• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEJIMADAZERO WASTE
    aneb vyflákněte se už na ty odpady kua..

    a napište jak se vám to daří bo nedaří, tipy, triky a diskuze co můžou pomoct a motivovat ostatní 

    jo a nemusí pršet, stačí když kape

    :)
     
    rozbalit záhlaví
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    ORISKOVANUTELA: Kosik a Rohlik jsou srovnatelny co do poctu nesmyslnejch obrich papirovejch tasek, ktery clovek maximalne jednou pouzije na odpadky a pak vyhodi. Ekologicky mi to unosny neprijde.
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    ORISKOVANUTELA: My objednáváme z Rohlíku a dcera z Košíku. Papírové tašky využije dcera v práci na odpad nebo si s nima hrajou kočky, na Rohlíku kupuju bezobal, pečivo a vážené ovoce a zelenina se tam balí do papíru. A dcera je s Košíkem taky spokojena.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ORISKOVANUTELA: rohlik bali hodně do papíru, tašky i pytlíky pak dal používáme, ty tašky jsou docela plný a mají i bezobalovou sekci. pokud si z Prahy, nebaleno má e-shop, ale za mě to není moc prakticky. jsem zvědavá na reference na košík
    nm
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    mám nohu v sádře, v nejbližších dnech budu objednávat věci (jídlo, drogerie, granule pro kočku..) z rohlíku nebo košíku, protože se nehnu z domu a manžel nemá kapacitu mi to všechno dovýzt z bezobaláče. Kterej (nebo jinej?) eshop s dovážkou domů byste mi doporučily? (určitě nechci itesco, každá věc v plastu, pár dní jsem pro ně chystala objednávky a prostě itesco ne.)

    Potřebuju hlavně eko prací gel, jar, sodu, ocet, curaproxy na zuby, granule pro číču, ovo/zel, suchý věci na jídlo... napadlo mě udělat objednávku drogerie z econey, ale zbytek...

    Nejde mi o reklamy v metru na "ekokošík" a tak, ale spíš o vaši osobní zkušenost s konečnym zabalením a tak
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    LEJIMADA: nic se nemá přehánět.
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    GEISHA: mě přijde že panák octa s érerickym olejíčkem není vubec cítit po vypráni "octově", naopak prádlo lehce navoní.

    v tramvaji radši budu vonět kvalitním parfémem než aviváží :D :D (nejsem chodící parfumerka, ale základní pravidla hygieny, deodorant a pár kapek parfému a jedu...:D)

    co mamka přestala používat aviváž na spodní prádlo, zmizely mi mykozy, a další problémy. Pocítil to i táta, ikdyž má vcelku "hroší kůži"
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    ORISKOVANUTELA: Ja používam detskú radu od nejakej bio značky z DM úplne bez vône a alergické reakcie mi zmizli. Starý prášok som darovala kamarátke. Mne by doma ocot atd. neprešiel, ale toto mi vyhovuje a pracia sila je rovnaká s komerčnými práškami.
    Akurát som bola na dovolenke v airbnb a tam mali šílene naavivážované prádlo. Som sa cítila ako opupínkovávam.
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    MART1NKA: já mám zbytek (asi půlku) gelu na "čištění" wc doma přes rok :D to samý real, cif a další sračky na nádobí, co mi děsně rozežerou ruce a účinek jak soda, ne li horší :D (dotáhla mi to sem mamka s babičkou, tak to mám v koutě "jakože to používám" a uklízím sodou, octem.

    Manžel byl taky nedůvěřivej k eko věcem na praní, ale peru z 99 procent já, když jsem mu řekla že si může prát sám tak změnil názor :D ze začátku jsem si to ale musela vychytat, místo aviváže dávám ocet z 2litrový lahve, kam kápnu pár kapek vonnýho olejíčku, takže prádlo decentně voní. První jsem zkoušela prací prášek, a domácí gel, to byla katastrofa, nakonec mi nejvíc vyhovuje stáčenej gel z nebalena, když mi dochází, tak ho trochu naředím vodou a pecka.

    když koukám v drogerce, že třeba litrovej gel má být na 20/30 praní, řikám si, že to je děsně moc... používám jako odměrku cca půlku panáka a prádlo máme hezky čistý:)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MART1NKA: lufou nádobí i sebe :) ehm.. ne stejným kusem samozřejmě a jinak máme našité malé froté žinky ze starých ručníků a umotané tawashi houbičky ze starých triček
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    LEJIMADA: Mne teda tie modré chemky do záchoda fakt vadia. Alergológ mi pravel, že to nie je dobré pre ekzematikov, pretože keď spláchneš, tak sa drobné čiastočky rozprsknú do vzduchu. A ja špatne reagujem na akúkoľvek agresívnu chémiu. Tiež nemám vyvoňané veci, ale je to zo zdravotných dôvodov. Môžete to brať ako prevenciu.

    Prišla som sa sem spýtať, existuje kompostovateľná houbička na nádobí, ktorá by stála za vyskúšanie? U brata doma som videla, že umývajú lufou. Robíte to niekto? Díky.
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    TAMARIX: Hm, u nás tohle nad čerstvě vypraným prádlem prohlašovaly i téměř dospělé dcery.
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    LEJIMADA: Jojo, známe.. :-) Dcerka (jakože doopravdy) nadšeně: "Emička ve školce má úplně stejnou bundu jako já, akorát ta její voní."
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Jeden střípek ze života o negativním dopadu ekologické výchovy na děti....

    Jsem s tříletým synem na WC v našem rodinném centru. Produkuje a zamyšleně se tváří. Načež mi toužebně říká: "Víš co bych si moc přál maminko?" začíná mi to šrotovat, protože se Vánoce blíží a nakonec se vzdávám a táži se na jeho předmět touhy.. "Přeju si, abychom měli taky takový čistič na záchodě, co dělá krásně modrou vodu a voní!" Chudáček malý.. doma jen ocet a tak může cítit maximálně kyselé okurky...

    btw, vloni si moc moc moc přál pivo :)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: ja to v tech petkách dostanu prudce ochlazené po dojení. Doma to přelevam do skleněných lahví a dál zpracovávám :)
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    LEJIMADA: radil bych spíš sklo a vyvařovat.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    GUDRUN: nejlepší materál na kapesníky jsou staré pánské košile... tenké pevné plátýnko - doporučuji :) Lemovala jsem některé na overlocku, ale to se mi moc nelíbilo a tak je mám klasicky s dvojtým lemem na rovnostehu. No a máme je uskladněné různě. V šupleti poskládané a taky nastrkané v krabici na papírové kapesníčky. Nežehlím, skládají děti. A hlavně jsem mnohem raději, když vyperu látkový kapesník v kapse než ten papírový... Ten pocit u tmavého prádla potřísněného cucky papírové hmoty je snad horší než negativní pocity z dopadu výroby jednorázového papírového kapecníčku zabaleného v igelitu :D
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    GUDRUN: My mame hodne latkovych kapesniku, vetsinou podedenych. Proste je casto menime, hodne pereme. Mame v kuchyni drevenou krabicku jako na papirove, ale jsou v nich latkove, takze jsou detem k dispozici. Mame hodne malinkych detskych a damskych. V kapsach bundy mi posmrkany kapesnik vydrzi max. do vecera. Nezehlim je, tedy vetsinou ne. Jsou lide, kterym latkove kapesniky pripadaji nechutne, ale dle meho je tento spor veden po spatne linii. Nechutne to je nebo neni podle toho, jak kapesnik clovek pouziva. Nekteri zastanci papirovych kapesniku okolo sebe vrstvi hromady posmrkanych kapesnicku a to je take nechutne.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    ORISKOVANUTELA: hlinik je cista surovina a bezne se recykluje, jeho recyklace potrebuje jen 10% energie vyroby. Problem je jen s tenkostennym, tedy vicka od jogurtu a alobal obecne. Je moc tenky, takze shori. Nicmene i plechovky od piva jsou uz dost tluste.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Momentálně mám radost z dalšího dílčího úspěchu. Přestože žijeme na vesnici, tak jsem nikde nemohla sehnat domácí mléko. Nejbližší mlékomat je cca 20km vzdálený a ještě mimo naše běžné trasy. Byli jsme tímto odkázáni na krabicáky. Je pravda, že jsem tetrapacky od mléka používala na sazeničky rajčat, ale při naší spotřebě mléka bych mohla zásobovat půl republiky. Asi před měsícem jsem se dala do hovoru s jednou maminkou ve školce a světe div se, mají v kravíně mléko navíc... Skončilo to tak, že mi obden vozí 3-5litrů mléka přímo domů a to v použitých (a znovu používaných) petkách od minerálek, vod a pod. No a já si tu vesele tvořím jogurty, tvaroh, kyšku.. Začala jsem dělat sýry.. balkán, korbáčky, čerstvý sýr, riccotu a ve sklepě mi zrají první polotvrdé... Zpracovávám vzniklou syrovátku při zadělávání chleba a buchet. Pít ji teda nezvládám :D Ale mám v plánu zkusit ji do domácí kosmetiky...ale teď máme nevypotřebované minulé pokusy a tak musím setrvat, ať zbytečně nehromadím a netvořím věci co nespotřebujeme :) Kdyby měl někdo nápad co s přebývající syrovátkou, velmi to uvítám :) (tu co zbyde nevyhazuji, ale dokrmuji s ní zvířata)
    MVEK
    MVEK --- ---
    Je to neuvěřitelné, ale našel jsem někoho, kdo touží pořád dneska po VHS kazetách (třeba jednou nahraných, tedy ne už moc ohraných). Jistá paní v důchodu v Ústí nad Labem. Nedávno jsem měl cestu kolem, tak jsem jí dokonce za pár korun za kus prodal pár desítek kazet a klidně má zájem o další.
    Takže mě napadlo, že pokud někdo bydlí poblíž, chystá se tam, nebo nemá problém s posíláním balíku, můžu se zeptat, jestli můžu předat kontakt (používá i e-mail a vlastně původně našla můj "inzerát" na mém webu).

    A ano, stále si nahrává, má několik videorekordérů.
    ESELVIRA
    ESELVIRA --- ---
    GEISHA: chybí ti tam ten nejlepší :) Neteče ani plný čaje pohozený v batohu...



    Hrnek termo pohár ner/UH 0,5 l | Orion - tvoříme vaši domácnost
    https://www.oriondomacipotreby.cz/hrnek-termo-poh%c3%a1r-ner-uh-0-5-l-112260
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    neco je i v nedeli v Brne, ted sem na to narazila...
    STAČÍ MÁLO – Minimalistický festival
    http://stacimalo.eu/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam