VOYTEX: no, s vodíkem je ten problém, že kdyby se prodkukovalo dost zeleného vodiku, tak můžeme třeba ředit zemní plyn až 10% vodíku a stávající infrastruktura s tím bude fungovat. to by byly miliardové finanční úspory, ale tak daleko nejsme - zelený vodík je zatím dražší, než zemní plyn.
nedaří se nahradit ani vodík pro průmyslové využití, který se zatím vyrábí právě - ze zemního plynu (ano, s emisemi CO2).
jistým kompromisem by byl modrý vodík, který by se vyráběl pyrolýzou zemního plynu - uhlík by se usazoval jako grafen a měl další využití. Tohle dává zřejmě ekonomicky smysl, ale geopoliticky opět naprd (závislost na Rusku a LNG)
jsme úplně v háji, co se průmyslu týče. OZE v Evropě jde škálovat asi tak na úroveň spotřeby domácností (což bychom měli udělat), ale co a jak v jakém měřítku by se tu vůbec mělo průmyslově vyrábět je velká neznámá.
Mým velkým favoritem je sezónní průmyslová výroba - místo skladování energie a pak výroby zboží na sklad by se výroba na bázi OZE spouštěla pouze v solární letní sezóně.... tím by se ušetřilo jak režie se skladováním energie, tak náklady na skladování výrobku (ještě by se výrobek vyráběl co nejblíže místu, kde je poptáván... on-demand 3D tisk, dejme tomu, objednaný dopředu)