přirovnání, tak to o vrabci a holubu. ale takto: zatímco horkovod je vrabec na střeše a ještě k tomu ve vajíčku, kdy není zřejmé, že se vůbec může narodit a po narození bude mít podmínky pro život. proti tomu kotel je jasný vykrmený holub v hrsti. a tohoto holuba chce ODS Brno a ANO, tohle je Brno zabít. zabít bez jakékoliv jisté náhrady.
    celkově je tohle ještě zásadně horší, než sportovní hala. ta aspoň mnohým lidem udělá radost, byť za cenu pro mě jednoznačně nepřijatelnou. zaříznutí kotle bude znamenat dražší cenu tepla a elektřiny v brně.
    nedík, brněnská politická mafie.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Lol, lehce OT, ale Kretinsky se snazi potopit vystavbu brnensky spalovny.

    Jakub Kriš
    45 min ·
    ODS si neváha vzít jako rukojmí úplně všechny, jenom aby měli na byty, párty a fet. Tentokrát maže kliku parta od křetinského.
    Křetinský vlastní firmu Ave, takže podniká jak v odpadech tak v skládkovaní. Zvýšení poplatků za skladování mu kazí biznis a tak potrebuje ekonomicky potopit nějakou spalovnu aby ji pak za levno koupil a nadále vydělával.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Bohatá technická tradice, šikovní inženýři, ale také ještě stále docela levná pracovní síla. Právě z těchto důvodů patří Česko k velmocem ve výrobě tepelných čerpadel. Do jejich produkce se tu pustily domácí firmy i zahraniční koncerny. „První tepelná čerpadla se v tuzemsku vyráběla již od doby socialismu, zpočátku zejména pro průmyslové využití,“ řekl HN Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel.

    Česko jako velmoc tepelných čerpadel. Podívejte se, kde se tato velmi žádaná a drahá zařízení vyrábí | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67143040-cesko-jako-velmoc-tepelnych-cerpadel-podivejte-se-kde-se-tato-velmi-zadana-a-draha-zarizeni-vyrabi
    TUHO
    TUHO --- ---
    Martin Abel
    Policy Consultant at Ministry of the Environment - I'm beating a path for smart siting of renewable energy sourcesPolicy Consultant at Ministry of the Environment - I'm beating a path for smart siting of renewable energy sources
    👉 Pokud pustíme potravinářská biopaliva, přijdeme jen o 0,8 % energie, zato se nám uvolní obrovské množství půdy pro jiné účely (včetně její regenerace).
    💡 To bylo hlavní sdělení textu, který jsme s Climate Team (AMO.cz) publikovali loni v létě, jakmile vyšla data o sklizni za rok 2021. A bylo to loni, kdy stát zrušil povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Co se změnilo?
    Lautr nic. ČEPRO biosložku vesele přimíchává dál, produkce MEŘO je meziročně prakticky stejná (https://lnkd.in/eRGTrJWX) a Ethanol Energy, velký český dodavatel bioetanolu, hlásí ve výroční zprávě zvýšený odbyt (https://lnkd.in/ebz2Akr8) a navyšuje výrobu (https://lnkd.in/eHeg4i_E).
    🔔 Nic naplat, my prostě potřebujeme mezinárodní řešení a odvážnou regulaci hospodaření na zemědělské půdě, odtrženou od agrární lobby, zato provázanou s obnovou přírody a moderní energetikou.

    Původní research paper ke stažení:
    Výroba biopaliv a její dopady na českou krajinu - Asociace pro mezinárodní otázky
    https://lnkd.in/eXMD2i6m
    TUHO
    TUHO --- ---
    In our new study, published in Nature Climate Change, we use ice-core records from across Antarctica to produce a reconstruction of temperature changes going back more than a millennium.

    Our findings suggest that Antarctica is warming twice as fast as the global average, with around 20-50% more warming than estimates from the latest climate models.

    Polar amplification
    There are various reasons why the Earth’s poles are expected to warm faster than the global average, a phenomenon known as polar amplification.

    A key factor is the presence of so much snow and ice. These are extremely bright and so reflect a large proportion of the incoming radiation from the sun – far more than, say, the ocean or bare land. This property of reflectivity is known as “albedo”.

    Guest post: Ice cores reveal Antarctica is warming twice as fast as global average - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/guest-post-ice-cores-reveal-antarctica-is-warming-twice-as-fast-as-global-average/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kees van der Leun: "The extent of the drought in Amazonas. The top ph…" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@Sustainable2050/111199988290298513
    sucho v Amazonii
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Waldo Jaquith: "Cargo ships are finding that using sails allows t…" - Mastodon
    https://mastodon.social/@waldoj/111202787310601729
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Roger Hallam talks with Nick Robinson | BBC Radio 4 | October 2023
    https://youtu.be/zWoFvuh_8Ok?si=XgKWF2hkNhcGjzBi
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Big Oil Using Fortnite And TikTok To Get Kids Into Fossil Fuel
    https://kotaku.com/shell-big-oil-roadtrips-fortnite-map-collab-tiktok-ign-1850907435
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ach jo...
    Germany Will Keep Keep Its Coal Power Plants on Standby For Another Winter - Slashdot
    https://hardware.slashdot.org/story/23/10/07/233210/germany-will-keep-keep-its-coal-power-plants-on-standby-for-another-winter
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:
    TADEAS:

    The Earth4All model of human wellbeing on a finite planet towards 2100
    https://eartharxiv.org/repository/view/5111/
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    TADEAS: tímhle tempem tak bude klidně už na jaře...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    příštím létem vás budou provázet příjemné teploty mezi 40 a 50.stupni celsia. příjemný pobyt na pláži zajišťuje frontex, váš partner pro bezpečnou evropu.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Příjemné počasí se v neděli pokazí, příští týden však slibuje až 25 stupňů - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-cesko-teplo-nedele-ochlazeni.A231005_055803_domaci_pukk?zdroj=vybava_idnes
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1696586241876
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    rockstrom

    What the Latest Health Check Tells Us About the State of Our Planet | TIME
    https://time.com/collection/time100-voices/6315766/planetary-health-check-johan-rockstrom/

    We are so close to failing on avoiding climate disaster that we do not only need speed and scale. We also need concerted efforts on all fronts. It is a major mistake in the current climate action debates, when big actors with interests in the oil, gas, and coal industry, use investments in nature based solutions or technologies for carbon dioxide removal (CDR), as “offsets” for the inability to phase out fossil-fuels. This will not work. Science is clear on this point – we need to phase out fossil-fuels AND restore nature to secure carbon sinks in soils and forests, AND to invest in CDR technologies. Additionality is the word of the day, not substitution.

    ...

    We are losing Earth resilience. Terrestrial ecosystems on land are increasingly shifting from sink to source, due to water scarcity, deforestation, disease, land degradation and fires. The Ocean continues to absorb 90 % of heat and 25 % of CO2 from human emissions, but there are increasingly signs of massive stress on marine systems. When we need a strong planet more than ever – to buffer the stress caused by fossil-fuel burning and land use change, we are in an all-time-low in terms of Earth’s capacity to buffer our climate debt.

    ...

    The first global stocktake has now been delivered for climate, but must be carried out for all Planetary Boundaries. We have budgets for safe levels of freshwater, natural land, biosphere integrity, pollutants. They are finite and equally important for the outcome of human development. In short, the world needs to measure and manage the entire planet, a true “planetary stewardship” to have a chance of positive human development, anywhere in the world.

    3. A global reform in governance is required, where all nations develop and adopt principles of how to collectively manage all the global commons that regulate the stability of the climate system and the Earth system as a whole. Today only four global commons are considered in the legal or institutional framing, namely, the high-seas, Antarctica, outer Space and to some extent the atmosphere. These are considered global commons, primarily because they are located outside of national jurisdiction, i.e., they are owned by nobody, and thereby by everybody. This premise, based on how to deal with collective use of common pool resources, must now be widened, to include the biophysical systems that we all depend on for the stability of the planet. My suggestion is to start with the climate tipping elements, e.g., the heat circulation in the ocean, the large rainforest systems, and the Greenland ice sheet.

    ...

    In the midst of all the Earth risks, and the need to comply with science aligned targets, we have ample and rising evidence that sustainability is the only window still open, to achieve prosperity and equity for all now and in the future. In many economic sectors, sustainable innovations and solutions provide more competitive and cost-efficient offers to people. We are at the beginning of the end of the fossil-fuel driven global economy. In fact, our challenge is not whether we will be phasing out fossil-fuels, it is whether we are going to be too late. Sustainability is no longer an environmental issue only. And it is certainly not about sacrifice and trade-offs. It is the path towards a modernity2.0. Time to put in a high-gear and start delivering.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2021 Three Decades of Climate Mitigation: Why Haven't We Bent the Global Emissions Curve?
    https://www.annualreviews.org/doi/full/10.1146/annurev-environ-012220-011104

    Despite three decades of political efforts and a wealth of research on the causes and catastrophic impacts of climate change, global carbon dioxide emissions have continued to rise and are 60% higher today than they were in 1990. Exploring this rise through nine thematic lenses—covering issues of climate governance, the fossil fuel industry, geopolitics, economics, mitigation modeling, energy systems, inequity, lifestyles, and social imaginaries—draws out multifaceted reasons for our collective failure to bend the global emissions curve. However, a common thread that emerges across the reviewed literature is the central role of power, manifest in many forms, from a dogmatic political-economic hegemony and influential vested interests to narrow techno-economic mindsets and ideologies of control. Synthesizing the various impediments to mitigation reveals how delivering on the commitments enshrined in the Paris Agreement now requires an urgent and unprecedented transformation away from today's carbon- and energy-intensive development paradigm
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    September Broke the Global Heat Record by a 'Gobsmackingly Bananas' Margin - Slashdot
    https://news.slashdot.org/story/23/10/05/1554258/september-broke-the-global-heat-record-by-a-gobsmackingly-bananas-margin
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam