• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    TADEAS: Tak je to od slupiny “AGI je tak jina inteligence, ze ji nedokazeme pochopit, s hodnotama co nevime jak je zakodovat…a proto ji musime vyvinout driv nez Cina, protoze kdyby to udelali oni prvni, to by teprv byla tragedie”
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: tak jako je tam samozřejmě aspekt "když to nevyrobíme my, vyrobí to Čína pomocí uhelné energie a udělá toho 10x tolik". Podle mě "kapitáni průmyslu" už neexistují, jakkoliv Elon se snaží to divadlo hrát dobře. Existují obchodníci s akciemi, v podstatě gambleři (podstrč jim crypto a nepoznaj rozdíl, vzácnost jako vzácnost...). Existují korporátní manažeři. Existují inženýři, kteří když chtějí fakt něco realizovat, musí být zaměstnaní v korporacích. Je to obrovský groupthink, nějaká představa kapitalistů z Dikobrazu, co nosí cylindry a kouří doutníky, je prostě fantazie, projekce...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: jo a ne. Domácnosti spotřebovávají jen asi 20% energie, z toho většinu na topení a ohřev vody, a těch 20% bychom prostě nějak dali. Problém je tedy vše okolo... doprava, veřejné osvětlení, ale hlavně průmysl. Deindustrializace se ale všichni obávají, v neposlední řadě třeba kvůli udržení obranyschopnosti, ale i obecné konkurenceschopnosti, protože nezápadní země rozhodně deindustrisalizovat nehodlají (třeba Čína).

    Je tedy nutné něco, čemu říkám "eko-technologická transformace" (nezaěňovat s Green Dealem, který navíc v USA a v EU znamená trochu něco jiného, v té Americe mají myslím New Green Deal a je to jiná forma intervence). Téhle transformace se vesměs všichni obávají, i když já si myslím, že na kvalitu života nemusí mít jen negativní vliv (koho třeba baví dopravní zácpy? zlepší se situace nějak výrazně, když budou v dopravních zácpách stát elektromobily? nebylo by lepší to celé vymyslet nějak jinak?)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK:
    CHOSIE: je to složitější :-) V té kritice je jádro pravdy.

    Elektromobily jsou teoreticky škálovatelné (to třeba vodíková auta s palivovými články na bázi platiny jako katalyzátoru principiálně ne, pokud platinu nezačneme těžit na kovových asteroidech, nebo tak něco). V praxi ale je problém vyrobit dostatek elektromobilů dostatečně rychle a levně, aby to mělo potřebný dopad (ironicky: Norsko si to může dovolit díky penězům z těžby ropy :-). Jsme schopni vyrobit dostatečné množství elektrokol, ale i když je to stále populárnější forma mobility, tak stále nenahradí všechny use-cases aut za každého počasí, apod. A pokud by někdo (Čína) byl přeci jen schopen vyrobit dostatečné množství elektromobilů, tak to zase zruinuje ekonomiku zemí, které by je dovážely...

    Obnovitelné zdroje jsou super, ale zatím stále potřebují zálohování, protože akumulaci nezvládáme. V kombinaci s ukládáním přebytků do elektromobilů nabíjených špičkovými přebytky to ale začíná dávat smys, třeba tak 9 měsíců v roce.

    Takže v jistém směru: současný stav elektromobility a obnovitelných zdrojů není tak dobrý, aby to teď hned ve stávající podobě řešilo klimatickou krizi, to je pravda. Je to krok správným směrem, ale potřebná změna životního stylu a životní úrovně není pro většinu populace akceptovatelná (prostě cestující na Titanicu, kteří se zdráhají nastoupit do záchranných člunů, nic jiného). Ústupky jsou v symbolické rovině a lidi si neuvědomují neviditelná, ale obří kvanta energie za všema vymoženostma, které využívají (kryptoměny, AI... v obecnější rovině jakékoliv eshopy a zásilkové služby, u kterých mizejí logistické úspory, které souvisely s konvenčními způsoby prodeje). Energie je příliš levná, ale paradoxem demokracie je, že pokud by se jí někdo pokusil zásadněji zdražit a znepřístupnit, tak ho nasrané masy svrhnout a budou plýtvat dál...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Čína dosáhla svého cíle v oblasti čisté energie o šest let dříve | cdr.cz
    https://cdr.cz/clanek/cina-dosahla-sveho-cile-v-oblasti-ciste-energie-o-sest-let-drive

    Tento úspěch přichází o šest let dříve, než se očekávalo, což ukazuje na intenzivní snahu Číny o přechod na zelenou energii. Cíl 1200 gigawattů, který byl stanoven v roce 2020 prezidentem Si Ťin-pchingem, byl považován za ambiciózní a důležitý pro splnění globálních klimatických závazků. Díky instalaci dalších 25 gigawattů energie z větrných turbín a solárních panelů během posledního měsíce Čína tento cíl nejen dosáhla, ale i překonala.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS: A jen tu tak nadhodím pár myšlenek k místní diskuzi.
    K pracovitosti v Asii - do nějaké míry to je vidět, ale za mě je to hype z relativně nového růstu a rozmachu a to vše spojené s výchovou, kde se klade důraz na vzdělání a kariéru, což je také ovlivněno tím, že rodiny v Asijskýc zemích si velmi často potrpí na statusu/pověsti.

    Myslím, že dost z těchto věcí u nás zkrátka nemáme, ale nezapoměnme, že je to právě Čína a Japonsko (a další), kde je také rekordní růst kultury mladých, které tento rat race a korporatismus neuznávají - viz "lie flat" movement, nebo Japonské "hikikomori". Zároveň se to odráží na statistikách deprese, sebevražd aj., myslím, že ve tom zase krom Japonska vyniká Jižní Korea.

    Zda je to vše dobře nebo špatně velmi záleží na tom, jaké cíly hledáme, zda je to ekonomický růst, nebo snížení dopadu na planetu. V Česku vidím naši situaci tak, že jsme tu měli 40 let kdy pracovní morálka nic moc neznamenala, každý práci měl, hlavní bylo se ukázat a zase v čas odejít. Hodně základních potřeb bylo zajištěných a uzavřeností trhu tu ani nebylo tolik možností na co šetřit - nebo proč někomu závidět, vzhledem k tomu, že každý měl +- to stejné, nešlo-li o někoho v straně, nebo o limitované západní zboží.

    Tento pracovní zápal je něco co jsem u lidí, kteří v té době pracovali zaznamenal i dnes, ale rozhodně to není nějaké dané pravidlo.
    Když se člověk zamyslí nad mladou generací, tak se najdou pracovití jedinci, ale je zde určitě značná část, která si je vědoma toho, jak nereálné je pro ně se zabezpečit, a tak proč se dřít a raději nedělat něco nenáročné, případně mít více volného času?

    Jinak nejsme čistý socialistický, ani kapitalistický stát. Zkrátka v mnoha oblastech máme od něčeho trochu, podobně jako naprostá většina ostatních zemí. Člověk může mít nějakou svou preferenci - i já ji mám. Nicméně ani jeden ze těchto směrů/ideologií primárně neřeší náš hlavní problém a to je růst, ale spíše rozdělení a rovnost ve společnosti (což jsou samozřejmě taktéž důležité body).

    ____

    Ještě mě zaujala diskuze woke versus fascist (MAGA). Upřímně ten termín "woke" úplně nechápu, tedy, byla doba kdy jsem ho používal a označoval sebe (s trochou nadsázky) jako někoho kdo je "woke" / "awakened" v souvislosti s biofyzickou realitou, ale dnes je to termín, který je brán negativně a přijde mi dost abstraktní, bez nějaké jasné definice.
    Jestli tu vážně řešíme, že menšina, kterou chtějí ostatní koncentrovat v táborech, omezit ji na ostatních svobodách, nebo vůči které veřejně vyzývají k násilí, se opovažuje o tomto veřejně mluvit a snažit se tento fakt dostat na vědomí široké veřejnosti, tak bych raději doporučil se nad sebo zamyslet.

    A to nemluvím jen o LGBT komunitě, jsou země LatAm kde se jedná o ekology a další, kteří monitorují a mluví o stavu pralesů aj. - jedná se o více než sto vražd ročně.

    Také bychom si měli uvědomit, zejména v tomto vlákně, že dnes to může být LGBT/muslimové/ukrajinci/romové, ale zítra to může být někdo z nás, protože mluví o klimatické krizi, o znečištění a dalších tématech, která s tímto souvisí.
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: podobne se u nas porad rika, ze cina nic nedela, ev nemaj smysl protoze jsou drahy … a oops po 10 letech tehle kydu najednou panika, ze nas valcuje cina levnejma ev (ktery 20 ma jako top prioritu)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PER2: no ale to je share, takze je jedno kolik ma obyvatel, resp je to irelevantni. Pokud vim Cina ma aktualne spotrebu pulku veskereho uhli a mela by letos peakovat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: no to nevim (vagabund). o politologii skoro nic nevim, tak muj model je, ze prezidenti jsou do urcite miry jen figurky. viz aktualni situace - Biden ma rok demenci. Kdo teda vladne? Setrvacnost jeho administrativy, neni to zadny problem, ze prezident nefunguje. Jsou to ty memplexy, atraktory za tim.

    Gorbacov by nemohl rozpustit SSSR, pokud mocensky komplex (armada a pod) by nedosel k zaveru, ze v kapitalismu jim bude lip. Kdyby prevladal nazor, ze socialismus je pro ne vyhodnejsi, Gorbacov by vypadl z okna.

    Stejne tak Trump. Pokud armadne-industrialni komplex dojde k zaveru, ze uz stacilo s pribehem "silne US dela policistu celemu svetu", muze se to rozpadnout. Nevidim ale proc, jaky styl fungovani by pro ne byl vyhodnejsi (SSSR videlo ze v kapitalismu maji nemocnice teplou vodu a obcane barevnou TV).

    Kazdopadne na tech povrchnejsich urovnich (klimaticka politika, rozumne rizeni statu, ...) Trump zmeny udela a z pohledu nasich evropskych budou k horsimu. Ze by ale svetovy poradek urcoval Putin, to se mi taky nezda. Myslim ze to prevezme Cina, zaberou Taiwan a čipy

    Jaky vyznam pro klima ma dominance Ciny, to nevim. Nakonec asi bude nejdulezitejsi, jestli tem armadnim komplexum vyjde jako vyhodna ta treti svetova valka.

    My tady mezitim si muzeme na dum namontovat FVE abychom "neco delali"
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    CHOSIE: za rohem ve sklepe Oak Ridge National Lab a asi i jinde, v Dubně napr. Cina se snazi. Indie zkouma, jak postavit vádžry a vimány :) Jo, bude to zajimavej prerod, az se vsichni odpojej od ČEPSu a do Temelina se vratej ryby.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: cina ma aktualne take nejvic strukturalnich problemu za posledni desetileti. Realitni bublinu, demograficke problemy, kvalitu ovzdusi, klesajici hdp, odliv investoru, rostouci nespokojenost obyvatel atd.

    Ale dejme tomu, je fakt, ze je to jedna s nejvetsich zemi s AI potencialem.

    - Jak presne poznas/prokazes nevykon u vedcu?
    - Na co by se takove zavody v AI (bavime se o tech predikcich 20% celkove energie) zamerily z povereni statni sfery?

    Jediny use case na odcerpavani tak obrovskeho mnozstvi energie pro AI me napada pouzivat na assessment dat konkretnich obyvatel zeme. Nejaka score card obyvatele z ruznych pohledu. Jenze stalo by to za ty penize, ktere by chybely jinde?

    Jinak imho ten AI driver bude i v cine soukromy sektor. Tam se asi o tech 20% muzeme bavit. Ale globalne 20% energie, to je imho dost prehnany - pokud zapocitame afriku, gronsko, apod, znamenalo by to, ze zapadni zeme vcetne ciny by musely venovat az 40% sve energie do AI, aby sme se prumerem dostali na 20%. Imho nesmysl A kvuli cemu? Co by presne ziskaly?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    VOYTEX: museli by mit uplne jinou, tajnou architekturu nez jsou ty aktualne popularni transformery, protoze na trenovani tech modelu potrebujes tolik GW ze to nejde jen tak utajit, takova spotreba. coz jako ... nevim no. vedelo by se, ze nejlepsi AI mozky zahadne mizi nekam na projekt manhattan. coz se nutne stane, ale jeste se to nedeje

    nezda se mi ze by US do 2030 stihlo projekty ve smyslu nize, Cina v pohode, maji jiny styl prace. Z hlediska emisi se to asi bude hodne zhorsovat. Myslet si, ze AI je k nicemu a neprosadi se, to se bojim ze jako Vaclav Klaus rikaval ze internet je jen nahrazka Zlutych stranek a on by se tim nevzrusoval (to ma byt na Shefika ze to prece nic moc neumi)

    According to Aschenbrenner, by 2028 the most advanced models will run on 10 gigawatts of power at a cost of several hundred billion dollars. By 2030, they’ll run at 100 gigawatts at a cost of a trillion dollars.

    For context, a typical power plant delivers something in the range of 1 gigawatt or so. So that means building 10 power plants in addition to the supercomputer cluster by 2028. What would all those power stations run on? According to Aschenbrenner, on natural gas. “Even the 100 [gigawatt] cluster is surprisingly doable,” he writes, because that would take only about 1,200 or so new natural gas wells. And if that doesn’t work, I guess they can just go the Sam Altman-way and switch to nuclear fusion power.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: Rusko je ale irelevantní. Bavíme se o číně. V 80. letech byla Čína ještě mimo, tak jsem hledala to rusko
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: mineno treba na prikladu ruska. Ocekava se 7% hdp 2024, ze pujde do valky. Dela to 35% statnich vydaju pro 2024. Ze zeme IT mozky zdrhly a verejenej aparat, kterymu zbyde 45% (pokud tech dalsich 20% sezere AI) puvodniho rozpoctu, nebude schopnej poradne zadny AI rozjizdet, natoz uplatit experty. Mozna tak nejaka omezena skupina FSB pracovniku na par omezenejch use casu v radu MWh.

    Proto kapitalismus v mezistatni soutezi vzdycky vitezi. Centralne rizena ekonomika bude vzdy mene efektivni co se tyka progresu a utilizace zdroju. Naopak, centralni planovani vede dlouhodobe k degresi.

    = zeme s pristupem jako rusko i ve valecnym rezimu nikdy nedosahnou tech 20% energie do AI (teda pokud si to nedaj do petiletky jako cina)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: to si myslím že nevnimas dost. Altman "jediný co by uspokojilo AI je rozjet fúzi". Aschenbrenner "musíme do pár let zapnout 100 gw jinak nás zotročí Čína. Pojďme to dovézt ze středního východu".

    AI se teprve rozbíhá. Jsou to závody ve zbrojení 2.0
    BRETA
    BRETA --- ---
    SCHWEPZ: jeste jsem narazil na zajimavy info ohledne tempa a planu navysovani fve

    ...

    Čína dominuje ve výrobě solární energie
    Dominance Číny v globálním solárním sektoru není ničím novým. Nicméně tempo růstu v tomto odvětví zůstává impozantní. Nedávno čínský národní regulátor (NEA) oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo v Číně 45,7 GW nové fotovoltaické kapacity, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 to bylo 33,6 GW.

    Solární farma v regionu Sin-ťiang je součástí ambiciózního čínského projektu Megabase, jehož cílem je do roku 2030 nainstalovat 455 GW větrných a solárních elektráren.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS:

    jeho situational awareness ohledne elektriny

    (43) Page 84: To most, this seems completely out of the question. Some are betting on Middle Eastern autocracies, who have been going around offering boundless power and giant clusters to get their rulers a seat at the AGI-table.

    But it’s totally possible to do this in the United States: we have abundant natural gas.

    (44) Page 85: We’re going to drive the AGI datacenters to the Middle East, under the thumb of brutal, capricious autocrats. I’d prefer clean energy too—but this is simply too important for US national security. We will need a new level of determination to make this happen. The power constraint can, must, and will be solved.

    The clusters can be built in the US, and we have to get our act together to make sure it happens in the US. American national security must come first, before the allure of free-flowing Middle Eastern cash, arcane regulation, or even, yes, admirable climate commitments. We face a real system competition— can the requisite industrial mobilization only be done in “topdown” autocracies? If American business is unshackled, America can build like none other (at least in red states). Being willing to use natural gas, or at the very least a broad-based deregulatory agenda—NEPA exemptions, fixing FERC and transmission permitting at the federal level, overriding utility regulation, using federal authorities to unlock land and rights of way—is a national security priority.

    ale dal si mysli ze to ukradne CIna (US vlada nebude schopna rychle z toho udelat Manhattan project) a konci uvahou o svete kde se prejde od AGI k ASI behem roku.. (to uz asi bude jedno, zda v americe nebo v cine)

    (89) Conclusion: And so by 27/28, the endgame will be on. By 28/29 the intelligence explosion will be underway; by 2030, we will have summoned superintelligence, in all its power and might.

    For those of us who get the call to come along for the ride, it’ll be . . . stressful. But it will be our duty to serve the free world—and all of humanity. If we make it through and get to look back on those years, it will be the most important thing we ever did. And while whatever secure facility they find probably won’t have the pleasantries of today’s ridiculouslyovercomped-AI-researcher-lifestyle, it won’t be so bad. SF already feels like a peculiar AI-researcher-college-town; probably this won’t be so different. It’ll be the same weirdly-small circle sweating the scaling curves during the day and hanging out over the weekend, kibitzing over AGI and the lab-politics-of-the-day.

    Except, well—the stakes will be all too real.

    See you in the desert, friends.

    pardon za mirne/vetsi OT, ale ty grafy jak vzrusta teplota oceanu jsou porad dokola

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Výkon jak 2,5 Temelínu - tenhle "solární park" by plně zásobil energii 10 milionů Papuánců (mají menší spotřebu něž stejný počet čechů)

    Čína připojila k síti největší solární elektrárnu na světě. Park o rozloze 200 tisíc hektarů (2 000 kilometrů čtverečních) se nachází v severozápadní části země v autonomní oblasti Sin-ťiang a bude vyrábět tolik elektřiny, který spotřebuje ostrovní stát Papua Nová Guinea s deseti miliony obyvatel za rok. Celkový instalovaný výkon – maximální výkon, kterého je daná fotovoltaická elektrárna schopna technicky dosáhnout – má úctyhodných pět gigawattů.

    Dva dosavadní největší fotovoltaické areály na světě se nacházejí také v Číně. Jedním z nich je solární projekt Ningxia Tenggeli společnosti Longyuan Power Group, který má instalovaný výkon tři gigawatty a nachází se v poušti Tenggeli v autonomním regionu Vnitřní Mongolsko. Druhým je srovnatelně velký solární komplex Golmud Wutumeiren v provincii Čching-chaj.

    https://www.reuters.com/world/china/worlds-biggest-solar-farm-comes-online-chinas-xinjiang-2024-06-03/

    Čína spustila největší solární elektrárnu světa. Výkon má dvaapůlkrát větší než Temelín | Hrot
    https://www.hrot24.cz/clanek/cina-spustila-nejvetsi-solarni-elektrarnu-sveta-na-papire-ma-vykon-dvaapulkrat-vetsi-nez-temelin

    China's largest solar power tower project achieves milestone | World DNA | WION
    https://www.youtube.com/watch?v=NDk8iuL810I
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: tvl ten jede i stesky po starém světě kde Čína nic neexportovala a všechno si Evropa vyráběla sama atd.
    Nostalgie je pěkná věc, ale když jí někdo povýší na světonázor, dopadá to takhle.
    Ale ne, osobně ho neznám.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zajimavej kratkej paper o historii klimatickyho vyzkumu v Cine #China #Cina

    Another scientist who shared this view of China’s
    climate as being related to global long-term cycles and
    a recent warming trend was Tu Changwang (1906–1962).
    Tu, at the request of Zhu Kezhen, returned to China from
    studying in the UK in the 1930s and became a leading
    figure in Chinese meteorological research. In a particularly
    noteworthy article in the People’s Daily in January 1961
    entitled “On the issue of climate change in the twentieth
    century” (关于二十世纪气候变暖的问题), Tu underscored
    the fact that international meteorologists had calculated
    that the annual average temperature of the earth rose
    by 0.33 degrees between 1910 and 1940. He subsequently
    issued an early warning to the leadership about the risk
    of potential negative effects of continued climate change.7
    In many respects, Tu Changwang became one of the most
    influential scientists in the field through his mentoring of
    a group of meteorologists and atmospheric physicists that
    became a core of the climate science community in China
    in the late twentieth century.8

    https://www.mpiwg-berlin.mpg.de/sites/default/files/2023-03/OP09_ErikBaark.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam