• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: xchaosi, ty zas halucinuješ z hladu, to se nedá číst. Vodní mlýny nevymysleli římani, ani na něj nikdo po pádu římský říše nezapomněl, a tak by se dalo pokračovat každým dalším odstavcem...
    MATT
    MATT --- ---
    XCHAOS: nas ucili, ze jsme si v cechach lesy skoro vytezili. takovejch mist je v na svete vic (napadaji me benatky, spanelsko a velikonocni ostrovy)

    Z dostupných údajů tak např. vyplývá, že roční spotřeba dřevěného uhlí se ve 2. polovině 16. století jen v Kutné Hoře pohybovala mezi 6 a 11 tisíci tun. V 16. a 17. století došlo dokonce v důsledku těžby dřeva a výroby dřevěného uhlí pro potřeby kutnohorského dolování k úplnému odlesnění východních Krkonoš a části Orlických hor. Uhlířství tedy mělo i důsledky environmentální, což koneckonců platilo i v jiných oblastech Evropy (odlesnění částí Tyrolska a Štýrska) a je palčivě pociťováno i dnes v některých zemích střední Afriky a Jižní Ameriky.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/pred-uhlim-ropou-a-plynem-jsme-meli-drevene-uhli-pohanelo-svet.A170623_131739_tec_technika_mla

    Cílevědomě se však v lesích začalo hospodařit v roce 1754, kdy byly vydány lesní řády (patenty) císařovny Marie Terezie pro Čechy a Moravu, obsahující mimo jiné ustanovení o povinnosti zachování lesů a zajištění trvalého výnosu z nich. Pozitivním důsledkem těchto pokrokových patentů je mimo jiné zvýšení lesnatosti českých zemí z 25 % v roce 1790 na 34 % v roce 2005.
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/vite-ze-prvni-lesni-rad-vydala-marie-terezie.A081101_000101_ln_noviny_sko

    XCHAOS: nektery provozy musi bezet nonstop, zvlast tezkej prumuysl on demand bude docela vyzva. nerikam, ze to neni resitelny, ale asi ne se soucasnymi zdroji a technologiemi.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: ve skutečnosti, evropský novověk byl postavený na obnovitelných zdrojích: vodní mlýny (know-how starého Říma, které se ale od středověku začíná zvolna vracet do hry), větrné mlýny, plachetnice. Vodní cesty (to pravda nejsou obnovitelné zdroje, jen forma dopravy často na bázi lidské a zvířecí síly, větru ve vnitrozemí moc nebylo a na spád vody taky nešlo spoléhat...). Vodní kola a větrné mlýny samozřejmě jen nemlely obilí, ale fungovaly jako čerpadla vody (vysušení Nizozemí...), jako pily, hamry... Tohle jsou skutečné kořeny evropského rozvoje a růstu. A zaoceánské objevy učinily plachetnice - nikoliv veslice, jako za Říma, nikoliv parníky.

    Uhlí byla nouzovka, ke kterému v zoufalství sáhla Anglie, když vykácela v podstatě všechny lesy na stavbu plachetnic a nebylo čím topit :-) (jistě, je to nadsázka, důvodů bylo víc.. už třeba jen přeprava dřeva je oproti uhlí náročnější, apod. prostě trh zařídil začouzený Londýn)

    Éra uhelného průmyslu, parních strojů, železnic, parníků, apod. je jistě zajímavá, ale ve skutečnosti následovala až v další fázi, až když už evropský kapitalismus běžel na plné obrátky, poháněný - kupodivu - převážně obnovitelnými zdroji energie, a to i v dopravě. Ještě těžba dřeva na Šumavě, jeho plavení plavebními kanály a následně doprava ve formě vorů - to byla všechno pořád obnovitelná energie. A z tohohle dřeva je postavené město, kde žijju, případně tím topilo, až do éry uhlí. Vše podstatné v Evropě se odehrálo v podstatě před érou uhlí.

    Pro budoucí průmysl se může trochu vrátit k transmisím: před rozšířením elektřiny se práce parních strojů přímo přenášela na nástroje pomocí transmisí a fabriky tehdy museli být velmi malé, aby dělníci byli v dosahu mechanických transmisí. Nějak podobně může vypadat využití přebytků z obnovitelných zdrojů: místo posílání energie neefektivně na velké vzdálenosti může dojít k návratu malovýroby blízko zdrojům energie, např. blíže k solárním farmám. Pokud vyrábíš on demand místo na sklad - a to bude díky informačních technologiím možné - tak nemusíš pracovat na 3 směny, můžeš pustit automatizovanou linku jen když zrovna svítí slunce (plus pár hodin to nechat doběhnout na baterky).

    O budoucí průmyslovou revoluci bych neměl strach. Fosilní paliva je nutné vnímat spíš jako virus, který civilizaci zaviroval a donutil lidi trávit čas těžbou a přepravou stále většího množství fosilních paliv.
    BRETA
    BRETA --- ---
    YMLADRIS: nekde jsem videl, ze udrzeni trajektorie pod dva stupne vyzaduje snizeni emisi o čtvrtinu behem sesti let, ani to se nezda zatim prilis realny.. zasadni phase outy jsou planovany az nekdy po 2035?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Best-case scenario for climate change is now 1.6°C of warming

    The totemic climate goal of keeping warming below 1.5°C above pre-industrial levels is essentially impossible at this point (Bertram z Postupimi)

    Tak snad už přestanou ty úsměvné řeči o 1.5

    Best case scenario for climate change is now 1.6°C of warming | New Scientist
    https://www.newscientist.com/article/2444314-best-case-scenario-for-climate-change-is-now-1-6c-of-warming/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ‘The land is becoming desert’: drought pushes Sicily’s farming heritage to the brink | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/19/the-land-is-becoming-desert-drought-pushes-sicilys-farming-heritage-to-the-brink
    TUHO
    TUHO --- ---
    Interview ČT24
    Nejteplejší rok od počátků měření – tím se může letošek stát. A najisto už se ví, že máme pomalu za sebou nejteplejší týden roku 2024. 👇
    ❓ Bude vedro čím dál větší a čím dál častější? Stanou se přívalové srážky a bleskové povodně běžnou součástí našeho života? A pokud se svět dohodne na klimatických opatřeních, kdy poznáme, že se něco zlepšuje?
    👉 Hostem Interview ČT24 byl klimatolog matematicko-fyzikální fakulty UK Tomáš Halenka.
    👉 Celý rozhovor si můžete pustit v iVysílání >> https://czch.tv/LwB8fZ
    MINER
    MINER --- ---
    Musím říct, že bych zde také ocenil větší poměr informací a analýz, zejména dlouhodobějších a úplnějších než aktuální dojmy někoho z něčeho nebo rozjímání nad smyslem brouka a dohady o pocitech někoho z něčeho rozporované odlišnými pocity někoho jiného.
    To hodnotné tu pak mezi tím zapadá.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: pokud zůstává cesta k dalším industriálním revolucím otevřena i potom co lidi spali fosilní paliva, já budu jenom rada. Jak se to bez fosilu udělá, to jsem tady ještě neslyšela
    SADSOUL
    SADSOUL --- ---
    MATT: Můžeš využít bezplatné funkce ignore.
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: nektery ty tvoje tvrzeni se imho neslucujou s aktualnim vedeckym poznanim a pak to zavani cistou ideologii.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: přečti si to po sobe a zamysli se, jestli je tohle relevantni přístup k odborny diskuzi,. me to urcite nepripada..

    a ano, zelezo lze ziskat drevenym uhlim
    BRETA
    BRETA --- ---
    neslo by fantasmagorie o vytezeni vseho uhli na planete a podobny unrelated hovna presunout do odpovidajicicho auditka?

    diky!
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: nechápu, prosím vysvetli
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: nj, ale takovato vyjadreni jen nahravaji konzervam, kteri se smeji lidem prilepujicicm se k silnici..
    Uhlí – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%AD
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: tak je holt jen llm a halucinuje.. ;))
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: nepamatuju si z hlavy kdy to slunce zabalí, tak jsem dala miliardu. Houby - míněno že se může ještě stát, že se uhlík bude fosilizovat, místo aby se vracel do atmosféry tak jak se teď vrací když se dekomponuji rostliny? Beru to, že ne (že rty bakterie a houby co to rozkládají už nikam neodejdou).

    Nevím jaká teplota se dá udělat dřevěným uhlím tj zda jim to bude stačit na tavení železa
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: ten bližší pohled na kaustobiolity nemá na tomhle místě smysl diskutovat, protože to je velmi různorodý téma. chápu, že prosté zvolání, že yml zas něco plácá, správcům nevoní, ale vsází halt na špatnýho koně, za to já nemůžu :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MINER: ked sa divam na tu mapu, tak rozmyslam, ze na duchod by som mal hladat nejake reality pri Liberci, na nejaky summer getaway
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: to jsem kdysi cetl, ze druhy pokus na prumyslovou revoluci uz nebude, protoze uz nebude snadno dostupna koncentrovana energie.

    to s tema houbama plati snad jen castecne pro prvni uhli. a pred miliardou let jeste nebyl zivot ani na sousi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam