PAN_SPRCHA: no, zatím jim víc problémů způsobuje tání permafrostu, než aby to reálně něco zpřístupnilo. Ale i sami musej chápat, že tohle stanovisko je trochu extrém.
U té abiogenní ropy je to jinak. Jak článek zmiňuje, je to vlastně dost akademická debata, protože i kdyby se ta ropa nějak obnovovala, tak to bude tak pomalé, že to v měřítku lidského tempa zpracování nic nemění. Spíš by to ale znamenalo, že ropu je možné hledat ve větší hloubce. Paradoxem ale je, že vrty takové hloubky by kdekoliv na světě umožnily využít geotermální energii, čímž by motivace vrtat je právě jen kvůli ropě značně klesla...
Každopádně, potvrzení abiogenetické teorie by znamenalo, že zásob ropy je všude ve světě daleko více, než si myslíme, a to by z hlediska zastavení emisí CO₂ nebyla dobrá zpráva. Jediná šance by byla elektrické technologie učinit o tolik levnější a dostupnější, že by spalovací motory začaly působit na lidi stejně, jako na nás působí parní stroje - jako zbytečné retro.