• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    CHOSIE: No, ve výsledku je to spíše špatná zpráva, ale mám rád grafy a jsou tam zajímavé informace a zaujaly mě různé protiklady.

    Obecně sice obava z klim. zmeňy stoupá, ale zároveň klesá zájem něco dělat, lidé chtějí řešeni, ale pouze pokud to nic nestojí, nemusí se ničeho vzdát a nemění jim to nijak život. Ta chuť po změně obecně mizí, hodně lidí ma také pocit, že už jsme toho udělali "dost", zatímco reálně se samozřejmě skoro nic pořádného nestalo.

    Zaujalo mě tam pár zemí, třeba Japonsko, kde velká část na jednu stranu vnímá problém, ale téměř nidko necití odpovědnost něco udělat. V Indii panuje težký "denial", v Thajsku sice problém vnímají, ale z nějakého důvodu si tam hodně lidí myslí, že odklon od fosilních paliv zhorší kvalitu vzduchu. Jediná oblast, která z toho vychází pozitivně je Jižní Amerika, kde se lidé zajímají a zároveň cítí zodpovědnost.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: 'mini experti'. Tak ona zmena cehokoliv zpusobi zmenu okoli, to muzeme brecet do nekonecna. Dulezity jsou nejaky celkovy dlouhodoby prinosy, vs. kontext toho co se kde dela/jaka je vychozice pozice.

    Treba na Jestedu buduje Cmelak tune v monkulturach smrku, nic moc tam krom divokejch prasat zatim nezije...
    TUHO
    TUHO --- ---
    V dobré víře se vytvoří tůň, ale celý biotop se změní a společenstva mizí. Hloubení tůní často nepomáhá biodiverzitě, i když je to oficiálně jejich cíl," řekl Jan Sychra, který je jedním ze spoluautorů nové studie o tůních v zemědělské krajině. Dodal, že voda v tůních bývá nekvalitní a opatření mnohdy dokonce přispívá k odvodnění okolí.

    Do budování tůní přitom míří nemalé peníze, uvedla podle Barbory Pelánkové, která je koordinátorkou projektů na Přírodovědecké fakultě MUNI. "Do tohoto opatření tečou přes státní dotační programy neuvěřitelné peníze. Výsledek je mnohdy horší, než kdyby se nevybudovalo nic," řekla. Často podle ní obce bez ekologických konzultací likvidují poslední zbytky podmáčených luk. "Hloubení tůní je výborný byznys, protože se zazemňují a za deset let můžete žádat znovu o dotaci a vybagrovat to samé místo," dodala.

    Oblíbené budování tůní může krajině spíš škodit než pomáhat, míní experti | ČeskéNoviny.cz
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/oblibene-budovani-tuni-muze-krajine-spis-skodit-nez-pomahat-mini-experti/2663026?
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---

    https://www.ipsos.com/en/people-and-climate-change
    “Global perceptions amid earth’s temperature breaching the 1.5 degrees tipping point.

    “Although 64% of people recognize that failing to act on climate change would let down future generations, there has been a notable decline in individuals believing their actions are crucial since 2021.”







    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Related k místnímu vláknu, článek od N. Hagense - krátce a stručně sepsáno.
    The 7 Fundamental Drivers of Overshoot
    Humanity is in overshoot1. The last 50 years have marked a unique period in history during which our species has been able to access, extract, and consume natural resources at a rate faster than the Earth is able to regenerate them. As humanity continues to grow its population beyond the carrying capacity of its environment, the associated excess consumption is degrading the health of Earth’s ecosystems. By over-consuming our environment—and ecosystem stability—in the short-term, we are putting our planet’s long-term stability and capacity to provide for future generations in jeopardy.
    https://www.resilience.org/stories/2025-03-17/the-7-fundamental-drivers-of-overshoot/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm, vzhledem k tomu, že cena lodní dopravy z Číny do USA se propadla na polovinu, budou mít Trumpovy cla možná zajímavý efekt: lodní doprava patří k velkým zdrojů emisí CO₂. Možná tenhle ultra-popírač klimatické změny (je ale ignorace to samé, co popírání?) paradoxně přispěje k omezení konzumního šílenství ... které by si žádná levicově-populistická vláda, která z principu musí být pro-industriální a pro-konzumní, ve skutečnosti netroufla.

    Současně Čína zrušila objednávky asi 8000 Boeingů co měla odebrat v příštích 20 letech. Pro vnitrostání cestování jim zřejmě stačí akorát zvýšit počet spojů na existujících vysokorychlostních tratích (případně prodloužit vlaky - nástupiště na to dimenzovaná mají...). Navíc mají obrovské kapacity obnovitelných zdrojů, takže pokles průmyslové výroby v Číně může paradox urychlit odklon Číny od fosilních paliv - zatímco reindustrializace USA celká sláva nebude, lidi nejspíš zjistěj, že spousta blbostí jim za to nestojí, kdyby je měli sami vyrábět vlastníma rukama (něco jde automatizovat, ano, takže propaganda nezdůrazňuje, že kvalifikovaných pracovních míst zas tolik nevzniká a jde jen o kontrolu nad výrobními řetězci na svém vlastním teritoriu... v případě někoho, kdo myslí v cenách nemovitostí , doslova o výrobu na jejich pozemcích, dá se říct...)

    Dalším neplánovaným důsledkem poklesu světového obchodu a průmyslové produkce může být pokles cen ropy - což by zruinovalo schopnost Ruska válčit, mimo jiné, ale omezilo by to teoreticky i kupní sílu Blízkého východu jako celku. (takže žádné "drill baby, drill" - pokud cena ropy klesne, investovat do nové těžby ztratí smysl).

    Jsem opravdu zvěda, jestli nástup Trumpa uvidíme na křivce hladiny CO₂ (a pokud ano, tak jak). Reálná situace bývá v politice diametrálně odlišná od deklarovaných záměrů...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Trump halts construction of big wind farm off New York coast: ‘reckless and overreaching’ | New York | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2025/apr/18/trump-new-york-wind-farm-cancellaction
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A Fifth of Global Farmland Contaminated by Toxic Metals, Study Reveals | Rothamsted Research
    https://www.rothamsted.ac.uk/news/fifth-global-farmland-contaminated-toxic-metals-study-reveals
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: kontrujem niecim pozitivnym

    Pšenici a kukuřici drtí klimatická změna. Na pole se vrací zapomenuté plodiny - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-jihomoravsky-kraj-psenici-a-kukurici-drti-klimaticka-zmena-na-pole-se-vraci-zapomenute-plodiny-40517937
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/vedci-popsali-temnou-diverzitu-ceske-krajiny-ukazuje-jak-moc-je-poskozena-359947

    V Česku se výzkumníci soustředili na Krkonoše, Ralsko, Šumavu, Novohradské hory a Podyjí. „Zaznamenali jsme všechny druhy rostlin vyskytující se ve výzkumných plochách v přírodních oblastech a botanickým průzkumem širšího okolí jsme určili takzvanou ‚temnou diverzitu‘ – tedy původní druhy, které by mohly ve studované ploše růst, ale nezaznamenali jsme je,“ popsala výzkum Michaela Vítková z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

    ...

    V oblastech s malým lidským vlivem chybí v každém porostu v průměru 65 procent potenciálně vhodných druhů přítomných v širší krajině. V oblastech silně ovlivněných člověkem však v porostech chybí kolem 80 procent takových druhů.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS: 2035 nám AGI řekne, že nemáme pálit tolik fosilu -- po dekádě usilovného pálení, abychom uspíšili příchod AGI :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: 2030 se také začnou řídit výsledky těchto modelů z hlediska managementu sociálního systému a životního prostředí?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umela-inteligence-spotrebuje-do-roku-2030-stejne-elektriny-jako-japonsko-359969?

    Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku.

    Ve Spojených státech budou do roku 2030 datová centa potřebovat více elektřiny než výroba veškerého energeticky náročného zboží dohromady, včetně hliníku, oceli, cementu a chemikálií. Datová centra se tam na růstu poptávky po elektřině budou podílet téměř polovinou. V zemi v současné době pokrývá plyn 40 procent poptávky datových center po elektřině

    Agentura upozorňuje, že růst datových center bude zvyšovat poptávku po výrobě elektřiny z plynu a uhlí. Kapacita obnovitelných zdrojů energie se sice bude dál zvyšovat, zejména v Evropě, přerušované dodávky zajišťované elektřinou z větru a slunce ale nebudou stačit k uspokojení rostoucí poptávky právě z datových center.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Revealed: world’s largest meat company may break Amazon deforestation pledges again | Amazon rainforest | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/apr/17/revealed-worlds-largest-meat-company-jbs-may-break-amazon-deforestation-pledges-again
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAN_SPRCHA: je to tak. na tebe si nepřijdou, máš za ušima
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: no vida, loni byl 7.dubna, ochlazuje se
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    zas je hezky


    V České republice je ve středu 16. dubna první letní den letošního roku, tedy den s teplotami nad 25 °C.

    Česko zažívá letošní první letní den - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-cesko-zaziva-letosni-prvni-letni-den-40517698
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    18 minut poslech

    Evropa se otepluje nejrychleji ze všech kontinentů. Přinese letos La Niña ochlazení? • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/podcasty/evropa-se-otepluje-nejrychleji-ze-vsech-kontinentu-prinese-letos-la-nina-ochlazeni

    Evropa byla loni nejrychleji se oteplujícím kontinentem. Teploty byly na téměř polovině území nejvyšší v historii měření. Informuje o tom aktuální zpráva o stavu klimatu v Evropě, na které se podílela přibližně stovka vědců a vědkyň ze Světové meteorologické organizace a meteorologické služby Evropské unie Copernicus.
    Upozorňují také na nejrozsáhlejší záplavy od roku 2013 - a na druhou stranu na sucho a požáry, které v Evropě postihly zhruba 42 tisíc lidí. Pozitivní zprávou však podle zprávy je, že více než polovina evropských měst má vypracované specializované adaptační plány na změnu klimatu.
    Co dalšího o stavu klimatu v Evropě ze zmíněné zprávy vyplývá? A jaký by mohl být vývoj v letošním roce? Mohlo by přijít ochlazení?

    Víc info:

    2024 warmest year on record in Europe, finds European State of the Climate report - European Commission
    https://commission.europa.eu/news/2024-warmest-year-record-europe-finds-european-state-climate-report-2025-04-15_en

    European State of the Climate : extreme events in warmest year on record
    https://wmo.int/news/media-centre/european-state-of-climate-extreme-events-warmest-year-record

    report: https://wmo.int/publication-series/european-state-of-climate-2024?access-token=M010Ymn1_F1TAHgJ92MLvyCPB-qs4prmF5I8RTEKSIo

    ttps://climate.copernicus.eu/european-state-climate-striking-east-west-contrast-and-widespread-flooding-europes-warmest-year
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MARSHUS: za Bidena by se to nestalo...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam