• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    DZODZO: v lete jsem jel na kole mezi Vidni a Blavou, napocital jsem pres 100 vetrniku,pak jsem prestal pocitat, spal jsem ve stanu, nejblizsi byl asi 500m. Mnohem vice, nez ten vetrnik, me ale rusily auta. Vetrniky jsem neslysel. A hluk fakt nesnasim.

    Mimochodem pres tu Krounu a Frantisky vede statovka na Policku, jezdi se tam hodne a rychle. To v tom clanku taky nepisou, pisalci ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ZAHRADKAR: vsak hluk vzdy vadi cp-ckarom viac nez tym, ktori oblast trvale obyvaju, lebo na ten hluk si casom zvyknes a prestanes ho vnimat, ale vikendovi chalupari hladaju ten unik z hluku rusneho mesta a preto im bude vadit cokolvek
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    ZAHRADKAR: Takze pruda jak Brno - viz úplně dole.

    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Větrník jako dva Ještědy. V obci schválili stavbu elektrárny, lidé z roubenek zuří - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/krouna-referendum-vetrna-elektrarna-frantisky/r~0d6e725a936611eeba5b0cc47ab5f122/

    NIMBY rulez. Zajimalo by me, jestli ten profesor Kvicala v te roubecne bydli, nebo je to jen obyc upruzeny chalupar. Vsadil bych si spis na to druhe.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    Renewables cover more than half of Germany’s electricity demand for first time this year | Clean Energy Wire
    https://www.cleanenergywire.org/news/renewables-cover-more-half-germanys-electricity-demand-first-time-year
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    ČR má mít podle EK vyšší cíl pro čistou energetiku v roce 2030. V návrhu českého klimaticko-energetického plánu nevyužíváme nás potenciál OZE.

    https://commission.europa.eu/system/files/2023-12/Factsheet_Commissions_assessment_NECP_Czechia_2023.pdf

    ✘ On renewable energy, Czechia’s draft updated NECP is missing sectoral trajectories and
    lacks a comprehensive framework of policies and measures that the country intends to adopt
    across relevant sectors.
    ✘ On research and innovation, the plan contains only general energy R&I objectives, while
    clear quantified targets for research in clean energy technologies and the corresponding
    implementation timeline are missing for 2030 and 2050.
    ✘ The draft updated NECP does not provide details on the investment needs and funding
    sources for the policies and measures proposed and addresses only partially the
    implementation of the measures included in Czechia’s RRP and those in the new REPowerEU
    chapter.
    ✘ On adaptation to climate change, the plan does not consider relevant climate
    vulnerabilities and risks, and this may put the achievement of energy and climate mitigation
    objectives at risk. Adaptation policies and measures (to address these risks and
    vulnerabilities) are not adequately described.
    ✘ On achieving a just transition, the plan lacks a comprehensive analysis of social,
    employment and skill impacts, including distributional ones, of the climate and energy
    transition and does not elaborate on concrete policies and measures to address these beyond
    coal regions.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Je tu milnik na ceste k zachrane klimatu. Nerustove investice .)

    Good vibes to all.

    https://twitter.com/MafinPhoenix/status/1736394093930877201?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1702852992511
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Food is finally on the table’: Cop28 addressed agriculture in a real way | Cop28 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/17/cop28-sustainable-agriculture-food-greenhouse-gases

    The conference opened with a declaration on sustainable agriculture signed by more than 130 countries. For the first time ever, it featured a whole day devoted to food and agriculture and saw a food systems road map laid out by the UN’s Food and Agriculture Organization (FAO). Perhaps most strikingly, the final agreement document that was revealed at the end of the conference acknowledged sustainable agriculture as a part of responding appropriately to climate change

    “Countries must put food systems and agriculture at the heart of their climate ambitions, addressing both global emissions and protecting the lives and livelihoods of farmers living on the front line of climate change,” said Mariam bint Mohammed Almheiri, the UAE minister of climate change and environment and the Cop28 food systems lead.

    Next, the FAO unveiled its new road map meant to outline the pathway required to bring the world’s food production in line with global climate goals, in something of a parallel to the road map the International Energy Agency laid out for the energy transition in 2021. The FAO pathway emphasizes cutting methane emissions from livestock by 25% and halving food waste emissions by 2030, and recommends growing a more biodiverse range of crops than the world currently relies on
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    TADEAS: To budou moci jen ti, co umí pravopis.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    HOWKING: aha, tak se těším na potápění s krokodýli na antarktidě
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    TADEAS: To je demagogie. Pokud jde o návrat do stavu, kdy existoval (a hojně bujel) život, tak člověk se přizpůsobí. Ty to stavíš tak, že to byl stav neslučitelný s životem. Opak je pravdou.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    HOWKING: a pak taky návratu člověka do stavu předtím než existoval, viď
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    šachmat, prdi


    Elon Musk says oil and gas should not be demonized
    https://www.reuters.com/business/energy/oil-gas-should-not-be-demonized-elon-musk-says-2023-12-16/

    Musk, speaking at a right-wing political gathering organised by Italian Prime Minister Giorgia Meloni's Brothers of Italy party said: "Climate change alarm is exaggerated in the short term,"

    "We should not demonise oil and gas in the medium term," he added
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SCHWEPZ: Konečně reálně řečeno i když zase slovo produkce. V souvislosti nadpisu článku by měla úvodní věta znít: "Probíhající a prohlubující se změna klimatu má jasnou příčinu – vliv člověka při návratu skleníkových plynů do atmosféry, především vlivem spalování fosilních paliv".
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Do dvaceti let bude v atmosféře stejná hladina oxidu uhličitého jako v době, kdy u nás žili krokodýli — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/do-dvaceti-let-bude-v-atmosfere-stejna-hladina-oxidu-uhliciteho-jako-v-dobe-kdy-u-nas-zili-344168

    Probíhající a prohlubující se změna klimatu má jasnou příčinu – vliv člověka a produkci skleníkových plynů, především vlivem spalování fosilních paliv. Míra nárůstu oxidu uhličitého, jakožto hlavního skleníkového plynu antropogenního původu, je mimořádně rychlá. To vynikne zejména při srovnání s vývojem koncentrace oxidu uhličitého v geologické minulosti.

    Aktuální úroveň množství CO2 se pohybuje kolem 420 ppm, tedy částic oxidu uhličitého na milion částic vzduchu. V následujících desetiletích se ale dá čekat další nárůst – nejpesimističtější scénáře hovoří až o 800 ppm na konci století. Očekávaný nárůst logicky vede k otázce, co to bude znamenat pro klima. A pro člověka. Pomoci si přitom můžeme ohlédnutím do vzdálené historie, kdy na naší planetě byly podobné nebo ještě vyšší koncentrace oxidu uhličitého.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The role of ancient human settlements in creating nutrient hotspots in a savanna ecosystem, central Zimbabwe - ScienceDirect
    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140196323001519

    Ancient human settlements play an important role in creating heterogeneous African savanna ecosystems through forming nutrient hotspots with increased biodiversity and improved forage quality. However, plant community development and herbivore utilization of these sites after abandonment remain poorly understood. We compared plant and soil parameters in ancient human settlements with off-sites locations. In addition, we set camera traps in ancient settlements and surrounding vegetation to determine their use by herbivores. Grass basal cover, height, biomass and species diversity in ancient settlements had recovered to similar levels with the surrounding landscape. Ancient settlements had small trees (in terms of height and canopy volume), lower tree density and lower species diversity than the surrounding landscape. Soil phosphorus and calcium were higher in ancient settlements than surrounding landscape, while pH, nitrogen, potassium, magnesium and sodium were similar between the two sites. Impala and greater kudu camera sightings were higher in ancient settlements than surrounding vegetation, while warthogs showed no preferential foraging between ancient settlements and surrounding vegetation. We conclude that ancient settlements created functional heterogeneity through altering the structure of savanna vegetation influencing foraging patterns of herbivores such as impala.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Call me all the names you want – I won’t stop telling the truth about livestock farming | George Monbiot | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/dec/14/livestock-farming-soy-soyboy
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Analysis: China’s emissions set to fall in 2024 after record growth in clean energy - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-chinas-emissions-set-to-fall-in-2024-after-record-growth-in-clean-energy/

    China’s carbon emissions set for structural decline from next year | Energy industry | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2023/nov/13/chinas-carbon-emissions-set-for-structural-decline-from-next-year

    Emise z fosilních paliv, které lidstvo letos vypustí do ovzduší, opět dosáhnou rekordních hodnot. Největším znečišťovatelem je nadále Čína, mohlo by to být ale naposledy, kdy se o asijské velmoci takto mluví. Od příštího roku začnou její emise klesat díky masivnímu využívání obnovitelných energií.

    Doba, kdy Čína platila za největšího znečišťovatele, končí. Země míří k čisté energii - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/doba-kdy-byla-cina-nejvetsi-znecistovatel-konci-zeme-vede-v/r~32dbd23c976f11eea873ac1f6b220ee8/

    Rok 2023 si Číňané budou spojovat s velkými suchy a odborníci s nárůstem emisí skleníkových plynů na rekordní úroveň. Vodní elektrárny, které letos nemohly kvůli suchu v Číně vyrábět elektřinu, totiž nahradila energie vzniklá spalováním uhlí. To s sebou přineslo i více emisí skleníkových plynů přispívajících k oteplování planety.

    Příští rok by měl být ale jiný. Asijský obr už delší dobu díky státním pobídkám a dotacím investuje do nízkouhlíkových zdrojů energie, především do větrných a solárních elektráren. Jen ty postavené v letošním roce dokážou vyprodukovat tolik energie, jako spotřebuje za celý rok Francie. Obnovitelné zdroje v zemi proto pomalu nahrazují elektřinu vyráběnou z fosilních paliv.

    "Čína má zajímavou roli. Jedná se o světovou 'jedničku' v oblasti produkce emisí skleníkových plynů a spotřeby uhlí, ale také v oblasti zavádění a výroby nízkouhlíkových technologií," vysvětluje pro Aktuálně.cz Romana Jungwirth Březovská, analytička Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky. Tempo, s jakým Čína zavádí do provozu obnovitelné zdroje energie, označuje za neuvěřitelné.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam