• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: ok. odkazu znovu na nize zminenou knizku, pac v kratkem prispevku se tezko prokazuje neco, co se referuje na 300+ strankach, nicmene aspon jednu otazku: myslis, ze pokud bychom negenerovali prebytky, byli bychom si zmeny klimatu vedomi? byli bychom ji schopni pokrocile merit? byli bychom o ni schopni komunikovat na celoplanetarni urovni s takovym zasahem? Byli bychom schopni ji predikovat?

    Negativa je samozrejme nutne zminit, ale v te same vete je take potreba zminit i pozitiva a bavit se v tom celem sedivem kontextu, ktery nas az sem zavedl, a ktery v sobe zahrnuje respekt k rozhodnutim udelanym lidstvem v minulosti.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Dovolím si nesouhlasit s "rustu celkovy kvality zivota", to tak statisticky bohužel není, krom pár míst, a opět na úkor čeho, jsme v samotném tématu, které se týká změny klimatu a celkového narušení planetárních systémů, 6 masové vymíraní apod., netvrdím, že nám fosilní paliva, nebo věda nepřinesla nic užitečného a rozhodně se najdou plusy i mínusy, na svět se snažím dívat 50 odstíny šedi ( :) ), ale myslím, že je z hlediska životního prostředí/ekologie a klimatologie ty negativa důležité zmínit. Nevím zda bych přirovnával k ekonomii, to je téma samo o sobě a už bych zacházel moc off-topic, nicméně je zde srovnatelnější obor - ekologie, odkud lze čerpat paralely :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: ten svet neni cernobilej. Ty o tom mluvis jako o odsunuti jednoho problemu a vytvoreni x dalsich, ale tak to uplne neni. Ten rozmach intenzivniho zemedelstvi umoznil nejenom predejit hladomoru, ale i navyseni populace pri rustu celkovy kvality zivota.

    Jasne, neni to idealni, prispelo to k tem dalsim problemum, ale pokud se budem zabejvat jen idealnim stavem a jeho statutem quo, pak si muzem rovnou usetrit spoustu casu, protoze nic takovyho jako vesmirny equilibrium neexistuje, nikdy neexistovalo a v ramci definice zivota ani nikdy existovat nebude.

    Je potreb t, veci spis posuzovat z pohledu nejakyho kontinualniho vyvoje/kulturni evoluce, ktera podobne jako v ekonomii kolem toho equilibria osciluje, nekdy k nemu konverguje a nekdy holt diverguje. Ale i to je proste prirozena soucast toho vyvoje/oscilace. Nejde to odsoudit jako jednotlivost, jako cernobilou vec. Je potreba to vnimat v celym kontextu a podle toho nastavovat nejake dalsi cile, mitigations, krok po kroku.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Také jsme v historii řadu hladomorů měli. To co nás před nimi v druhé polovině minulého století "zachránilo" byly právě syntetická hnojiva, industrializace a obrovský rozmach zemědělství.
    To vše na zádech fosilních paliv (momentálně v průměru potřebujeme cca 10 kCal fosilních paliv pro produkci 1 kCal potravin).
    Nemluvě o dalších následcích jako je destrukce úrodné půdy, zničení půdních ekosystémů (a ekosystémů celkově), znečištění půdy a vodních toků, ztráta 90%+ původních druhů, ztráta živin a minerálů, odcizení produkce jídla pro většinu populace.. a mohl bych pokračovat.
    Tento problém jsme zkrátka nevyřešili a ve výsledku ho udělali ještě mnohem horší, pouze jsme si půjčili čas se sakra vysokým úrokem.
    Celková nosná kapacita se díky těmto následkům pouze snižuje, a to jsem ještě ani nezmínil změnu klimatu a její následky na produkci.
    GMO nenahradí fosilní paliva, při nejlepším nám opět půjčí více času, plodiny, které lépe odolají výkyvům teplot, suchu, mokru, nemocem, ale stejně je v takovém měřítku a tímto stylem budeme muset obdělávat těžkou fosilní technikou a na zádech petrochemie.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: k tomuhle jen, ze ten food peak a hunger uz byl v historii predikovanej nejednou. Pak prisly hnojiva a byli jsme zas nejakou dobu safe. V zaloze je ted treba gmo... a ano, neresi to pricinu problemu

    Vice treba kniha Racionalni optimista od Matta Ridleyho. Muzu pripadne poslat foto dvojstranky
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Lab-grown meat is energy intensive – and up to 25 times worse for the climate than beef
    Meat production from animals uses a great deal of energy to produce, distribute, and refrigerate. Crops must be grown that erode soil and drain aquifers. Unfortunately, lab grown meat uses even more energy and also requires crops to extract nutrients to grow the meat as well as fossil fuel process heat, fossil produced electricity, fossil-based petrochemicals, buildings, lighting and more.
    https://energyskeptic.com/2024/lab-grown-meat-is-energy-intensive-and-up-to-25-times-worse-for-the-climate-than-beef/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Eco-Collapse Hasn’t Happened Yet, But You Can See It Coming
    “Eco-collapse hasn’t happened but you can see it coming…
    “This year, a simulation using an updated version of The Limits to Growth model showed industrial production peaking just about now, while food production, too, could hit a peak soon. Like the 1972 original, this updated analysis foresees distinct declines on the other side of those peaks.”

    Eco-Collapse Hasn't Happened Yet, But You Can See It Coming - TomDispatch.com
    https://tomdispatch.com/eco-collapse-hasnt-happened-yet-but-you-can-see-it-coming/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    The carbon dioxide removal gap
    First, although most countries have committed to net zero targets, they still provide little information on what role CDR will play in reaching them. Within the NDCs, ambiguities and a lack of transparency lead to wide ranging assessments of not only the land use §ux and implied removals, but also overall emissions levels. These problems are even more apparent with the long-term strategies, which lack any common reporting structure and where underlying scenarios are illustrative rather than formal commitments.

    Finally, a recurring concern in the literature is that including CDR in mitigation discussions may deter near-term emissions reductions 38. States, corporations or other interest groups seeking an excuse for doing very little may exploit the fact that CDR can compensate for emissions, overplaying the quantity of removals that may be achieved at some (later) point in time. Indeed, a variety of claims and discursive strategies beyond CDR are used to excuse or delay climate action, which may help political actors resolve the tension between powerful incumbent fossil interests and increasing domestic or international calls for
    climate action.

    An over-dependence on land-based removals brings risks for land
    availability, food production and ownership rights.

    Additionally, forest carbon is vulnerable to reversal and expectations that regional sinks can be preserved in the coming decades have been challenged, highlighting the importance of policies that promote sustainable management, prevent illegal removals, and limit the impact of natural disturbances

    Aneb cesta pod 2C by znamenala 19% pokles celkových emisí GHG do roku 2030 v porovnání s rokem 2020, CDR je pouhý techno-hopium sen který napomáhá k greenwash. klimatických/emisních scénářů.

    The carbon dioxide removal gap | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-024-01984-6

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Crumbling foundations: what the EU is doing to protect soil health
    https://meta.eeb.org/2024/04/04/crumbling-foundations-what-the-eu-is-doing-to-protect-soil-health/

    European Parliament vote places soil health on shaky ground
    https://eeb.org/european-parliament-vote-places-soil-health-on-shaky-ground/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    :))

    Fossil Fuel Companies Build Structures To Hide Methane Flaring From Satellites - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2024/05/03/fossil-fuel-companies-build-structures-to-hide-methane-flaring-from-satellites/

    According to a report in The Guardian, oil and gas equipment intended to cut methane emissions is preventing scientists from accurately detecting greenhouse gases and pollutants, a satellite image investigation has revealed. In the US, UK, Germany, and Norway, they have installed technology that could stop researchers from identifying methane, carbon dioxide emissions, and pollutants at industrial facilities that regularly employ flaring.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: za chvili budou i peceny holubi do pusy
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Hundreds of thousands of fish die off in Vietnam as heatwave roasts Southeast Asia
    https://edition.cnn.com/2024/05/02/climate/mass-fish-die-off-vietnam-intl-scli/index.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Britain’s climate action plan unlawful, high court rules | Green politics | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/may/03/britain-climate-action-plan-unlawful-high-court

    The UK government’s climate action plan is unlawful, the high court has ruled, as there is not enough evidence that there are sufficient policies in place to reduce greenhouse gas emissions.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    SHEFIK: i jaro není co bývalo

    India saw a 55% rise in deaths due to extreme heat between 2000-2004 and 2017-2021, a recent study published in the medical journal, The Lancet, has found.

    Exposure to heat also caused a loss of 167.2 billion potential labour hours among Indians in 2021, the study noted.

    This, it adds, resulted in loss of incomes equivalent to about 5.4% of the country's GDP.

    India has faced increasingly intense heatwaves in recent years.

    India heatwave: High temperatures killing more Indians now, Lancet study finds
    https://www.bbc.com/news/world-asia-india-63384167
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    A k tomu ještě dodám, že ať už Indie, nebo Jihovýchodní Asie jsou velmi důležitými producenty základních potravin jako rýže, pšenice, a nebo kukuřice, a tyto plodiny potřebují specifické podmínky pro růst a i samotný výnos s rostoucí teplotou prudce klesá.

    Dovolím si sdílet rozhovor s thajským vědcem a vládním poradcem, který byl zveřejněn před dvěma dny.
    Uninhabitable earth pattern is coming, says analyst as Southeast Asia scorches | ABS-CBN News
    https://www.youtube.com/watch?v=OzBGeRwIL3g
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Potom zásadní roli hraje vlhkost, doba expozice, pasivní chlazení v podobě architektury, věk, zdraví.

    Nicméně právě teplota X vlhkost se nijak obejít nedá a od nějakého bodů je fatální. Viz wet bulb temperature, nebo heat index.

    Dnes i v mainstream publikacích je to něco co se bere jako možné riziko s následkem masového úmrtí v řádu milionů.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Digital Regenerative Agriculture | npj Sustainable Agriculture
    https://www.nature.com/articles/s44264-024-00012-6
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DZODZO: nechci to zlehcovat, ale kolegove z indie reportujou tyhle teploty jako jarni. Minuly leto na spouste mist i par dnu nad 50*C a vzhledem k vseobecne chudobe to jejich rodiny rozhaneji jen vetrakem s vodou, ktery pry 'ochlazuje'
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    to sa takto potknes o vedro a si mrtvy...

    Peklo se usadilo v chorvatském Osijeku. Vedro tam zabíjí nejvíc v Evropě - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-peklo-se-usadilo-v-chorvatskem-osijeku-vedro-tam-zabiji-nejvic-v-evrope-40470221
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sunak to allow oil and gas exploration at sites intended for offshore wind | Oil | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/may/02/sunak-to-allow-oil-and-gas-exploration-at-sites-intended-for-offshore-wind
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam