• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PER2
    PER2 --- ---
    CHOSIE: si mi jeste pripomnel:

    "The reserves uncovered are said to contain around 511 billion barrels worth of oil, equating to around 10 times the North Sea’s output over the last 50 years."

    Russia reportedly finds vast oil and gas reserves in British Antarctic territory | Offshore
    https://www.offshore-mag.com/geosciences/article/55039736/russia-reportedly-finds-vast-oil-and-gas-reserves-in-british-antarctic-territory
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Dáme si otázku za zlatého bludíšťáka, na jak dlouho by onen objem pokryl momentální světovou spotřebu? (a berme v potaz celé číslo, i když samozřejmě 3.2b není extrahovatelné zcela)
    “The Kuwait Oil Company yesterday announced the discovery of huge commercial quantities of light oil and associated gas in the offshore Al-Nokhatha field, the official state news agency KUNA reported.
    ““The reserves are estimated at approximately 3.2 billion barrels of oil equivalent,” the Kuwaiti newspaper Al-Rai cited a senior oil source as stating.”
    https://www.middleeastmonitor.com/20240715-kuwait-discovers-oil-reserves-estimated-at-3-2bn-barrels/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Labour Party wins UK General Election with promising implications for the UK green economy
    https://www.renewableenergymagazine.com/panorama/labour-party-wins-uk-general-election-with-20240705

    The result has promising implications for the UK green economy with Labour’s intention to make Britain a ‘green energy superpower’. This includes promises to double onshore wind, treble solar power and quadruple offshore wind by 2030. The party is hoping to rid the national grid of fossil fuel generation entirely by that time.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Z cyklu #doomed

    BP imposes hiring freeze and halts new offshore wind projects | BP | The Guardian
    https://amp.theguardian.com/business/article/2024/jun/27/bp-imposes-hiring-freeze-and-halts-new-offshore-wind-projects

    New boss Murray Auchincloss reverses move away from fossil fuels, which had weighed on company’s share price

    The head of BP has imposed a hiring freeze and halted new offshore wind projects, in an apparent attempt to placate investors who are unhappy with the oil company’s green targets.
    ...
    Looney, who had committed BP to some of the industry’s greenest climate goals, was ousted last September for failing to disclose relationships with colleagues.

    The decision to slow BP’s green ambitions has stoked concerns that Looney’s plan to move the company away from fossil fuels, with a pledge to “become a net zero company by 2050 or sooner”, may soon be derailed.

    BP has come under pressure from shareholders over its green targets because some renewable projects have proved more costly than expected, and profits from oil and gas have soared after Russia’s invasion of Ukraine more than two years ago.

    In response, the company set out plans earlier this year to cut oil and gas production by just 25% between 2019 and 2030 – well short of its previous target of a 40% reduction over the same timeframe.
    ...
    Earlier this month BP’s rival Shell set out its own plans to scale back its green growth ambitions, reducing the number of staff working on low-carbon solutions by about 200 roles while shifting the focus towards high-profit oil projects and expanding its gas business.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sunak to allow oil and gas exploration at sites intended for offshore wind | Oil | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/may/02/sunak-to-allow-oil-and-gas-exploration-at-sites-intended-for-offshore-wind
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    via Hlavenka

    - Dánsko vypisuje výběrové řízení na stavbu a provozování 6 GW instalovaného výkonu mořských větrných elektráren (1), s možností rozšiřování na 10 GW
    - tendr je bez JAKÝCHKOLI dotací ze strany státu. Vítězné firmy budou muset navíc Dánsku platit roční poplatek za využívání plochy plus na to musí založit nové firmy, ve kterých získá dánský stát automaticky 20%. Výše poplatku je zásadní parametr pro výběr vítěze.
    - Dánsko uvádí, že zadání tendru je výsledkem předsoutěžního dialogu s řadou firem, kde i za těchto podmínek je zaznamenán značný zájem
    - hotovo a spustěno musí být do konce roku 2030.


    Odhaduje se, že náklady na 1 GW instalovaného výkonu 50 miliard Kč (v přepočtu). Větrná energie z moře má tzv. kapacitní faktor okolo 55%, tedy dá se říci, že 1 GW mořského větrníku poskytne stejný objem elektřiny jako 550 MW reaktor jaderky, který jede na permanentně na stálý výkon. (Což zcela neplatí, ale teď to zanedbejme).
    Zajímavé je pak srovnání s chystanými bloky v Dukovanech. Dva nové bloky (výkon přes 2 GW) mají stát 160 miliard Kč (nabídku zatím neznáme, kolik to bude stát doopravdy po dostavění nikdo neví, jaderky se obvykle dost prodražují; též jde o konstrukci smlouvy, na čí účet půjdou vícenáklady). Výkonově - měřeno dodaným množstvím elektřiny - adekvátní větrné farmy v Dánsku tak vyjdou na 180 miliard Kč.


    Vychází to tedy podobně (160 vs 180 miliard), jenomže je tam mnoho dalších rozdílů a důležitých faktorů:
    - Dánsko spouští nejpozději v roce 2030, Dukovany mají naskočit v r. 2036, nicméně to je hodně optimistický odhad
    - Dánsko nedává žádnou záruku cen a neručí za financování; v Dukovanech je garantovaná výkupní cen. Pokud bude cena na volném trhu nižší, spotřebitel zaplatí tu vyšší (garantovanou).
    - ČEZ samozřejmě žádný poplatek státu neplatí (u Dánska není jasné, jak bude velký - to vzejde z nabídek)
    - větrné elektrárny mají nižší provozní náklady než jaderné (ale porovnání je velmi individuální a nesnadné, případ od případu)
    - je samozřejmě pravda, že rychlost větru je kolísavá (na rozdíl od stálého výkonu jaderky), nicméně zrovna v Severním moři je větrné proudění velmi stabilní; vedle toho ten jaderný "baseload", tedy permanentně stálý a skoro neregulovatelný výkon je taky nevýhodou, protože spotřeba elektřiny během dne velmi silně kolísá (ranní a večerní špička, mezi tím průměr, v noci velký útlum)


    Žádný závěr "co je lepší" nebude :-); ostatně nejsme Dánsko a nemáme foukavé moře. Chci tím jen ukázat na v podstatě srovnatelnou výhodnost obou řešení - že tedy obnovitelné zdroje jsou plně konkurenceschopné konvenčním. Dle mého názoru čas ukáže, že zejméně offshore vítr bude nejlevnějším komerčním zdrojem elektřiny vůbec, kapacita je takřka nevyčerpatelná, bude se stavět ostošest a výsledně to SRAZÍ cenu silové elektřiny na trhu na brutálně nízké hodnoty. Rozhodující ve výsledné ceně, kterou zaplatí zákazník pak bude jednak cena za přenos a jednak cena za stabilizaci soustavy (vyrovnávání výkyvů).
    The biggest offshore wind tender in Danish history has been published
    https://en.kefm.dk/news/news-archive/2024/apr/offshore-tender?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #synergies

    6 tun sklizen 2025 + ocean co2 removal

    World's First Seaweed Farm In An Offshore Wind Farm
    https://cleantechnica.com/2024/03/18/worlds-first-commerical-seaweed-farm-in-an-offshore-wind-farm/
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    XCHAOS: Ne. Zaklady na vetrniky maji 2 zasadni omezeni.

    1] Jednak pro konkretni danou vetrnou elektrarnu jsou konkretne presny zaklady! To treba vedlo k tomu jak kdyz CEZ stavel svoji prvni vetrnou elektrarnu ve Francii tak v prubehu projektu musel zmenit typ elektrarny a dodavatele. A vedlo to k tomu ze se cele betonove zaklady musely vyrubat a udelat tam nove.

    2] Betonove zaklady pro vetrniky zasadne trpi prenasenymi vibracemi (i u tech nejnovejsich a nejlepsich typu) a to postupne narusovani vede k tomu ze jejich zivotnost je cca 30 let, nebo malinko pres 30, ale ne tak aby to zvladlo 2 zivotnosti vetrniku.
    Vetrnik ma zivotnost dle aplikace 20-25 let s stim ze prodlouzit na 30 let je to mozne, ale ne vzdy hospodarne.

    Ale tyhle omezeni nevadi. Cela elektrarna se pri umisteni na vhodna mista energeticky zaplati za nizke jednotky let. Dalsi nizke jednotky let stoji energeticko/materiolovy offshore udrzby a likvidace. Tzn. vetrniky se urcite z tohodle pohledu vyplati.

    Jeji jediny a opravdu realny technicky problem je stroboskopicky efekt. A energeticky problem je to, ze proklamovana nizka cena elektriny je ucetni trik protoze nezahrnuje kompenzaci site pri nadbytku jeji produkci a hlavne akumulaci na dobu kdy je opravdu potreba. Tohle take neni v zasade problem, ale vsechny ty grafiky jak je jaderna elektrina 3x drazsi nez vetrna je nesmysl protoze porovnavame nesrovnatelne a navic bez korekce dotaci ktere tu cenu deformuji v obou pripadech.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    'Largest wind farm in Baltic states' | Nordex wins 255MW order in Estonia | Recharge
    https://www.rechargenews.com/wind/largest-wind-farm-in-baltic-states-nordex-wins-255mw-order-in-estonia/2-1-1390108

    Nordex has won an order to supply turbines to Enefit Green’s 255MW Sopi-Tootsi wind project in Estonia – the largest wind farm in the Baltic states when up and running in 2024.

    The German OEM according to an over €200m ($217m) contract signed today will deliver 38 of its 6.8MW machines to the project in Põhja-Pärnumaa municipality, which is slated to meet more than 8% of Estonia’s electricity consumption, according to the developer.


    https://investinestonia.com/

    Recently, a would-be tender was announced that has already attracted interest from 30 companies planning to build offshore wind farms, and the government adopted a decision that by 2030, 100% of the electricity consumed in Estonia must come from renewable resources. To simplify the development process, Prime Minister Kaja Kallas has stated that Estonia is adopting an integrated planning permit for offshore wind farms. To meet all of the goals, the government is simplifying permit granting processes and shortening deadlines – projects of societal importance should be completed within three years. Integrated planning permits give the developers an opportunity to launch their project more quickly. Estonia has a grand goal of becoming the largest producer of wind energy per capita in the world.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Extinct Offshore Volcano Could Store Up to 8.6 Gigatons of Carbon Dioxide
    https://scitechdaily.com/extinct-offshore-volcano-could-store-up-to-8-6-gigatons-of-carbon-dioxide/

    A new study published in the scientific journal Geology concludes that an extinct volcano off the shore of Portugal could store as much as 1.2-8.6 gigatons of carbon dioxide, the equivalent of ~24-125 years of the country’s industrial emissions. For context, in 2022 a total of 42.6 megatons (0.0426 gigatons) of carbon dioxide was removed from the atmosphere by international carbon capture and storage efforts, according to the Global CCS Institute. The new study suggests that carbon capture and storage in offshore underwater volcanoes could be a promising new direction for removal and storage of much larger volumes of the greenhouse gas from the atmosphere.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Oil giants doing nothing

    Shell launches its first zero-emission electric ferry
    https://electrek.co/2023/04/18/shell-launches-its-first-zero-emission-electric-ferry/

    Shell has begun deploying EV charging stations to overcome this and establish a new revenue stream, starting with some of its first in 2017.

    Later that year, Shell followed up by acquiring New Motion, giving the oil giant instant access to over 30,000 charging ports across Europe.

    Shell has continued expanding its EV charging network over the years to include nearly 100,000 ports, with new buyouts and partnerships with big names in the EV industry, including NIO and BYD.

    Most recently, Shell acquired Volta, an EV charging and media company with infrastructure deployed around malls, grocery stores, banks, and other retail locations.

    Shell aims to operate over 500,000 EV charging ports by 2025 as the world moves to sustainable transportation.

    Meanwhile, Shell is also rolling out renewable energy sources, such as the super-hybrid offshore wind farm in the Netherlands with solar, battery storage, and green hydrogen production.

    Its latest innovation is another step toward a sustainable future as Shell unveils its first electric ferry in Singapore.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: s dobrym planovanim infrastruktur (na dekady) muze byt zeland solidne stabilni semi-offgrid zeme s velkou zemedelskou produlci a obnovitelnou energetikou s obrovskymi prebytky (offshore vitr). jak bylo videt v prubehu pandemie, ostrovy se mohou dobre otevorat a uzavorat dle potreby, coz je imho do budoucna obrovska vyhoda. ano, je to prdelakov, nevyhodou je seismicka aktivita a vyssi UV zareni. ale porad to ma solidni potencial a moc bych si fakt budoucnost nemaloval na ruzovo tech 2.5 stupne dame a na to neni nikdo pripravenej
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Could Wind Turbines Be A Secret Weapon Against Hurricanes? Today’s Fantasy May Be Tomorrow’s Reality
    https://www.forbes.com/sites/jamesbroughel/2022/11/11/could-wind-turbines-be-a-secret-weapon-against-hurricanes-todays-fantasy-may-be-tomorrows-reality/

    Large-scale, offshore wind turbine installations could affect wind strength, storm surge, and even potentially precipitation levels of hurricanes. The wind turbines are turned off as a hurricane approaches, but the physical structures themselves when congregated in large numbers can slow down a storm, extracting some of the kinetic energy as it passes over.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A city in China is planning an offshore wind farm so big that it could power all of Norway
    https://electrek.co/2022/10/22/china-offshore-wind/

    The city intends to start work on the 43.3-gigawatt (GW) offshore wind farm before 2025, according to the city’s five-year plan, which is published online. The plan does not disclose how much the offshore wind farm is expected to cost.

    The city of Chaozhou will build the wind farm between 47 and 115 miles (75 and 185 km) off the city’s coast, on the Taiwan Strait.

    “The area has unique topographical features that mean wind will be strong enough to run the turbines 3,800 to 4,300 hours a year, or 43% to 49% of the time, an unusually high utilization rate,” Bloomberg wrote.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Here’s a plan for green King Charles: sell the family silver and use the cash to save the planet | John Vidal | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/oct/06/king-charles-green-environmental-reforms-monarchy

    he receives a quarter of the profits made by the crown estate, the monarch’s property corporation which owns nearly 8,000 sq km of farmland and is valued by Forbes at more than $17bn (£16.3bn). It is no wonder that Charles backs renewable energy. Aside from vast acres of wild lands suitable for onshore wind, the estate owns most of the British foreshore to a distance of 12 miles – perfect for selling leases for offshore wind, tidal and wave power.

    It might not go down well to do a Patagonia and try to give it all away to fight climate breakdown. But he could start his green reforms of the monarchy by publicly divesting the institution of all fossil fuel interests. Again, we do not know what these investments amount to, but it is likely to be in the many hundreds of millions of pounds. Far from diminishing his wealth, the Treasury might even see divestment as a shrewd move if Britain is to reach net zero emissions.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Switching The World To Renewable Energy Will Cost $62 Trillion, But The Payback Would Take Just 6 Years - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2022/09/06/switching-the-world-to-renewable-energy-will-cost-62-trillion-but-the-payback-would-take-just-6-years/

    The researchers looked at onshore and offshore wind energy, solar power, solar heat, geothermal electricity and heat, hydroelectricity, and small amounts of tidal and wave electricity. Batteries were the most common electricity storage solution, with the team finding that no batteries with more than four hours of storage were necessary.

    The researchers say switching to renewable energy would avoid utility grid blackouts and save consumers trillions of dollars. One of the main reasons for that finding is that the combustion-based energy systems most countries rely require a lot of energy just to function. In switching to a clean, renewable energy system, Jacobson states that worldwide energy usage would go down by 56% immediately.

    Those savings are attributable to the efficiency of clean energy over combustion systems, as well as the efficiency of electrified industry. There would no longer be a need to explore for oil, coal, and gas, drill wells or dig new mines, transport oil to refineries, build and maintain pipelines, or truck petroleum products to end users, according to My Modern Met.

    ...

    The cost of making the changeover to 100% renewable energy would be a staggering $62 trillion. Wow! That is a ton of money, people. But here’s the thing. Jacobson and his team say the savings from switching the world to 100% renewable energy would be $11 trillion a year. In other words, the initial investment would be paid back in just 6 years! Many people have a hard time distinguishing between an investment and an expense. They tend to see that $62 trillion as an expense and ignore the payback.

    There’s one other aspect of renewable energy that you can’t put a price on but it’s extremely valuable nonetheless — energy security. Nations that generate their own electricity don’t need to be at the mercy of lunatics and despots who can decide at any time to cut off the supply of oil, or unnatural gas, or coal. How much is that worth? It may be hard to answer that question, but it is clearly not nothing. The people of Europe are facing a long cold winter because the supply of cheap methane from Russia has ended abruptly.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PETER_PAN: všiml jsem si že hodně operuješ tím "pokud chceme aby ČR byla samostatná" a podobně... ale to nechceme a nepotřebujeme

    Polsko má už dnes 10GW v soláru a 7GW ve větru. Budou stavět 10GW offshore (výhledově 28!) a plánují 6-9GW v jádru (ale to imho nedopadne). Začínají stavět přečerpávačky

    Rakousko také brutálně navyšuje vítr (10TWh ročně)

    a nemluvím o Německu, které po ruském plynovém fiasku akceleruje OZE
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #offshore #infrastructure

    The first US offshore wind farm has had no negative effect on fish, finds groundbreaking study
    https://electrek.co/2022/04/18/the-first-us-offshore-wind-farm-has-had-no-negative-effect-on-fish-finds-groundbreaking-study/

    The only meaningful effect they found by the wind turbines was positive: a lot more black sea bass were congregating around the Block Island wind farm, probably because they like to hang out near physical structures like wind turbine foundations. Scientists also found more Atlantic cod there, but not often enough to draw any firm conclusions.

    The study not only looked at what fish were caught, but also what sort of condition they were in and what was in their stomachs. Some were eating more mussels, which indicated they were feeding off of mussels growing on the turbines themselves.

    ...

    This study, which was designed by scientists and commercial fishermen at INSPIRE International, has the potential to help remove obstacles for the young offshore wind industry in the United States
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    thawful

    Holes the size of city blocks are forming in the Arctic seafloor
    https://edition.cnn.com/2022/03/14/world/arctic-seafloor-holes-permafrost-scn/index.html

    Marine scientists have discovered deep sinkholes -- one larger than a city block of six-story buildings -- and ice-filled hills that have formed "extraordinarily" rapidly on a remote part of the Arctic seafloor.

    Mapping of Canada's Beaufort Sea, using a remotely operated underwater vehicle and ship-mounted sonar, revealed the dramatic changes, which the researchers said are taking place as a result of thawing permafrost submerged underneath the seabed.

    The changes the scientists observed occurred between 2010 and 2019, during which four mapping surveys had taken place, covering an area of up to 10 square miles (26 square kilometers).

    ...

    We know that big changes are happening across the Arctic landscape, but this is the first time we've been able to deploy technology to see that changes are happening offshore too," said marine geologist Charlie Paull, a senior scientist at Monterey Bay Aquarium Research Institute and one of the lead authors of a study on the phenomenon published Monday in the peer-reviewed scientific journal PNAS.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jiri Hlavenka
    2t89m.2c úno3pranc 62v2 1olrli68:1d35 ·
    Stop pro Green Deal - a následně jeho velké urychlení
    -----------------------------------------------------------
    Zachytil jsem úvahy, že současné probuzení do reality znamená konec ("naivních západních") představ o Green Dealu, nebo ještě silněji, že chybná, především německá politika o odklonu od uhlí a jádra s jejich dočasným nahrazením ruským plynem dokonce Rusku podržela dveře k invazi.
    Co nyní? Čekají nás kroky krátké a rychlé, a pak středně i dlouhodobé.
    Krátkodobě - což může trvat i nízké jednotky let, snad méně - je spíš pravděpodobné, že se bude "pálit všechno co pálit jde". Zní to hrozně, ale nevidím jinou cestu, ať se snažím jak chci. I když si představíme Rusko jako "mínus Putin", důvěra v to, že když se obchoduje, tak se neválčí je zničená. Dodávky možná budou, možná nebudou, možná větší, možná menší. Zásobníky v Evropě jsou stále v zahraničních (především ruských!) rukou; možná je lze zrekvírovat, nevím. Ale o energetické stabilitě pro příští období si nechejme jenom zdát.
    Současně se připravme na to, že plyn, což je jazýček na vahách cen energie, bude drahý - i násobně proti dnešku. I když očekávám (též od domácí vlády!) zásahy proti eskalující ceně plynu, což ale znamená že jej bude muset dotovat ze státního, plyn možná bude tak drahý, že bude neúnosné jej používat k topení. Řešení jsou: a) krb a dřevo, b) elektřina, c) tři svetry.
    Krátkodobě - pokud možno velmi krátkodobě - budeme muset odložit stranou puntičkářské počítání uhlíkových emisí a vyrábět elektřinu ze všeho, z čeho to jde. Možností bohužel není zas tak moc. Jaderky jedou stabilně na plný (základní) výkon, tam není kde brát. (O znovuzprovoznění německých odstavených jaderek jsem už psal, ale zjevně to je komplikovanější a pracnější než se zdá - nesplňuje to požadavky na okamžité řešení). Plyn tedy ne, zbývají další fosilie: něco málo nafta/mazut (blé), no a pak uhlí. Uhlobaroni budou zažívat veselé časy, pro pár let.
    (Viz přiložený obrázek: ceny energetických komodit jsou propojené, cena uhlí je momentálně na 600% proti minimu, a cca 250% oproti průměrné hodnotě za předchozí dekádu. Je to hodně, ale méně než plyn. Nicméně zde nejde ani tak o ceny, jako o dostupnost - uhlí máme vlastní, plyn ne).
    A nyní k dlouhému řešení
    ----------------------------
    Ruská krize jasně ukázala, že spoléhat se na cizí zdroje, pokud se nalézají v "divných" státech, opravdu není možné. Může to fungovat chvilku, může to fungovat deset let, třeba i třicet let, ale jednou to rupne. Diktátoři mají evidentní tendenci k zešílení a na ropném Blízkém východě je jich taky pěkná řádka.
    I když má EU (či obecně "západní svět" - myslím že je zřetelně vidět, že se nyní opět sjednocuje a dává přednost spolupráci před sobectvím) momentálně jiné starosti, musí nad to všechno ještě pomyslet nad maximálně rychlé osamostatnění se v oblasti energetiky. Což znamená či by mělo znamenat zejména tyto kroky:
    1) Podívat se, kde je v obnovitelných zdrojích ono nízko visící ovoce. Dnes je to zcela jasně offshore wind, tedy větrníky na moři. Daří se je stavět stále větší a výkonnější: dnešní nejvýkonnější model Haliade-X točí 14 MW. Třicet těchto větrníků natočí víc než je výkon dukovanského bloku (!), a prostor je takřka nekonečný. U větru totiž extrémně škáluje výkon s velikostí turbíny: jde nahoru s třetí mocninou (!) rychlosti větru, cca kvadraticky pak s průměrem rotoru a výškou turbíny (ve větších výškách fouká více). Rychlost pokroku ve větrných turbínách je obrovská - průměrný výkon stávajících je 3 MW, s tím srovnejte 14 MW u Haliade-X (byť zatím prototypově).
    Na otázku, kde vzít rychle hrubé gigawatty výkonu, je tedy odpověď: vítr na moři. Menší větrná farma na moři se staví dva měsíce, velká max šest. A dá se to dělat paralelně, samozřejmě.
    2) Samozřejmě vítr někdy fouká a někdy méně (netřeba prosím psát do komentářů, vím to, jste zlatí, díky), musí s tím jít ruku v ruce paralelní řešení. Je jich opět několik:
    2a) bateriová řešení pro ukládání nakrátko.
    2b) posilování přenosových kapacit napříč Evropou
    2c) diverzifikace umístění větrníků (ono totiž velmi zřídkakdy "vůbec nefouká nikde", spíš je to lokální věc)
    2d) zajímavě se pak jeví ukládání přebytečné energie (které při slušném větru bude i extrémně mnoho) do výroby vodíku, který se pak spaluje, když je potřeba. Účinnost je nízká (stěžujte si u pana Carnota, špatně napsal termodynamický zákon...), zařízení je drahé, jinak už to má jen výhody. (Bezemisní, s velmi vysokou energetickou hustotou, snadný transport a dlouhodobé ukládání).
    3) Samozřejmostí je i investování do dalších energetických zdrojů. V jižních částech Evropy (např. řídce osídlené centrální Španělsko) je fotovoltaika jednoznačně životaschopným postupem, a z hlediska cykličnosti (svítí-nesvítí, fouká-nefouká) se bezvadně doplňuje právě s větrem. Pak jsou tu ještě biopaliva 2. a 3. generace (zatím ještě pořád víc sen než realita, ale zkoumejme to), a nesmíme zapomínat na hyperlokální řešení, kterým budu věnovat další odstavec.
    4) Byť je to mravenčí práce, nesmírně pomůže hyperlokální řešení na úrovni rodinného domu (či jednotlivého domu, obecně). Tedy: ani jeden dům bez fotovoltaiky na střeše, baterie ve sklepě, případně i tepelného čerpadla (tam kde to dává smysl). K tomu pak inteligentní šetření: ne si jen barák obouchat polysterenem, ale změřit tepelné mosty a cíleně je redukovat, výměnu vzduchu řízenou konvekcí a tak dále. Postupy v tomto odstavci dokáží TÉMĚŘ vynulovat potřeby vytápění a DRAMATICKY snížit potřeby dodávek elektrické energie zvenčí.
    Zde vidím velký a zatím nevyužitý potenciál pro "domácí úkoly". Německo už vyhlásilo program "ani jedna veřejná budova bez fotovoltaiky na střeše". Je tedy nutné se zeptat těch nahoře u nás: NA CO JEŠTĚ ČEKÁTE?
    5) Otázka jádra je spíš kontroverzní než významná. Já jsem (jakožto původní jaderně-tepelný inženýr) příznivec jaderné energetiky z pohledu technického řešení i (téměř) bezemisnosti provozu, problémy a rizika znám, dovedu si to vyhodnotit. První otázkou pro mě je už jen cena - ta ale v nynější situaci ztrácí něco ze své síly. Jen je potřeba vědět, že jaderná energie bude drahá - hodně drahá. A opakovat to několikrát nahlas, protože facebooková expertnost praví, že přece jaderka dává elektriku skoro zadarmo, že. Druhou otázkou pak je délka výstavby: jaderka je to nejvíc dlouhodobé řešení, které známe. Podívejme se ještě jednou na časy zrealizovatelných řešení:
    - okamžité zaplátování: uhlí, nafta/mazut, dovoz zkapalněného plynu: vlastně v řádu dní
    - hyperlokální řešení (bod 4): dá se udělat velký pokrok za 1-2 roky
    - větrníky/soláry: dá se dosáhnout průlomového pokroku za 2-3 roky
    - jádro: 15 let a více.
    6) Green deal redukován na Energetic deal
    Tohle mně mrzí moc, ale asi se nedá ani ve střednědobém výhledu mnoho dělat. Primární problém je a bude skutečně energetický - bez svícení, topení, výroby a dopravy končí civilizace. Blbé, ale je to tak. Druhotné problémy devastace planety (dle Rockstroma a jeho "devíti mezí planety") asi půjdou stranou - ne úplně, ale do priorit číslo dvě a tři, všechno naráz se asi nedá. Tak aspoň abychom na to nezapomněli a měli to stále na radaru úvah a aspoň částečných kroků:

    The nine planetary boundaries - Stockholm Resilience Centre
    https://www.stockholmresilience.org/research/planetary-boundaries/the-nine-planetary-boundaries.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam