• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    MINER
    MINER --- ---
    GLOBETROTTER: Hodně manipulativní článek, který tendenčně vytrhává z kontextu vše co jde, a hledá fakta, která na to účelově napasovat.

    Perly jako ‚útok klimatizací‘, tvrdící, že úmrtí z vedra vyřešíme, když lidi budou mít klimatizaci, už neni ani k smíchu, ale k pláči. Jestli mu nedochází, že nejen, že spousta profesí pracuje venku, ale že většina lidí není celý den zavřená v jednom baráku a změny teploty mezi venkem a klimatizací jsou další zátěž pro organismus.

    Nevim, kdo je český autor, ale schovávat se za jméno nějakého dána a přitom udělat takovej guláš, taky na kredibilitě nepřidá, i kdyby něco z toho nebylo vytržený z kontextu.

    To je nejhorší a nejmanipulativnější článek, co jsem četl za hodně dlouhou dobu.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Extrémní vedra? Zima je daleko větší zabiják. OSN by si měla udělat pořádek v číslech | Názory | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/nazory/klima-extremni-vedra-zima-obeti-pocasi-osn-guterres-umrtnost-klimatizace.A240911_164605_ln_nazory_lgs
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    @destralux
    já tomu prd rozumím, ale to video vypadá jak kdyby měla přijít nějaká apokalypsa
    x.com
    https://x.com/destralux/status/1833919821567975728
    TUHO
    TUHO --- ---
    Hura, to vypada ze muzeme mit tisiciletou vodu kazdych dvacet let. A pak ze sucho, trumberove... (Uz ocekavam Daniela Vavru, ktery vam vysvetli, ze to zadna tisicleta voda neni, kdyz zaplavy netrvaji tisic let)

    Česko v příštích dnech zasáhnou silné deště. Meteorologové počítají s povodněmi i v místech, kde to není běžné, situaci přirovnávají k rokům 1997 a 2002, kdy Česko zasáhly mimořádně vysoké srážky. „Povodně se tehdy blížily tisícileté vodě, musíme počítat se vším,“ říká klimatolog Miroslav Trnka. Situace se podle něj může ve střední Evropě brzy opakovat.
    Do Česka se valí silné deště, meteorologové varují před povodněmi. Je taková intenzita srážek pro střední Evropu v této části roku běžná?
    Musíme vnímat, že velké srážkové úhrny jsou spojené s nejteplejší částí roku a letošní rok se vyznačuje mimo jiné tím, že jsme měli jedno z nejteplejších letních období v historii měření vůbec. Tím pádem je potenciál srážek větší, než býval v minulosti. Období, kdy se tento typ srážek může vyskytnout, se prostě prodlužuje. Částečně to souvisí se změnou klimatu a je to něco, před čím klimatologové včetně našeho ústavu a řady dalších českých institucí dlouhodobě varují. My na jedné straně sledujeme obecnou tendenci k poklesu půdní vlhkosti – z krajiny nám mizí voda –, ale vždycky jsme jedním dechem říkali, že musíme stále počítat se zvětšujícím se rizikem mimořádně vysokých srážek.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/klimatolog-miroslav-trnka-povodne-sucho-klimaticka-zmena-stredni-evropa.A240911_132722_domaci_zof?zdroj=otvirak
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    GLOBETROTTER: lenze ja lietadlom vacsinou jazdim na dovolenku, co sa o tej ich misii rozhodne povedat neda, oni tam budu makat od startu az po pristatie :)

    "The four-person crew are effectively test subjects for an array of scientific experiments that will aim to shed light on how cosmic radiation and the vacuum of space affect the human body, adding to decades of studies on astronauts living aboard the ISS."
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    GLOBETROTTER: rekl bych, ze Isaac si to taky offsetne ;) Ake hlavne, kdyz si to prepocitas na uletene kilometry, tak to ma spotrebu lepsi nez kolobezka :D .. vem si, ze velka cast tech spalin je produkovana ve velke vysce, a tedy mnohem rychleji inizovana.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Až si budete k letence dobrovolně kupovat CO2 odpustek, vzpomeňte si třeba na tohle:
    https://www.reuters.com/technology/space/spacex-set-launch-billionaires-private-crew-breakthrough-spacewalk-mission-2024-09-10/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MINER
    MINER --- ---
    TADEAS: Tam se lyžuje jen v zimě, jako všude kolem. S ledovcem to nesouvisí. Smutný je, že prostě zmizí lyže nelyže.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    právo lyžovat

    Italy’s Marmolada glacier could disappear by 2040, experts say | Glaciers | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/10/italys-marmolada-glacier-could-disappear-by-2040-experts-say
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    China has more than 1 billion tons/year of new coal mines in pipeline, report says
    https://www.reuters.com/business/energy/china-has-more-than-1-bln-tonsyear-new-coal-mines-pipeline-report-says-2024-09-10/
    China developing 1.28 bln tons of coal mining capacity
    Chinese mines in progress more than half global pipeline
    35% of projects in pipeline under construction
    Current large-scale capacity is 3.88 mln metric tons/year
    China responsible for 70% of coal mine methane emissions
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    DZODZO: myslis metro? to prece funguje dobre, staci jen nezavrit protipovodnove dvere jak v 2007;-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    to ale este nebude dokoncena rekonstrukcia vaclavaku, zeby sa vyskusala ta retencna nadrz na destovku
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    tak ono o víkendu malinko zaprší

    004
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ZAHRADKAR: každoroční tisíciletá povodeň
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: fingers crossed

    FB-IMG-1725960134700
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Almost 200 people killed last year trying to defend the environment, report finds | Environmental activism | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/09/almost-200-people-killed-last-year-trying-to-defend-the-environment-report-finds-aoe

    At least 196 people were killed last year for defending the environment, with more than a third of killings taking place in Colombia, new figures show.

    From campaigners who spoke out against mining projects to Indigenous communities targeted by organised crime groups, an environmental defender was killed every other day in 2023, according to a new report by the NGO Global Witness.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rich countries silencing climate protest while preaching about rights elsewhere, says study | Environmental activism | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/10/climate-rights-report-draconian-measures-protest
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: dobre, ale tak to ze menime ekosystemy pomoci materialu a energie, na to jsme nepotrebovali studie. Ona priroda se sama o sobe take dost meni a presto je tu uz miliony let.

    Imho sou dulezity spis nejaky casove prostorovy boundary pro key metrics, ktery jsou zaroven v dlouhodobem horizontu udrzitelny.

    Pripadne co je pro tebe ten cil? Protoze degrowth je jen prostredek...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam