• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PER2: no ale to je share, takze je jedno kolik ma obyvatel, resp je to irelevantni. Pokud vim Cina ma aktualne spotrebu pulku veskereho uhli a mela by letos peakovat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: no to nevim (vagabund). o politologii skoro nic nevim, tak muj model je, ze prezidenti jsou do urcite miry jen figurky. viz aktualni situace - Biden ma rok demenci. Kdo teda vladne? Setrvacnost jeho administrativy, neni to zadny problem, ze prezident nefunguje. Jsou to ty memplexy, atraktory za tim.

    Gorbacov by nemohl rozpustit SSSR, pokud mocensky komplex (armada a pod) by nedosel k zaveru, ze v kapitalismu jim bude lip. Kdyby prevladal nazor, ze socialismus je pro ne vyhodnejsi, Gorbacov by vypadl z okna.

    Stejne tak Trump. Pokud armadne-industrialni komplex dojde k zaveru, ze uz stacilo s pribehem "silne US dela policistu celemu svetu", muze se to rozpadnout. Nevidim ale proc, jaky styl fungovani by pro ne byl vyhodnejsi (SSSR videlo ze v kapitalismu maji nemocnice teplou vodu a obcane barevnou TV).

    Kazdopadne na tech povrchnejsich urovnich (klimaticka politika, rozumne rizeni statu, ...) Trump zmeny udela a z pohledu nasich evropskych budou k horsimu. Ze by ale svetovy poradek urcoval Putin, to se mi taky nezda. Myslim ze to prevezme Cina, zaberou Taiwan a čipy

    Jaky vyznam pro klima ma dominance Ciny, to nevim. Nakonec asi bude nejdulezitejsi, jestli tem armadnim komplexum vyjde jako vyhodna ta treti svetova valka.

    My tady mezitim si muzeme na dum namontovat FVE abychom "neco delali"
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    CHOSIE: za rohem ve sklepe Oak Ridge National Lab a asi i jinde, v Dubně napr. Cina se snazi. Indie zkouma, jak postavit vádžry a vimány :) Jo, bude to zajimavej prerod, az se vsichni odpojej od ČEPSu a do Temelina se vratej ryby.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: cina ma aktualne take nejvic strukturalnich problemu za posledni desetileti. Realitni bublinu, demograficke problemy, kvalitu ovzdusi, klesajici hdp, odliv investoru, rostouci nespokojenost obyvatel atd.

    Ale dejme tomu, je fakt, ze je to jedna s nejvetsich zemi s AI potencialem.

    - Jak presne poznas/prokazes nevykon u vedcu?
    - Na co by se takove zavody v AI (bavime se o tech predikcich 20% celkove energie) zamerily z povereni statni sfery?

    Jediny use case na odcerpavani tak obrovskeho mnozstvi energie pro AI me napada pouzivat na assessment dat konkretnich obyvatel zeme. Nejaka score card obyvatele z ruznych pohledu. Jenze stalo by to za ty penize, ktere by chybely jinde?

    Jinak imho ten AI driver bude i v cine soukromy sektor. Tam se asi o tech 20% muzeme bavit. Ale globalne 20% energie, to je imho dost prehnany - pokud zapocitame afriku, gronsko, apod, znamenalo by to, ze zapadni zeme vcetne ciny by musely venovat az 40% sve energie do AI, aby sme se prumerem dostali na 20%. Imho nesmysl A kvuli cemu? Co by presne ziskaly?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    VOYTEX: museli by mit uplne jinou, tajnou architekturu nez jsou ty aktualne popularni transformery, protoze na trenovani tech modelu potrebujes tolik GW ze to nejde jen tak utajit, takova spotreba. coz jako ... nevim no. vedelo by se, ze nejlepsi AI mozky zahadne mizi nekam na projekt manhattan. coz se nutne stane, ale jeste se to nedeje

    nezda se mi ze by US do 2030 stihlo projekty ve smyslu nize, Cina v pohode, maji jiny styl prace. Z hlediska emisi se to asi bude hodne zhorsovat. Myslet si, ze AI je k nicemu a neprosadi se, to se bojim ze jako Vaclav Klaus rikaval ze internet je jen nahrazka Zlutych stranek a on by se tim nevzrusoval (to ma byt na Shefika ze to prece nic moc neumi)

    According to Aschenbrenner, by 2028 the most advanced models will run on 10 gigawatts of power at a cost of several hundred billion dollars. By 2030, they’ll run at 100 gigawatts at a cost of a trillion dollars.

    For context, a typical power plant delivers something in the range of 1 gigawatt or so. So that means building 10 power plants in addition to the supercomputer cluster by 2028. What would all those power stations run on? According to Aschenbrenner, on natural gas. “Even the 100 [gigawatt] cluster is surprisingly doable,” he writes, because that would take only about 1,200 or so new natural gas wells. And if that doesn’t work, I guess they can just go the Sam Altman-way and switch to nuclear fusion power.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: Rusko je ale irelevantní. Bavíme se o číně. V 80. letech byla Čína ještě mimo, tak jsem hledala to rusko
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: mineno treba na prikladu ruska. Ocekava se 7% hdp 2024, ze pujde do valky. Dela to 35% statnich vydaju pro 2024. Ze zeme IT mozky zdrhly a verejenej aparat, kterymu zbyde 45% (pokud tech dalsich 20% sezere AI) puvodniho rozpoctu, nebude schopnej poradne zadny AI rozjizdet, natoz uplatit experty. Mozna tak nejaka omezena skupina FSB pracovniku na par omezenejch use casu v radu MWh.

    Proto kapitalismus v mezistatni soutezi vzdycky vitezi. Centralne rizena ekonomika bude vzdy mene efektivni co se tyka progresu a utilizace zdroju. Naopak, centralni planovani vede dlouhodobe k degresi.

    = zeme s pristupem jako rusko i ve valecnym rezimu nikdy nedosahnou tech 20% energie do AI (teda pokud si to nedaj do petiletky jako cina)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: to si myslím že nevnimas dost. Altman "jediný co by uspokojilo AI je rozjet fúzi". Aschenbrenner "musíme do pár let zapnout 100 gw jinak nás zotročí Čína. Pojďme to dovézt ze středního východu".

    AI se teprve rozbíhá. Jsou to závody ve zbrojení 2.0
    BRETA
    BRETA --- ---
    SCHWEPZ: jeste jsem narazil na zajimavy info ohledne tempa a planu navysovani fve

    ...

    Čína dominuje ve výrobě solární energie
    Dominance Číny v globálním solárním sektoru není ničím novým. Nicméně tempo růstu v tomto odvětví zůstává impozantní. Nedávno čínský národní regulátor (NEA) oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo v Číně 45,7 GW nové fotovoltaické kapacity, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 to bylo 33,6 GW.

    Solární farma v regionu Sin-ťiang je součástí ambiciózního čínského projektu Megabase, jehož cílem je do roku 2030 nainstalovat 455 GW větrných a solárních elektráren.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS:

    jeho situational awareness ohledne elektriny

    (43) Page 84: To most, this seems completely out of the question. Some are betting on Middle Eastern autocracies, who have been going around offering boundless power and giant clusters to get their rulers a seat at the AGI-table.

    But it’s totally possible to do this in the United States: we have abundant natural gas.

    (44) Page 85: We’re going to drive the AGI datacenters to the Middle East, under the thumb of brutal, capricious autocrats. I’d prefer clean energy too—but this is simply too important for US national security. We will need a new level of determination to make this happen. The power constraint can, must, and will be solved.

    The clusters can be built in the US, and we have to get our act together to make sure it happens in the US. American national security must come first, before the allure of free-flowing Middle Eastern cash, arcane regulation, or even, yes, admirable climate commitments. We face a real system competition— can the requisite industrial mobilization only be done in “topdown” autocracies? If American business is unshackled, America can build like none other (at least in red states). Being willing to use natural gas, or at the very least a broad-based deregulatory agenda—NEPA exemptions, fixing FERC and transmission permitting at the federal level, overriding utility regulation, using federal authorities to unlock land and rights of way—is a national security priority.

    ale dal si mysli ze to ukradne CIna (US vlada nebude schopna rychle z toho udelat Manhattan project) a konci uvahou o svete kde se prejde od AGI k ASI behem roku.. (to uz asi bude jedno, zda v americe nebo v cine)

    (89) Conclusion: And so by 27/28, the endgame will be on. By 28/29 the intelligence explosion will be underway; by 2030, we will have summoned superintelligence, in all its power and might.

    For those of us who get the call to come along for the ride, it’ll be . . . stressful. But it will be our duty to serve the free world—and all of humanity. If we make it through and get to look back on those years, it will be the most important thing we ever did. And while whatever secure facility they find probably won’t have the pleasantries of today’s ridiculouslyovercomped-AI-researcher-lifestyle, it won’t be so bad. SF already feels like a peculiar AI-researcher-college-town; probably this won’t be so different. It’ll be the same weirdly-small circle sweating the scaling curves during the day and hanging out over the weekend, kibitzing over AGI and the lab-politics-of-the-day.

    Except, well—the stakes will be all too real.

    See you in the desert, friends.

    pardon za mirne/vetsi OT, ale ty grafy jak vzrusta teplota oceanu jsou porad dokola

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Výkon jak 2,5 Temelínu - tenhle "solární park" by plně zásobil energii 10 milionů Papuánců (mají menší spotřebu něž stejný počet čechů)

    Čína připojila k síti největší solární elektrárnu na světě. Park o rozloze 200 tisíc hektarů (2 000 kilometrů čtverečních) se nachází v severozápadní části země v autonomní oblasti Sin-ťiang a bude vyrábět tolik elektřiny, který spotřebuje ostrovní stát Papua Nová Guinea s deseti miliony obyvatel za rok. Celkový instalovaný výkon – maximální výkon, kterého je daná fotovoltaická elektrárna schopna technicky dosáhnout – má úctyhodných pět gigawattů.

    Dva dosavadní největší fotovoltaické areály na světě se nacházejí také v Číně. Jedním z nich je solární projekt Ningxia Tenggeli společnosti Longyuan Power Group, který má instalovaný výkon tři gigawatty a nachází se v poušti Tenggeli v autonomním regionu Vnitřní Mongolsko. Druhým je srovnatelně velký solární komplex Golmud Wutumeiren v provincii Čching-chaj.

    https://www.reuters.com/world/china/worlds-biggest-solar-farm-comes-online-chinas-xinjiang-2024-06-03/

    Čína spustila největší solární elektrárnu světa. Výkon má dvaapůlkrát větší než Temelín | Hrot
    https://www.hrot24.cz/clanek/cina-spustila-nejvetsi-solarni-elektrarnu-sveta-na-papire-ma-vykon-dvaapulkrat-vetsi-nez-temelin

    China's largest solar power tower project achieves milestone | World DNA | WION
    https://www.youtube.com/watch?v=NDk8iuL810I
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: tvl ten jede i stesky po starém světě kde Čína nic neexportovala a všechno si Evropa vyráběla sama atd.
    Nostalgie je pěkná věc, ale když jí někdo povýší na světonázor, dopadá to takhle.
    Ale ne, osobně ho neznám.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zajimavej kratkej paper o historii klimatickyho vyzkumu v Cine #China #Cina

    Another scientist who shared this view of China’s
    climate as being related to global long-term cycles and
    a recent warming trend was Tu Changwang (1906–1962).
    Tu, at the request of Zhu Kezhen, returned to China from
    studying in the UK in the 1930s and became a leading
    figure in Chinese meteorological research. In a particularly
    noteworthy article in the People’s Daily in January 1961
    entitled “On the issue of climate change in the twentieth
    century” (关于二十世纪气候变暖的问题), Tu underscored
    the fact that international meteorologists had calculated
    that the annual average temperature of the earth rose
    by 0.33 degrees between 1910 and 1940. He subsequently
    issued an early warning to the leadership about the risk
    of potential negative effects of continued climate change.7
    In many respects, Tu Changwang became one of the most
    influential scientists in the field through his mentoring of
    a group of meteorologists and atmospheric physicists that
    became a core of the climate science community in China
    in the late twentieth century.8

    https://www.mpiwg-berlin.mpg.de/sites/default/files/2023-03/OP09_ErikBaark.pdf
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: tak nejen USA. Čína takhle dávno reguluje srážky a nikdo si netroufá nic moc říkat (přitom logicky, minimálně část těch srážek by spadla jinde a je to problém).

    Ale nevím, jak budeš přes aerosoly řešit, když ti roztajou ledovce, které zásobujou velké řeky, např. v Indii. Tam leda ty čínské metody, a ty to rozvrtaj ještě víc (zase jsou teorie, že lesy samy uvolňují chemikálie, které napomáhají vzniku srážek...)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: to tak urcite je.

    ad nejde zpomalit "je to jen rozhodnuti" = ale lidsti akteri jsou taky je molekuly, ktere se dle fyzikalnich zakonu nekam setrvacne pohybuji. ze by AI spocitala zda to jde zpomalit jsem nemyslela jen vypocitat lepsi baterky na skladovani energie, ale prave jak to udelat, aby mohlo byt rozhodnuti jiny. my v nasi omezenosti nevime, v cem je problem: chybi lidem informace? pribeh? jina nez materialni zabava? jsou problem miliardari? nebo jak to teda je.

    ja to beru takhle

    - aktualne je techno-reseni hodne zasekly (oproti tomu kdyby se to jelo stylem manhattan project nebo moon landing). Tesla v dubnu publikovala Sustainable Energy for All Earth = nulovy zajem medii, nikoho to nezajima.
    https://www.tesla.com/ns_videos/Tesla-Master-Plan-Part-3.pdf Nevim proc to tak je. Proc se nejede ten build build build

    Akteri

    - vedci = aktualizuji svoje grafy, pisou texty pro nerdy. Nema to dopad.
    - aktivisti = chteji ruzny veci podle svych pocitu (zavrit jaderne elektrarny, zavest degrowth, rikat pravdu, prestat jist maso, sazet stromy, zavest uhlikovou dan) Nema to dopad.
    - fosilni odpor = hybridni valka, zpochybnovani vseho
    - "filantropie" miliardaru = gates a jeho Breakthrough Energy a podobni
    - ? degrowth hnuti (asi spis jen takove uvahy)
    - politici = hlavne nenastvat volice

    potencialni mozne gamechangery

    1. AI = ze by se fakt namodelovalo neco, co se da delat, a investori by tomu uverili

    2. build projekt = neco jak v 50. letech komunisti presvedcili lidi, ze ma smysl postavit prehrady, zaridit bydleni pro miliony lidi, .. nebo Cina (v 1990 v cine zilo pod hranici internationalni chudoby 750 milionu lidi, ted je to 7 milionu lidi). Jako ze by lidstvo obsadil memplex "ma smysl budovat" (solary, vetrniky, AI, nuklearni energii, nuklearni fuzi, adaptaci krajiny...). Za myho zivota se dely napriklad dnes napro neuveritelne veci jako ze kdyz v obci chybela školka, postavily ji občani v "akci Z", protože proste se verilo ze je to dobra vec. Posun v imaginaci

    Co si myslim ze se ve skutecnostii stane: nic

    nejaky e/acc (aktivizovat lidi aby misto netflixu pracovali pracovali pracovali akcelerovali) nema sanci prorazit proti tem setrvacnym obrovskym energiim, ktere chteji predevsim status quo. Je to trochu jako feudalismus, kdy panovnik a vrchni slechta drzi nejvetsi profit (korporace, ktere ted maji nejvetsi profit) a udelaji vsechno, aby se ta rovnovaha nemenila. Jedina disruptivni oblast je ta digisfera, ale ta je jakasi nerealna, cely je to spis simulace

    Ale tak schweps se ptal jak je to s tou depopulaci, z jakeho pohledu je problem, proc musk tlaci na populaci atd., tak vysvetluju ten civilizacni build. je to to cemu rikas hypercivilizator a ano ma to Moloch vibes. Ale proste vynoruje se to na horizontu jako hnuti lidi, ktere unavuje bezesmyslnost jejich zivotu a preregulovanost (nesmi se nic delat z duvodu preventive precaution). Treba si neco fakt rozjedou, ale nevim, asi ne

    Takze budeme cekat, posilat si grafy, a pak US zacne strilet siru do stratosfery aby "zachranilo planetu"
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NJAL: tak neco malo lidstvo udelalo .. bohaci si koupili uz 2 miliony tesel, naptiklad ;)
    No a chudaci zchudli a tak si kupovali mene kravin.
    A celkove se zateplovalo a menili chladnicky a kotle ..
    Takze ani rust Ciny a Indie nestacil na pokles Zapadu a emise slabnou, notabene ze cim tepleji je, tim mene a efektivneji vytapime.
    Cina nerostla az tak rychle a navic rostla mnohem vice zelene nez se cekalo a totez Indie.

    Od Cezko potrebuje dostavbu Temelina aby jsme si zabezpecili budouci rust spotreby jsme se dostali k dostavbe Dukovan, proto aby nahradily stare dobre Dukovany, mozna se to i stihne.

    Vubec ty predstavy z roku 2000 jsou zabavne ;)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Analysis: China’s emissions set to fall in 2024 after record growth in clean energy - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-chinas-emissions-set-to-fall-in-2024-after-record-growth-in-clean-energy/

    China’s carbon emissions set for structural decline from next year | Energy industry | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2023/nov/13/chinas-carbon-emissions-set-for-structural-decline-from-next-year

    Emise z fosilních paliv, které lidstvo letos vypustí do ovzduší, opět dosáhnou rekordních hodnot. Největším znečišťovatelem je nadále Čína, mohlo by to být ale naposledy, kdy se o asijské velmoci takto mluví. Od příštího roku začnou její emise klesat díky masivnímu využívání obnovitelných energií.

    Doba, kdy Čína platila za největšího znečišťovatele, končí. Země míří k čisté energii - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/doba-kdy-byla-cina-nejvetsi-znecistovatel-konci-zeme-vede-v/r~32dbd23c976f11eea873ac1f6b220ee8/

    Rok 2023 si Číňané budou spojovat s velkými suchy a odborníci s nárůstem emisí skleníkových plynů na rekordní úroveň. Vodní elektrárny, které letos nemohly kvůli suchu v Číně vyrábět elektřinu, totiž nahradila energie vzniklá spalováním uhlí. To s sebou přineslo i více emisí skleníkových plynů přispívajících k oteplování planety.

    Příští rok by měl být ale jiný. Asijský obr už delší dobu díky státním pobídkám a dotacím investuje do nízkouhlíkových zdrojů energie, především do větrných a solárních elektráren. Jen ty postavené v letošním roce dokážou vyprodukovat tolik energie, jako spotřebuje za celý rok Francie. Obnovitelné zdroje v zemi proto pomalu nahrazují elektřinu vyráběnou z fosilních paliv.

    "Čína má zajímavou roli. Jedná se o světovou 'jedničku' v oblasti produkce emisí skleníkových plynů a spotřeby uhlí, ale také v oblasti zavádění a výroby nízkouhlíkových technologií," vysvětluje pro Aktuálně.cz Romana Jungwirth Březovská, analytička Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky. Tempo, s jakým Čína zavádí do provozu obnovitelné zdroje energie, označuje za neuvěřitelné.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:

    Americký vyslanec pro klima John Kerry oznámil, že Spojené státy i Čína hodlají aktualizovat své dlouhodobé strategie v oblasti klimatu, a označil dohodu za "velmi silný signál světu"

    https://unfccc.int/event/usa-special-presidential-envoy-for-climate-john-kerry-cop-28-press-conference-0

    +

    US envoy Kerry launches international nuclear fusion plan at COP28 | Reuters
    https://www.reuters.com/business/energy/us-envoy-kerry-launches-international-nuclear-fusion-plan-cop28-2023-12-05/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podstatná bude Čína a její přístup a plnění slibů + a jestli vyhraje Trump

    "Globální emise skleníkových plynů by měly stoupat maximálně do roku 2025, u některých rozvíjejících se zemí ale může vrchol přijít později, píše se v dokumentu.
    AP upozorňuje, že mezi rozvíjející se země patří i Čína, která se řadí k největším světovým znečišťovatelům ovzduší."

    Dohoda rovněž
    * vyzývá ke ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie na celém světě do roku 2030
    * k urychlení úsilí o snížení spotřeby uhlí
    * k rozvoji technologií na zachycování a ukládání uhlíku,
    * v dokumentu se země zavázaly také zdvojnásobit energetické úspory.

    „Historická dohoda.“ S odklonem od fosilních paliv souhlasily téměř dvě stovky zemí — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/na-odklonu-od-fosilnich-paliv-se-shodly-temer-dve-stovky-zemi-344125

    COP28 climate talks agree on transitioning away from fossil fuels | Zpravodajství | Evropský parlament
    https://www.europarl.europa.eu/news/cs/press-room/20231205IPR15686/cop28-climate-talks-agree-on-transitioning-away-from-fossil-fuels

    Cop28 landmark deal agreed to ‘transition away’ from fossil fuels | Cop28 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/13/cop28-landmark-deal-agreed-to-transition-away-from-fossil-fuels

    Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.

    Skutečná síla podle Džábira bude však spočívat až v naplnění dohody. „Musíme podniknout kroky nezbytné k tomu, abychom tuto dohodu proměnili v konkrétní činy,“ uvedl na zasedání. „Jsme tím, co děláme, ne tím, co říkáme,“ dodal.

    Předseda COP28 Sultán Džábir
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    China’s coal addiction puts spotlight on its climate ambitions before Cop28 | China | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/nov/27/china-coal-addiction-spotlight-climate-ambitions-cop28

    China's Coal Pledge: Will New Plants Jeopardize the Paris Agreement to Limit Global Warming?
    https://foreignpolicy.com/2023/11/12/china-coal-climate-change-carbon-emissions-pledge-plants-apec/

    Už za pár dnů vypukne celosvětová klimatická konference COP 28, na které se počítá i s účastí Číny. Ta se ovšem řadí k největším světovým emitentům skleníkových plynů a nic se na tom, zdá se, nezmění ani do budoucna. V nejbližších letech totiž země plánuje postavit hned několik nových uhelných elektráren. I tak mnozí doufají, že se klimatické konferenci OSN podaří položit další základy globální klimatické dohody.

    Klimatické cíle Číny nejsou z evropského úhlu pohledu příliš ambiciózní. Uhlíkové neutrality plánuje tato ekonomika dosáhnout až v roce 2060. Odborníci navíc čekají, že v letošním roce vypustí do ovzduší rekordní množství emisí. Zlom by mohl nastat až v letech 2026 až 2030, do té doby ale v plánovaných projektech uhelných elektráren nechce polevit.

    Poslední významný klimaticky průlom za účasti Číny nastal na konferenci v Glasgowě v roce 2021. Tehdy prezident Si Ťin-pching prohlásil, že emise oxidu uhličitého v Číně dosáhnou vrcholu do roku 2030 a dodal, že bude přísně kontrolovat veškeré projekty, které se zaměřují na výrobu energie z uhlí.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cina-uhli-energie-vyroba-klima-konference-osn-zdroje.A231127_150656_eko-zahranicni_jla?

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam