• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PALEONTOLOG: tak sem nahazej nejaky relevantni zdroje a posun debatu .]

    zatim mi neni zrejmy, ze by ten negativni impakt byl negativnejsi nez impakt soucasnyho geoingeneeringu uhlikovyho cyklu

    to jaky presne to bude mit impakt je zatim celkem nejasne z toho co jsem si prolustroval, bude zalezit i na metode a kam se to vypusti


    What goes up must come down: impacts of deposition in a sulfate geoengineering scenario - IOPscience
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ab94eb?ref=the-wave.net

    The problem of reducing the impacts of rising anthropogenic greenhouse gas on warming temperatures has led to the proposal of using stratospheric aerosols to reflect some of the incoming solar radiation back to space. The deliberate injection of sulfur into the stratosphere to form stratospheric sulfate aerosols, emulating volcanoes, will result in sulfate deposition to the surface. We consider here an extreme sulfate geoengineering scenario necessary to maintain temperatures at 2020 levels while greenhouse gas emissions continue to grow unabated. We show that the amount of stratospheric sulfate needed could be globally balanced by the predicted decrease in tropospheric anthropogenic SO2 emissions, but the spatial distribution would move from industrialized regions to pristine areas. We show how these changes would affect ecosystems differently depending on present day observations of soil pH, which we use to infer the potential for acid-induced aluminum toxicity across the planet.


    The potential environmental and climate impacts of stratospheric aerosol injection: a review - Environmental Science: Atmospheres (RSC Publishing) DOI:10.1039/D3EA00134B
    https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2024/ea/d3ea00134b
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: ty mas stale utkvelou predstavu, ze oxidy siry, kterych jsme se leta zkouseli zbavit, si zacnem dobrovolne vypoustet zpwt? abychom jako pomohli zivotu kyselymi desti?
    jestli jsou tvy nazory podobne informovany i v jinych tematech, tak tedy potes koste :/
    MATT
    MATT --- ---
    TADEAS: Na to jsem taky zvedavej, zatim potkavam clanky vicemene o tom, kde vsude se uz mikroplasty objevily. Ted cekam, jak se zacne vyjevovat, co vsechno zpusobujou.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Microscopic plastics could raise risk of stroke and heart attack, study says | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/mar/06/microscopic-plastics-could-raise-risk-of-stroke-and-heart-attack-study-says
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Food without agriculture | Nature Sustainability
    https://www.nature.com/articles/s41893-023-01241-2

    41893-2023-1241-Fig1-HTML
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: "our worldview in data" :)

    je to ten zelenej kapitalismus no. asi komfortni pro ty kdo to maj cas cist ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    i had a dream

    images-medium-nz2c02627-0003

    https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsenergylett.2c02627#

    The projected TS scenario from FAO is based on net-zero-emission fertilizer production by 2050. (21) Therefore, in this TS scenario, all synthetic fertilizer at the end of the next 3 decades must be non-fossil-based, fossil-based with 100% carbon capture and storage (CCS) or fossil-based with emerging zero-emission technologies, e.g., methane pyrolysis.



    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: mám podobný model toho co delaji, tj neco jak chce shefik: dávat evidence-based data a interpretovat je jako progres, naději, pozitivno, jít proti despair

    za mě dobrý
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: + zajimalo by me jaky maj our world in data pre-prompt ,) ... "interpret the world as if you were tomáš sedláček"? :))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: in soil I trust ,)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: in AI we trust
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: k uvaze:

    100 procent rozlohy planety je managovano clovekem, at uz tuto rozlohu potrebuje ke sve vyzive nebo ne. ekosystem prakticky ze 100 procent naplnuje vyzivove potreby lidi.

    jde o to najit nedegenerativni management ekosystemu planety - management divociny (suchozemske i nesuchozemske), management zdegradovanych oblasti (suchozemskych i ne), management neprumyslove managovanych produkcnich ekosystemu (=minimalni vstupy energii a materialu), management prumyslove managovanych ekosystemu (= velke vstupy energii a materialu).

    easy! ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS:

    essd-14-4551-2022-avatar-web

    ESSD - History of anthropogenic Nitrogen inputs (HaNi) to the terrestrial biosphere: a 5 arcmin resolution annual dataset from 1860 to 2019
    https://essd.copernicus.org/articles/14/4551/2022/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    PETER_PAN: mi to připadá úplně jasny, ve smyslu že takhle chápu US kulturu. Něco jako přemnoží se ti někde něco, tak to posypes roundupem nebo postrikas biolitem. Technicistni řešení, které nepotřebuje měnit příčiny, dohadovat se s celým světem, prosazovat daně, brzdit kapitalismus apod

    Kolem 2040 uz budou ekonomické škody z extrémních jevů velké a so2 bude mít plošnou podporu
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    YMLADRIS: Jako hlasoval jsem NE. Ale nelze vyloucit nejakou aktivitu nejakeho statu ci instituce. Jsem ale presvedcen ze vedecky consensus na tom nebude a nikdo jako IPCC to nedoporuci.

    Prostredky by uz davalo smysl investovat do jinych veci, jako treba zachytavani methanu ze vzduchu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    SEJDA: nord stream byl uplne malinkaty prd oproti tem unikum v ruznych stanech za posledni dekady..

    Ale to co to radove bude prevysovat budou uniky z prirodnich rezervoaru vlivem tani permafrostu a dalsim pohybum.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PETER_PAN: tak mame za sebou i dva nejvetsi industrialni uniky metanu: nord streamy a nejaka ta havarie v Azerbajdzanu. Ale na te mape severniho more hodne svitily i plynova pole v Rusku, na polostrove i na Sibiri.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TADEAS: IMHO, methane uniky z prirodnich rezervoaru - v teto a dalsi dekade potencialne vetsi problem nez pomale tempo snizovani CO2/ekvivalent emisi clovekem.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Kinda related (možná)

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CzechGlobe
    https://www.facebook.com/share/5PuGkFFgQWa8UkwK/

    Povrchová teplota severního Atlantiku dosáhla rekordní hodnotu každý den za posledních 365 dní. Jde o bezprecedentní situaci v historii moderních měření teploty oceánů (Grafika: Nahel Belgherze).

    FB-IMG-1709742578603
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam