• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEILA_KDigitální demence - kde vítězí analogová řešení
    příklady ze všech oblastí života, kde je analogové (kamenné) řešení - levnější - odolnější - efektivnější - důvěryhodnější - jinak lepší. Skepse proti digihujerství, ale ne zavrhování digitálního světa a technologií. Mělo by se tu vytipovat a vydiskutovat, kde opravdu je lepší řešení papír, analog, kámen. Z jakéhokoli hlediska. Časem je cílem formulovat nějaké teze pro právo na analogové řešení. Inspirací může být kniha J. Morozova z Harvardu "To Save Everything, Click Here".
    rozbalit záhlaví
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: mám jich dost :) díky
    BURAN
    BURAN --- ---
    JPLABS: aha, ty delas kurzy elektroniky.
    Tou informaci jsi mel zacit, pak by bylo jasne, o co jde - je to presne jak rikas, analog je nejlepsi! Preji hodne zajemcu o kurz!
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: už to tam máš http://www.jplabs.co.uk/cz/articles/bh107a.html
    smysl by mělo, když by jsi vymyslel, jak na duino připojit například dotykovoul VD obrazovku a přes ní ovládat takovýto generátor, tedy určovat, parametry výstupního signálu generované analogéovým generátorem. Samozřejmě to lze.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    JPLABS: vývojový SW je zdarma (oficiální arduino IDE, případně jsme používal vscode s pluginem, taktéž zdarma), kabel stojí asi půldolar, nicméně dovolím si tvrdit, že většina lidí ho už má doma k mobilu nebo externímu disku.
    Jinak to nepájivé pole taky něco stojí (btw jak to na takovém vachlatém poli bude s přesností? nevím, ptám se, vzhledem k tomu, jak se o pár příspěvků níže píše o kvalitně navrženém plošňáku). PC potřebuješ tak jako tak, aby sis objednal součástky a našel datasheety a postup, jak to udělat :).

    Čímž neobhajuju stavbu přesného generátoru funkcí na duinu, je jasný, že to je blbost. Imho oba dva postupy jsou validní a záleží na tom, co k tomu chci. Chci blbuvzdorný rušivzdorný relativně přesný generátor? Použiju klasické operáky. Chci něco přibližného, ale zato třeba z možností ovládat z mobilu nebo z druhého konce světa? Vemu duino založené na některém z esp čipů s wifi ($2).
    BURAN
    BURAN --- ---
    JPLABS: schematko delat nemusis.
    Attiny chip stoji dolar. Nepotrebujes cely duino. Jestli chces, poslu ti link, jak se to dela ;-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JPLABS: odkaz na Morozova v zahlavi je
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    QWWERTY: v tom případě je potřeba toto přesně uvést do záhlaví. Nicméně, i přesto si tyroufnu tvrdit, že dopad duína na společnost má katastrofální následky, kdy duínisti dnes neznají ani základy matematiky, základy elektroniky, které v době před-duínové znali kluci ve věku 8-10 let. V dnešní době duínové je to malér.
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    CERMI_FOX: a vývojový software, PCčko, kabel k arduinu? To je v ceně $1.70 arduina nano? Asi sotva. Software někde ukradneš, stahneš. USB kabel v Datartu není zadara, leda že ho tam šlohneš a nechytí tě.. Čas strávený vývojem software je v ceně? :) V jiném místním klubu (MCU) pozoruju, jak duinista cloverda zápolil se software pro rotační enkodér k duinu celý víkend, místo aby použil 4 hradla a spojil je drátky.

    Když vezmu dvojitý operační zesilovač s 8 vývody, několik odporů a kondenzátorů, tak zapojím osdcilátor na nepájivém poli za 15-20 minut. Když přidám 4 odpory a druhý operační zesilovač s 8 vývody, mám navíc pilu a obdélník a trojúhelník. Když dám na výstup tranzistor, mám odolný výstup, který je zatížitelný dost velkým proudem. Můžu zatížit výstup arduina 50 Ohmy ? Při 5 Voltech by mělo arduino nano dát na výstupu do zátěže 100 mA. Jak dlouho vydrží?
    A konečně, ta virtuální sinusovka, tedy ve skutečnosti schody generované arduinem nano, jak docílíš rozkmit od -5V přes nulu do +5V? Nebo aspoň od -2.5V přes nulu do +2.5 Volt ? Sinusovka jak známo z matematiky má průběh od záporné hodnoty do kladné.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    Jenom bych pripomel, ze puvodni ideou teto diskuze byl dopad digitalizace na spolecnost a ne flame-war analogova vs. digitalni elektrotechnika. Ta patri sem [ Elektrotechnika ]


    viz zahlavi
    To Save Everything, Click Here; Morozov - "Arguing that we badly need a new, post-Internet way to debate the moral consequences of digital technologies"

    popr. kniha, ze ktere si klub pujcil nazev
    Spitzer, Manfred: Digitální demence - iLiteratura.cz
    http://www.iliteratura.cz/Clanek/33047/spitzer-manfred-digitalni-demence
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    Další příklad digitální demence je snaha udělat digitálně řídící smyčku regulačního zdroje napětí nebo proudu. Klasicky pomocí duína. Ortodoxní duínisti, neznalí teorie obvodů a operačních zesilovačů to řeší takto: sejmou napětí nebo proud (častěji jen napětí, protože netuší jak se měří proud) pomocí vestavěného AD převodníku v duínu. Pak vyhodnocují softwarově, co vlastně sejmuli proti nějaké hodnotě zadané tlačítky nebo rotačním encodérem. Vypočtenou odchylku pak odešlou na DA převodník do zdroje.

    Zásadní nedostatek této digitální demence spočívá v tom, že

    (1)
    řešení je nespojité, AD převodník generuje pouze skoky nikoliv spojitý průběh. To samé DA převodník. Takže digitálně nelze nastavit absolutní shodu mezi hodnotou "JE" a hodnotou "MÁ BÝT". Vždy bude odchylka a tak Duíno reguluje a reguluje okolo hodnoty "MÁ BÝT". Když se k tomu přidá skutečnost, že hodnota "JE" na výstupu kolísá vlivem zátěže, pak duíno je dost vytížené neustálou regulací hodnoty "MÁ BÝT".

    (2)
    digitální regulace smyčky AD převodník -> duino -> DA převodník trvá podstatně déle než analogové řešení, kdy operační zesilovač změní výstup adekvátně proti vstupu hodnoty "JE" a referenční hodnoty "MÁ BÝT".
    Toto zpoždění digitální smyčky, ačkoliv třeba v milisekundách, je často dostatečné na zničení regulačního tranzistoru zdroje nebo obvodů zapojených na výstup zdroje.

    A stejně si duínisti nedají poradit a stále jak blbci zkoušejí ty samé chyby znovu a znovu dokola. Jen blbec dělá stejnou chybu 2x.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    JPLABS: arduino nano stojí $1.70
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: Do 100 Kč s duinem postavíš "generátor", když nepočítáš pořizovací náklady za duino :)
    Pokud jde o pilu a trojúhelník a obdélník, tyto průběhy lze zrealizovat v rámci téhož zapojení oscilátoru. Postačí přidat pouze 1 operační zesilovač za Kč 10.- navíc. Udělám ti schémátko a dám ho na web pro začátečníky.

    Zamýšlené využití denerátoru z Duina vzhledem k rušení je prakticky výlučně pouze jako univerzální rušička. Stačí na výstup duina připojit dlouhý drát a brzy začnou bušit sousedi na dveře. :)
    BURAN
    BURAN --- ---
    JPLABS: pokud pozadujes excelentni sinusovku, tak mas dozajiste pravdu.
    Pokud ti sinusovka staci neexcelentni, chces mit jeste pilu a obdelnik (+ s volitelnou stridou), uz to diskretne tak supereasy neni. Nerikam, ze to nejde :-) ale s Atmelem to do tebou zminovanych 100kc postavis taky.
    Zalezi na zamyslenem vyuziti toho generatoru.
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    Dalším příkladem totální digitální demence jsou pokusy udělat digitální dolaďování u kmitočtových normálů. Pro nezasvěcené - "kmitočtový normál" je zařízení, které generuje signál o co možná nejpřesnější hodnotě jmenovitého kmitočtu. Například 10 MHz bývá obvyklá hodnota s přesností 10E-10 dolaďovaná GPS signálem z družice.
    Duínisti se však stále snaží o to samé - vytvořit přesný kmitočtový normál digitálně z levného krystalu v duinu a doladit tenbto signál digitálně, počítáním impulzů v čítači / časovači duina. Výsledkem je katastrofa.
    Přitom analogové řešení je mnohem jednodušší, levnější, doladění je rychlejší a přesnost je o několik řádů vyšší.
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: není, skutečně není ani jednodušší, ani stabilnější. A to neřešíme odstup signál / rušení a zkreslení. Digitálně generovaný signál z DDSky není sinusový, ale schodovitý. Výsledkem je velké zkreslení. Pokud za takovým digitálním generátorem není kvalitní filtr, pak výsledkem je spektrum harmonických. Výsledný signál z Duínového generátoru má žalostný odstup signál/šum a je stěží kdekoliv použitelný. Dalším problémem duínovýcvh generrátorů je nemožnost změny výstupní amplitudy nad napájecí napětí a slabá zatížitelnost výstupu. Pokud jde o kmitočtovou stabilitu, take také dosti slabá, vzhledem k tomu, že duina používají laciné krystaly, z kterých signál odvozují.

    V analogovém řešení postačí jeden dvojitý operační zesilovač, několik kvalitních kondenzátorů , např. 2 až 4 styroflexové kondenzátoty v hodnotě několika Kč, spolu s přepínačem a jednoduchý potenciometr. Dokonce ani symetrické napájení není vždy potřebné. Výsledný signál je excelentně sinusový s minimálním zkreslením a možností výstupního napětí od 0 až k 12 Volt i více. Při správném zemění součíástek (kvalitně navrženém plošném spoji) se odstup signál šum pohybuje u -90dB. Signál z analogového generátoru je pak použitelný kdekoliv, audio aplikace nevyjímaje. Sestavení takového genetrátoru je otázkou necelé hodiny. Náklady jsou méně než 100 Kč. O něčem takovém se Duínistům může leda tak zdát.

    NF generátor s velmi malým zkreslením: http://www.jplabs.co.uk/cz/articles/2t-osc.html
    Wienův sinusový generátor: http://www.jplabs.co.uk/cz/articles/bh103a.html
    BURAN
    BURAN --- ---
    A neni takovej NF generator z Attiny ci podobneho maleho levneho cipu konstrukcne jednodussi, presnejsi a stabilnejsi?

    Krom toho clovek nepotrebuje symetricky napajeni pro opampy, frekvenci zmeni prepsanim jednoho radku namisto vymenovani soucastek, a o slozitejsich tvarech signalu ani nemluve :-)
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    JPLABS: to je spis vseobecne plejtvani prostredkama nez digitalni demenci... predpokladam ze ty taky pouzivas beznej prohlizec abys napsal tenhle textovej prispevek a ne treba lynx v terminalu nebo dokonce API (jestli nyx naky ma) pres curl.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    Pro Brňáky - pro rodiče řešící digitální život svých dětí - ve školním i předškolním věku (základy digitální hygieny, co funguje a co ne - doporučení školního psychologa a právníka)

    Zdarma, ale je třeba se registrovat (https://www.replug.me/kavarna.html)
    24.10. čtvrtek odpoledne/večer (17.30 ca 2-2,5 hod)

    https://www.facebook.com/events/485709372273493/
    LEILA_K
    LEILA_K --- ---
    K tématu tlaků na cashless přechod
    Jan Vobořil: Na hudební festivaly bez hotovosti. Ale i bez soukromí - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/29818-na-hudebni-festivaly-bez-hotovosti-ale-i-bez-soukromi

    Ekonom DRFG Martin Slaný nechce ekonomiku bez peněz - Zdrojprijmu.cz
    https://zdrojprijmu.cz/ekonom-drfg-martin-slany-nechce-ekonomiku-bez-penez/
    PETGRIDUS
    PETGRIDUS --- ---
    Jak se nezbláznit z technologií. Mění fungování mozku a člověk ztrácí soustředění i kreativitu | Hospodářské noviny (IHNED.cz)
    https://archiv.ihned.cz/...technologii-meni-fungovani-mozku-a-clovek-ztraci-soustredeni-i-kreativitu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam