• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: aprilovy pocasi

    anyway:

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Meanwhile in Slovenia, record-breaking temperature drop turns the weather from summer to winter mode in one day. Photo via Massimo

    FB-IMG-1713388900441
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    L Simons
    https://x.com/LeonSimons8/status/1780662090715328936


    I still often blow my mind at seeing the scale of the human enterprise.

    -Humanity uses ~0.6 ZJ (600,000,000,000,000,000,000 joules) of energy per year.
    -That's equal to ~30% of the ~2 ZJ in annual photosynthesis of the entire biosphere!
    -The biosphere retains about 19 ZJ of biochemical energy.
    -The greenhouse gases we have added to the atmosphere caused our planet to accumulate ~90 ZJ of heat in the past 4 years alone!

    We have created the anthroposphere. A new part of the planetary system with an insatiable hunger for energy.

    And we are about to be faced with more energy than we can stomach.

    Be it as unbearable heat, as super storms, or as melted ice flooding our cities through rising seas
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: globální trend je jasný, lokální dopady ale můžou být naprosto nevypočitatelné do všech směrů.

    Právě mi přijde trend tvrdit, že v Česku bude určitě sucho a vedro........ono může být vlhko a zima. Vedro a sucho může být třeba v Kanadě a na Sibiři.

    Třeba ten trend studených jar se začíná opakovat. Období duben+květen bylo nad normálem naposledy v roce 2018. To už se dá považovat za něco co není náhodné.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAN_SPRCHA: dulezity hlavne je, nezobecnovat globalni trendy, na zaklade izolovanych lokalnich pozorovani :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Russia’s Addiction: How Oil, Gas, and the Soviet Legacy Have Shaped a Nation's Fate - Softcover
    Russia’s dependence on its oil and gas wealth is much deeper than generally recognized. Since their privatization in the 1990s, a small number of oligarchs have taken control of the economy, and the fates of millions of Russians. Vladimir Putin’s system of personal protection has been successful in keeping peace among these oligarchs and Russia’s industrial heartland but can it continue?
    In Russia’s Addiction, Clifford Gaddy and Barry Ickes argue that the country’s addiction to oil and gas are a comparable to a physiological compulsion the country understands that it is destroying itself by continuing down this road, but is unable to stop. They investigate the country’s dependence on oil, and how Putin manages to run his corrupt system, focusing on keeping oligarchs happy and expecting their full support in return. And they ask the important question: What will happen to this system when Putin is gone?

    Russia’s Addiction: How Oil, Gas, and the Soviet Legacy Have Shaped a Nation's Fate - Gaddy, Clifford G.; Ickes, Barry W.: 9780815727705 - AbeBooks
    https://www.abebooks.com/9780815727705/Russia%E2%80%99s-Addiction-Oil-Gas-Soviet-0815727704/plp
    TUHO
    TUHO --- ---
    Starsi ale zajimavy

    Russian Energy in a Changing World
    What is the Outlook for the Hydrocarbons Superpower?

    Description
    For a long time Russia’s position as a key global energy player has enhanced Moscow’s international economic and political influence whilst causing concern amongst other states fearful of becoming too dependent on Russia as an energy supplier. The Global Financial Crisis shook this established image of Russia as an indispensable energy superpower, immune to negative external influences and revealed the full extent of Russia’s dependence on oil and gas for economic and political influence. This led to calls from within the country for a new approach where energy resources were no longer regarded wholly as an asset, but also a potential curse resulting in an over reliance on one sector thwarting modernization of the economy and the country as a whole. In this fascinating and timely volume leading Russian and Western scholars examine various aspects of Russian energy policy and the opportunities and constraints that influence the choices made by the country’s energy decision makers. Contributors focus on Russia’s energy relations with the rest of the world alongside internal debates about the need for diversification and modernisation in a changing economy, country and world system where overdependence on energy commodities has become a key concern for customer and supplier alike.

    Russian Energy in a Changing World: What is the Outlook for the Hydroc
    https://www.routledge.com/Russian-Energy-in-a-Changing-World-What-is-the-Outlook-for-the-Hydrocarbons-Superpower/Godzimirski/p/book/9781138279780
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    related cause


    V zemědělské krajině se šíří široká škála reziduí pesticidů, zjistili vědci LDF MENDELU
    https://www.asz.cz/clanek/12523/v-zemedelske-krajine-se-siri-siroka-skala-rezidui-pesticidu-zjistili-vedci-ldf-mendelu/

    Za alarmující vědci považují nalezení pesticidních látek, které nebyly nikdy schváleny pro využití v zemědělství a lesnictví nebo jsou již několik let v Evropské unii zařazeny mezi zakázané látky. „Výskyt těchto látek lze vysvětlit jejich schopností dlouho přetrvávat v životním prostředí, ale vyloučit nemůžeme ani možnou nelegální aplikaci a používání falšovaných agrochemikálií. Tady se ale dostáváme do roviny spekulací,“ nastínil Ondřej Košulič.

    Odborníci poukázali například na zjištěný a výrazně nebezpečný karbofuran a jeho metabolity, které jsou silně jedovaté i pro obratlovce a které byly pravidelně zjišťovány u hlodavců a pavouků na většině pěstovaných trvalých a jednoletých plodinách během dvou po sobě jdoucích roků, kdy sběr vzorků probíhal.

    „V České republice dochází každý rok k úmrtím dravých ptáků způsobených karbofurany, ta jsou často způsobená přímým pozřením těchto látek prostřednictvím otrávených návnad,“ připomněl Košulič.

    Vědci detekovali také rezidua silně toxického insekticidu methoxychloru, který je v Evropě zakázán od roku 2002. „Tato látka je známá svou bioakumulací a perzistencí v ekosystémech s výrazně negativními účinky na necílové organismy, jako je užitečný hmyz a různé skupiny obratlovců. Ve velmi vysoké míře byla také detekována fungicidní látka pyrametostrobin, která nikdy nebyla registrována pro evropský trh s přípravky na ochranu rostlin. Toto zjištění také naznačuje, že tyto látky jsou možná nelegálně dováženy a prodávány ze zemí, kde jsou běžně používány jako strobilurinový fungicid k boji proti houbovým chorobám,“ ukončil výčet nebezpečných zjištěných látek Michalko.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Climate crisis: average world incomes to drop by nearly a fifth by 2050 | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/apr/17/climate-crisis-average-world-incomes-to-drop-by-nearly-a-fifth-by-2050
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Pecho

    V porovnaní so stavom globálnej klímy (glob. teploty) zo začiatku minulého roka sme sa po absolútne "šialenom roku" priblížili ku kritickej hranici oteplenia +1,5 °C (K) o celé dva roky. Ak to takto pôjde ďalej, hranicu 1,5C natrvalo presiahneme už niekedy okolo rokov 2027-2029. A ak zoberieme do úvahy prognózy J. Hansena, bude to aj skôr! Držte si klobúky, pôjde to už rýchlo. [Zdroj: Copernicus C3S]

    FB-IMG-1713374303742
    TUHO
    TUHO --- ---
    38 trillion dollars in damages each year: World economy already committed to income reduction of 19 % due to climate change

    Even if CO2 emissions were to be drastically cut down starting today, the world economy is already committed to an income reduction of 19 % until 2050 due to climate change, a new study published in “Nature” finds. These damages are six times larger than the mitigation costs needed to limit global warming to two degrees. Based on empirical data from more than 1,600 regions worldwide over the past 40 years, scientists at the Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) assessed future impacts of changing climatic conditions on economic growth and their persistence.

    38 trillion dollars in damages each year: World economy already committed to income reduction of 19 % due to climate change — Potsdam Institute for Climate Impact Research
    https://www.pik-potsdam.de/en/news/latest-news/38-trillion-dollars-in-damages-each-year-world-economy-already-committed-to-income-reduction-of-19-due-to-climate-change
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Bojovat s CO2" (dement)

    Ekonom Kovanda: Role státu je zajistit bezpečnost, ne bojovat s CO2. Vždyť nám za humny zuří válka | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/role-statu-je-zajistit-bezpecnost-ne-bojovat-s-co2-vzdyt-nam-za-humny-zuri-valka-9216505
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PAN_SPRCHA: díky za doplnění, tento kontext jsem neznal.



    Ekolog Jiří Malík: Situace je alarmující. I kdyby pršelo jak dříve, kvůli oteplování budeme vysychat | Hradec Králové
    https://hradec.rozhlas.cz/ekolog-jiri-malik-situace-je-alarmujici-i-kdyby-prselo-jak-drive-kvuli-9216595

    Ochránce přírody, ekolog, horolezec a předseda spolku Živá voda, který se specializuje na ochranu vodního režimu krajiny, Jiří Malík, hovoří v naší radioporadně na téma: jak udržet vodu v krajině.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PAN_SPRCHA: tak já bych neřekl, že si tu všichni myslíme, že climate change = global warming. spíš jsem si kladl otázku, jak dlouho vydrží tahle teplotní anomálie a nebyl jsem sám. pokud si dobře pamatuju, tuhle na čro+ někdo prohlásil, že ta anomálie trvá 3/4 roku
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: Hmm....a v konečném důsledku tu budeme mít v průměru teplotně podnormálový duben(nebo to bude těsné)..... už po čtvrté v řadě. Přesně jak jsem psal.
    PAN_SPRCHA:

    Klimatická změna se nerovná vedro.
    TUHO
    TUHO --- ---
    The Putin Thesis and Russian Energy Policy
    A specialist on Russian politics and society analyzes Russian President Vladimir Putin's academic work on mineral resources in the Russian economy. Mr. Putin defended a kandidat dissertation in economics and subsequently published an article outlining his view of the appropriate role of the Russian state, and of vertically integrated financial-industrial groups, in the mineral resource sector, and particularly in the oil and gas industry. Connections are drawn between the views expressed in Mr. Putin's publications and policy during his second presidential term.

    https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.2747/1060-586X.21.3.210
    TUHO
    TUHO --- ---
    Energy, climate change and security: The Russian strategic conundrum

    Abstract
    Global and regional energy markets are increasingly influenced by policies aimed at climate change mitigation, with possible grave implications for major producers and exporters of fossil fuels – including Russia, which is planning further increases. This article examines the evolution of Russian official thinking on the role of climate change as a strategic factor in policymaking as expressed in key documents on security and in strategic statements made by Presidents Putin and Medvedev (2000–2020). The set of strategic statements examined in this article show surprisingly little attention to this important matter.

    https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/18793665211054518
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SCHWEPZ: právě e-paliva a syntetické plyny jsou to co EU škrtla z podpory protože jí to přijde málo zelené.
    Tyhle předsudky je třeba odstranit. Vodík je hezká věc, ale proti syntetickému metanu máte 3x méně přepravené energie teoreticky a kvůli omezením na infrastruktuře 5x méně prakticky.

    To je strašně moc. Nemůžete stáhnout infrastrukturu na pětinu a tvářit se že je všechno v pořádku.

    Sterner používá při výpočtech pro energetickou transformaci primárně právě syngas, který paradoxně je ještě stále odmítán.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Profesor Michael Sterner je přední německý expert na ukládání energie. Zaměřuje se hlavně na systémy, které umí přebytky získané ze sluneční a větrné elektřiny ukládat do plynu, který se následně využívá jako záloha pro průmysl v době, kdy tolik nefouká nebo nesvítí.

    Věří, že právě tato technologie umožní lidstvu přechod od fosilních paliv a zachrání tak svět před bolestivými dopady klimatických změn:

    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/zmena-klimatu-nas-nezahubi-mame-vsechny-potrebne-technologie-rika-expert-348230?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    World faces ‘deathly silence’ of nature as wildlife disappears, warn experts | Biodiversity | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/apr/16/world-faces-deathly-silence-of-nature-as-wildlife-disappears-warn-experts-aoe

    Scientists who use ecoacoustics to measure habitats and species say that quiet is falling across thousands of habitats, as the planet witnesses extraordinary losses in the density and variety of species. Disappearing or losing volume along with them are many familiar sounds: the morning calls of birds, rustle of mammals through undergrowth and summer hum of insects.

    Today, tuning into some ecosystems reveals a “deathly silence”, said Prof Steve Simpson from the University of Bristol. “It is that race against time – we’ve only just discovered that they make such sounds, and yet we hear the sound disappearing.”

    “The changes are profound. And they are happening everywhere,” said US soundscape recordist Bernie Krause, who has taken more than 5,000 hours of recordings from seven continents over the past 55 years. He estimates that 70% of his archive is from habitats that no longer exist.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    beware

    There’s no such thing as a benign beef farm – so beware the ‘eco-friendly’ new film straight out of a storybook | George Monbiot | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/apr/15/beef-farm-eco-friendly-film-documentary-livestock
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam