• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRETA: mě se nejvíc líbil nějaký finský nebo jaký plán, který byl myšlený napůl ironicky, napůl vážně: prostě by uskladnil kilometr krychlový dřeva ve formě doslovné dřevěné krychle :-) (reálně asi spíš pyramidy). Sloužilo by to současně jako zásobárna dřeva pro budoucí generace. Asi lepší, než aby tajga neřízeně shořela při lesních požárech (navíc by šlo ukládat třeba jen dřevo z těžby protipožárních průseků... když si člověk vezme, jaké stovky a tisíce km takových průseků budou v subarktické tajze potřeba vykácet, tak prostě to dřevo někde uskladnit, místo aby se vrhlo na trh, dává docela smysl...)
    BRETA
    BRETA --- ---
    XCHAOS: jako jo, carbon capture byznys má rozhodně slušnou budoucnost.

    ...

    Solving industrial carbon emissions is not just a climate necessity—it's also a business opportunity. According to the International Energy Agency, carbon capture will need to reach 1.6 billion tonnes per year by 2030 to stay on track for net zero goals.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    SHEFIK: 72 EUR /t a tedy asi 600kWh elektriny ... asi dost zalezi, jak je to zarizeni drahe - kdyby to nebylo drahe, tak by se to asi vyplatilo pro polykani prebytecne energie z tezko regulovatelnych zdroju (OZE, jaderky ...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: „To, že to ale takto zachytíte, a máte z toho pak vápenec, nebo že z toho uděláte cement, tak vy na začátku potřebujete vápno a udělat vápno z toho, co vytěžím, je energeticky zase hrozně náročné. Takže využití je, ale až po těch předchozích krocích, kdy jsme vytěžili vápenec a strašně jsme pod tím zatopili - čím asi. Takže ono to vypadá, že to je cyklus, ale je to cyklus, který vyžaduje vedle hrozně moc energie,“

    No zkrátka, termodynamika je pro woke losery, skutečný nadsamci prostě šlapou na plyn a trh to za ně vyřeší...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: zadržováná louhu v krajině, to by se mohlo kmenu čehunů líbit, rozhidně lepší kež někaké excesy s panely a lopatkami co vysušují kontinent
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA:
    BRETA: tak pochopitelně, na vstupu je energie. Tedy věřím, že to dokáže zahladit uhlíkovou stopu té spotřebované energie, takže ve výsledku je to stejné, jako kdyby se nedělalo nic - ale dají se na tom vydělat ty 2 dolary rozdílu mezi příjmy z povolenek a náklady! :-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BRETA: spravna otazka je "kolik Ceskych republik musime zaplavit louhem abysme zastavili narust koncentrace?"
    BRETA
    BRETA --- ---
    Kolik tisic tech zařízení bude potřeba uz tam nepíšou?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: uf, ale vyřešeno!
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Záchrana planety je tu? Izraelci umí odstát tunu CO2 za 70 dolarů - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-zachrana-planety-je-tu-izraelci-umi-odstat-tunu-co2-za-70-dolaru-276873

    Levnější řešení k odstraňování skleníkového plynu, který přispívá k oteplování, a tak i klimatické změně, představil izraelský startup RepAir Carbon. Odstranit jednu tunu uhlíku z atmosféry by s ní mělo vyjít na 70 až 80 dolarů, zatímco u známějších firem jako Climeworks ze Švýcarska anebo Carbon Engineering z Kanady to je okolo 600 dolarů za tunu.

    „Ta technologie je opravdu novější ve srovnání s procesy záchytů, které se objevily v 90. letech nebo i před 10 lety. Trik je v tom, že abychom mohli zachytit oxid uhličitý, tak potřebujeme zásaditý roztok. Ty předchozí technologie fungují tak, že hydroxidové ionty v roztoku jsme museli přidávat, kdežto v této technologii se ionty generují pomocí katodické redukce,“ uvádí pro SZ Tech v úvodní videoreportáži Eva Pluhařová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, která se zachytáváním a přeměnou oxidu uhličitého na užitečné suroviny také zabývá.
    ...
    Tím, že tato vylepšená technologie nepoužívá energii pro ohřev rozpouštědla, ale na katodickou redukci a proces v ní probíhá setrvale, tak spotřebuje o 70 procent méně energie než dosavadní zařízení. A s cenou od 70 do 80 dolarů za jednu zachycenou tunu uhlíku se dostává až na cenovou úroveň emisní povolenky, která letos v Evropské unii v průměru vychází na 72 eur za tunu.
    ...
    Izraelský startup RepAir Carbon, který vznikl teprve v roce 2020 a investoři dosud na jeho vývoj dali 29,5 milionu dolarů, chce svou vyvíjenou technologii instalovat nejdřív příští rok v Řecku, kde plánuje odčerpávat 100 tisíc tun uhlíku z ovzduší za rok. A na stejnou kapacitu chce dojít také ve Francii a na poloviční také v Africe - tam ještě ale neuvedl, kdy je instaluje.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: significant certainty
    TUHO
    TUHO --- ---
    Damages: New Evidence and an Update on U.S. Climate Cases Litigation

    A new report from the Union of Concerned Scientists compiles in one place all the documentary evidence on the role of fossil fuel companies in obstructing climate policy. We walk through the latest, and get an update on climate cases in the U.S.

    Podcasts - Drilled - Damages: New Evidence and an Update on U.S. Climate Cases | Drilled
    https://drilled.media/podcasts/drilled/11/decades-delay?content=transcription
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA:
    SCHWEPZ: tak tady je určitý paradox, že my zřejmě všichni pokládáme "bad guys" za nějaký perfektně sehnaný a racionálně se chovající tým, který ze zákulisí manipuluje veřejné mínění, ale on to ve skutečnosti může být chaotický konglomerát naprosto protichůdných zájmů, zmítaných emocemi.

    Velký paradoxem je, že bez nějaké záruky semi-monopolu, tedy ve chvíli, kdy by mohl těžit každý, by se ceny ropy propadly a investovat do nových projektů by se stalo riskantní. Kapitál ve skutečnosti vyhledává státní výsady a záruky, takže veřejně deklarovaná politika v tomhle směru může (doufejme) mít protichůdné výsledky: levná ropa znamená, že těžba nebude dobrý business a peak oil může paradoxně uspíšit politika, která se mu navenek snaží zabránit.

    Těžaři potřebují především být jedinými, kdo mají právo těžit.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SCHWEPZ: to je ten známý paradox že ropné firmy mají tradičně podporovat republikány, ale největší zisky mají za demokratů..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na soukromé večeři s představiteli ropného průmyslu v jeho floridském sídle Mar-a-Lago měl Trump podle The Economist pronést drsnou větu: "Jestli nebudu prezidentem, jste v p*deli." Mnozí z pozvaných ale zažívají krizi už teď za jeho prezidentování. Cena ropy typu West Texas Intermediate, která slouží jako americký cenový etalon, totiž klesla z 80 na 60 dolarů za barel. Pro firmy těžící z břidlic je to kritická hranice.

    Trump sice uvolnil některá ekologická pravidla a snaží se zjednodušit proces povolování nových vrtů, ale zároveň jeho tvrdá obchodní politika podkopává globální poptávku po ropě.

    Trump má přitom mezi malými ropnými firmami stále silnou základnu příznivců. Jejich neformálním mluvčím je Harold Hamm, miliardář a vlivný podnikatel z Oklahomy, který se dlouhodobě zasazuje o ropný průmysl. Právě on údajně pomohl prosadit jmenování Christophera Wrighta, jednoho z průkopníků břidlicové těžby, do čela ministerstva energetiky.

    Trump sliboval těžařům "zlatou éru". Realita trhu s ropou ukazuje něco jiného - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trump-sliboval-tezarum-zlatou-eru-realita-trhu-s-ropou-ukazu/r~082f58ac324f11f0a26cac1f6b220ee8/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ZAHRADKAR: Vietnamci si nás jako destinaci své migrace do Evropy vybrali kvůli naší nadmořské výšce :-)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: super rozhovor, dik

    jeste bych vypichl:

    - ~85% plochy Vietnamu bude suzovano aspon jednou do roka povodnemi z duvodu stoupajici hladiny more behem nasledujich 25 let [tohle me fakt vyrazilo dech ... nevedel jsem, ze to postupuje tak rychle ... da se tedy ocekavat, ze i do CR bude proudit spousta uprchliku z Vietnamu ...]
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    no jo zasa si vsecku vodu vysaju prazaci :))) my uz mame travu pred barakom docela spalenu do zluta a posobi to divne, lebo teploty cez den su este relativne chladne
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: Hele ja tomu verim. A taky bude sucho, hrozny. Tady ve Zdarskych je extremni sucho. Neprselo tady poradne vlastne od tech lonskych povodni v zari. Trochu snehu, ano, ale to uz je pryc. Vcera jsem kopal patky a nestacil se divit, prvnich rekneme 10cm celkem ok, protoze pred tydnem trochu zaprselo - ALE potom je to jen suchy jil, neslo do toho kopat, ani krompacem... Pritom ted na jare byvala puda vzdycky jeste celkem vlhka. Jsem zvedavy, jak to letos pujde zemedelcum; tipl bych si, ze brambory budou slabe ..

    Ale v rijnu vyhaje spalovaci motor, takze jsem v klidu, pro vodu si dojedeme :] (sarkasm)

    Tak se ted divam na Intersucho a vidim:

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The Many Benefits of Grasslands | World Resources Institute
    https://www.wri.org/insights/grassland-benefits
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam