Evropske dilema
Maďarsko se díky Číně stává bateriovou velmocí | iROZHLAS - spolehlivé zprávyhttps://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/madarsko-se-diky-cine-ma-stat-bateriovou-velmoci-nema-k-tomu-ale-podminky-a_2507060700_jvaDalším problémem je nedostatek vody, která je k výrobě baterií potřebná. U města Debrecín, kde se podle BBC kvůli klimatické změně snižuje počet deštivých dní a mizí i podpovrchová voda, bude v budoucnu stát již zmiňovaná čínská továrna CATL. I v tomto městě, které je tradiční baštou strany Fidesz, se proto vyrazilo na protest do ulic.
„Problém není vyloženě to, čemu budou čelit firmy, ale čemu budou čelit místní. Je možné, že voda postačí pro továrny, ale už jí nebude dostatek pro místní,“ líčí jednu z obav Szunomár.
Do procesu by mohla vstoupit i Evropská unie, Szunomár si ale není jistá, jakou formou by k tomu mohlo dojít. Podle ní se v maďarském případě tříští dva principy, kterých se EU drží. Prvním je snaha o derisking, snížení rizika, a tím pádem i upuštění od čínských investic spojených s bateriovým průmyslem. Druhým je Green Deal, který se snaží snížit emise skleníkových plynů, a proto podporuje elektromobilitu.
„Pro elektrická auta potřebujete baterie a evropské baterie zatím nejsou natolik silné a inovativní. Několik let potrvá, než evropské firmy vyrobí něco podobného k už dostupným jihokorejským a čínským bateriím,“ líčí maďarská ekonomka. „Znamená to, že potřebují čínské baterie nyní.”