• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEJIMADAZERO WASTE
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    ELGATOVERDE: S chlapom s krosnou na tržnicu. Ale Rohlík sa vychvaľoval, že budú baliť zeleninu do banánových listov. Ako kompostovať sa to dá, ale nie je to úplne lokálny artikel.
    HHANULKA
    HHANULKA --- ---
    Nový bezobalový spolkový obchod s lokálními biopotravinami na Florenci

    Spolek živá obŽIVA
    https://obziva.cz/
    ELGATOVERDE
    ELGATOVERDE --- ---
    Ahoj,jak resite zeleninu? Mate nejakyho dobryho dodavatele farmarskych bedynek v Praze? Ja chodivala s krosnou na holesovickou trznici,ale od te doby,co mi roste pupek,tu krosnu tahat nedavam (
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: maso jím uplne minimálně, když není vyhnutí a nekde jsme, spíš sem tam uzeniny a sýry, ale není to základ mýho jídla, spíš na "ovonění" (s manzelem sníme cca 2x 100g balíček slaniny a 2x sýra za týden)
    děti zatím nemáme.
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    ORISKOVANUTELA: Maso teda předpokládám nejíš? Co děti?
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: ja kupuju zakladni potraviny (lusteniny, vločky, mouku,ovo/zel, koření,chleba...ten se ted co jsem doma chci vyzkoušet upíct). pak hodně vařím, improvizuju v kuchyni...

    co vim ze sníme nakoupím ve velkym balení v akci (5kg rýže, luštěniny, soj.kostky, tofu...mela jsem známou co mi tyhle veci cas od casu dovezla z makra...sice to není v bio kvalite ale to nekupuju az na velky vyjimky ani tak...). jen jsem nesmela do makra jezdit s ní, to jsem tam vzdycky nechala ranec za blbosti :D :D
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    Kdo berete mleko z mlekomatu - oddelujete nějak smetanu? Resp. ona oddělí sama, ale nějak neumím slít ;)
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    No m usím říct, dámy, že by mě docela zajímalo, co vaříte a z čeho, že dokážete tak málo utratit za to jídlo. Takže kdyby vám nevadilo pak dát sem nebo mě do pošty nějaký příklady co kupujete, tak bych byl velice rád.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: budu si to zas od ledna psát, tak pak poreferuju. za rok 2018 mám ve spendee 44 tisíc za potraviny
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GEISHA: no, nám se tam promítá to, že můj muž snídá a obedva mimo domov, jíme jednou týdně večeři mimo domov plus ty vikendy, to není nákup potravin, to neplatím, takže to myslím klidně může dát 2/3 vašeho rozpočtu. Plus pijeme doma jen o víkendu na chatě, lahvace :-) Dítě ji to, co my, v malém množství, takže prostě vařím 300g těstovin místo 250g, o banán k snídani se dělíme a tak.
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    GUDRUN: no mě to teda přijde málo. Já taky snídám a obědvám mimo domov, dětí máme trochu víc, ale ten účet za jídlo je naprosto šílenej.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GEISHA: když jsem vedla účetnictví, dostala jsem se s jídlem vždycky pod 4000kc, ale to bylo před miminem a hospody / jídlo venku cca jednou týdně platí muž. to jsem víc nakupovala v Lidlu. teď jedu rohlík a nebaleno, rohlík 500-600kč, nebaleno 200-300kč týdně. snídam domácí ovesnou kaši, někdy s jogurtem, někdy s ovocem, dítě podobne, obedvame hustou polivku, salát s vajíčkem nebo bulgur / kuskus s něčím, vecerime polívku, stir Fry s tofu a rýží, bulgur s něčím, testoviny, zapečené brambory... maso jíme málo, mám nakoupené v mrazáku farmářské kuře a prase, snažíme se do dítěte cpat aspoň vývar. hodně jíme luštěniny, fazole a cizrnu mám predvarene v mrazáku. indickou a "čínskou" kuchyni. z masa pravidelně používáme hlavně slaninu na ovoneni jídla, mám ji v mrazáku a z toho ukrajuju a mám ten kousek tak na 2 měsíce. hodně vajíčka, ale máme tak z poloviny domácí zadarmo. nepecu, sýry jíme minimálně, 1ks týdne, týdne vyrobim a sním kilo jogurtu z farmarskyho mlíka (40kc). vždycky vymetu na rohlíku zachraň jídlo a koupim něco, co bych jinak nekoupila, buď maso nebo něco sladkyho pro mě. jako mlsy popcorn nebo muž miluje ředkev (k seriálu), já mlsam mandle a hořkou čokoládu (tabulku mám na týden dva). pečivo kupujeme jen na víkend. velkou roli hrajou víkendy, tak půlku víkendu jsme v trapu a nevarime, to tam nepocitam. taky nejedeme striktní zero waste, ale je to při nákupu vždycky kritérium.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    GEISHA: jj dnes som otvarala novy makeup a bol obaleny v sklenenom obale, zalepeny lepiacou paskou (ktora sa nedala bez stop odlepit uf) a to cele este v dalsom plastovom obale.

    mna asi najviac fascinuje, ked si nieco objednam z eshopu, v akom mozstve kartonu a plastu to pride. pritom moje oblubene zahradnictvo pouziva recyklovane krabice (z lekarne, z vinarsva...) a ako vypln letaky zo supermarketov a Spokojeny pes to nebali do ničoho. proste to kurier donesie v kufri. iTesco tiež donesie bedničky a počka, kým si ich vyložíš.
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    omlouvám se za romány ale donutily jste mě se vrhnout na dlouho odkládaný "účetnictví" a syslení účtenek za září/říjen, tak jsem zvědavá jestli se dostanu na podobný čísla:D

    myslím že u surovin na vaření doma asi jo, do hospod skoro nechodím, obcas nekde kafe...ale nespočítám to přesně; protože manžel jí dost po hospodách/venku kvuli práci, a tam projí cca 3-4 litry za měsíc...

    jdu na to, jsem zvědavá


    (když jsem bydlela sam tak jsem se dostala cca na 500-800/měsíc, díky častýmu dumpsteru a nakupování trvanlivých surovin v akcích,ale teď...)
    taky mi nevadí a baví mě vařit, není to tak časově náročný jak si hodne lidí myslí. když si např.lušteniny uvařim ve velkym a zamrazim...


    nic, konec románu, jdu na to :D
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    LEJIMADA: dumpster je super; ale praha... u našich na vesnici bylo bežný že např.táta pomohl sousedovi s autem a sousedka mu za to dala domácí vejce/med/kus králíka...to samý u manželových rodičů v prdelákově - kdyz se tam chystaj tak občas po domluve sousedum nakoupěj a tak...

    jako malý mi přišlo přirozený nosit zbytky ovo/zel na kompost, pak sem se odstehovala a jeden čas mýho zw hrocení jsem k našim vozila kyblík s kompostem :D :D
    doma jsem se v létě snažila dávat šlupky do kýble, máme cca 3min chuze od baráku hnedý popelnice na bio, ale byly jsme líný to vynášet a nemohly se pak zbavit octomilek v byte ac jsme to meli na balkone :D pak jsem koupila papírový sácky ale manželovi to jednou prdlo po ceste do prace když spěchal...takze jsem na to tak nejak rezignovala.

    zase to "doháním" jinde - nesmí mi přes práh bytu real, klasickej jar, sprcháče a další věci co mi mamka s babičkou nutily, mam to tu jen když přijedou vystavený:D uklid jedu ocet/soda/ecover a paradoxne jsme nikdy nemeli čistší a voňavější záchod:D :D


    btw, mate nekdo v (panelákovym) bytě (vermi)kompostér? zvládnou žížaly např.když jedete na delší čas pryc? nesmrdí to? pořád si řikám že bych si to v nový kuchyni s víc místem mohla s dobrýma argumentama prosadit ale mam strach ze smradu; naší pohodlnosti...
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    GEISHA: přesně. hlavne hodne firem si z eko/bio/vegan...udelalo marketing a prodává to. jenže: snaha se cení, ale např.lorealu (mají nakou novou eko rostlinnou zelenou řadu kosmetiky) to moc nevěřím, jde jim primárne o zisk a jedou vesmes přes mrtvoly. jedu na ten svůj xicht ruzovou vodu, oleje, a kdyz jsem tuhle radu u kamosky vyzkousela tak jsem zflekatěla jak z normální kosmetiky :D
    manžela jsem taky hodne v tomhle zmenila, ale je introvert a jít sám na nakup s látkovyma sáčkama je pro nej vybočení z jeho komfortní zony, ale aspon si dává víc ks sladkýho pečiva k svačine do 1 sáčku:)

    a jinak si nosí do práce z 80% krabičky, ted aspon snídaně, doma jíme spolu.

    je super že sní skoro všechno, nemá problém s luštěninama, má rád sojový maso takže idální strávník:)

    teď mě dostalo, koupila jsem nějakej levnej černej čaj a kazdej sáček byl zvlášt v plastu... doma jedu spíš sypaný a darovaný od návštev/zázvor ale tohle mě dostalo.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    GUDRUN: u nás jídlo... cca 1000/osobu na měsíc. Jedeme hodně ze svých zdrojů, vařim, peču, mlékařím.. Muž si nosí domácí jídlo do práce, děti svačiny do školy. Mimino je částečně kojené ale včera dalo jeden a půl jahlového knedlíku s omáčkou k obědu a tak nás čeká asi další rozežraný kus... Je pravda, že ráda vařím a tak jsou denně dvě teplá jídla.. A jsem hodně naučená na barter.. hodně měním věci za věci typu káva/med (třeba nepoužívanou flétnu, bundu ze které syn vyrostl, ušití závěsů,... to jsou poslední medové transakce :) )

    A jinak absolutní ZW mi přijde jako utopie. Když je člověk svobodný, bezdětný, v metropoli a dobré sociální bublině, tak možná. Pořád bojuju s minimalizací doma a dala jsem si za cíl nemilitantním způsobem šířit osvětu. Dílčí úspěchy mě těší a někdy mě sejme úplná blbost a pak přemýšlím, jestli to má cenu. Naštěstí se většinou hodně rychle uklidním.

    Tady na vesnici nemůžeme třeba moc dumpsteřit :) I když jeden kontejnerový úlovek mě teď moc potěšil. Spolu se Sokolem tu pořádám Sousedskou vánoční dílnu. Budeme dělat adventní věnce, nějaké dekorace a tak. A v rámci ekologické osvěty a finanční úspory na to nic nekupujem :D
    Slaměné základy věnců, chvojí ze zdejšího lesa, svícny z nepotřebných sklenic obalené solí a přírodninama, jako dekorace na věnce výše zmíněné přírodniny, různé stuhy co se kde doma lidem válely (ty jsem navázala do mašliček), nepotřebné vánoční dekorace...
    Rozhodila jsem sítě po známých, kamarádech a hlavně po vesnici. Oříškem byly svíčky. Akce má být pro cca 50 lidí a když jich půlka bude chtít věnec se čtyřmi svíčkami.. Nakonec se dělá sbírka vypálených svíček a já si tu vesele odlévám recy svíčičky :) No a zpět k tomu konťáku... Největší úlovek, co mi sem někdo přinesl, byl vybraný kontejner od hřbitova po dušičkách :D Mlaďáci z vesnice se sebrali a vytřídili veškerý vosk a ten mi donesli na tavení ..
    Mám to tu prostě ráda :)
    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    ORISKOVANUTELA: jinak tašky vyuzijem, kočka.si z nich hned udělala hřiště:D

    být 100% zw jsem vzdala, prijde mi to v našem případě fakt nereálný. spíš mi tahle cesta pomohla si zjednodušit život, úklid bytu, vyházet kupa krámů, oblečení, lapačů prachu...uvedomit si že hodně věcí ani nepotřebuju a nechybej mi...

    nemám nervy na to se s nekym hádat ohledne igeliťáků/brček (deformace z práce za barem a v marketu), fakt to nemá moc cenu. jedu si svoje, snažím se nákupy plánovat a chodit "vybavená" látkovýma sáčkama ale ne vždycky se to podaří, a než dávat chleba volně na pás u pokladny tak radši použiju igeliťák a nehroutím se z toho.

    ORISKOVANUTELA
    ORISKOVANUTELA --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: myslim ze nejsem ekobio fašista, byla jsem překvapená - např.rajčata v papírovym sáčku, mrkev taky...takže za me super. bála jsem se, ale zbytečně.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: je to moc nebo málo? říkám, muž obedva mimo domov a snídá vlastně taky. jestli to je málo :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam