• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak v CR momentalne jede medialni lync na ETS2... Tak par zdroju k tomu:

    Přestože pokračování ve fosilním statu quo je z bezpečnostních i ekonomických důvodů neudržitelné, český mediální prostor stále živí fantazie, že z přechodu k nízkouhlíkové ekonomice se dá nějak uniknout. Proto je vysoce problematické, že největší český mediální dům ovládají fosilní zájmy.

    Nedávno se rozhodl deník Blesk rozpoutat clickbaitové žně prostřednictvím svého rámování klimatických strategií jako zavádění „zeleného teroru“. Nešlo přitom přehlédnout, že Blesk vlastní Daniel Křetínský, tedy muž, který vsadil stovky miliard na zpomalení či zablokování evropské klimatické politiky.

    Trochu to připomínalo situaci, když Rusko před invazí na Ukrajinu pomocí chytrých tahů na světových trzích s fosilními trhy vytvářelo umělý nedostatek. Ten šponoval ceny energií do nebes a média zaplavila série článků a komentářů, které ze zdražení obviňovaly emisní povolenky. Mimochodem, v té době se také naplno ukázala geopolitická výhoda výroby energie z obnovitelných zdrojů, která má potenciál nás před podobným ohrožením a vydíráním chránit.

    Obchodníci se strachem šíří paniku kolem Green dealu. Vydělají na tom jen uhlobaroni | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/3320/obchodnici-se-strachem-siri-paniku-kolem-green-dealu-vydelaji-na-tom-jen-uhlobaroni
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Rusko zasáhla tropická vedra. V Moskvě padl teplotní rekord z první světové války - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rusko-zasahla-tropicka-vedra-v-moskve-padl-teplotni-rekord-z-prvni-svetove-valky-40478965
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: Rusko je ale irelevantní. Bavíme se o číně. V 80. letech byla Čína ještě mimo, tak jsem hledala to rusko
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: mineno treba na prikladu ruska. Ocekava se 7% hdp 2024, ze pujde do valky. Dela to 35% statnich vydaju pro 2024. Ze zeme IT mozky zdrhly a verejenej aparat, kterymu zbyde 45% (pokud tech dalsich 20% sezere AI) puvodniho rozpoctu, nebude schopnej poradne zadny AI rozjizdet, natoz uplatit experty. Mozna tak nejaka omezena skupina FSB pracovniku na par omezenejch use casu v radu MWh.

    Proto kapitalismus v mezistatni soutezi vzdycky vitezi. Centralne rizena ekonomika bude vzdy mene efektivni co se tyka progresu a utilizace zdroju. Naopak, centralni planovani vede dlouhodobe k degresi.

    = zeme s pristupem jako rusko i ve valecnym rezimu nikdy nedosahnou tech 20% energie do AI (teda pokud si to nedaj do petiletky jako cina)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    PAN_SPRCHA:"A že bychom se měli bát Ruského útoku na jadernou elektrárnu je absurdní, vždyť by se to rovnalo jadernému útoku a Rusko jaderné zbraně má."

    Nevim, kdes byl posledni 2 roky, ale tohle se stalo letos v dubnu: 3 prime zasahy UAV do kontejnentu Zapor. JE
    A predtim xkrat po ostrelovani beh prim. chlazeni na jedinej poruchovej agregat, s dochazejici naftou a zmlacenou zajatou obsluhou.

    https://www.cnn.com/2024/04/07/europe/russian-controlled-zaporizhzhia-nuclear-reactor-damaged-following-drone-attack/index.html
    The drone attack included three direct hits against the facility’s main reactor containment, the agency’s director-general, Rafael Grossi, said on X.

    a tomuhle verili US zpravodajci (kteri jedini spravne varovali UA a svet tesne pred invazi):
    https://www.cnn.com/2024/03/09/politics/us-prepared-rigorously-potential-russian-nuclear-strike-ukraine/index.html
    In late 2022, the US began “preparing rigorously” for Russia potentially striking Ukraine with a nuclear weapon

    %%%

    'Německá veřejnost si opravdu autenticky přála ukončit provoz JE. Právě pod vlivem Ruskem řízené propagandy. '

    Presne tuhle odpoved jsem cekal, ale nechtel jsem predbihat. Takze prosim tvou domenku podloz dukazy, ze Nemci, kteri v DDR zalozili prvni protijaderna hnuti v Evrope, byli uspesne zmanipulovani Ruskem k Atomausstieg a nejednali z vlastniho usudku.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    VOYTEX: ekologické organizace tvořily veřejný a mediální tlak. Angela se léta držela u moci právě tím že vyhověla většině.

    Německá veřejnost si opravdu autenticky přála ukončit provoz JE. Právě pod vlivem Ruskem řízené propagandy.

    Většina Čechů si teď autenticky přeje ukončení pomocí Ukrajině, to je taky v pořádku protože si to přeje nijak neovlivněný lid?

    Jinak ano, co země to strategie.

    A že bychom se měli bát Ruského útoku na jadernou elektrárnu je absurdní, vždyť by se to rovnalo jadernému útoku a Rusko jaderné zbraně má.
    TUHO
    TUHO --- ---
    plus rusko ma v zasade par veci, kde je uspesny. export fosilu, nerostnyho bohatsvi, armada a prave jadernej program…
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: neni, muze se to samofrejme menit zeme od zeme, ale treba u nas jsou rusko-afiliovany subjekty zpravidla vyrazne projaderny.
    obecne rusko vyuziva jadernou technologii k vytvareni zavislosti podobne jako vyuziva fosil. casto dokonce vyuziva zdroje z fosilni energetiky, aby cenove podhazoval nabidky -viz treba finsko (resp tvrdi napriklad veli-pekka tynkkynen zde
    The Energy of Russia: Hydrocarbon Culture and Climate Change Veli-Pekka Tynkkynen )

    The Energy of Russia
    https://www.e-elgar.com/shop/gbp/the-energy-of-russia-9781788978590.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: ano, Rusové mají tradici financovat různé extrémní postoje např. spektrem: např. krajní levici i krajní pravici, narativ který použijí je vlastně jedno, jen to musí být současně nějakým způsobem proruské. Prostě polarizace, která demokracii paralyzuje, je pro ně dlouhodobě výhodná (stejně jako pro všechny jiné silné mocenské struktury, pro které je demokracie akorát nepříjemné zvýšení nákladů...)

    Greenpeace v éře studené války skutečně přímo hrál ve prospěch vojenských zájmů tehdejšího SSSR, ale těžko interpretovat třeba epizodu, kdy bojoval proti dostavbě Temelína, který byl postavený na bývalé sovětské technologii, za nějak extra proruskou. Greenpeace je svět sám pro sebe, ovšem věřím, že jeho agendu ovlivňují sponzoři.

    Přiznejme si to, že proruští hráči v tuzemské politice se často snažili vpustit do tendru na rozšíření našich 2 JE Rosatom. Je pravda, že pro Rusko je zřejmě finančně náročné udržet Rosatom konkurenceschopný (ostatně i v tom Maďarsku se to nějak celé stoplo) a tedy řešení, kdy nebude žádná JE, když to nemůže být Ruská, je zřejmě taky žádoucí, já fakt nevím. JE ale konkurují uhlí, které Evropa vesměs nedováží a ne tolik ropě a zemnímu plynu; nasazení OZE v současné podobě ale poptávku po plynu zvyšuje.

    Rusové jako takové jsou jaderní hujeři a jaderné machrování v energetice i ve zbrojení je součástí takového toho jejich imperiálního velikášství. Je ale možné, že to know-how se stárnutím a odchodem techniků do důchodu hodně upadlo (viz různé incidenty) a že Rusko ztratí schopnost dokončovat nové jaderné bloky (ostatně díky válce a mobilizaci možná tuhle hranici už překročili...)

    Jisté je, že tragédií války na Ukrajině je, že aby UA a EU Rusko porazily, budou muset být víc jako Rusko: vynakládat více energie na průmyslovou zbrojní výrobu, mobilizovat... a to ceny energií rozhodně nesníží. Klimaticky tedy rozpoutání války bylo skutečnou katastrofou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: nordstream, samozřejmě, no jo...jenže to je začarovaný kruh. Nejdřív v síti potřebuješ přebytky z OZE, aby se ti vyplatilo investovat do akumulace... to, že uhelná a plynová záloha jsou pořád levnější než akumulace, resp. přebytků je relativně málo, to je fail.

    Troufám si říct, že když Rusko ztratilo politické páky na zastavení úspor energie v EU, tak právě rozpoutalo tu válku i proto, že prostě válečný zbrojná průmysl nás už donutí tu energii dál spotřebovávat. Je to na palici...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Válka poškodila klima jako rok jízdy 90 milionů aut | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/valka-na-ukrajine-online-rusko-ukrajina-klima-emise_2406131037_ako

    Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO₂). Vyplývá to ze studie, o níž ve čtvrtek informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard korun).
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    CHOSIE: u starších lidí je to pochopitelné. Když vyrůstáš v tom že pravdu se dozvíš jenom mimo oficiální zdroje tak to v tobě zůstane i když se to změní třeba v půlce tvého života. Už to máš v podvědomí a dezinfoscéně už stačí jenom tohle podvědomí aktivovat.
    A Rusko jako hlavní zdroj dezinformací a zároveň stát postavený na vývozu fosilních paliv prostě tuhle linku umí.
    Navíc v Rusku samotném jsou přesvědčeni že klimatická změna je pro ně pozitivní jelikož zobyvatelní velkou část Ruska (logiku v tom nejhledej nahoře si to myslí tak to tak je).

    Nevím jak moc to mysleli vážně ale v poněkud podroušeném stavu mi jeden vysoce postavený člověk z Gazpromu povídal že plán B když dojde ve světě k odklonu od fosilních paliv tak v Rusku je budou ve velkém pálit rovnou u nalezišť a požadovat platby od EU za to aby to nedělali.
    Každopádně říkal i další věci o aktivitách Ruska které zněly v roce 2017 docela konspiračně a tak nějak se postupně ukazuje že nijak nekecal.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: trochu #offtopic ... řešení Fermiho paradoxu může být tak prosté, že pokud se život vyvinul ve většině případů na planetách těžších, než Země (ve Sluneční soustavě si lze představit už třeba jen Jupiter), tak může jít o planety, na kterých je úniková rychlost tak vysoká, že je buď řádově těžší, nebo přímo fyzikálně nemožné tyto planety opustit (velikost potřebných raket roste exponenciálně a potřebné materiály neexistují). Velikost planet byla důležitá složka rovnice, na kterou Fermi nejen zapomněl, ale v době, kdy o tom přemýšlel, ani nebyly ještě známy rozměry exoplanet - zatímco dnes víme, že planet velikosti zhruba mezi Zemí a Neptunem je ve vesmíru spoustu, možná dokonce většina.

    Dalším souvisejícím problém jsou vodní světy - mají nejlepší předpoklady pro vzník života, a není důvod se domnívat, že nemůže být inteligentní (viz chobotnice), ale má nízké předpoklady pro vznik civilizace.

    GO může mít přiměřeně "runaway" podobu v horizontu dalších desítek generací (lze si představit tání Grónska a následně Antarktidy, ono se de-facto už děje, ale v tom druhém případě potrvá desítky generací). Sice to neznamená transformaci do planety typu Venuše, ale rozhodně růst hladiny oceánů a výrazné zmenšení obyvatelné rozlohy planety a zejména zatopení dnes obývaných oblastí. Je jasné, že země jako Nizozemí nebo různé ostrovy uprostřed oceánů to budou vnímat výrazně jinak, než vnitrozemské oblasti - ať už vnitrozemí USA, nebo třeba i lidi ve většině ČR. Růst hladiny oceánů je docela reálná hrozba, sice asi trochu brzdí ohřívání oceánů, které je hrozbou samo o sobě, ale

    Negativní zpětné vazby, a podle mě se už uplatňují, mohou spočívat v tom, že CO2 ppm dál poroste, i když nepůjde o fosilní uhlík jako dnes. Příkladem můžou být požáry tajgy v Sibiře a Kanadě: sice dochází k expanzi plochy lesa na sever, ale ten uhlík tam není uložen moc stabilně. Zkrátka může dojít ke zhoršení schopnosti biosféry uhlík absorbovat, a to právě třeba v důsledku nárůstu rozlohy pouští. Sice existují určité oblasti, které jsou dnes příliš chladné na to, aby se v nich dařilo životu, jenže současně kvůli tání ledovců roste riziko, že tyto oblasti, kde dnes vládne horská tundra, získají spíš charakter horských pouští, než aby se tam rozšířila vegetace. Třeba Alpy se takto mění, vegetace postupuje směrem vzhůru a plocha hor mezi údolími jsou stovky km2, jenže v důsledku rozmrzání nejvyšší vrcholů se taky spoust svahů sesune a nikde není jistota, že bude mít vegetace bez ledovců dost vody (i když třeba naše Krkonoše nebo Slovenské Tatry nejsou zrovna suché hory, takže zrovna v Evropě to asi nějak dopadne...)

    Samozřejmě, některé nové biotopy které vzniknou, mohou být atraktivní - například lesy na jihu Grónska. Rusko si od GO nakonec taky slibuje snazší obyvatelnost Arktidy, i když konkrétně tam se asi hodně projeví efekt růstu hladiny oceánu....
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    related

    Italská rozvědka tvrdí, že Rusko vede proti zemi hybridní válku. Zejména jde o šíření dezinformací o protestech farmářů. Píše o tom italská tisková agentura ANSA na základě výsledků prezentace výroční zpravodajské zprávy v parlamentu. „Rusko je nejaktivnějším hráčem v hybridních kampaních na úkor Itálie a celého Západu,“ píše se ve zprávě. Hlavními nástroji Ruské federace jsou špionáž, kybernetické útoky, dezinformace a využívání migračních toků k destabilizaci politické situace. Tajemník Rady ministrů Alfredo Mantovano řekl, že poslední epizoda ruských dezinformací souvisí s protesty farmářů proti „greendeal“ a zemědělské politice Evropské unie. Zpravodajské zdroje navíc uvádějí, že Ruská federace svými nástroji silně ovlivňuje nadcházející volby do Evropského parlamentu, plánované na začátek června.


    Russian hybrid campaign agst Italy eyes vote - intelligence - TopNews - Ansa.it
    https://www.ansa.it/english/news/2024/02/28/russian-hybrid-campaign-agst-italy-eyes-vote-intelligence_7633ce09-1d37-4d15-8235-be2fed9597df.html
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jeste to hodim i sem, kdyby nekdo nahodou vedel:
    Rusko pry podporovalo environmentalni NGOs, ktery protestovali proti tezbe bridlicovyho plynu. Ackoliv to neni nijak nepredstavitelny pro me, ale potreboval bych k tomu konkretni podklady a zatim nachazim akorat rumint. Nemate nekdo k tomu vic?

    Zatim jsem nasel ctyri zdroje a zadny nedokladaj nejakou overitelny podklady. Nevite o necem dalsim? Dik.

    1) Report Strategic and International Studies (CSIS):
    which claimed that “Russian-supported consultancies in Europe may be helping some environmental groups oppose hydraulic fracturing”.

    The report provides no proof to support this claim. There is also no mention of payments between the Kremlin and green activists while a disclaimer at the end of the paper points out the views expressed within it are “solely those of the author” rather than the CSIS.

    2) 2015 článek National Review:
    which claimed Russia had “ramped up covert payments to environmental groups in the West”. The article provides no evidence to back up this statement.

    3) Je report Wilfried Martens Centre for European Studies z roku 2016:
    The report states: “According to one interviewee, mining shale gas in the EU would disadvantage Russia due to its financial dependency on the EU’s gas imports. The Russian government has therefore invested €82 million in NGOs whose job is to persuade EU governments to stop shale gas exploration.”
    The source for this comment is an “interview with an anonymous contributor” in May 2015.

    4) Fogh Rasmussen, ktery ale rekl, ze je to ciste jeho spekulace

    Claim that Russia funded fracking opposition is Unsupported
    https://theferret.scot/claim-russia-funded-fracking-opposition-unsupported/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Snyder

    Snyder: Zachránit nás může jen ukrajinské vítězství
    https://denikn.cz/962127/rusko-musi-prohrat-ukrajina-musi-zvitezit-tady-jsou-duvody-proc/?cst=51707a2f6545c47c90838f0d3c0cf0e1c7f8e33a3c3725a54c66e714146f237a

    Putinova propagandistická mašinerie je stejně jako zbytek jeho režimu financována z příjmů z vývozu ropy a plynu. Jinými slovy, stávající ruský řád je existenčně závislý na světě, který nepřešel na udržitelnou energetiku. Ruskou válku na Ukrajině lze chápat coby jakýsi předobraz toho, jak bude vypadat nekontrolovaná změna klimatu: malicherné války vedené lstivými uhlovodíkovými oligarchy, rasové násilí namísto snahy o přežití lidí díky technologiím, nedostatek a hladomor ve velké části světa a katastrofa v některých oblastech globálního Jihu.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    YMLADRIS: je to tak, Japonsko, Korea, ale ta DEMOGRAFICKÁ PAST, je hrozbou i pro Rusko...

    nevím co je e/acc ale sousloví "AKCELEROVAT CIVILIZACI NA MAX NEŽ VYPUKNOU PROBLÉMY" mě jednak děsí, druhak připomíná Thomasův theorém: Situace definována jako reálná, se stává reálnou ve svých důsledcích (sociologie tomu říká "sebenapľnující se proroctví). Takto se každopádně nedá uvažovat...pokud má "málo inženýru" (o čemž pochybuji), tak posílím školství a vědu a nepostupují tak, že "našukám" další tři miliardy lidí :D

    Nicméně...rozumím kam míříš, málo kvalifikovaných lidí. Takže než hrstka vyvolených tech-miliardářů odletí na Mars, tak aby k tomu bodu došli, potřebují ještě pár miliard navrch (což ZVÝŠÍ DEGRADACI BIOSFÉRY, tenké slupky života, která udržuje vše živé ve známém vesmíru).

    Tohle doporučuji každopádně:

    Faktomluva - Hans Rosling | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/faktomluva-381703
    Hans Rosling - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Rosling
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Ja musim nacist, co se teda skutecne prijalo. Ten vyvoj byl dost zajimavej a dramatickej, osciloval od velkejch nadeji, po frustraci z toho, ze OPEC a Rusko to torpedujou a potopej a nakonec to vypada na dulezitej, ale stale nedostatecnej posun vpred. Podle me bysme se meli sakra zamyslet, co se vsema tema fosilnima lobbistama a petrostatama, ktery se snazej proste cestu k relativne bezpecny budoucnosti torpedovat.

    Johan Rockström
    @jrockstrom
    No, COP28 will not enable us to hold the 1.5°C limit, but yes, the result is a pivotal land-mark. It makes clear to finance, business and societies that we are now finally - 8 years behind Paris schedule - at the beginning of the end of the fossil-fuel driven world economy (1/4).

    Science called for a mitigation COP, and we got a mitigation COP, focused on fossil-fuels. The world must now act accordingly, i.e. rapidly transition away from oil, coal and gas, aiming at >40% reductions by 2030 and reaching net-zero by 2050, as recognized in the text (2/4).

    Yet, the text on transition away from fossil-fuel remains too vague, with no accountability for 2030, 2040 & 2050. No recognition that scaling CO2 removal technology needs to occur in addition to fossil-fuel phase out, to have a chance of limiting global warming to 1.5°C (3/4)

    And there is no convincing plan on how to transition away from fossil-fuels. National voluntary action alone will not do it. Collective, global action, on finance, carbon pricing, and technology exchange are also needed, at a scale vastly exceeding what is now on the table (4/4).
    TUHO
    TUHO --- ---
    summary zaveru copu - silnej push od usa, eu a dalsich statu na fossil fuel phase put. staty opec a rusko do toho brutal hazi vidle a snazi se vykoupit moznosti cca

    Reducing emissions theoretically provides for several pathways, of which phase out of fossil fuels is just one. And in this case, “emissions” and “unabated” targets are essentially two forms of a “get out of jail card” to keep their fossil fuel production and use going.
    The difference between an “emissions reduction” pathway and a “fossil fuel phase out” pathway is that major fossil fuel producers believe they can keep pumping oil and gas and digging coal while working on emissions reduction technologies like carbon capture, direct air capture and investing in offsets.
    As we know, despite the time the technology has existed, carbon capture is still not deployable at even a fraction of what would be required. Saudi Arabia, for example, has just one functioning plant.
    It’s catastrophically expensive, potentially costing $1 trillion a year according to researchers at the Oxford Smith School and doesn’t work very well, according to Climate Analytics. And CCS doesn’t even apply to oil use at all and it only has potential application to gas and coal in quite specific circumstances.

    The key COP28 battle: emissions v fossil fuel phase out
    https://unclimatesummit.org/the-key-cop28-battle-emissions-v-fossil-fuel-phase-out/
    TUHO
    TUHO --- ---
    K historii ruske klimatologie #Rusko #historie


    Climate science, Russian politics, and the framing of climate change
    Elana Wilson Rowe

    Historical studies have shown how Soviet scientists figured in politics in unexpected ways. However, little research has been done on the interplay between scientific expert knowledge and contemporary Russian policymaking. This article reviews existing research on a question central to understanding Russia's positions on climate change: What is the relationship between expert knowledge and politics in Russia today? We first address the narratives and practices that have emerged around environmental problems and the science–policy interface in Russia and the Soviet Union more generally and then provide a brief overview of Russia's international and domestic climate politics. How climate change has been framed in the Russian media and the role that scientists have played in these framings and in the Russian policymaking process more generally is then examined. Conceptually, this review draws upon scholarly work in Science and Technology Studies and international relations on the politics of scientific reception. WIREs Clim Change 2013, 4:457–465. doi: 10.1002/wcc.235

    https://wires.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wcc.235
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam