• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: spis reaguju na tvoje Slabsi povahy si to nepoustejte. Prijde mi ze v tom vyctu co jsi dal neni nejake brutalne gamechanger info = asi uz jsem otupela
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: podle mě už je ta průserovost vytýčená poměrně zřetelně, jen nevíme, jestli to bude spíš horší, nebo lepší scénář..
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    x.com
    https://x.com/StormhunterTWN/status/1830975759361749232

    A remarkably quiet early September hurricane season continues. Is the height of the season changing or are we seeing such warm water everywhere that the temperature differences through the height of the atmosphere decreasing instability? 🤔
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    sprší

    Down to Earth: Rare deluge to hit parts of the Sahara • FRANCE 24 English
    https://youtu.be/RTGlN6yq3UM?si=nIH6val3BAr7vogM
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Otupela k cemu? Jakoze mas v probihajicim vyzkumy nejistoty, ktery resis? Von ale takhle vypada veda bezne. Lidi jsou zvykly na retrospektivne prevypravenej pribeh v ucebnicich fyziky, ktery je psany z "perspektivy vitezu", kde je vsechno zpetne jasny, pekne ucesany .) Btw to ostatne vedlo Thomase Kuhna autora "Struktury vedeckych revoluci" k tomu, aby se od fyziky dal k historii, protoze zjistil, ze chapani fyziku historie jejich vlastni discipliny je naprosto tristni
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: ja koukam na sabine, co zas novyho ukazaly modely. tento tyden to vypada ze zapadni antarktida neni za tipping pointem, permafrost nepusti kaskadu, ale rahmsdorf si zacal myslet ze AMOC zkolabuje (sabine nesnasi kdyz se tomu rika Golf stream), i kdyz predtim si myslel, ze ne.

    uz jsem oproti tomu dost otupela

    Climate Tipping Points are Real, Stop Denying It
    https://www.youtube.com/watch?v=HiO3M_cPeSo


    ad bod 27 - videla jsem ted na twittru nahodny thread co si lidi mysli. Pan, ktery normalne dava content o meditaci, jhnanas atd se ptal na "optimistic but still realistic scenario" pro klima. prevazovaly Make Sunset (sira do stratosfery), jinak obcas ze AI vypocita jak lidi presvedcit nepreferovat kratkodoby profit, naproste minimum popíračských odpovědí. takze to je sentiment v US
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: takže hodnoty PETM jsou stále ve hře :/
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: CHOSIE: Tady moje poznamky

    ---

    1) Klimatický systém prochází velmi rychlou a dramatickou změnou.

    2) Emise stále rostou, i když jsou náznaky, že se blížíme vrcholu.

    3) I kdybychom zastavili růst emisí, teplota bude nadále růst. Pokud snížíme emise oproti dnešku o zhruba 70 %, teplota by se měla stabilizovat. Při snížení emisí na nulu by teplota začala klesat.

    4) V současné době žádné vládní plány nejsou ani zdaleka dostatečné k dosažení těchto cílů.

    5) Existují stále velké nejistoty ohledně citlivosti klimatického systému, přičemž se předpokládá, že zdvojnásobení koncentrace CO2 v atmosféře by mohlo vést k oteplení o 2,5 až 4 °C. Nicméně ani 5 °C oteplení nelze vyloučit.

    6) Nové paleoklimatologické výzkumy naznačují, že by to mohlo být spíše v horní části tohoto rozsahu.

    7) V dlouhodobém horizontu, třeba za tisíc let, by oteplení mohlo dosáhnout až 10 °C, protože původní antropogenní "impulz" může být zesílen chováním klimatického systému.

    8) Doposud byli vědci přesvědčeni, že klimatické modely dobře předpovídají oteplení, a paleoklimatologické výzkumy byly po, které naznačují vyšší citlistovst byly považovány za chybné. Nicméně poslední měsíce naznačují, že se děje něco neobvyklého a možná se klima "utrhává ze řetězu."

    9) Problematika bodů zlomu zůstává stále málo prozkoumaná, ale nyní se výzkum začíná zintenzivňovat a výsledky nejsou dobré.

    10) V tomto století už bylo pravděpodobně spuštěno pět sledovaných bodů zlomu. To znamená, že bychom mohli ztratit významné stabilizační prvky, ať už uděláme cokoliv. Výrazně destabilizované jsou korálové útesy, grónský ledovcový příkrov, ledová pokrývka západní Antarktidy (může se zhroutit), permafrost a subpolární gyre (součást oceánské cirkulace a Golfského proudu).

    11) Pokud by došlo ke kolapsu Golfského proudu (respektive cirkulace, jejíž je součástí) – což máme robustní důkazy, že se v historii stalo mnohokrát – mohlo by to vést ke ztrátě poloviny území, kde se dnes pěstuje pšenice a kukuřice. Golfský proud zpomaluje a existuje silná evidence, že zpomalování bude pokračovat, a možná se dokonce zastaví.

    12) Klimatický systém už začíná destabilizovat i přírodní zdroje. Podle některých zdrojů je permafrost již za bodem zlomu a bude nadále destabilizovat klima, ať už uděláme cokoliv.

    13) K tomu se přidávají emise CO2 z lesních požárů, kde vidíme masivní nárůst.

    14) Bobři kolonizují Arktidu, což snižuje albedo (tedy ztmavuje povrch Země) a tím ohřívá planetu. Podobně se lesy šíří na sever, jak ustupuje led – další ztmavení a ohřívání Země.

    A teď k otázce, která zajímá všechny: Je klimatická změna existenciální riziko?

    **Existenciální riziko klimatické změny**

    15) Podle expertů z World Economic Forum není klimatická změna bezprostředním existenciálním rizikem, ale na desetileté škále už začíná být.

    16) Problémem jsou také kaskádové efekty. Jeden bod zlomu může vést ke zhroucení dalšího stabilizačního prvku. Nové modelové studie ukazují, že zhroucení je celkem možné i při oteplení pod 2 °C.

    17) Dopad na ne-lidské populace: Pokud je klimatická citlivost na vyšší úrovni předpokládaného rozsahu a dojde k oteplení o 3-4 °C, v tropických oblastech pravděpodobně přijdeme o prakticky o všechen současný život, včetně ryb, mořské trávy, ptáků a korálů.

    18) Ve scénářích s vysokými emisemi je poměrně pravděpodobný scénář několika let neúrody současně na důležitých místech pro produkci potravin.

    19) Korálové útesy pravděpodobně vymřou jako první, zřejmě kolem poloviny století. Jsou však zdrojem potravního řetězce pro 25 % ryb, které lidé konzumují.

    20) V oblastech s vysokou vlhkostí se budou častěji objevovat období, kdy pobyt venku může být smrtelný, protože se tělo nedokáže ochladit pocením.

    21) Problém šíření tropických nemocí.

    22) Nemyslím si, že vymření lidstva je pravděpodobné v jakémkoliv scénáři, ale považuje problém za velmi naléhavý fuckup, který všichni zažijeme během svého života.

    23) Plánování adaptace je teď VELMI URGENTNÍ. Pracujte na mitigaci, ale je příliš pozdě na zastavení tohodle průseru. Teď musíme zjistit, jak to přežít.

    **Ještě pár věcí z diskuse:**

    24) Jako první by měly přestat dotace fosilních paliv. Dotace fosilního průmyslu činí celosvětově 6-7 bilionů dolarů ročně.

    25) Existuje mnoho oblastí, kde se dekarbonizace provádí obtížně. Například cement a ocel. Vidíme pokrok, ale jsme daleko od cíle.

    26) Největší problém je v zemědělství. Nejmenší pokrok je v omezování emisí ze zemědělství.

    27) Co geoingeneering? Existuje mnoho plánů, nejvíce se slibuje zaměření na zvyšování albeda v polárních oblastech. Existuje řada možností, jak ovlivnit globální teplotu, například rozptylování oxidu síry ve stratosféře. Nicméně to vždy změní cykly srážek, což bude mít obrovský dopad na zemědělství. Je to velmi riskantní, ale to, co děláme teď, je ještě riskantnější. Pravděpodobně se tedy tímto směrem něco začne dít.

    28) Otázka z publika: "Děkuji vám, že jste mi zničil den."

    29) Inherentní problém s rasismem a eugenikou v případě větších dopadů. Lidé, kteří začnou řešit větší existenciální riziko, často k těmto tématům gravitují, protože se začnou ptát: Pokud zemře tolik lidí, jak vybrat ty, kteří přežijí?

    30) Velké pojišťovny mají své vlastní klimatické výzkumné jednotky, protože půjčky se poskytují například na 30 let, a mnoho nemovitostí v lokalitách typu Florida čelí raketovému růstu cen pojištění.

    31) Institucionální adaptace je hrozná. Vysoká míra rezistence. Máme problém s presentismem – myslíme si, že zítřek bude stejný nebo podobný jako dnešek, a stejně tak i příští rok. Ale to už není realita našich životů.

    32) Cíl 1,5 °C je v podstatě fantazie. I dosažení 2 °C bude velmi obtížné a závisí na štěstí.

    33) Budeme muset pracovat na "řízeném ústupu" – jak přesunout populace z oblastí, kde se nedá žít. Týká se to hlavně ostrovních států a tropických regionů. Budeme potřebovat obrovské množství klimatizace a SPUSTU energie k jejich napájení.

    34) Finanční škody: už před 20 lety Nicolas Stern zjistil, že zmírňování klimatických změn nyní je celkově mnohem levnější než se přizpůsobovat později. Od té doby další studie jen potvrzují.

    35) Problém substituovatelnosti: U mnoha statků je možné najít náhradu (například obnovitelné zdroje místo fosilních paliv), ale to neplatí pro zemědělskou půdu. I když by se na severu otevřela možnost využití nově roztáté půdy, je tato půda velmi chudá a nevhodná pro zemědělství, takže nemůže nahradit ztrátu půdy v tropech a subtropech. To si však ekonomové dlouho neuvědomovali...

    36) Je třeba lidem komunikovat, že toto vás zasáhne během vašeho života. Není to vzdálená budoucnost.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    TUHO: Díky za sdílení, přidáno do záložek, poslechnu si až budu mít chvíli
    PANTARIL
    PANTARIL --- ---
    SEJDA: Ten graf s letištěm se týká srpnových průměrných teplot. Srpen už je za námi, na tom se už nic měnit nebude
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Jsem v pulce a teda musim upozornit: slabsi povahy si to nepoustejte.
    Pekne to shrnuje otazka z obecenstva: "thank you so much for ruining my day"
    TUHO
    TUHO --- ---
    Paul N. Edwards, jeden z tak top 3 historiku vedy svetove, ktery se zameruje na klimatickou vedu. Zaroven vede Existential risk initiative na Stanfordu

    Is Climate Change an Existential Risk?
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6rHtlmh7M4
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: zas bych dooming nepodcenoval ,) porad je cervena vysoko, i kdyz ne nadrekordne .]
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: to je spravny dooming, kdyz jedna statistika prestane ukazovat skandalni rust teploty, musime presedlat na jinou .. akorat ze 2024 na letisti jeste neskoncil, a co cert nechtel, prijdou ted chladnejsi mesice, teoreticky.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kdo chvili stal, uz stoji opodal

    ‘A very serious situation’: Volkswagen could close plants in Germany for the first time in history
    https://edition.cnn.com/2024/09/02/investing/volkswagen-factory-closure-germany
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1725362469613

    GWeue-ECWEAA-BZP
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The corporate war against green policies: Climate litigation explained | Transforming Business
    https://youtu.be/pdE5LVJ50OQ?si=fU3I9sRbG52vFkpx
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Teploty opět překročí 30 stupňů. Na celém území Česka hrozí vznik požárů - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vystraha-meteorologove-vysoke-teploty-sucho-pozary.A240901_110844_domaci_sdlk
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kdyz uz nesedi teploty, zavzpominame alespon na styl

    Screenshot-20240901-093142-Facebook
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tridilna serie. Cely zajmavy

    From Dissipating Clouds to Record-Setting Areas of Drought, the State of the Climate in 2023 Was Shockingly Severe | Discover Magazine
    https://www.discovermagazine.com/environment/from-dissipating-clouds-to-record-setting-areas-of-drought-the-state-of-the

    Here in Part 3 of the series, I look at some of the other impacts, starting with one that took me surprise: In addition to being the warmest year, 2023 was also the least cloudy ever observed globally in records dating back four decades. Some areas saw particularly steep declines in cloudiness, including the Indian Ocean, the Arctic, and Northern Hemisphere.

    The global average for cloud cover in 2023 was the lowest ever recorded.
    ...
    In 2023, the report concludes that clouds reflected away to space the smallest amount of energy from the Sun ever observed. That meant more solar energy reached the surface to cause warming. But at the same time, clouds blocked the least amount of heat energy from escaping to space from the surface.

    Teasing out the net effect from changes in cloudiness is complicated, because different kinds of clouds have different impacts. With that caveat in mind, the report concludes that the overall impact "was the weakest cooling effect of clouds on record." And this, in turn, reinforced 2023's shocking warmth.
    ...
    In fact, the amount of precipitation that fell during the year was one of the lowest in records going back to 1979. At the same time, the intensity of rain that did fall increased, which can contribute to damaging deluges.

    As the report points out, this is just what scientists have long expected with a warming climate.
    ...
    Emissions of CO2 by the most advanced economies of the world have peaked and are dropping — even as economic growth continues. They're accomplishing this through efforts to use energy more efficiently, along with a massive ramp-up in renewables. And this points the way forward toward a day when we may finally tame the climate crisis.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam