• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WOODMAKER: tak hlavně si odhlasovat, aby jim zakázali tu černou... ta je znepokojivá a depresivní, že.
    WOODMAKER
    WOODMAKER --- ---
    XCHAOS: ale maji to jenom do 45 stupnu. Meli by vymyslet dalsi barvy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    V Praze se předpověď na neděli už zvýšila na 41°C ...
    L4MA
    L4MA --- ---
    TADEAS: vcera mi prisel mail od Transport for London, ze mam zvazit cestu a vzit si vodu. jsem zvedavej, za jak dlouho se ty tunely prohrejou k nepouzitelnosti.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    whites are cooking

    Europe heatwave live: ‘London is cooking,’ says UN chief as UK forecast to hit 38C; France has hottest night since records began | Europe weather | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/live/2026/jun/23/europe-heatwave-live-news-updates-uk-red-temperature-warnings-40-degrees-france-heat-deaths-crisis-meeting
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: ... nebo, vzhledem k exponenciálnímu charakteru zdokonalování a vývoji technologie čipů, budou budoucí modely s nižší spotřebou jen zanedbatelně méně schopné, než ty exponenciálně plýtvající, a data, na kterých se AI bude trénovat, budou mít zásadně vyšší cenu, než ta energie, kterou k tomu bez pořádného know-how ani nebude mít smysl přidávat.

    Jako podle mě dilema není "pálit uhlí, abychom nacpali AI úplně do všeho, když lidi to ani nechtěj". Lepší by bylo soustředit na to tu technologii plně pochopit a ovládnout, než ji vnucovat úplně všem a snažit se kolem toho dělat finanční letadlové hry...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: tohle uz je imho rozhodnuty od pocatku :)

    Nez se Evropa rozhoupe, bude po bubline a cina prevezme oteze diky levnejsim modelum i levnejsi elektrine
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Europe must choose between AI and climate goals, data center lobby says – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/europe-choose-ai-climate-goals-data-center-chief-warns/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: jo, je to tu asi 3 prispevky nizsie :)
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    goingwell.jpg

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Mili Państwo, na zdjęciu... - Jakub Wiech pisze - mikroblog
    https://www.facebook.com/share/p/1Gh3iDbbED/

    Screenshot-20260622-230141-Facebook
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IOM_NUKSO: v neděli 40 (noc 35). ale už dnes nezapršelo, když mělo...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ve Francii ocividne nemaji Macinku ktery by jim zrusil klimatickou krizi
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: France leading climate challenge by example :)

    Pry zakazaly sportovni eventy a piti alkoholu, novy baseline pro pristi leta
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Europe is currently experiencing one of the most severe heatwaves in its history.

    Peak high temperatures forecast this week:

    France: 45°C / 113°F Monday-Tuesday
    London: 39°C / 102°F
    Amsterdam: 34°C / 93°F
    Berlin: 38°C / 100°F
    Paris: 41°C / 106°F

    FB-IMG-1782141360404
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    DZODZO: a v sobotu ma byt v praze 38. Toto leto jiste tech 40C zazijeme :(
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    no a u nas tu kolabuju uz pri 34 stupnoch

    Lidé kolabují z horka. Moravskoslezští záchranáři vyjížděli ke stovce případů - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-lide-kolabuji-z-horka-moravskoslezsti-zachranari-vyjizdeli-ke-stovce-pripadu-40584425
    L4MA
    L4MA --- ---
    TADEAS: dobra diskuze pod tim. :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: tak pokud se ohřeje i voda u rovníku, mělo by se to víceméně točit furt, že jo. Mě zaujalo, jak eskymáci zkoušej v zimě pumpovat vodu na led a tím ho posílit. To je opravdu levné a hlavně by to mohlo taky fungovat čistě jen na bázi nižší měrné hustoty teplejší vody (až na to, že maximální hustota je při 4 stupních, ne při 0, hmm, vlastně...).

    Čistě teoreticky, trubka natažená z vhodného místa by měla stačit k tomu, že teplá voda o nižší hustotě díky gravitací bude vzlínat a vytékat na led. Je tam spousta "ale": nesmí to úplně zamrznout, ten systém... ale dokud bude v Arktidě aspoň trochu pod nulou, tak umělé zaledňování by nemělo být principiálně náročnější, než zavlažovací projekty v subtropech... samozřejmě, problém geoinženýringu je zhoršení situace, pokud ho z nějakého důvodu přestaneme schopni být dělat...
    LACIF
    LACIF --- ---
    IOM_NUKSO: Stejně kazdej doufá spíš v “smrt vám všem” a že sám nějak unikne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam